Постанова № 70852853, 06.12.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
813/4299/17
Номер документу
70852853
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2017 року № 813/4299/17 Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коморного О.І.

секретар судового засідання Гавірко О.О.

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представник відповідача не прибув

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Стрийського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області про зобов'язання вчинити дії.

Обставини справи.

ОСОБА_1 звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій містяться вимоги зобов'язати Стрийський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області вчинити дії:

- внести зміни в актовий запис про народження № 49, складений 09.07.1956 року виконавчим комітетом Дулібської сільської ради Стрийського району Львівської області, змінивши в графі запис про «національність батька» з «українець» на «поляк»;

- внести зміни в актовий запис про шлюб № 502, складений 25.10.1977 року Стрийським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області, змінивши в графі запис про «національність нареченої» з «українка» на «полька».

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що національне законодавство передбачає, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність, тому позивач вільно обрала свою національність "полька", зважаючи на те, що її батько був «поляк» за національністю. Стверджує, що цей юридичний факт вже встановлений судовим рішення, тому спору щодо національності її батька немає. У зв'язку з цим, також вважає за необхідне внести відповідні зміни до актового запису про шлюб. Однак, відповідач відмовив у внесенні змін про національність до актового запису про її народження та шлюб з підстав відсутності на це у нього компетенції. Не погоджуючись з цим, позивач просить суд зобов'язати внести зміни до актового запису про народження від 09.07.1956 р. № 49 та шлюб від 25.10.1977 р. № 502 щодо національності з "українка" на "полька".

В судовому засіданні позивач та її представник надали пояснення по суті позову та підтримали позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач подав письмові заперечення проти позову, в яких просить відмовити в його задоволенні, у зв'язку з тим, що судовим рішенням підтверджено лише приналежність батька - ОСОБА_3 заявниці до національності «поляк» та не вказано про внесення змін до актових записів. Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 не передбачено розгляд заяв про внесення змін щодо національності.

Крім того, питання зміни національності не входить до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану, так як втратив чинність Указ Президента України від 31.12.1991 "Про порядок зміни громадянами України національності" згідно з яким якщо особа використала своє право змінити свою національність і це можна підтвердити витягом з форми № 1 РС УДМС України, то в такому разі можна подати заяву до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання про зміну національності батьків в актовому записі про народження. Якщо ж особа не використала можливості змінити національність під час дії Указу Президента України з 1991 по 1999 року, то на сьогоднішній день втрачена можливість підтвердити її національність, а також вирішувати питання про її зміну в записі акта про народження, так як паспорт громадянина України не передбачає внесення в цей документ відомостей про національність (постанова ВРУ від 02.09.1993 №3423-ХІІ).

Відповідач представника в судове засідання не направив, хоча належним чином повідомлений про розгляд справи, проте надав суду письмові заперечення, в яких вважає відмову законною, просить суд справу розглядати без участі представника.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, враховуючи заперечення відповідачем позовних вимог, дослідивши матеріали справи, та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд

встановив:

Позивач, ОСОБА_1, народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року, запис №49, батьками якої записані ОСОБА_3 (українець) та ОСОБА_4 (українка), що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1, виданим 20.02.1974 року.

25.10.1977 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 зареєстровано шлюб за записом №502, що підтверджується свідоцтвом про шлюб НОМЕР_2, виданим 16.101.1978 року.

Згідно з наявним у справі витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя від 09.11.2017 №00019008559, відносно позивача зроблено актовий запис № 502 від 25.10.1977 р. про шлюб, в якому відомості про дружину ОСОБА_5 містять запис про її національність, а саме "українка".

Рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 19.06.2017 року встановлено юридичний факт про те, що ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, за національністю був «поляк». Рішення набрало законної сили 30.06.2017 року.

Як зазначає позивач, її батько за національністю поляк. Крім того, позивач сповідує римо-католицьку віру, володіє польською мовою, дотримується культурних і релігійних традицій, етнічних особливостей поляків і ця культура є домінуючою в її родині, в побуті дотримується всіх польських традицій та звичаїв, має карту поляка, яка підтверджує приналежність позивача до польського народу.

У зв'язку з цим та бажаючи змінити запис у актах про народження та шлюб про національність з «українка» на «полька», ОСОБА_1 звернулась до Стрийського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області.

Листом від 20.09.2017 року №463/021-06-92 у заяві ОСОБА_1 було відмовлено з тих підстав, що вчинення таких дій не входить до компетенції відділу державної реєстрації актів цивільного стану, покликаючись на ст. 11 Закону України "Про національні меншини" та п.1.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5.

Спірні правовідносини виникли у сфері державної реєстрації актів цивільного стану і стосуються внесення змін до акту цивільного стану про шлюб та народження та регулюються Законом України від 01.07.2010 №2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон №2398), Законом України «Про національні меншини в Україні», Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793 (далі - Правила).

