
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 грудня 2017 року № 826/4309/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1 доФонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації у ПАТ "Банк Національний Кредит" Паламарчука В.В. про зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Національний кредит" Паламарчука В.В. в якому просив:
- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Національний кредит" Паламарчука В.В. та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб спільним рішенням виплатити 395 969, 28 грн., а саме: 324 891, 48 грн. - заборгованість за договорами банківського вкладу, 57 993, 13 грн. - сума на яку збільшується заборгованість з урахуванням індексу інфляцій; 13 084, 67 - 3 % річних.
- стягнути з Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Національний кредит" Паламарчука В.В. та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відшкодування моральної шкоди у сумі 500 000, 0 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачами протиправно не виплачена вся сума вкладів, а виплату різниці таких вкладів у порядку четвертої черги вважає протиправною.
Представником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Національний кредит" подані заперечення на адміністративний позв в якому вони зазначають, що вимоги позивача не підлягають задоволенню, оскільки гарантована Фондом сума у розмірі 200 000, 0 грн. була виплачена позивачу відповідно вимог Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а вимоги, що перевищують вищезазначену суму будуть погашені в порядку черговості відповідно до вимог законодавства.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, керуючись ч. 6 ст. 128 КАС України, суд вирішив продовжити розгляд справи без участі представників сторін у порядку письмового провадження.
Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, зазначає наступне.
25.05.2015р. між ПАТ "Банк Національний кредит" та ОСОБА_1 укладено договір № DF3190/2015-33 депозитного вкладу «Соціальний» строком на 3 місяці (92 дні) в національній валюті (з капіталізацією процентів) за умовами якого банк відкриває вкладнику депозитний рахунок НОМЕР_1, а вкладник вносить на цей рахунок грошові кошти у сумі 241 046, 5 грн. в національній валюті гривня на умовах цього договору. (а.с. 13-15)
Також, 25.05.2015р. між ПАТ "Банк Національний кредит" та ОСОБА_1 укладено договір № DF3189/2015-33 депозитного вкладу «Соціальний» строком на 3 місяці (92 дні) в національній валюті (з капіталізацією процентів) за умовами якого банк відкриває вкладнику депозитний рахунок НОМЕР_1, а вкладник вносить на цей рахунок грошові кошти у сумі 241 046, 5 грн. в національній валюті гривня на умовах цього договору. (а.с. 17-19)
На виконання умов вищезазначених договорів позивачем внесені кошти у розмірі 241 046, 5 грн. та 241 046, 5 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи меморіальними ордерами від 25.05.2015р. № 14682324 та № 14682323. (а.с. 16, 20)
25.08.2017р. позивач звернувся до відділення ПАТ "Банк Національний кредит" із заявою про повернення грошових коштів.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 05.06.2015 р. № 358 "Про віднесення ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 05.06.2015 р. № 114 "Про запровадження тимчасової адміністрації ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ", згідно з яким з 08.06.2015 р. запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ", код ЄДРПОУ 20057663, МФО 320702, місцезнаходження: м. Київ, вул. Тургенєвська,52/58, 04053.
Уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ" призначено начальника відділу супроводження виведення неплатоспроможних банків з ринку ОСОБА_5.
Тимчасову адміністрацію в ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ" запроваджено строком на 3 місяці з 08.06.2015 р. по 07.09.2015 р. включно.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду № 126 від 03.07.2015 р. від виконання обов'язків уповноваженої особи на тимчасову адміністрацію у ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ" (код ЄДРПОУ 20057663, МФО 320702, місцезнаходження: м. Київ, вул. Тургенєвська,52/58, 04053) відсторонено ОСОБА_5.
Уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію у ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ" призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків департаменту запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації Паламарчука Віталія Віталійовича.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 28.08.2015 року №563 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Національний Кредит", рішення виконавчої дирекції Фонду №159 від 28.08.2015 року "Про початок процедури ліквідації ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ" та делегування повноважень ліквідатора банку" з 31.08.2015 року розпочато процедуру ліквідації ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ".
08.09.2015р. відповідно до статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантування здійснив позивачу відшкодування коштів в рамках гарантованої суми в розмірі 200 000,0 грн., що не заперечується сторонами.
