
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2017 року м.Київ К/800/31023/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Мороз В.Ф.,
Швед Е.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Київської митниці Державної фіскальної служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 16 червня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» до Київської митниці Державної фіскальної служби, Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області про визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» звернулося з позовом до Київської митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області, в якому просило визнати неправомірною бездіяльність відповідачів щодо повернення помилково сплачених платежів у розмірі 153282,56 грн.; зобов'язати Київську митницю ДФС у разі неприйняття висновку про повернення помилково сплачених митних платежів - прийняти такий висновок та передати його Головному управлінню Державної казначейської служби України у Київській області; зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області протягом п'яти робочих днів з моменту отримання висновку здійснити повернення помилково сплачених митних платежів.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав про протиправну бездіяльність відповідачів щодо неповернення митних платежів у розмірі 153282,56 грн., помилково (надміру) сплачених при ввезенні за митною декларацією від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845 товару, звільненого від сплати ввізного мита.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 16 червня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2016 року, позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Київської митниці ДФС щодо непідготовки та неподання до територіальному органу Державної казначейської служби висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» митних платежів у сумі 153282,56 грн., помилково сплачених до бюджету при митному оформлені товарів за митною декларацією від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845; зобов'язано Київську митницю ДФС підготувати та надати відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» з Державного бюджету України митних платежів у сумі 153282,56 грн., помилково сплачених до бюджету при митному оформлені товарів за митною декларацією від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволення позовних вимог мотивовані тим, що митний орган в порушення вимог ст.43 Податкового кодексу України та Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року №618, не виконав обов'язку щодо належного розгляду заяви про повернення з бюджету помилково сплачених коштів. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання ГУ Державної казначейської служби України у Київській області протягом п'яти робочих днів з моменту отримання висновку здійснити повернення помилково сплачених митних платежів, суди зазначили про їх передчасність, оскільки здійснення вказаних дій можливо виключно після отримання відповідного висновку від Київської митниці ДФС.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями, Київська митниця ДФС звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати судові рішення в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове, яким у позові відмовити.
У касаційній скарзі митниця зазначає, що сплачені позивачем митні платежі не є надміру або помилково сплаченими, оскільки податкове зобов'язання за митною декларацією від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845 позивачем розраховано (визначено) самостійно та є узгодженим. Також зазначає, що дії митниці щодо підготовки відповіді, а не висновку, ґрунтуються на нормах п.11 розділу ІІІ Порядку №618, тобто є такими, що вчинені у відповідності з законодавством. Стверджує, що з боку митниці не прослідковується бездіяльності відносно невчинення дій щодо повернення митних платежів. Позивачу ще в першій відповіді було надано вичерпні роз'яснення щодо порядку та підстав повернення зазначених ним сум грошових коштів. Крім того, вказує, що звернення позивача з метою внесення змін до гр.47 МД суперечить положенням п.37 Порядку внесення змін до митної декларації та її відкликання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №450, в частині внесення змін саме до граф митної декларації, пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів. А оскільки у цій графі МД залишається чинним зазначене позивачем (самостійне розраховане) податкове зобов'язання, митниця не може здійснити повернення цієї суми митних платежів.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 26 червня 2014 року Приватним підприємством «Транспортно-експедиційна компанія «Райдо» подана електронна митна декларація №1258130007/2014/604845, якою здійснено митне оформлення товару, поставленого компанією Petersime N/V (Centrumstraat,125, D-9870 Zulte/Ol SeneBelgium) Товариству з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» в якості внеску до статутного фонду позивача, а саме: товар №1: обладнання для птахівництва - система регулювання тиску випуску повітря в інкубаторах з 1 по 5 (витяжний вентилятор HCFB/4-400 10; витяжний вентилятор HCFB/4-450 5; клапан надлишкового тиску DIA 450 10; клапан надлишкового тиску DIA 630 5; регулятор тиску РРС 3. 0IND 10; регулятор частоти 1,5 KW 5); товар №2: обладнання для птахівництва - інкубаційний зал - 1 (вентиляційна установка PG SR 1-1; підігрів PG SR - 1; регулятор тиску РРС 3. 0IND 1- 1; регулятор частоти 4 KW - 1; решітка для забору повітря 1500*2200; текстильний розподільний воздуховод SR1-1-2-3-4-5 - 2), інкубаційний зал - 2 (вентиляційна установка PG SR 2-1; підігрів PG SR - 1; регулятор тиску РРС 3. 0IND 1- 1; регулятор частоти 4 KW - 1; решітка для забору повітря 1500*2200 - 1; текстильний розподільний воздуховод SR1-1-2-3-4-5 - 2), інкубаційний зал - 3 (вентиляційна установка PG SR 3-1; підігрів PG SR - 1; регулятор тиску РРС 3. 0IND 1- 1; регулятор частоти 4 KW - 1; текстильний розподільний воздуховод SR1-1-2-3-4-5 - 2), інкубаційний зал - 4 (вентиляційна установка PG SR 4-1; підігрів PG SR - 1; регулятор тиску РРС 3. 0IND 1- 1; регулятор частоти 4 KW - 1; текстильний розподільний воздуховод SR1-1-2-3-4-5 - 2), інкубаційний зал - 5 (вентиляційна установка PG SR 5-1; підігрів PG SR - 1; регулятор тиску РРС 3. 0IND 1- 1; регулятор частоти 4 KW - 1; текстильний розподільний воздуховод SR1-1-2-3-4-5 - 2).
