Постанова № 70847586, 08.12.2017, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
08.12.2017
Номер справи
234/17178/17
Номер документу
70847586
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/17178/17

Провадження № 2-а/234/615/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2017 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області, у складі:

головуючого судді Бакуменко А.В.

при секретарі Скоробогатовій М.В.

за участі представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Хлудєєвої А.О.

розглянувши у попередньому судовому засіданні, в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Краматорського міського суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання в чинити певні дії.

Позов позивач обґрунтував тим, що він 25.09.2017 року звернувся до УПФУ у м. Краматорську Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, згідно до п. «а» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». До цієї заяви надав всі документи, які вимагало від нього УПФУ у м. Краматорську. УПФУ у м. краматорську 4 жовтня 2017 року рішенням № 115 відмовило йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно до п. «а» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Вважає дане рішення протиправним та просить суд скасувати рішення (проект) УПФУ у м. Краматорську Донецької області № 115 від 04.10.2017 року про відмову в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах, згідно до п. «а» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» (зі змінами). Зобов'язати УПФУ у м. Краматорську Донецької області поновити виплату призначеної йому пенсії за віком на пільгових умовах, згідно до п. «а» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», 28.02.17 року.

В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача Хлудєєва А. А.О. заперечувала проти задоволення позовних вимог, просила урахувати надані нею заперечення.

Згідно до заперечень відповідач зазначив, що 25.09.17 року ОСОБА_3 дійсно звернувся до УПФУ у м. Краматорську з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, згідно до п. «а» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».при розгляді наданих ним документів про стаж пільгового характеру, а саме довідки № 211 від 22.03.2017 року виданої ВАТ «ММК», було встановлено, що документ містить штамп та печатку підприємства розташованого м. Макіївка вул. Маталургів 47. Згідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження до таких міст відноситься Макіївка. Згідно до витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ними було встановлено, що Ват «ММК» не здійснило перереєстрації на підконтрольну територію України, тому вони не можуть зарахувати періоди роботи з 18.09.1985 по 28.04.1986, з 17.08.1988 по 09.04.1992 та з 10.04.1992 по 06.12.1994 років та зарахувати дані періоди до пільгового стажу. Провести перевірку достовірності наданих документів УПФУ у м. Краматорську не має можливості. Просять суд відмовити в задоволені позовних вимог.

Суд, вислухавши представників відповідача, дослідивши матеріали справи набуває висновку, що заявлені ОСОБА_5. позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, ОСОБА_3 надав відповідачу довідку № 211 від 22.03.2017 року за періоди роботи з 18.07.1985 року по 28.04.1986 року, з 17.08.1988 року по 09.04.1992 року та з 10.04.1992 року по 06.12.1994 року в ВАТ «Макіївський металургійний комбінат» за списком № 1 та довідку № 012-к від 28.02.2017 року за періоди роботи з 13.07.2011 року по 28.02.2017 року в ПАТ «Макіївкокс».

Рішенням № 115 від 04.10.2017 року відповідач відмовив в призначенні позивачу пенсії через відсутність необхідного пільгового стажу.

В цьому рішенні вказано, що УПФУ у м. Краматорську розглянуло документи подані ним для призначення пенсії та в цьому рішення зазначає наступне:

Згідно п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ № 637 від 12.08.1993 року у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження ' пеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. При розгляді наданих документів про стаж пільгового характеру, було встановлено, що ці довідки надані підприємствами, розташованими у м. Макіївка . Відповідно до Переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, Макіївка належать до таких населених пунктів. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до ч. З ст.44 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Провести перевірку достовірності документів не має можливості тому, що підприємства знаходяться на непідконтрольній української владі території і не здійснили перереєстрацію юридичної адреси на підконтрольну України територію. За таких обставин УПФУ у м. Краматорську прийнято рішення відмовити мені в призначенні пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, згідно до п. «а» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

При цьому в рішенні зазначено про неможливість включення до пільгового стажу періодів роботи, оскільки дані підприємства перебувають на тимчасово непідконтрольній території, та провести перевірку достовірності документів щодо підтвердження пільгового характеру роботи , підстав їх видачі не має можливості.

Згідно п.п.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-У1, який набрав чинності з 1 січня 2004 року, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України „Про пенсійне забезпечення".

Стаття 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» встановлює порядок підтвердження стажу роботи, а саме: основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. «а» ст..13. ЗУ «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими

умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників ( 461-2016-п ), затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. № 637 (далі Порядок №637), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Підприємства на котрих працював позивач знаходяться в м. Макіївка Донецької області.

Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, затвердженого розпорядженням КМУ №1275 від 02.12.2015 року, м. Макіївка Донецької області входить до цього переліку.

