П О С Т А Н О В А№ 127/23840/17
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2017 р.Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Венгрин О.О.,секретар - Скульська І.Д.,
за участі позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Степанової С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій неправомірними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплатити щорічну допомогу на оздоровлення, відшкодування моральної шкоди, зобов"язання подати звіт про виконання судового рішення,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій неправомірними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплатити щорічну допомогу на оздоровлення, відшкодування моральної шкоди, зобов"язання подати звіт про виконання судового рішення, мотивуючи його тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, має інвалідність ІІ групи. Згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідам ІІ групи виплачується у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Відповідачем йому виплачено 120,00 грн. на оздоровлення у 2017 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 р. Він звертався до відповідача з приводу донарахування допомоги на оздоровлення, на що отримав відмову. Просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов"язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити щорічну допомогу на оздоровлення за 2017 р. у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з врахуванням вже виплачених 120,00 грн., стягнути у відшкодування моральної шкоди 20000,00 грн., зобов"язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення. (а.с. 3-4)
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав за викладених у позовній заяві обставин, просить його задоволити, пояснив, що моральна шкода полягає в тому, що він кожен рік вимушений захищати свої права в суді щодо допомоги на оздоровлення.
Представник відповідача Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради - Степанова С.М. позов не визнала, просить відмовити в його задоволенні, суду пояснила, що дія ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не була призупинена щодо допомоги на оздоровлення, до неї внесено зміни, а саме: згідно ст. 48 ч. 4 Закону компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України. Допомога на оздоровлення у 2017 р. виплачена позивачу згідно п. 10 постанови Кабінету Міністрів України №760 від 26.10.2016 р. та постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 р. в розмірі 120,00 грн. Надала письмові заперечення. (а.с. 23-26)
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, має інвалідність ІІ групи. (а.с. 15, 1)
Позивач звертався до відповідача з приводу перерахунку допомоги на оздоровлення виплаченої у 2017 р., на що отримав відповідь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 11.10.2017 р. №К-08-97278 про те, що йому виплачена щорічна допомога на оздоровлення за 2017 р. 26.09.2017 р. в розмірі 120,00 грн. відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанови Кабінету Міністрів України №760 від 26.10.2016 р. «Про затвердження Порядку виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян», постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». (а.с. 12, 13-14)
Згідно ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 48 ч. 4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 10 постанови Кабінету Міністрів України №760 від 26.10.2016 р. «Про затвердження Порядку виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян» щорічна допомога виплачується громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь в ліквідації наслідків інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, віднесеним до категорії 1, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій, громадянам, які брали участь в ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, віднесеним до категорії 2 або 3, дітям-інвалідам, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. №562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Пунктом 2 Порядку встановлено, що одноразова компенсація та щорічна допомога виплачуються за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік для соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи) за місцем фактичного проживання (перебування) громадян.
Згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. №562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір щорічної допомоги на оздоровлення інвалідам I і II групи становить 120,00 грн.
У Рішенні №3-рп від 25.01.2012 р. Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 ст. 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Отже, повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Відповідно до ст. 23 ч. 1 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Згідно із ст. 1167 ч. 1 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Отже, право особи на відшкодування моральної шкоди виникає за умов порушення права цієї особи, наявності такої шкоди та причинного зв'язку між порушенням та моральною шкодою.
Позивач не надав доказів спричинення йому неправомірними діями відповідача моральної шкоди.
На підставі викладеного суд вважає, що позов не обгрунтований, а тому задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 19, 116 Конституції України,
ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
ст.ст. 71, 138, 160-163, 167 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання дій неправомірними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплатити щорічну допомогу на оздоровлення, відшкодування моральної шкоди, зобов"язання подати звіт про виконання судового рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня отримання копії постанови через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.О.Венгрин