Вартість вказаного товару, відповідно митної декларації від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845, становить 1723556,66 грн. При цьому, в графі 47 митної декларації «нарахування платежів» декларантом зазначено: по товару №1: 4768,27 грн. - ввізне мито та 48636,40 грн. - ПДВ; по товару №2: 148514,29 грн. - ввізне мито та 326731,45 грн. - ПДВ.
Крім того, Приватним підприємством «Транспортно-експедиційна компанія «Райдо» заявлений код преференції (графа 36) - 152000000, а процедура (графа 37) - 4000 ZZ 00. Відповідно до графи 9 вказаної митної декларації, Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» є особою, яка відповідальна за фінансове врегулювання відповідної поставки.
З метою митного оформлення товару, Товариством з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» перераховано на рахунок Київської митниці Міндоходів передоплату у розмірі 184000 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 23 червня 2014 року №2000141906.
22 серпня 2014 року Приватне підприємство «Транспортно-експедиційна компанія «Райдо» звернулось до відділу митного оформлення №5 митного посту «Святошин» із заявою №4 про надання дозволу на внесення змін до митної декларації від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845, зокрема щодо внесення змін до графи 36 вказаної митної декларації, замінивши код преференції з « 000/000/000» на « 152/000/000», та до графи 37, замінивши код процедури переміщення товарів з « 4000 ZZ 00» на « 4000 ВА 00», у зв'язку з тим, що декларантом допущена помилка при заповненні вказаних граф митної декларації через неврахування того факту, що ввезений товар є внеском іноземного інвестора до статутного капіталу підприємства з іноземними інвестиціями, що є підставою для звільнення від сплати ввізного мита відповідно до ст.287 Митного кодексу України.
За результатами розгляду заяви Київською митницею ДФС складено аркуш коригування від 22 серпня 2014 року, відповідного до якого відповідачем змінено відомості у графі 36 митної декларації, а саме замінено код з « 000/000/000» на « 152/000/000» та у графі 37 замінено код з « 40 00 ZZ 00» на « 40 00 ВА 00».
Листом від 04 вересня 2014 року за №99 Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» звернулося до Київської митниці Міндоходів, в якому просило контролюючий орган повернути на його рахунок помилково сплачені грошові кошти за митною декларацією від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845 для їх використання в майбутньому при митному оформленні наступних вантажів.
Київська митниця Міндоходів листом від 19 вересня 2014 року №06.1-47/1/12-7349 повідомила позивача про те, що повернення грошових коштів буде здійснено після встановлення Головним управлінням Міндоходів у Київській області факту надмірної сплати цих коштів.
Листом від 17 листопада 2014 року №33 Приватне підприємство «Транспортно-експедиційна компанія «Райдо» просило контролюючий орган вжити необхідні заходи для приведення електронної митної декларації від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845 у відповідність, шляхом внесення змін до графи 47, та переглянути питання щодо зарахування коштів, відповідно до заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» від 04 вересня 2014 року №99.
Листом від 03 грудня 2014 року №9201/1/10-70-17.5-17.5-47 Київська митниця Міндоходів повідомила про те, що після отримання інформації про підтвердження Казначейством факту повернення з державного бюджету коштів після закінчення митного оформлення, Київською митницею Міндоходів буде приведено у відповідність дані, зазначені в митній декларації від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845, шляхом оформлення аркуша коригування.
10 грудня 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» повторно звернулось до Київської митниці ДФС з листом вих.№10/12 про повернення помилково сплачених грошових коштів при розмитненні товару за митною декларацією від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845.
Київська митниця ДФС листом від 25 грудня 2014 року №548/4/10-70-25-47 повідомила про те, що обґрунтована відповідь щодо порядку повернення грошових коштів вже була надана листом від 19 вересня 2014 року №06.1-47/1/12-7349.
15 травня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» звернулося до митниці із заявою №200 про внесення змін до митної декларації від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845 в частині зміни відомостей в графі 47 з « 0» на « 062» з підстав невірного зазначення коду преференції (графа 36 митної декларації). За результатами розгляду даної заяви відповідач повідомив, що внесення відповідних змін до митної декларації буде здійснено тільки у випадку отримання інформації про підтвердження Казначейством факту повернення з державного бюджету коштів після закінчення митного оформлення.
19 червня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» звернулося до Київської митниці ДФС із заявою вих.№929 про повернення помилково сплачених ним до бюджету митних платежів від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845 у розмірі 153282,56 грн., зазначивши, що помилкова сплата митних платежів зумовлена внесенням відповідачем змін до гр.36 та гр.37 зазначеної митної декларації.
Листом від 27 липня 2015 року №6104/4/10-70-62-47 Київська митниця ДФС повідомила про здійснення контролюючим органом перевірки правильності митного оформлення товарів, які надійшли на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» в якості внеску іноземного інвестора до статутного капіталу, та зазначила, що на підставі перевірки буде прийнято відповідне рішення щодо підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково сплачених митних платежів, або, у разі відсутності підстав для такого повернення, буде надано письмову відповідь.
Проте, про результати проведення перевірки та не було вчинено будь-яких дій щодо повернення відповідної суми грошових коштів Товариству з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» повідомлено не було.
Згідно ч.ч.1-4 ст.301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України та Податкового кодексу України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб митного органу, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Відповідно до п.1 розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року №618, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 року за № 1097/14364 (далі - Порядок №618), для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати (п.п.2, 3 розділу ІІІ Порядку №618).
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Керівник або заступник керівника митного органу на підставі результатів перевірки, в разі її проведення, підписує висновок про повернення, реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України - пакет документів на повернення коштів. Пакет документів на повернення коштів передається до загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України (п.п.4, 5, 6 розділу ІІІ Порядку № 618).
Відповідно до п.7 розділу III Порядку №618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Згідно п.11 розділу III Порядку №618 за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку митним органом готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
Відповідно до п.п.43.1 - 43.5 ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 МК, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше, ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань регламентуються відповідним Порядком взаємодії, затвердженим Наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30 грудня 2013 року №882/1188, який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №882/1188).
Згідно п.5 Порядку №882/1188 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до п.7 Порядку №882/1188 орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1242.
Пунктом 10 Порядку №882/1188 встановлено, що на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
Отже, умовою повернення особі з Державного бюджету України надмірно та/або помилково сплачених грошових коштів є наявність висновку відповідного органу про повернення таких коштів.
При цьому, передумовою підготовки митними органом висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів є заява відповідної особи, якою було здійснено сплату відповідних платежів.
Судами встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» дотримано передбачену чинним законодавством процедуру щодо повернення надмірно сплаченої ним суми митних платежів, зокрема, подано заяву про внесення змін до митної декларації та заяву про повернення надміру сплаченої суми митних платежів. Проте, Київською митницею ДФС не були вчинені необхідні дії щодо розгляду та повернення помилково сплаченого ввізного мита. Крім того, судами обґрунтовано відзначено про відсутність у митного органу будь-яких зауважень щодо змісту заяви позивача від 19 червня 2015 року №929, зокрема зазначеної у вказаному документі підстави для повернення надмірно сплачених митних платежів.
Також слід зазначити, що вимоги до оформлення і використання митних декларацій, на підставі яких декларуються товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України підприємствами, та інші товари, що відповідно до законодавства України декларуються шляхом поданням митної декларації, передбаченої для підприємств, а також порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначені Положенням про митні декларації, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №450 (далі - Положення №450).
Відповідно до п.33 Положення №450 за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу відомості, зазначені в поданій митному органу митній декларації, можуть бути змінені, зокрема шляхом доповнення, або митна декларація може бути відкликана.
