
Справа № 766/17908/17
н/п 2-а/766/2219/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2017 року Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Майдан С. І. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив визнати дії по відмові ГУПФ України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонської області від 16.05.2017 року №1789/19/01-2017 протиправними; зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 16.05.2017 року №1789/19/01-2017; зобов'язати відповідача сплачувати позивачу щомісячно пенсію у розмірі 55% від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області від 16.05.2017 року №1789/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року.
Дослідивши матеріали справі, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
20.10.2017 року ухвалою суду було відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
21.11.2017 року від відповідача надійшли письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову у повному обсязі. Зазначені заперечення суддею отримано 27.11.2017 року.
Положеннями ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Судом встановлено, що з 2000 року позивачу на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була призначена пенсія в розмірі 55% відповідного грошового забезпечення на час звільнення з органів МВС України.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII (в редакції ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей») перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області була виготовлена довідка від 16.05.2017 року №1789/19/01-2017 про новий розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, прирівняне до грошового забезпечення поліцейських та направлена до ГУПФ України в Херсонській області у травні 2017 року. Разом з тим, в порушення вимог вищевказаного чинного законодавства, ГУПФ України в Херсонській області перерахунок та виплату не здійснив.
З метою захисту своїх пенсійних прав, в вересні 2017 року позивач звернувся до ГУПФ України в Херсонській області із заявою про необхідність перерахунку пенсії та приведення розміру пенсії у відповідності до вимог ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у відповідності з окладами грошового забезпечення поліцейських.
Листом ГУПФ України в Херсонській області від 21.09.2017 року №171/0-99-1 ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на здійснення перерахунку пенсії після виділення коштів з Державного бюджету, при цьому дата такого виділення та дата перерахунку пенсії позивача не вказана.
Разом з тим, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 16.05.2017 року №1789/19/01-2017, виходячи з наступного.
Згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначено Законом України від 09.04.1992 pоку № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене узгоджується з вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З матеріалів справи вбачається, що ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області на ім'я ОСОБА_1 була виготовлена довідка №1789/19/01-2017 від 16.05.2017 року про новий розмір грошового забезпечення позивача, прирівняного до грошового забезпечення поліцейських, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988.
У травні 2017 року дана довідка була надіслана ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області до ГУПФ України в Херсонській області.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22.04.2014 року.
Разом з тим, із дослідженого судом листа ГУПФ України в Херсонській області від 21.09.2017 року №171/0-99-1 вбачається, що ОСОБА_1 фактично було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області №1789/19/01-2017 від 16.05.2017 року з посиланням на здійснення перерахунку пенсії після виділення коштів з Державного бюджету, при цьому дата такого виділення та дата перерахунку пенсії Позивача не вказана.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим, а ні положення ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а ні ч. 3 ст. 63 цього ж Закону, на підставі яких повинен бути здійснений перерахунок пенсії позивачу, не пов'язують такий перерахунку пенсії з виділенням додаткових коштів з Державного бюджету України. Вимоги про перерахунок пенсії носять імперативний, безумовний характер та покладаються саме на відповідача - ГУПФ України в Херсонській області.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доводи заперечень ГУПФ України в Херсонській області суд до уваги не приймає, оскільки вони не спростовують правових та фактичних підстав позову, до заперечень не додано доказів правомірності дій відповідача. Крім того, посилаючись на нездійснення перерахунку пенсії Позивачу з підстав не виділення коштів з Державного бюджету України, відповідачем до заперечень не надано жодного письмового доказу на підтвердження своєї правової позиції.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію, вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області №1789/19/01-2017 від 16.05.2017 року, починаючи з 01.01.2016, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Так, право на перерахунок пенсії (обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) у позивача виник з моменту набрання чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII, яким статтю 63Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» доповнили частиною 3.
Відповідно до розділу ІІ ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Даний Закон був опублікований у газеті Верховної Ради України «Голос України» від 28.12.2015 № 247. Отже, датою набрання чинності Закону є 29.12.2015, тобто наступна дата за днем опублікування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що права позивача порушені з 01.01.2016 року, оскільки це є дата першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що порушені права позивача підлягають поновленню шляхом визнання дії по відмові ГУПФ України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонської області від 16.05.2017 року №1789/19/01-2017 протиправними; зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 16.05.2017 року №1789/19/01-2017; зобов'язання відповідача сплачувати позивачу щомісячно пенсію у розмірі 55% від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області від 16.05.2017 року №1789/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року.
Керуючись ст.ст.1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 158-163 КАС України, суд
постановила:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати дії по відмові ГУПФ України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонської області від 16.05.2017 року №1789/19/01-2017 протиправними.
Зобов'язати ГУПФ України в Херсонській області провести ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 16.05.2017 року №1789/19/01-2017.
Зобов'язати ГУПФ України в Херсонській області сплачувати ОСОБА_1 щомісячно пенсію у розмірі 55% від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області від 16.05.2017 року №1789/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського адміністративного апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області. протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Майдан С. І.