Постанова № 70853237, 06.12.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
813/3454/17
Номер документу
70853237
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2017 року справа № 813/3454/17

16:18 м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Карпяк О.О.,

секретар судового засідання Єрмакова Х.Р.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго" до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

встановив:

До суду надійшла позовна заява Львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго" до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення №0031801310 від 12.07.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 12.07.2017.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки податкового органу про порушення податкового законодавства не відповідають дійсності та фактичним обставинам справи. Зазначив, що підприємство сплатило єдиний соціальний внесок за січень 2017 року своєчасно і в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями. Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 ПКУ, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПКУ. Вважає, винесене податкове повідомлення-рішення неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив повністю, зазначив, що ГУ ДФС у Львівській області не несе відповідальності за невірне зазначення ЛМКП "Львівтеплоенерго" рахунку отримувача єдиного внеску у платіжних дорученнях. Вважає, що оскаржуване рішення відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки підприємство несвоєчасно сплатило єдиний внесок, відтак, своєчасно не нарахована та/ або не сплачена у строки, встановлені Законом «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши думку представника позивача та представника відповідача, дослідивши подані документи та матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Львівське міське комунальне підприємство "Львівтеплоенерго" до січня 2017 року перебувало на обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального Головного управління державної фіскальної служби України.

У січні 2017 року позивача переведено на обслуговування в Залізничну обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області.

12.07.2017 ГУ ДФС у Львівській області винесено рішення №00318081310 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 120 090,13 грн. та пеню- 2 993,19 грн.

Як вбачається з матеріалів справи Єдиний внесок був сплачений позивачем платіжними дорученнями №37 від 05.01.2017 на суму 16 270 грн., №62 від 06.01.2017 на суму 680 грн., №67 від 06.01.2017 на суму 3940 грн., №89 від 10.01.2017 на суму 1120 грн., №109 від 11.01.2017 на суму 532 986, 30 грн., №110 від 11.01.2017 на суму 53 462,57 грн.; №111 від 11.01.2017 на суму 38748,10 грн., №112 від 11.01.2017 на суму 18 825,21 грн., №113 від 11.01.2017 на суму 2105,45 грн., №154 від 12.01.2017 на суму 720 грн. (а.с.16-25).

Судом встановлено та підтверджено поясненнями позивача, що у вище перелічених платіжних дорученнях було невірно вказано отримувача єдиного внеску СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ ДФС, замість Залізничної ОДПІ.

Листом від 23.01.2017 р. за вих. №07-488 ЛМКП «Львівтеплоенерго» звернулося до СДПІ з ОВП з проханням перерахувати кошти зі сплати зобовязань з ЄСВ на відповідний розрахунковий рахунок Залізничної ОДПІ, у звязку з помилковою їх сплатою. (а.с.15).

Перерахунок було проведено СДПІ з ОВП 25.01.2017, що підтверджується Розрахунком штрафної санкції (а.с.11).

Вирішуючи спір по суті, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст.9 Закону України від 08.07.2010 р. №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Днем сплати єдиного внеску вважається, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів, - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Відповідно до п.10 ст.25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум;

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до п.3 ст.1 Закону №2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до п.п.5,6 ст.9 Закону №2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Статтею 25 Закону № 2464-VI визначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відповідно до п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобовязання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п.129.1 ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що ЛМКП "Львівтеплоенерго" платіжні доручення на сплату єдиного соціального внеску були подані в банк своєчасно (з 05.01.2017 року по 12.01.2017 року), сума єдиного соціального внеску своєчасно поступила на спеціальні рахунки СДПІ з ОВП, замість розрахункового рахунку Залізничної ОДП, в якій позивач перебуває на обліку з січня 2017 року. Внслідок цього вказане податкове зобов"язання зараховано на правильний рахунок для платників податків, зареєстрованих у Залізничній ОДПІ на підставі листа від 23.01.2017 року №07-488.

Оскільки позивачем фактично було здійснено необхідні дії для повного та своєчасного виконання свого податкового обов"язку, то помилкове зазначення рахунку на який такий податок сплачується під час сплати суми податкового зобов"язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов"язання у визначений строк, а відтак і для застосування штрафних (фінансових) санкцій. Таким чином, оскільки помилкове перерахування позивачем коштів не вплинуло на виконання обов"язку платника зі сплати єдиного внеску до бюджету, застосування до позивача штрафу і пені є неправомірними.

Відповідно до постанови ВСУ від 16.06.2015 р. №21-377а15 здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 ПКУ, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПКУ.

Крім того, для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у строк, передбачений пунктом 57.1 статті 57 ПКУ, платник податків не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету. А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення коду бюджетної класифікації у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов'язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання у визначений вказаною нормою ПК строк, а відтак і для застосування на підставі пункту 126.1 статті 126 ПК штрафних (фінансових) санкцій.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене вище, рішення винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби у Львівській області №0031801310 від 12.07.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 12.07.2017 підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, на користь позивача належить стягнути судові витрати в сумі 1846,26 грн.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області №0031801310 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 12.07.2017 року.

3. Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (ЄДРПОУ 39854629) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ЛМКП "Львівтеплоенерго" (ЄДРПОУ 05506460) суму сплаченого судового збору в розмірі 1846,26 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Суддя Карп`як О.О.

Повний текст постанови складений та підписаний 11.12.2017 року.