
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/1808/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна фірма "Центр ЛТД" про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, -
В С Т А Н О В И В:
12 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_1 об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна фірма "Центр ЛТД" (надалі - відповідач, ТОВ "Будівельна фірма "Центр ЛТД") про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 2, за жовтень 2017 року в розмірі 40 434,10 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач у порушення вимог Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" несвоєчасно сплачує витрати на виплату і доставку пільгових пенсій до Пенсійного фонду України, у звязку з чим виникла заборгованість у розмірі 40 434,10 грн.
09.11.2017 позивач подав заяву про збільшення розміру позовних вимог у звязку з уточненням розміру фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, просив стягнути податковий борг у сумі 41 927,03 грн. Дана заява прийнята судом до розгляду.
Позивач у судове засідання явку свого уповноваженого представника не забезпечив, у прохальній частині заяви про збільшення розміру позовних вимог просив суд розглянути справу без участі представника управління (а.с. 47-48).
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином (а.с. 60), про причини неявки суд не повідомив.
06.11.2017 відповідач надіслав письмові заперечення проти позову, в яких просить суд відмовити у задоволенні даного позову з тих підстав, що надані позивачем докази не дають можливості встановити наявність факту реального понесення останнім витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком №2 за жовтень 2017 року. Вказує, що управлінням не надано доказів, які б дали можливість встановити факт призначення пенсій особам, зазначеним у розрахунках фактичних витрат, встановити чи працювали вказані особи у відповідача і чи набули відповідного стажу, що дає право на призначення такої пенсії та в якому розмірі набули його працюючи у відповідача, а також чи має обов'язок відповідач відшкодовувати витрати на виплату та доставку таких пенсій. Поряд з цим, відповідач зазначив, що спірні витрати за жовтень 2017 року, терміном сплати яких є 25.10.2017, заявлені до стягнення управлінням 10.10.2017, з чого слідує, що на момент подачі даного позову спірні витрати останнім фактично понесені ще не були.
Зважаючи на неявку в судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, відповідно до приписів частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Враховуючи положення статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнав за можливе здійснити розгляд справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що ТОВ "Будівельна фірма "Центр ЛТД" зареєстроване у якості юридичної особи та перебуває на обліку у позивача з 09.06.1992 (а.с. 7).
Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 №400/97-ВР.
Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому за змістом пунктів 1, 2 статті 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: 1) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; 2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено ставку збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Аналіз наведених норм Закону свідчить, що, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності зобов'язані відшкодовувати органам Пенсійного фонду суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених їх працівникам на пільгових умовах за списком № 2, за ставкою 100 % розміру виплаченої пенсії.
Порядок відшкодування страхувальниками витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 (надалі - Інструкція).
За змістом підпункту 2.1.1 пункту 2.1. Інструкції платниками страхових внесків є: страхувальники - роботодавці: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
В силу вимог пункту 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.7. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Судом встановлено, що позивач надіслав відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з травня 2017 року, липня 2017 року, серпня 2017 року (а.с. 64-65), які отримані останнім, що підтверджується наявними у справі копіями зворотних повідомлень про вручення поштового відправлення. Як пояснює позивач, у червні та вересні 2017 року розрахунки фактичних витрат відповідачу не направлялися у зв'язку з відсутністю обставин, передбачених Інструкцією. 10.10.2017 на адресу відповідача рекомендованим повідомленням був направлений розрахунок фактичних витрат №23359/10.1-09 у зв'язку зі зміною розміру пенсії ОСОБА_2 (а.с. 64, 66).
Відповідно до наведених розрахунків, сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій працівникам товариства на жовтень 2017 року склала 41 927,03 грн.
Доказів оскарження відповідачем розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за жовтень 2017 року матеріали справи не містять.
Матеріалами справи підтверджується той факт, що у встановлений чинним законодавством строк і до теперішнього часу відповідач не відшкодував органу Пенсійного фонду суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у зв'язку з чим утворилася заборгованість у розмірі 41 927,03 грн, що підтверджується відомостями картки особового рахунку з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 (а.с. 49).
Посилання відповідача на ту обставину, що спірні витрати за жовтень 2017 року, граничним терміном сплати яких є 25.10.2017, були заявлені до стягнення управлінням передчасно 10.10.2017, суд відкидає як безпідставні з огляду на той факт, з моменту відкриття провадження у даній адміністартивній справі 26.10.2017 і до теперішнього часу відповідач не виконав власного обов'язку з відшкодування таких витрат.
Сумніви відповідача щодо факту наявності трудового стажу на даному підприємстві в осіб, вказаних у розрахунках, щодо розміру пенсії не входять до предмету доказування у даній справі, а тому судом не досліджуються. В той же час вказані обставини можуть становити окремий предмет за наявності відповідного позову.
В силу положень статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених за списком №2 за жовтень 2017 року (в тому числі різниця за попередній період) в загальному розмірі 41 927,03 грн підлягають стягненню з відповідача у судовому порядку.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна фірма "Центр ЛТД" (код ЄДРПОУ 21074215) на користь Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 40367050) невідшкодовану суму витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за списком №2, за жовтень 2017 року у розмірі 41 927 (сорок одна тисяча дев'ятсот двадцять сім) грн 03 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.
СуддяЄ.Б. Супрун