
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
07 грудня 2017 р. № 820/2937/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в місті Харкові в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю МАСТЕР-ПАК про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держпраці у Харківській області (далі по тексту позивач, управління Держпраці) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю МАСТЕР-ПАК (далі по тексту відповідач, ТОВ МАСТЕР-ПАК, товариство), в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ МАСТЕР-ПАК код ЄДРПОУ 25181787, розташованого за адресою: 61125, м. Харків, вул. Примакова, б. 46, шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування та виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме:
- виконання газополумяних робіт працівниками механічного цеху ОСОБА_1 та ОСОБА_2;
-гільйотинні ножиці інв. № МП-22;
-верстат токарної групи інв. № АВ-1;
-верстат токарної групи інв. №МП-167;
-вантажний ліфт заводський №3459, реєстраційний № 6215;
-вантажний ліфт заводський №3296, реєстраційний №5089;
- підйомник б/н (головний корпус).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі відповідного направлення на перевірку та наказу посадовими особами Головного Управління Держпраці у Харківській області проведено планову перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Під час проведення перевірки було виявлено порушення норм чинного законодавства України, які на даний час відповідачем не усунені.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, надав до суду письмові заперечення у яких просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі оскільки ним видано наказ про зупинення експлуатації гільйотинних ножниць та верстатів, ліфти на балансі відповідача не перебувають, а виконання газополумяних робіт не проводиться позаяк штатним розкладом підприємства не передбачені посади зварювальника з використанням відповідного обладнання.
Представник позивача прибув у судове засідання, проте через канцелярію суду, надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Відповідач повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, в порушення ч. 2 ст. 40 КАСУ свого представника не направив, причин неприбуття до суду не повідомив, заяв, клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за відсутності його представника до суду ненаправив.
Суд, на підставі ч.6 ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути дану справу у порядку письмового провадження.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін у письмовому провадженні, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначені цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно до вимог статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом встановлено, що відповідно до направлення на перевірку від 08.06.2017р. №01.01-94/03.03/1443 та наказу від 07.06.2017 р. № 01.01-07/828 у період з 09.06.2017р. по 22.06.2017 р. посадовими особами Головного управління Держпраці проведено планову перевірку ТОВ «МАСТЕР-ПАК», код ЄДРПОУ 25181787, розташованого за адресою:61125, м. Харків, вул. Примакова, буд. 46, (фактична адреса проведення перевірки: 61125, м. Харків, вул. Примакова, буд. 46,) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (а.с. 52, 53).
За результатами проведеної перевірки складено акт від 22.06.2017 р. №19-03.03-5307/1196, яким виявлено 103 порушення нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 12 (№№24,33,34,35,58,62,63,64,65,68,69,79) створює загрозу життю та здоровю людей (а.с. 54-70).
Зазначений акт підписано без зауважень та вручено в.о. директора ОСОБА_3, що підтверджується особистим підписом останнього (зворотна сторона а.с.70), а також власноручно написаним поясненням про відсутність претензій до проведеної перевірки.
На підставі висновків акту планової перевірки ГУ Держпраці у Харківські області складено приписи від 22.06.2017 р. №19-03.03-5307/1196-1236/5105 та 22.06.2017 р. №19-03.03-5307/1196-1238/5217 з вимогами усунення порушень (а.с. 71-79, 80-82).
Вказані вище приписи вручені представнику відповідача, що підтверджується матеріалами справи.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.
Згідно п. 1 Положення про Державну службу з питань праці України, затвердженого Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, Державна служба з питань праці Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Пунктом 3 Положення про Державну службу з питань праці України, основні завдання Держпраці, зокрема, реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 Положення про Державну службу з питань праці України, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно ст. 38 Закону України "Про охорону праці", державний нагляд за яким законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до положень ст. 21 Закону України "Про охорону праці", роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва субєкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за № 1531/20269 (далі - Положення №826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Згідно пункту 4 Положення про Управління Держпраці, відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в і безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами ідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, сування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони . навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Статтею 39 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право:
безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;
одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення;
видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки;
забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих;
притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці;
надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали відповідним органам для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом (ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Згідно ч. 8 та 9 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу).
Розпорядження може передбачати застосування до суб'єкта господарювання санкцій, передбачених законом.
Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоровю людей посадовими особами управління Держпраці встановлено, що є підстави для заборони експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання та виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме:
- виконання газополумяних робіт працівниками механічного цеху: ОСОБА_1, ОСОБА_2;
- гільйотинні ножиці інв. №МПП-22;
- верстат токарної групи інв. № АВ-1;
- верстат токарної групи інв. № МП-167;
- вантажний ліфт заводський № 3459, реєстраційний № 6215;
- вантажний ліфт заводський № 3296, реєстраційний № 5089;
- підйомник б/н (головний корпус).
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення субєкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
До суду надано письмові заперечення до позову, якими зазначено, що з метою виконання припису 23.06.2017р. видано наказ про призупинення експлуатації гільйотинних ножиць інв.№МП-22, верстату токарної групи інв.№АВ-1, верстату токарної групи інв.№МП-1. Копію наказу надано позивачу 26.06.2017р. Що стосується вантажних ліфтів, то на твердження відповідача, зазначені ліфти у ТОВ «Мастер-Пак» на балансі не перебувають. Виконання газополум'яних робіт працівниками ТОВ «Мастер-Пак» не проводиться. Штатним розкладом посада зварювальника з використанням газополум'яних засобів відсутня.
Водночас суд звертає увагу на те, що зазначені вище відповідачем обставини не свідчать про неможливість подальшого виконання товариством та його працівниками небезпечних робіт та використання відповідного обладнання, а відтак належним захистом прав та інтересів позивача суд зазначає саме спосіб, визначений позивачем у позовній заяві. Крім того, згідно наданих до суду письмових заперечень, судом встановлено, що відповідач не надав достатніх доказів щодо усунення порушень, зазначених в акті перевірки.
Згідно з п. 12 ст. 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на те, що відповідачем до суду не надано жодних доказів щодо усунення порушень, зазначених в акті перевірки, аналізуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпраці у Харківський області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
З огляду на приписи п. 10 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне допустити негайне виконання постанови.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю МАСТЕР-ПАК про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити у повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю МАСТЕР-ПАК код ЄДРПОУ 25181787, розташованого за адресою: 61125, м. Харків, вул. Примакова, б. 46, шляхом шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування та виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: виконання газополумяних робіт працівниками механічного цеху: ОСОБА_1, ОСОБА_2; гільйотинні ножиці інв. № МП-22; верстат токарної групи інв. № АВ-1; верстат токарної групи інв. №МП-167; вантажний ліфт заводський №3459, реєстраційний № 6215; вантажний ліфт заводський №3296, реєстраційний №5089; підйомник б/н (головний корпус).
Виконання судового рішення покласти на Головне управління Держпраці у Харківській області.
Допустити постанову до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бадюков Ю.В.