26.11.2015р. виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення про затвердження Реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ".
На підставі заяви позивача про включення до реєстру кредиторів від 04.09.2015р. грошова вимога ОСОБА_1 включена до Реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ", затвердженого виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 26.11.2015р. для отримання 324 891, 48 грн. Вищезазначена вимога віднесена до 4-ї черги.
01.12.2015р. на офіційному сайті Фонду розміщена інформація щодо затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ" , а саме Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повідомив, що відповідно до ч. 3 ст. 49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» 26.11.2015р. виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення про затвердження Реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ".
Відповідно до рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 10.12.2015р. № 285 уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб розпочато задоволення вимог кредиторів третьої черги, відповідно до ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Станом на 25.10.2016р. виплачено 14 % від загальної суми вкладів вимог кредиторів третьої черги.
Позивач вважаючи дії відповідачів протиправними звернувся до суду.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Законом України України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам у строк, встановлений цим Законом.
Таким чином, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб зобов'язаний виплатити вкладнику гарантовану суму у розмірі 200 000,0 грн.
З матеріалів справи вбачається, що 08.09.2015р. позивачем отримано гарантовану суму у розмірі 200 00,0 грн., що не заперечується сторонами та підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з інформаційного реєстру. (а.с. 56)
Згідно з ч. 1, 2 ст. 35 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Фонд не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, розміщує інформацію про це на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет.
Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку в газеті "Урядовий кур'єр" або "Голос України" не пізніше ніж через сім днів з дня початку процедури ліквідації банку.
Відповідно до ч. 4, 5 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»,. Фонд у семиденний строк з дня початку процедури ліквідації банку розміщує оголошення, що містить відомості про ліквідацію банку відповідно до частини третьої цієї статті, в усіх приміщеннях банку, в яких здійснюється обслуговування клієнтів.
Протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку кредитори мають право заявити Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються.
У разі призначення уповноваженої особи Фонду, якій делеговано Фондом повноваження щодо складення реєстру акцептованих вимог кредиторів, кредитори заявляють про свої вимоги до банку такій уповноваженій особі Фонду.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", неплатоспроможний банк - банк, щодо якого Національний банк України прийняв рішення про віднесення до категорії неплатоспроможних у порядку, передбаченому Законом України "Про банки і банківську діяльність".
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.06.2015р. № 114 було розпочато процедуру виведення ПАТ "Банк Національний Кредит" з ринку та здійснення в ньому тимчасової адміністрації з 08.06.2015 р. по 07.09.2015 р. включно.
Згідно з ч.1 ст.36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", з дня призначення уповноваженої особи Фонду призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Уповноважена особа Фонду від імені Фонду набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 47 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", уповноважена особа Фонду (кілька уповноважених осіб Фонду) визначається виконавчою дирекцією Фонду. До неї застосовуються правила та вимоги, визначені статтею 35 цього Закону.
Рішення уповноваженої особи Фонду є обов'язковими для виконання працівниками банку, що ліквідується.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Фонд безпосередньо або шляхом делегування повноважень уповноваженій особі Фонду з дня початку процедури ліквідації банку здійснює такі повноваження, зокрема, складає реєстр акцептованих вимог кредиторів (вносить зміни до нього) та здійснює заходи щодо задоволення вимог кредиторів;
Відповідно до ч. 2, 3, 5 ст. 49 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону Фонд здійснює такі заходи:
1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення;
2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів;
3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.
Реєстр акцептованих вимог кредиторів та зміни до нього підлягають затвердженню виконавчою дирекцією Фонду.
Протягом 20 днів з дня затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів Фонд сповіщає кредиторів про акцептування їх вимог шляхом розміщення повідомлення на офіційному сайті Фонду, неплатоспроможного банку, а також у приміщеннях такого банку в доступному для відвідувачів місці.
З матеріалів справи вбачається, що 26.11.2015р. виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення про затвердження Реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ".
На підставі заяви позивача про включення до реєстру кредиторів від 04.09.2015р. грошова вимога ОСОБА_1 включена до Реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "БАНК НАЦІОНАЛЬНИЙ КРЕДИТ", затвердженого виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 26.11.2015р. для отримання 324 891, 48 грн. Вищезазначена вимога віднесена до 4-ї черги.
