
Справа № 522/20232/17
Провадження № 2а/522/2066/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частини)
04 грудня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Бойчука А.Ю.
при секретарі Іскрич В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управлвння Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
На підставі вищевикладеного та керуючись: ст. ст. 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управлвння Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення в частині визнання дій протиправними. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: А.Ю. Бойчук
Справа № 522/20232/17
Провадження № 2-а/522/2066/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Бойчука А.Ю.
при секретарі Іскрич В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, згідно якої просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо порушення та зміну строків, порядку та періоду перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, встановлених Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. N 2262, постановами Кабінету Міністрів України № 763 від 30 вересня 2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», N 9505 зі змінами, що внесені Постановою № 763, N9 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
-зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію із 01 листопада 2015 р. замість 01 січня 2016 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 763 від 30 вересня 2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», Постанови № 505 зі змінами, що внесені Постановою N 9763.
-зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію із 01 січня 2016 р. замість 01 вересня 2016 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
-визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром у 10740,00 гривень та зобов'язати відповідача перерахунки та виплати пенсії здійснювати без обмеження її граничних розмірів.
При цьому посилаючись на те, що з 1979 р. позивач проходив військову службу в органах військової прокуратури колишнього СРСР України на різноманітних прокурорських та слідчих посадах. У березні 2001 року відповідно до вимог ст. 18, пункту «б» ст. 20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 р. № 2262-12 призначена та виплачується пенсія по інвалідності у розмірі 60% грошового забезпечення. Розмір пенсії було обчислено згідно грошового забезпечення військового прокурора Котовського гарнізону військової прокуратури ОдВО.
Позивач вважає, що перерахунок пенсії відповідач зобов'язаний був здійснити йому з 01 листопада 2015 року та з 01 січня 2016 року відповідно до Закону № 2262. Натомість, перерахунок був здійснений з 01 січня 2016 року та з 01 вересня 2016 року.
Також, щомісяця з 01 вересня 2016 року по теперішній час відповідач обмежує розмір належної ОСОБА_1 пенсії сумою в 10 740,00 гривень.
24 липня 2017 року позивач звернувся до ГУПФУ в Одеській області з метою усунення порушень законодавства та перерахунку призначеної пенсії, проте відповіддю ГУПФУ в Одеській області від 08 серпня 2017 року йому було відмовлено.
Вищевказану відмову позивач вважає протиправною, у зв'язку із чим був змушений звернутися до суду.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання, згідно якого просив розглядати адміністративну справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлявся належним чином, надавши заперечення відповідно до яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлені наступні фактичні обставини та відповідні до них правовідносини.
З 1979 року позивач проходив військову службу в органах військової прокуратури колишнього СРСР України на різноманітних прокурорських та слідчих посадах. У березні 2001 року відповідно до вимог ст. 18, пункту «б» ст. 20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-12 призначена та виплачується пенсія по інвалідності в розмірі 60% грошового забезпечення. Розмір пенсії було обчислено згідно грошового забезпечення військового прокурора Котовського гарнізону військової прокуратури ОдВО.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакціях від 07.11.2015 та 06.05.2016, що діяли на момент виникнення права на перерахунок) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 4 Постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393» перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться в строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з п. п. 2 та 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, перерахунок пенсії проводиться Головними управлінням Пенсійного фонду України лише на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка надається уповноваженим органом у порядку передбаченому Кабінетом Міністрів України.
У матеріалах пенсійної справи ЮО-099491 в якості фактичної підстави для перерахунку є довідка Генеральної прокуратури України від 07.06.2016 року № 18-868зп про розмір грошового забезпечення позивача, видана відповідно до постанови КМУ від 30.09.2015 року № 763 станом на 15.12.2015 року та довідка Генеральної прокуратури України від 19.10.2016 року № 18-1364зп про розмір грошового забезпечення позивача, видана відповідно до постанови КМУ від 27.07.2016 року № 488 станом на 03.08.2016 року.
