Ухвала суду № 70856924, 06.12.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
221/4695/17
Номер документу
70856924
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кирилюк Н.А.

Суддя-доповідач - Геращенко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2017 року справа №221/4695/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Геращенка І.В., суддів Арабей Т.Г., Міронової Г.М.,

секретар судового засідання - Терзі Д.А.,

за участю: позивача - не з'явився,

представника відповідача - Дядюн Т.В., довіреність № 06-25/9018 від 05.12.2017 року,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 17 жовтня 2017 року у справі № 221/4695/17 за позовом ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмову у призначені допомоги при народженні дитини, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

05 березня 2017 року ОСОБА_3 (далі - позивач, заявник) звернулася до Волноваського районного суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації на постанову Волноваського районного суду Донецької області (далі - відповідач, Управління) про визнання протиправною відмови у призначенні допомоги при народженні дитини та зобов'язання відповідача призначити та здійснити виплату при народженні дитини - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 2-4).

Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 17 жовтня 2017 року позовні вимоги задоволені, визнано протиправним рішення Управління соціального захисту населення Волноваською районної державної адміністрації від 20 січня 2017 року про відмову у призначенні ОСОБА_3 допомоги при народженні дитини; зобов'язано Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації призначити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 допомогу при народженні дитини - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 та здійснити виплату призначеної допомоги (а.с.54-56).

Не погодившись з вказаним рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою на прийняте рішення та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заявник апеляційної скарги, зазначає, що всі соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам здійснюються відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам». 23 грудня 2017 року працівником управління була проведена перевірка достовірності зазначеної позивачем інформації щодо фактичного місця проживання позивача, яка була відсутня за вказаною адресою. На підставі чого комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам 10 січня 2017 року було складено акт № 25 та прийнято рішення про відмову в призначені соціальної допомоги (а.с.61-64).

В судове засідання суду апеляційної інстанції позивач не з'явився, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, з клопотанням про розгляд справи за її участю не зверталась.

Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, наполягав на її задоволені.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, , перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за даними паспорту серії НОМЕР_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7).

Відповідач, Управління соціального захисту населення Волноваською районної державної адміністрації, є суб'єктом владних повноважень, який діє на підставі Положення про Управління праці та соціального захисту населення та у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Законом.

ОСОБА_3 та її син взяті на облік як особи, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, у зв'язку з чим, управлінням видані відповідні довідки від 02 листопада 2016 року № 0000020088, № 0000020111, з яких вбачається, що зареєстроване місце проживання позивача та її дитини АДРЕСА_1, фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (а.с. 9,10).

15 листопада 2016 року позивач звернулась до управління із заявою про призначення їй допомоги при народженні дитини (а.с. 38-39).

Рішенням Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації від 20 січня 2017 року позивачу відмовлено у призначенні допомоги при народженні дитини відповідно до п. 13 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 08 червня 2016 року № 365 та рішення комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 25 від 10 січня 2017 року, у зв'язку з тим, що заявник не мешкає за місцем фактичного проживання (а.с. 36).

Відсутність позивача за адресою, зазначеною у довідці, а саме: АДРЕСА_2, встановлена актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за № 13782 (а.с.37).

На підставі вказаного акту комісія з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, прийняла рішення № 25 від 10 січня 2017 року, про відмову позивачу у призначенні соціальної виплати (а.с. 36).

З урахуванням даного висновку комісії відповідачем прийнято вищенаведене рішення про відмову позивачу у призначенні допомоги при народженні дитини.

Спірним в межах цієї справи є питання правомірності не призначення відповідачем позивачу соціальної допомоги при народженні дитини.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (далі - Закон № 2811-XII) відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини (пункт 2 частина 1 статті 3 Закону № 2811-XII).

Згідно статті 10 Закону № 2811-XII допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Статтею 11 Закону № 2811-XII встановлено, що допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Вказані норми Закону кореспондуються з положеннями Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач, яка є громадянкою України та має зареєстроване місце проживання на території України, народивши ІНФОРМАЦІЯ_2 сина, протягом дванадцяти місяців з дня народження дитини звернулася до відповідача за місцем реєстрації як внутрішньо переміщена особа з заявою, затвердженою наказом Мінсоцполітики України 21 квітня 2015 року № 441, про призначення допомоги при народженні дитини (другої) та копією свідоцтва про народження дитини, видане Кальміуським районним у м. Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.

Таким чином, колегія суддів повністю погоджує висновок суду першої інстанції, що позивач повною мірою виконала вимоги, встановлені Законом для ініціювання розгляду питання про призначення допомоги. Жодних повідомлень про невідповідність або неповноту поданого пакету документів відповідачем позивачеві не спрямовувалось.

Підставою для відмови в призначенні допомоги при народженні дитини стало відсутність позивача за адресою, зареєстрованою як фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи. Проте, ця обставина не позбавляє позивача та її дитину права на отримання допомоги.

Відповідно до частини 7 статті 7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до пункту 1 статі 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Крім того, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що механізм призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, встановлений Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365, не повинен звужувати права громадян, які встановлені нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому колегія суддів відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

Керуючись статтями 24, 41, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 17 жовтня 2017 року у справі № 221/4695/17 - залишити без задоволення.

Постанову Волноваського районного суду Донецької області від 17 жовтня 2017 року у справі № 221/4695/17 за позовом ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмову у призначені допомоги при народженні дитини, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 06 грудня 2017 року.

Повний текст ухвали буде складений та підписаний у нарадчій кімнаті 08 грудня 2017 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.

Головуючий: І.В. Геращенко

Судді: Т.Г. Арабей

Г.М. Міронова