Відповідно до ст. 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку, спрямовуються Фондом на задоволення вимог кредиторів у такій черговості:
1) зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян;
2) грошові вимоги щодо заробітної плати, що виникли із зобов'язань банку перед працівниками до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;
3) вимоги Фонду, що виникли у випадках, визначених цим Законом, у тому числі покриття витрат Фонду, передбачених пунктом 7 частини другої статті 20 цього Закону, витрат, пов'язаних із консолідованим продажем активів Фондом;
4) вимоги вкладників - фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є пов'язаними особами банку, у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом;
5) вимоги Національного банку України, що виникли в результаті зниження вартості застави, наданої для забезпечення кредитів рефінансування;
6) вимоги фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є пов'язаними особами банку, платежі яких або платежі на ім'я яких заблоковано;
7) вимоги інших вкладників, які не є пов'язаними особами банку, юридичних осіб - клієнтів банку, які не є пов'язаними особами банку;
8) інші вимоги, крім вимог за субординованим боргом;
9) вимоги кредиторів банку (фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, а також юридичних осіб), які є пов'язаними особами банку;
10) вимоги за субординованим боргом.
Вимоги до банку, незадоволені за недостатністю його майна, вважаються погашеними, що не позбавляє Фонд або уповноважену особу Фонду права звертатися з вимогами до пов'язаної з банком особи у порядку, визначеному частиною п'ятою цієї статті.
Оплата витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідації, проводиться позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат, затвердженого Фондом. До цих витрат, зокрема, належать:
1) витрати на опублікування оголошення про ліквідацію банку, відкликання банківської ліцензії та інформації про продаж майна (активів) банку;
2) витрати, пов'язані з утриманням і збереженням майна (активів) банку;
3) витрати на проведення оцінки та продажу майна (активів) банку;
4) витрати на проведення аудиту;
5) витрати на оплату послуг осіб, залучених Фондом для забезпечення здійснення покладених на Фонд повноважень;
6) витрати на виплату вихідної допомоги звільненим працівникам банку.
Майно банку, що є предметом застави, включається до складу ліквідаційної маси, але використовується виключно для позачергового задоволення вимог заставодержателя. Заставодержатель має право звернути стягнення на заставлене майно у порядку, встановленому законодавством або договором застави, та отримати задоволення своїх вимог за рахунок заставленого майна за ціною, визначеною суб'єктом оціночної діяльності, який визначений Фондом.
У разі продажу Фондом заставленого майна (активів) кошти, отримані від реалізації такого майна (активів), спрямовуються на погашення вимог заставодержателя у розмірі не більше основної суми заборгованості за забезпеченим таким майном (активами) зобов'язанням разом з нарахованими процентами після відшкодування Фонду витрат на утримання та продаж такого майна. Решта коштів включається до ліквідаційної маси банку.
У разі якщо обсяг коштів від продажу Фондом заставленого майна недостатній для задоволення вимог заставодержателя, незадоволені вимоги підлягають задоволенню в порядку черговості, встановленої цим Законом.
Вимоги кожної наступної черги задовольняються в міру надходження коштів від продажу майна (активів) банку після повного задоволення вимог попередньої черги. У разі якщо обсяг коштів, одержаних від продажу майна (активів), недостатній для повного задоволення всіх вимог однієї черги, вимоги задовольняються пропорційно до суми вимог, що належать кожному кредитору однієї черги. У разі відмови кредитора від задоволення визнаної в установленому порядку вимоги Фонд не враховує суму грошових вимог цього кредитора.
Судом встановлено, що вимоги позивача включені до четвертої черги законно, оскільки відповідно до п. ч. ч. 1 ст. 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку, спрямовуються Фондом на задоволення вимог кредиторів у четвертій черзі щодо вимоги вкладників - фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є пов'язаними особами банку, у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Посилання позивача на незадовільний стан здоров'я та необхідність повернення коштів не є підставою відповідно до вимог чинного законодавства для позачергового задоволення його позовних вимог.
Враховуючи відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог, вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди задоволенню також не підлягають.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 2, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська