
УХВАЛА
30 листопада 2017 року справа № 823/1125/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Рідзеля О.А.,
за участю:
секретаря судового засідання – Мельникової О.М.,
представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача – ОСОБА_2 (за договором про надання правової допомоги), ОСОБА_3 (за посадою),
представника третьої особи – ОСОБА_4 (за посадою),
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Північного офісу Держаудитслужби до комунального підприємства “Ладижинське сільське комунальне господарство”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ладижинська сільська рада, про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся Північний офіс Держаудитслужби (далі – позивач) з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з комунального підприємства “Ладижинське сільське комунальне господарство” (далі – відповідач) до Ладижинського сільського бюджету кошти в сумі 370000 грн.
07.11.2017 представник відповідача надав суду клопотання про закриття провадження у справі, яке мотивоване тим, що вимоги, які позивач заявляє у цьому позові є фактично відшкодуванням шкоди, що є предметом розгляду цивільного або господарського судочинства.
Представник відповідача проти задоволення вказаного клопотання заперечував з тих підстав, що законодавством надано позивачу право звертатися до суду з позовом про стягнення коштів з особи, яка повинна їх сплатити, що також підтверджується висновками Верховного Суду України. Тому просив відмовити у задоволення клопотання.
Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши доводи заявленого клопотання, враховуючи підстави та предмет позову, суд дійшов висновку відмовити у його задоволенні, з огляду на таке.
Згідно з Положенням Державна фінансова інспекція України (далі – Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред’являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов’язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об’єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону № 2939-ХІІ, згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред’являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до п.8 ст.10 Закону № 2939-XII органу державного фінансового контролю надається право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред’являти обов’язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об’єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов’язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об’єкту контролю то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Така правова позиція відображена колегією в адміністративних справах Верховного Суду України в постанові від 14.04.2015 у справі №21-40а14.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що вказаний спір має розглядатись в порядку адміністративного судочинства, а тому клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі є безпідставним та не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.157, 160, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Відмовити повністю у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом Північного офісу Держаудитслужби до комунального підприємства “Ладижинське сільське комунальне господарство”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Ладижинська сільська рада, про стягнення коштів.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Рідзель
Ухвала у повному обсязі складена 05.12.2017.