Пунктом 6 постанови КМУ від 30.09.2015 року № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505», який набрав чинності з 15.12.2015 року, до постанови КМУ від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» внесено зміни, зокрема, її доповнено додатком 7, яким встановлено посадові оклади працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі N 21-348а13 (Постанова N 21-348а13).
Таким чином, розміри посадових окладів змінено з 15.12.2015 року, у зв'язку із чим було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, відповідно до положень ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою КМУ від 27.07.2016 № 488 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013", яка набрала чинності з 03.08.2016 року, було змінено посадові оклади військовослужбовцям військових прокуратур.
Розміри посадових окладів змінено з 03.08.2016 року, тому відповідачем перерахунок пенсії було проведено з 01.09.2016 року відповідно до положень ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи, що визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить, тому підстави для визнання протиправними дій чи бездіяльності головного управління відсутні.
Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб» перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок.
Відтак, Головним управлінням було проведено перерахунок згідно положень ст. 63 вищезазначеного Закону в редакціях від 07.11.2015 року та 06.05.2016 року, що діяли на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Правова позиція щодо правомірності та доцільності проведення перерахунку пенсії Позивачу відповідно до редакції зазначеного Закону, чинної на момент такого перерахунку зазначена в постанові ВАС України від 17.09.2013 № ГС/9991/48905/11.
Враховуючи, що в зазначених редакціях згідно з положенням ст. 43 Закону максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 гривень.
Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 06 грудня 2016 року № 1774-VШ внесені зміни до частини 7 ст. 43 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262 відповідно до яких, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 гривень.
Рішенням Конституційного суду України у справі №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають статті 17 Конституції України положення першого речення частини 7 статті 43 Закону №22б2-ХІІ в редакції із змінами, внесеними згідно із Законом від 24 грудня 2015 року № 911-VI. В якій було зазначено, що тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740,0 грн. Однак, положення першого речення частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ в редакції із змінами, внесеними згідно із Законом під 06 грудня 2016 року №1774-VII, на теперішній час не було визнано неконституційним. Відповідно до ст. 19 Конституції України головне управління діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. А отже підстав для виплати пенсії позивачу в розмірах більших, ніж передбачено частиною 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, немає.
У Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави. Також. Конституційний Суд України у рішенні від 25 січня 2012 року № 3рп/2012 зробив висновок, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Такий принцип закладений, зокрема, в Загальній декларації прав людини 1948 року, згідно і якою, кожна людина, як член суспільства, мас право на соціальне забезпечення та на здійснення необхідних для підтримання її гідності та для вільного розвитку її особистості прав у економічній, соціальній і культурній галузях за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва та відповідно до структури і ресурсів кожної держави (стаття 22). Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 1966 року встановлює загальний обовязок держав забезпечити здійснення прав, що передбачені цим пактом, у максимальних межах наявних ресурсів (пункт 1 статті 2).
Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії», також, констатував, що здійснення соціально-економічних драв людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громада» та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Конституційний суд України, також, зазначив, що передбачені законом соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що, згідно з частиною першою статті 17 Конституції України, є найважливішою функцією держави.
В ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15 вересня 2017 року по справі №К/800/24946/17 чітко зазначено, що рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, визнано неконституційними окремі положення Закону № 2262-ХІІ, проте як зміни, внесені Законом № 1774-VIII до Закону №796-ХІІ, неконституційними не визнавались. А отже, враховуючи те, що наведені норми закону щодо обмеження максимального розміру пенсії є чинними і неконституційними не визнані, суд дійшов висновку, щодо правомірності їх застосування.
Відповідно частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження в межах, встановлених цією Конституцією та законами України; органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, то передбачені Конституцією та законами України. Головне управління при розрахунку та виплаті пенсії позивачу керувалось виключно чинним законодавством України.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
У відповідності зі статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин справи в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі вищевикладеного та керуючись: ст. ст. 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення в частині визнання дій протиправними. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: А. Ю. Бойчук