Постанова № 70852420, 04.12.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2017
Номер справи
805/3806/17-а
Номер документу
70852420
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2017 р. Справа №805/3806/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:15:22

Суддя Донецького окружного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді Христофорова А.Б.,

при секретарі Хороші С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Публічного акціонерного товариства “Будівельно-монтажна фірма “Азовстальбуд” про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства “Будівельно-монтажна фірма “Азовстальбуд” про стягнення заборгованості за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням в розмірі 2960,70 грн. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вході проведеної перевірки щодо дотримання порядку використання виділених коштів Фонду соціального страхування України, в період з 01.04.2015 року по 31.03.2017 року, виявлені порушення та складено акт №103 від 24.04.2017 року, на підставі якого винесено рішення №65 від 28.04.2017 року про повернення коштів Фонду та застосування штрафних санкцій, оскільки самостійно відповідачем заборгованість не сплачується у відповідності до чого підлягає стягненню в примусовому порядку.

Представник позивача до суду не з’явився, через відділ документообігу та архівної роботи суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника податкового органу.

У відповідності до приписів ч.2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін.

Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Позивач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ЄДРПОУ 41419282), є суб’єктом владних повноважень, згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, має відокремлений підрозділ – Маріупольське міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, яка не є юридичною особою.

Відповідач, Публічне акціонерне товариство “Будівельно-монтажна фірма “Азовстальбуд” (код ЄДРПОУ 01237193, вул. Якова Гугеля, буд.3, м. Маріуполь, Донецька область, 87505) пройшов передбачену законодавством державну реєстрацію 30.08.1994 (24.10.2005) року №1 274 120 0000 003165, є юридичною особою та в даних правовідносинах, у відповідності до вимог ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов’язки.

Оцінюючи матеріали справи та доводи сторін, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в ході проведення планової перевірки дотримання порядку використання коштів Фонду соціального страхування України, виділених в період з 01.04.2015 року по 31.03.2017 року у ПАТ “Будівельно-монтажна фірма “Азовстальбуд” встановлено порушення порядку використання коштів Фонду на загальну суму 1 973,80 грн. За результатами якої складено акт №103 від 24.04.2017 року.(а.с.5-8)

На підставі акту планової перевірки виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення №65 від 28.04.2017 року про повернення коштів Фонду за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.(а.с.10)

Відповідно до Рішення №65 від 28.04.2017 року, підлягає відшкодуванню до Фонду неправомірно витрачену суму страхових коштів за період після 01.01.2015 року – 1 973,80 грн., та штрафні санкції (50%) – 986,90 грн, усього 2960,70 грн.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров’я визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV від 23.09.1999 року (далі - Закон №1105)

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №1105, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 9 Закону № 1105, основними завданнями Фонду та його робочих органів є: зокрема, здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду;.

Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 9 Закону № 1105, Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань, зокрема, здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи;

Статтею 30 Закону № 1105 передбачені підстави для призначення та виплати матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

Частиною 1 ст. 31 Закону № 1105 передбачено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за погодженням з Фондом.

Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку здійснення контролю за правильністю його видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я за погодженням з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Пунктами 3 та 5 ч. 1 ст. 10 Закону № 1105 визначено, що Фонд має право: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону № 1105 роботодавець несе відповідальність за: порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду; шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов’язків, визначених цим Законом.

Згідно ч.6 ст. 15 Закону № 1105, у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Як раніше було встановлено, за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийнято Рішення №65 від 28.04.2017 року відповідно до якого підлягає стягненню неправомірно витрачена сума страхових коштів за період після 01.01.2015 року – 1 973,80 грн., та штрафні санкції (50%) – 986,90 грн, усього 2960,70 грн.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Рішення №65 від 28.04.2017 року є чинним, на час розгляду справи відповідачем заборгованість не сплачена, доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, та враховуючи, що позивачем доведено законність та обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Публічного акціонерного товариства “Будівельно-монтажна фірма “Азовстальбуд” про стягнення заборгованості – задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Будівельно-монтажна фірма “Азовстальбуд” (код ЄДРПОУ 01237193) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області заборгованість по коштах Фонду у сумі 2 960 (дві тисячі дев’ятсот шістдесят) грн 70 коп. на рахунок №37179900001104, банк ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошено у судовому засідання 04 грудня 2017 року.

Повний текст постанови виготовлено 08 грудня 2017 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Христофоров А.Б.