Абзац 7 пункту 20 Порядку №637 доповнено постановою КМУ №1028 від 09.12.2015 року наступного змісту: в разі розміщення підприємств, установ, організацій на тимчасово окупованій території України або в районах проведення АТО можливе підтвердження спеціального стажу за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пенсійний орган довідки не прийняв до уваги, посилаючись на те, що вони видані підприємствами, які розташовані на території що тимчасово непідконтрольна українській владі.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою порушення або обмеження прав громадян.

Міжнародне право не забороняє державам визнавати дійсність деяких юридичних актів органів, невизнаних держав. Ця позиція підтверджується як практикою Міжнародного Суду ООН (наприклад, винесений ним Консультативний висновок «Про юридичні наслідки тривавшої, незважаючи на резолюцію Ради Безпеки 276 (1970), присутності Південної Африки в Намібії»), так і практикою Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ) (постанова від 18.12.1996 по справі «Лоизиду проти Туреччини»). Зокрема, нелегітимність або недійсність актів Уряду Південної Африки від імені чи відносно Намібії [...] не може поширюватися на такі акти, як реєстрація народжень, смертей і шлюбів». Цієї позиції дотримується і ЄСПЛ. У рішенні по справі «Кіпр проти Туреччини» від 10.05.2001 ЄСПЛ зазначив, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду ООН, розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних тим, що наводяться у цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів далеко від абсолютної. Для проживаючих на цій території людей життя триває. ».

З цього випливає, що в контексті викладеного, можна зробити висновок, що міжнародне право визначає в якості критерію законності та дійсності того чи іншого акта невизнаного освіти відповідність такого акта правам та інтересам його мешканців, особливо прав, гарантованих міжнародним правом

Тому пенсійним органом безпідставно не враховано пільговий стаж позивача , відтак рішення відповідача є незаконним та підлягає скасуванню, а спірний період роботи позивача відповідач зобов'язаний включити до пільгового стажу ОСОБА_3 відповідно до п. «а» ст..13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Обов`язковою ознакою нормативно-правового акта чи правового акта індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обов`язків, їх зміни чи припинення.

Самі по собі дії пенсійного органу про відмову в призначенні пенсії при наявності рішення про таку відмову не тягнуть за собою правових наслідків для позивача.

Оскільки саме рішення від 04.10.2017 року породжує для позивача певні правові наслідки у вигляді відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», висновки цього рішення є обов`язковими для позивача, тому судова колегія, відповідно до ст.11 КАС України, приходить до висновку, що для повного захисту порушених прав позивача необхідно скасувати рішення УПФУ в м. Краматорська Донецької області про відмову ОСОБА_3 в призначенні пенсії.

На підставі п..4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно п.4.7 Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Таким чином, саме органи пенсійного фонду визначають правильність та повноту наданих документів для призначення пенсії.

Стаття 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії

В частині 1 цієї статті вказано, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

В частині 2 цієї статті вказано, що пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Частина 5 цієї статті передбачає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

ОСОБА_6 з вересня 2016 року отримував пенсію за пільговим стажем з липня 2016 року по січень 2016 року, тому пенсія за пільговим стажем йому вже була розрахована, а отже вона полягає лише у відновленні.

На підставі ст.94 КАС України підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 640 грн (а.с.1)

Стаття 49 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає припинення та поновлення виплати пенсії:

1.Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

2.Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

На підставі ст.94 КАС України підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 640 грн (а.с.1)

Керуючись вищенаведеним, згідно ст.ст. 13, 62, 80, 82, 83, 85 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 44, 45, 49 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 17, 18, 19, 104, 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання в чинити певні дії - задовольнити.

Визнати противоправним та скасувати рішення ( Управління Пенсійного бонду України у м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ 23346787) № 115 від 04.10.2017року про відмову в призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком на пільгових умовах, згідно до п. «а» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» .

Зобов?язати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області код ЄДРПОУ 23346787) зарахувати ОСОБА_3 до пільгового стажу періоди роботи за списком № 1 в ВАТ «Макіївський металургійний комбінат» відповідно до довідки № 211 від 22.03.2017 року та в ПАТ «Макіївкокс» відповідно до довідки № 012-к від 28.02.2017 року.

Зобов?язати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області код ЄДРПОУ 23346787) призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах, з урахуванням включеного страхового стажу роботи на ВАТ «Макіївський металургійний комбінат» відповідно до довідки № 211 від 22.03.2017 року та в ПАТ «Макіївкокс» відповідно до довідки № 012-к від 28.02.2017 року, з 25 вересня 2017 року.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову складено в нарадчий кімнаті та надруковано в одному примірнику

Суддя

Краматорського міського суду А.В. Бакуменко