
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2017 року Чернігів Справа № 825/1893/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Житняк Л.О.,
за участі секретаря Стасюк Т.В.,
позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_4 до Деснянського районного відділу у місті Чернігові Управління державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_4 з адміністративним позовом до Деснянського районного відділу у місті Чернігові Управління державної міграційної служби України в Чернігівській області, в якому просять:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не оформлення паспорту громадянина України неповнолітній ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у формі паспортної книжечки;
- зобов'язати відповідача оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у формі паспортної книжечки з проставленою відміткою місця проживання ІНФОРМАЦІЯ_2/2 м Чернігів.
Свої вимоги мотивують тим, що вони звернулися з письмовими заявами до відповідача, в яких просили видати доньці паспорт громадянина України паперового зразка у вигляді паспортної книжечки по релігійним переконанням. Одночасно повідомили відповідача про те, що вони не дають згоду на оформлення паспортної картки, що містить безконтактний електронний носій, а також на внесення біометричних даних та будь-якої інформації про доньку в Єдиний державний демографічний реєстр. Однак, відповідач повідомив, що паспорт громадянина України, починаючи з 01.11.2016 відповідно до Закону України "Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", видається виключно у формі картки.
Позивачі наполягають на тому, що Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 передбачено два варіанти оформлення документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство і вигляді паспортної книжечки та паспортної картки. Позивачі також зазначають, що Законом України "Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" наведено вичерпний перелік для відмови у видачі документу. Водночас, відповідач у своєму листі не зазначив жодної з причин для відмови у видачі паспорта з переліку ч.7 ст.16 Закону України "Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", а тому вони вважають, що бездіяльність відповідача щодо не видачі паспорта громадянина України у формі книжечки грубо порушує їх конституційні права, а тому просять задовольнити позовні вимоги.
Позивачі в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, зазначив, що відповідно до ч.2 ст.15 та абз.2 ч.2 ст.21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" Кабінетом Міністрів України постановою від 25.03.2015 № 302 затверджено зразок бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, відповідно до якої запроваджено із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру: з 01.01.2016 оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог п.2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ; з 01.11.2016 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Крім того, відповідач зазначив, що Деснянським РВ у м. Чернігові УДМС України в Чернігівській області, на момент звернення позивачів, були повністю використані всі чисті бланки паспортів громадянина України у вигляді книжечки (зразка 1994 року) шляхом оформлення їх громадянам, які звертались за їх отриманням до 01.11.2016. Враховуючи наведене, відповідач вважає, що у Деснянського РВ у м. Чернігові УДМС України в Чернігівській області відсутня можливість видати ОСОБА_4 паспорт громадянина України у формі книжечки, а тому вважає позовні вимоги необґрунтованими.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 (ОСОБА_1А.) та ОСОБА_2 (ОСОБА_2В.) є батьками неповнолітньої доньки ОСОБА_4 (ОСОБА_4Є.), що підтверджується свідоцтвом про народження 1-ЕЛ № 031489 (а.с.15).
26.10.2017 на адресу керівника Деснянського РВ у м. Чернігові УДМС України в Чернігівській області надійшла заява з проханням видати ОСОБА_4 паспорт громадянина України паперового зразка, який не містить безконтактного електронного носія та унікального номера. Одночасно, в заяві зазначалось про відмову від біометричного паспорту, від внесення біометричних даних, параметрів та будь-якої іншої інформації про ОСОБА_4, а також містилось прохання проставити відмітку місця проживання у паспорті.
Листом від 31.10.2017 № 74.34-34-02-3-35 Деснянський районний відділ у м. Чернігові УДМС України в Чернігівській області надав відповідь ОСОБА_4 про те, що згідно з чинним законодавством України паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, а прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, з 01.11.2016 припиняється. Оскільки Деснянський районний відділ у м. Чернігові УДМС України в Чернігівській області в повному обсязі забезпечений матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, видача паспорта громадянина України у вигляді книжечки не являється можливою (а.с.55-56).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 5 Закону України від 28.01.2016 № 957 "Про громадянство України" визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Так, постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503 затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80х60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.
Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.
Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.
Водночас, Законом України від 20.11.2012 № 5492 "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи. Згідно зі ст.13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України. Відповідно до ч. 2, 4 та 6, ст.14 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
Отже, вказаним Законом також передбачено можливість видачі документа як у формі книжечки, так і у вигляді картки.
З наведеного слідує, що звернувшись до уповноваженого суб'єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, заявник має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.
Відповідно до ч.7 ст.16 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у ч.7 цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Отже, зі змісту вищенаведеної норми вбачається, що законодавець передбачив вичерпний перелік підстав для відмови заявникові у видачі документа. Позаяк, вказаним Законом не передбачено визначення поняття "документ", і разом з цим в силу положень ст.21 цього Закону визначено, що паспортом громадянина України є документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Відповідно, відповідач у своєму листі на звернення позивача зобов'язаний був вказати одну з вищеперерахованих підстав для відмови у оформленні паспорта ОСОБА_4 у формі книжечки, оскільки паспорт громадянина України в розумінні ст.21 вказаного Закону є документом. Однак, відповідач у спірних правовідносинах не прийняв жодного рішення про відмову чи видачу ОСОБА_4 паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки та не навів будь-яких правових підстав для відмови у проведенні оформлення паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки. Відтак, зважаючи на те, що відповідачем не наведено жодних зауважень щодо поданої заяви та доданих до неї документів, з урахуванням ст.16 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", суд дійшов висновку, що відповідач проявив бездіяльність щодо не оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки ОСОБА_4
Суд критично оцінює посилання відповідача на те, що видача паспорта у формі книжечки вже не є можливою, з огляду на наступне.
В силу прямої дії ст.21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Стаття 22 Конституції України передбачає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Як зазначено у ст.24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
При цьому, як передбачено у ст.35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров'я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей. Ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.
Вказане повністю кореспондується із ст.9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, якою передбачено, що кожен має право на свободу думки, совісті та релігії; це право включає свободу змінювати свою релігію або переконання, а також свободу сповідувати свою релігію або переконання під час богослужіння, навчання, виконання та дотримання релігійної практики і ритуальних обрядів як одноособово, так і спільно з іншими, як прилюдно, так і приватно. Свобода сповідувати свою релігію або переконання підлягає лише таким обмеженням, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах громадської безпеки, для охорони публічного порядку, здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Як зазначено вище, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено два рівнозначних альтернативних варіанта оформлення документа, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України, а саме: паспорт у вигляді паспортної книжечки або паспортна картка.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" також передбачено можливість оформлення паспорта громадянина України з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки.
Отже, відповідно до ч.2 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини (п.125 Рішення Європейського суду з прав людини від 01.07.2014 по справі "S.A.S. проти Франції" (заява № 43835/11).
Тобто, відмова відповідача у видачі паспорта у формі книжечки ОСОБА_4 прямо порушує її права, передбачені ст.9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки не оформлення їй паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки саме через її релігійні переконання, які не призводять до негативних наслідків тих чи інших людей та не спрямовані проти цих людей чи держави, обмежує її права, що встановлені законом, і не є необхідними в демократичному суспільстві.
В силу прямої дії ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи наведене, суд вважає, що Деснянський районний відділ у м. Чернігові Управління державної міграційної служби України в Чернігівській області допустив протиправну бездіяльність щодо не оформлення ОСОБА_4 паспорту громадянина України у формі книжечки відповідно до положень чинного законодавства, що призвело до порушення прав та охоронюваних законом інтересів неповнолітньої. Таким чином, суд вважає що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії належить задовольнити.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Деснянського районного відділу у місті Чернігові Управління державної міграційної служби України в Чернігівській області щодо не оформлення паспорту громадянина України неповнолітній ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у формі паспортної книжечки.
Зобов'язати Деснянський районний відділ у місті Чернігові Управління державної міграційної служби України в Чернігівській області оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у формі паспортної книжечки з проставленою відміткою місця проживання ІНФОРМАЦІЯ_3/2 м Чернігів.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Л.О. Житняк