
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
05 грудня 2017 рокусправа № 808/2032/17 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Чумака С. Ю.,
суддів: Чабаненко С.В. Юрко І.В. ,
секретар судового засідання:Федосєєва Ю.В.,
за участі представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпрі апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2017 року у справі № 808/2032/17 за позовом Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" до Офісу великих платників податків про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення № НОМЕР_1 від 12.05.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині суми 108012,95 грн. ( в т.ч. штраф 94334,45 грн., пеня 13678,5 грн.).
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, задовольнивши позовні вимоги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила такі обставини.
21.04.2017 року на підставі пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, в порядку, визначеному ст. 76 Податкового кодексу України, посадовими особами відповідача проведено камеральну перевірку своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, задекларованого у звітах за період вересень 2016 року січень 2017 року ПАТ Запоріжжяобленерго (код ЄДРПОУ 00130926), за результатами якої складено Акт № 424/28-10-47-09/00130926 (а.с. 41-42).
При проведенні перевірки контролюючим органом використано звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування ПАТ Запоріжжяобленерго за період вересень 2016 року січень 2017 року (№ НОМЕР_2 від 12.10.2016, № НОМЕР_3 від 17.11.2016, № НОМЕР_4 від 19.12.2016, № НОМЕР_5 від 16.01.2017, № НОМЕР_6 від 17.02.2017); Інформацію компютерних баз даних та автоматизованих інформаційних систем державної податкової служби, а саме: інформацію АІС Податковий блок, АІС Облік платежів, АІС Обробка ПЗ та платежів, АІС Архів електронної звітності, Систему приймання та обробки компютерної обробки податкової звітності, Централізовану систему електронної звітності державної податкової служби України, Інтегрована картка платника податків.
Відповідно до висновків акту перевірки ПАТ Запоріжжяобленерго порушило вимоги ч. 8 ст. 9 розділу ІІІ Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування № 2464 від 08.07.2010, пп. 6 п. 4 розділу ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449, затвердженої в Мінюсті 07.05.2015 за № 508/26953, а саме: несвоєчасна сплата сум єдиного внеску в період з 20.10.2016 по 10.03.2017 у розмірі 38 821 364,15 грн., нараховані платником за звітні періоди за вересень 2016 року січень 2017 року.
12.05.2017 відповідачем прийнято рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплаті (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 8 622 125,93 грн., в тому числі 7 764 272,83 грн. штрафу (20% з 01.01.2015) та 857 853,10 грн. пені (0,1% суми недоїмки). (а.с. 16).
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, ПАТ Запоріжжяобленерго подало до ДФС України скаргу № 008-32/8458 від 25.05.2017 на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплаті (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_1 від 12.05.2017 (а.с. 33-38).
Рішенням ДФС України № 13680/6/99-99-11-02-02-15 від 26.06.2017, скарга № 008-32/8458 від 25.05.2017 залишена без задоволення, рішення № НОМЕР_1 від 12.05.2017 без змін (а.с.39-40).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач звернувся до суду.
При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.
Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VІ (далі Закон № 2464-VI) визначено, що платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (до яких відноситься позивач), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України Про оплату праці, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (абзац перший пункту 1 частини першої статті 7 Закону № 2464-VI).
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому за приписами частини 12 статті 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Частиною 11 статті 9 Закону № 2464-VI передбачено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (частина 3 статті 25 Закону № 2464-VI).
У відповідності до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) сум єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно частини 10 статті 25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
В силу частини 13 статті 25 Закону № 2464-VI нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Згідно з п.1 розділу VIІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої 20.04.2015 наказом Міністерства фінансів України № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.20105 за № 508/26953 (далі Інструкція № 449), за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
У пп. 2 п. 2 розділу VIІ Інструкції № 449 зазначено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 1 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. (…) Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем належним чином не виконувались норми ст. 9 Закону № 2464-VI, а саме єдиний внесок:
-за вересень 2016 року, по терміну сплати 20.10.2016 року фактично сплачений 27.10.2016 року;
-за жовтень 2016 року, по терміну сплати 21.11.2016 року фактично сплачений 05.01.2017 року;
-за листопад 2016 року, по терміну сплати 20.12.2016 року фактично сплачений 14.02.2017 року;
- за січень 2017 року, по терміну сплати 20.02.2017 року фактично сплачений 10.03.2017 року;
Як вірно зауважив суд першої інстанції, що незалежно від того, з яких причин платником податку не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов'язання, такий платник після фактичного погашення боргу повинен сплатити суму штрафу у розмірі, який залежить від терміну прострочення.
Крім того, судом першої інстанції правомірно відхилені посилання позивача на те, що причиною заборгованості зі сплати єдиного внеску стало існування заборгованості по заробітній платі перед найманими працівниками ПАТ Запоріжжяобленерго, оскільки дані обставини не звільняють від виконання ним обов'язку зі сплати єдиного внеску, передбаченого Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Колегія суддів з цього приводу зазначає, що дійсно положеннями частини 12 статті 9 Закону № 2464 встановлений пріоритет виплат із заробітної плати, проте вказаною норма не містить приписів стосовно звільнення особи від відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску. Крім того, судом першої інстанції правильно зазначено, що відповідно до вимог Закону № 2464 фінансовий стан платника єдиного внеску не впливає на виплату єдиного внеску, а наявність у позивача заборгованості по заробітній платі та не звільняє його від обовязку сплати єдиного внеску у строки, визначені частиною 8 статті 9 Закону № 2464.
Стосовно твердження апелянта щодо відсутності підстав для застосування штрафних санкцій у розмірі 94334,45 грн. та пені у розмірі 13678,50 грн., у звязку із сплатою позивачем єдиного внеску у розмірі 471 672,25 грн. без порушення строків, передбачених Законом № 2464, суд зазначає наступне.
Так, платіжними дорученнями № 30472 від 18.01.2017 на суму 303 272,64 грн. та № 30506 від 18.01.2017 на суму 168 399,61 грн. позивачем дійсно сплачено частину суми єдиного внеску за грудень 2016 року у розмірі 471 672,25 грн. При цьому у графі Призначення платежу зазначено нарахування ЄСВ 22% на заробітну плату за 12/2016 р. (а.с. 47-48).
Проте, як правильно зазначено судом першої інстанції, станом на 18.01.2017 року у позивача існував непогашений борг з єдиного внеску за листопад 2016 року за звітом № НОМЕР_4 від 19.12.2016 року, у звязку із чим сплачені кошти у розмірі 471 672,25 грн. зараховані в погашення недоїмки зі сплати єдиного внеску за листопад 2016 року, що відображено в розрахунку пені та фінансової санкції до оскаржуваного рішення (а.с. 17-32), що повністю узгоджується з приписами ч. 6 ст. 25 Закону № 2464-VI, за змістом якої за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Доводи апелянта, що сплата єдиного внеску повинна відбуватись виключно разом із виплатою заробітної плати є безпідставними, оскільки зазначеними вище приписами Закону № 2464 встановлено правило, що дійсно така сплата повинна відбуватись разом із виплатою заробітної плати, проте в будь-якому випадку не пізніше 20 числа місяця, що слідує за тим, в якому нарахований цей внесок.
З огляду на вказане суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення № НОМЕР_1 від 12.05.2017 року прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у звязку з чим підстави для його скасування відсутні.
За таких обставин колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята законно та обґрунтовано, апеляційна скарга позивача, не ґрунтується на законі та не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.
Повний текст складений 8 грудня 2017 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2017 року у справі № 808/2032/17 залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:С.Ю. Чумак
Суддя:С.В. Чабаненко
Суддя:І.В. Юрко