Ухвала суду № 70830604, 08.12.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2017
Номер справи
509/4812/17
Номер документу
70830604
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 грудня 2017 р.м.ОдесаСправа № 509/4812/17

Категорія: 1.3 Головуючий в 1 інстанції: Козирський Є.С.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Потапчука В.О.

суддів - Семенюка Г.В.

- Димерлія О.О.

при секретарі - Алексєєвій Н.М.

за участю представника позивача - Погорілого П.В.;

представника апелянта - Єрмолатіна В.І.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 05 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області та зобов'язання повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидатів в депутати, визнання дії Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з прийняття протиправного рішення про відмову в реєстрації кандидатів в депутати-,

В С Т А Н О В И Л А :

У грудні 2017 року Овідіопольська районна організація Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області в якому, просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №101 від 30 листопада 2017 р. про розгляд поданих документів Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району та кандидатів в депутатати Таїровської селищної ради Овідіопольського району на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 24 грудня 2017 року, в частині відмови в реєстрації кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району ОСОБА_4.; зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області повторно розглянути документи, подані Овідіопольською районною організацією Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району ОСОБА_4 та прийняти рішення про реєстрацію кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району ОСОБА_4.

Постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 05 грудня 2017 року адміністративний позов задоволений частково. Визнано протиправною та скасовано постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №101 від 30 листопада 2017 року «Про розгляд поданих документів Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району та кандидатів в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 24 грудня 2017 року» в частині відмови в реєстрації кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району ОСОБА_4. Зобов'язано Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області повторно розглянути документи, подані Овідіопольською районною організацією Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району ОСОБА_4.Стягнуто з Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на користь Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» витрати по сплаті судового збору в розмірі 1600 гривень. В задоволенні решти вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову, якою адміністративний позов залишити без розгляду.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

29 листопада 2017 року представники Овідіопольської районної організації ВО «Батьківщина», в порядку визначеному ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори», подали до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області пакет документів з метою реєстрації кандидатів у депутати та кандидата на посаду селищного голови від місцевої організації партії ВО «Батьківщина».

Згідно довідки отриманих документів Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району, позивач надав:

- заяву про реєстрацію кандидата, підписану керівником місцевої організації партії ВО "Батьківщина";

- копію рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевої організації у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

- рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду селищного голови від цієї місцевої організації партії;

- заяву особи про згоду балотування кандидатом місцевої організації партії у відповідному одномандатному виборчому окрузі;

- заяву про оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

- автобіографію;

- декларацію про майно;

- копію паспорта та фото в кількості чотирьох штук;

- статут політичної партії.

Постановою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №101 від 30 листопада 2017 р. про розгляд поданих документів Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району та кандидатів в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 24 грудня 2017 року Овідіопольській районній організації ВО «Батьківщина» відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати та кандидата на посаду селищного голови від місцевої організації партії ВО «Батьківщина», з підстав, що ОСОБА_4 не має громадянства України.

Не погоджуючись з вищевказаною відмовою позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Частково задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що будь-які підстави для відмови у задоволенні позову відсутні.

В апеляційній скарзі вказується на те, що зазначена постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим апелянтом ставиться питання про скасування постанови Овідіопольського районного суду Одеської області від 05 грудня 2017 року та залишення адміністративного позову без розгляду на підставі п.4 ч.1 ст.157 КАС України, оскільки в провадженні Одеського окружного адміністративного суду існує справа №815/6214/17 про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Апелянт також, зазначає, що голова територіальної партійної організації не має повноважень представляти партійну організацію.

Колегія суддів не погоджується з таким доводом апелянта та вважає висновок суду першої інстанції правильним та таким, що відповідає вимогам Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та Законом України "Про місцеві вибори" від 14 липня 2015 року № 595 - VIII.

Частиною 1 ст.38 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Згідно ст. 9 Закону України "Про місце вибори", депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Право висування кандидатів, що передбачено ст. 10 вказаного Закону, належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.

Статтею 70 Конституції України встановлено, що право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.

Висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости розпочинається за 34 дні до дня голосування.

Згідно ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями в одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.

Принцип рівного виборчого права передбачає, що всі громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах; усі кандидати в депутати місцевих рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому Законом порядку, мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів (стаття 4 Закону).

Як вбачається з матеріалів справи, Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області приймаючи оскаржуване рішення про відмову у реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району та кандидатів в депутатати Таїровської селищної ради Овідіопольського району на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 24 грудня 2017 року Овідіопольській районній організації ВО «Батьківщина» посилалась на те, що у голови місцевої організації партії ВО «Батьківщина» ОСОБА_4 відсутні передбачені Законом України "Про місцеві вибори" документи для реєстрації особи кандидатом (відсутність документа, що підтверджує громадянство України).

Так, статтею 40 Закону України «Про місцеві вибори» встановлені умови реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, згідно яких відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії таких документів:

1)заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної партії вищого рівня;

2)копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

3)рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

4)заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

5)автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

6)декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідно до статті 45 цього Закону;

7)чотирьох фотографій кандидата розміром 4x6 сантиметрів;

8)документа про внесення грошової застави (у випадках, передбачених статтею 44 цього Закону).

До зазначених у цій частині документів додається ксерокопія першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопія тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого відповідною місцевою організацією партії.

Підстави для відмови в реєстрації кандидата в депутати та кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови і старости зазначені ч. 1 ст. 46 Закону, якою передбачено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; 3) припинення громадянства України особи; 4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; 6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Дослідивши матеріали справи, а саме довідку отриманих Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області передбачених Законом України «Про місцеві вибори» документів про реєстрацію кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району та кандидатів в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району колегією суддів встановлено, що позивачем при зверненні до відповідача надано всі передбаченні статтею 40 Закону України «Про місцеві вибори» документи для реєстрації кандидата на посаду.

З матеріалів справи вбачається, що серед документів які надавалися позивачем для реєстрації кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району та кандидатів в депутатати Таїровської селищної ради Овідіопольського району при зверненні до Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області також наявна належним чином завірена копія паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_4, серії НОМЕР_1, виданого 26 серпня 2016 року Київським РВ УМВС України в Одеській області, а саме ксерокопія першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до вимог Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".

З вказаного паспорта вбачається, що ОСОБА_4 є громадянином України.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року №2235-III громадянами України є: 1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; 2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав; 3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України; 4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Як встановлено судом, ОСОБА_4 був документований паспортом України 28 лютого 1996 року, у зв'язку із обміном на підставі громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року серії НОМЕР_2, виданим 01 лютого 1986 року Орджонікідзенским РВВС м. Таганрог Ростовської області.

Таким чином, доводи відповідача про те, що позивач, ОСОБА_4, не набув громадянства України у порядку передбаченому Законом України "Про громадянство України" та не звертався з заявою надати йому громадянство України колегія суддів вважає надуманим.

При цьому колегія суддів приймає до уваги встановлені в суді першої інстанції обставини, що ОСОБА_4 набув громадянства України, відповідно до Закону України «Про громадянство України» від 13 листопада 1991 року був громадянином України, як громадянин України він на протязі двох десятиліть приймав участь у виборах депутатів сільських, селищних, міських рад, Верховної ради України, Президента України. Як громадянин України він був висунутий політичною партією кандидатом на посаду селищного голови, як громадянин України він отримав більшу підтримку виборців, переміг у виборчих перегонах та був обраний селищним головою. Як громадянин України ОСОБА_4 на даний час виконує обов'язки селищного голови.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до п.3 ч.1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, в разі припинення ним громадянства України.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про громадянство України» громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного Указу Президента України.

Колегія суддів приймає до уваги, що відповідачі не надали до суду відомості про позбавлення ОСОБА_4 у встановленому законодавством України порядку громадянства України.

Колегія суддів не приймає до уваги довідки, роз'яснення посадових осіб міграційної служби України щодо наявності, чи відсутності у ОСОБА_4 громадянства України, так як вказані тлумачення не входять в коло їх компетенції, а будь-яких дій про звернення до відповідних органів влади про позбавлення громадянина України селищного голови Таїровського селищної ради Овідіопольського району ОСОБА_4 громадянства України вказані посадові особи та органи не приймали.

Також колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта щодо невідповідності Довіреності Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» завіреної головою ОСОБА_4 вимогам діючого законодавства, оскільки у голови партійної організації відсутні повноваження та громадянство.

Статтею 246 Цивільного кодексу України встановлено, що довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами.

Овідіопольська районна організація Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадянських формувань є юридичною особою.

Згідно п.4.6 статуту Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» голова територіальної партійної організації представляє партійну організацію у відносинах з відповідними органами державної виконавчої влади і місцевого самоврядування, засобами масової інформації, об'єднаннями громадян, політичними партіями та громадськими організаціями.

Окрім того, колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта (Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області) на порушення судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної постанови Овідіопольського районного суду Одеської області від 05 грудня 2017 року норм процесуального права, а саме розгляду справи при наявності в іншому адміністративному суді відкритого провадження про спір між тими самими сторонами, про той самий спір і з тих самих підстав, оскільки відповідно до інформації з ЄДРСР вбачається, що станом на час розгляду даної справи судом першої та апеляційної інстанцій адміністративну справу №815/6214/17 ухвалою від 02 грудня 2017 року передано за предметною підсудністю на розгляд Овідіопольського районного суду Одеської області, тобто розгляд справи по суті спору не відбувався. А також, з огляду в судовому засіданні ухвали Овідіопольського районного суду Одеської області від 06 грудня 2017 року про залишення без розгляду адміністративного позову у справі №509/4840/17, вбачається, що судові рішення по суті позовних вимог у вказаних справах не приймались.

Колегія суддів вважає вірним посилання суду першої інстанції на практику ЄСПЛ.

Так, рішенням Європейського суду з прав Людини у справі "Мельниченко проти України" від 19.10.2004 року зазначено, що стаття 3 Протоколу №1 до Конвенції проголошує фундаментальний принцип для ефективної політичної демократії та є відповідно найвищою цінністю в системі Конвенції. "Демократія без сумніву є фундаментальною ознакою у Європейському суспільстві.. Це зрозуміло по-перше, з Преамбули Конвенції, яка встановлює дуже тісний зв'язок між конвенцією та демократією, закріплюючи, що визначення та подальша реалізація прав та основних свобод людини найкраще забезпечується, з одного боку, ефективною політичною демократією та, з іншого боку, однаковим розумінням та дотриманням прав людини. Преамбула далі підтверджує, що Європейські країни мають спільну спадщину політичних традицій, ідей, свобод та верховенство права.

Статтею 3 Конвенції, будь-яке законодавство про вибори має бути оцінено у світлі політичного розвитку країни, широкі межі розсуду держави у цій сфері обмежені зобов'язанням поважати фундаментальні принципи ст. З, зокрема "вільне вираження думки народу під час вибору законодавчого органу". Умови права голосувати та бути обраним не можуть обмежувати права до такого ступеня, щоб позбавити їх суті та ефективності взагалі, що вони переслідують законну мету та що заходи, які вживалися, є пропорційними.

Аналогічна позиція щодо пропорційності заходів щодо обмеження виборчих прав висловлені ЄСзПЛ при розгляді справи Ковач проти України (Заява № 39424/02) від 07.02.2008.

Частиною першою статті 38 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

У пункті 54 рішення ЄСПЛ у справі «Пічкур проти України» зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Враховуючи те, що рішення ЄСПЛ є джерелом права та обов'язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції, суди при розгляді справ зобов'язані враховувати практику ЄСПЛ, у тому числі й у рішенні у справі «Пічкур проти України», як джерело права відповідно до статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

Рішення Європейського суду з прав людини згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" застосовуються судами як джерело права.

Згідно ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Аналізуючи вищевикладене, апеляційний суд, із врахуванням Практики ЄСПЛ, погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина».

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні апелянтом фактичних обставин і норм матеріального права.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 206, 254 КАС України, колегія суддів , -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області - залишити без задоволення, а постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 05 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом Овідіопольської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області та зобов'язання повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидатів в депутати, визнання дії Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з прийняття протиправного рішення про відмову в реєстрації кандидатів в депутати,- залишити без змін.

Стягнути з Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (код ЄДРПОУ 34010844) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - ГУК у місті Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - ГУДКСУ у м.Києві; код банку отримувача (МФО) - 820019; рахунок отримувача - 31215256700001; код класифікації доходів бюджету - 22030106; призначення платежу - судовий збір, ПІБ апелянта чи назва установи, організації, що виступає апелянтом, Одеський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ суду 34380461) судовий збір в розмірі 1760 (одна тисяча сімсот шістдесят) грн.

Ухвала апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя доповідач: Потапчук В.О.

Суддя: Димерлій О.О.

Суддя: Семенюк Г.В.