Згідно з ч. 1 "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" до компетенції відділів державної реєстрації актів цивільного стану відноситься, серед іншого, внесення зміни до актових записів цивільного стану.

Частиною 1 ст. 22 Закону №2398 передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Аналогічні положення закріплені у п.п. 1.1, 1.15 розділу І, п. 2.12 розділу ІІ Правил.

Згідно з п. 2.1 розділу ІІ Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Згідно з п. 1.7 розділу І Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Згідно із п. 2.13.1 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до роз'яснень, наведених у Постанові Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" №12 від 07.06.1995р., питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, зокрема щодо доповнення відомостей про національність та громадянство батьків, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів, відомостей, які містяться в паспорті, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.

Належність батька (ОСОБА_3) позивача до національності "поляк" підтверджується судовим рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 19.06.2017 року, яке набрало законної сили. Відповідачем встановлені рішенням суду обставини не заперечуються.

Виходячи з зазначено суд вважає відмову відповідача у внесенні змін до актового запису про шлюб необгрунтованою, посилаючись на те, що Правилами не передбачено розгляд заяв про внесення змін щодо національності, оскільки зміни до актів цивільного стану вносяться не лише відповідно Правил, а й у випадках, передбачених чинним законодавством.

Згідно із п. 1, 3 Указу Президента України «Про порядок зміни громадянами України національності» від 31.12.1991 № 24 (який втратив чинність 27.01.1999) національність може бути змінена особами, які при досягненні 16-річного віку та одержанні паспорта прийняли національність одного з батьків та бажають змінити її відповідно до національності другого з батьків. Зміна національності допускається також і щодо осіб, які обрали національність до прийняття цього Указу.

Відповідно до статті 22 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тобто у зв'язку з втратою чинності зазначеного Указу звуження прав і свободи громадян України щодо зміни національності не допускається.

Згідно із статтею 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно статей 11 та 18 Закон України «Про національні меншини в Україні» громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається. Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав і свобод громадян за національною ознакою забороняється й карається законом.

Відповідно до статті 1 та 3 Угоди про принципи співробітництва між Україною та Республікою Польща по забезпеченню прав національних меншин для досягнення цілей цієї Угоди під національними меншинами (надалі "меншини") маються на увазі відповідно:

- групи громадян України, які є поляками за національністю, та які виявляють почуття національної самосвідомості, єдності зі своїм етносом;

- групи громадян Республіки Польща, які є українцями за національністю та які виявляють почуття національної самосвідомості, єдності зі своїм етносом.

Кожна із Сторін враховує у своїй політиці законні інтереси меншин, вживає законодавчі, адміністративні та інші необхідні заходи для зберігання, розвитку їх етнічної, мовної, культурної та релігійної самобутності, недопущення на своїй території будь-якої дискримінації осіб за ознакою їх приналежності до меншини, а також будь-яких спроб асиміляції меншин проти їх волі.

Враховуючи наведені позивачем у позовній заяві обставини і досліджені докази, які підтверджують належність її батька до національності "поляк", що відповідачем по суті не заперечувалося, а також зважаючи на передбачене ст. 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" право позивача вільно обирати і відновлювати національність, яке, на переконання суду, залежить від волевиявлення особи, суд дійшов висновків про обґрунтованість доводів позивача та можливість і достатність підстав для внесення таких змін до актових записів.

З огляду на викладене, суд вважає відмову Стрийського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області у внесенні змін до актового запису про народження № 49 від 09.07.1956 р. та про шлюб № 502 від 25.10.1977 р. такою, що порушує права та інтереси позивача. З метою повного і ефективного захисту прав та інтересів позивача і згідно з п. 1.7 розділу І Правил суд вважає обґрунтованою вимогу про зобов'язання Стрийського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області внести відповідні зміни до цих актових записів, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України судові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 69-71, 79, 86, 94, 158-163, 167 КАС, суд -

п о с т а н о в и в:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Стрийський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (Львівська область, м. Стрий, вул. Болехівська 25, ЄДРПОУ 33321447) внести зміни в актовий запис про народження № 49, складений виконавчим комітетом Дулібської сільської ради Стрийського району Львівської області 09.07.1956 року на ОСОБА_5, змінивши в графі запис про «національність батька» з «українець» на «поляк».

3. Зобов'язати Стрийський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (Львівська область, м. Стрий, вул. Болехівська 25, ЄДРПОУ 33321447) внести зміни в актовий запис про шлюб № 502, складений Стрийським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області 25.10.1977 року на ОСОБА_5 та ОСОБА_6, змінивши в графі "відомості про дружину" запис "Національність:" з «українка» на «полька».

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Стрийського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (Львівська область, м. Стрий, вул. Болехівська 25, ЄДРПОУ 33321447) на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Коморний О.І.