У заяві за формою згідно з додатком 3, підписаній декларантом або уповноваженою ним особою, зазначаються причини зміни або відкликання митної декларації. Якщо відповідні нові відомості або причини відкликання митної декларації підтверджуються документами, що не подавались під час декларування, до заяви додаються завірені в установленому порядку копії таких документів.
Дозвіл митного органу на зміну або відкликання митної декларації, митне оформлення якої не завершено, надається посадовою особою митного органу, яка здійснює оформлення цієї митної декларації, в усній формі.
Пунктом 37 Положення №450 встановлено, що після завершення митного оформлення зміни до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа можуть вноситися шляхом: подання з метою продовження строку тимчасового ввезення товарів з частковим звільненням від оподаткування митними платежами, а також у випадках, визначених Митним кодексом України, декларантом або уповноваженою ним особою додаткової митної декларації та оформлення її митним органом; заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4.
Внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа шляхом оформлення аркуша коригування здійснюється в порядку, що встановлюється Мінфіном.
Оформлений митним органом аркуш коригування є невід'ємною частиною відповідної митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа.
Аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі: отримання митним органом інформації про перерахування декларантом до державного бюджету митних платежів у вигляді доплати або підтвердження Казначейством факту повернення з державного бюджету коштів після закінчення митного оформлення; необхідності виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи помилково зазначених в оформленій митній декларації на бланку єдиного адміністративного документа відомостей про товари, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за такою митною декларацією; необхідності відображення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи відомостей про товари, що стали відомі після закінчення митного оформлення товарів, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за митною декларацією на бланку єдиного адміністративного документа.
Порядок оформлення митним органом аркуша коригування визначено Порядком, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 06 листопада 2012 року №1145 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2012 року за №1995/22307) (далі - Порядок №1145), відповідно до п.3 якого аркуш коригування складається у випадках, визначених пунктом 37 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №450, посадовою особою митного органу, яким здійснювався випуск товарів за митною декларацією (далі - МД), у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня надходження до митного органу інформації про доплату (повернення) сум митних платежів або реєстрації заяви декларанта (уповноваженої особи) у митному органі.
Посадова особа митного органу, яка складає аркуш коригування, у разі застосування МД на паперовому носії, для перевірки правильності відомостей, що вносяться до аркуша коригування, використовує аркуші з позначенням "1/6" єдиного адміністративного документа (далі - ЄАД), які зберігаються у митному органі, та аркуші з позначенням « 3/8» ЄАД (у разі їх подання з письмовим зверненням декларанта (уповноваженої особи)) (п.5 Порядку №1145).
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 22 серпня 2014 року відповідачем на підставі заяви Приватного підприємства «Транспортно-експедиційна компанія «Райдо» складено аркуш коригування, відповідного до якого митним органом змінено відомості у гр.36 митної декларації, зокрема, замінено код преференції з « 000/000/000» на « 152/000/000» та у гр.37 замінено код процедури переміщення товарів з « 40 00 ZZ 00» на « 40 00 ВА 00».
Отже, наявність аркушу коригування свідчить про внесення змін до митної декларації №125130007/2014/604845 та наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» пільги (преференції), яка передбачає звільнення позивача від сплати митних платежів за ввезення товару, який є внеском іноземного інвестора до статутного капіталу підприємства з іноземними інвестиціями.
За вказаними обставинами, а також враховуючи правову позицію, висловлену Верховним Судом України у постановах від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 (826/4418/14), від 03 листопада 2015 року у справах №№ 21-2220а15 (808/2503/14), 21-422а15 (826/1661/14), від 03 лютого 2016 року у справі №21-4107а15 (826/72/15), колегія суддів вважає правильними рішення судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання митного органу підготувати та надати відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» з Державного бюджету України помилково сплачених митних платежів при митному оформлені товарів за митною декларацією від 26 червня 2014 року №125130007/2014/604845.
Щодо відмови в задоволенні позову в частині зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області протягом п'яти робочих днів з моменту отримання висновку здійснити повернення помилково сплачених митних платежів судами вірно зазначено по передчасність зазначених позовних вимог, оскільки здійснення відповідачем-2 вказаних дій можливо лише після отримання відповідного висновку від митниці ДФС.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Київської митниці ДФС залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 16 червня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених ст.ст.237 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді