
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2017 р.м.ОдесаСправа № 509/4824/17
Категорія: 1.3 Головуючий в 1 інстанції: Козирський Є.С.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.,
суддів - Запорожана Д.В.,
- Яковлєва О.В.,
при секретарі - Гошуренко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на постанову Овідопільського районного суду Одеської області від 05 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, зобов`язання розглянути питання про реєстрацію кандидатом у депутати ,-
В С Т А Н О В И Л А :
04 грудня 2017 року, ОСОБА_2 (далі по тексту- ОСОБА_2, позивач) звернувся до суду з вищевказаним позовом в якому просив суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 71 від 30.11.2017 року «Про розгляд поданих документів для реєстрації кандидатом в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 24 грудня 2017 року, шляхом самовисування» про відмову в реєстрації йому, висунутого шляхом самовисування кандидатом у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 3 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 24 грудня 2017 року;
- зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області розглянути питання щодо реєстрації його кандидатом у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 3, висунутого шляхом самовисування.
Обгрунтовуючи позивні вимоги позивач зазначає , що постанова Таїровської СВК №71 від 30.11.2017 року є протиправною і підлягає скасуванню, оскільки прийнята з порушенням вимог Конституції' України та Закону України «Про місцеві вибори», фактично незаконно позбавляє його конституційного права бути обраним, закріпленого у частині 1 статті 38 Конституції України.
Постановою Овідопільського районного суду Одеської області від 05 грудня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, зобов`язання розглянути питання про реєстрацію кандидатом у депутати - задоволено.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову, якою в задоволені адміністративного позову відмовити .
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
28.11.2017 року до закінчення строку подання документів для реєстрації кандидатів у депутати, визначеного Календарним планом основних організаційних заходів з підготовки та проведення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року, ОСОБА_2, були подані всі необхідні документи для реєстрації його кандидатом у депутати Таїровської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, на що відповідачем була видана позивачу відповідна довідка, про отримання документів Таїровськоїю СВК із зазначенням переліку отриманих документів та дати їх подання, підписана членом Таїровської СВК ОСОБА_3
30.11.2017 року за результатами проведеного засідання, відповідачем було прийнято рішення (постанова) Таїровською сільської виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про відмову ОСОБА_2 в реєстрації його кандидатом у депутати Таїровської сільської ради Овідіопольського району Одеської області по округу № 3 оформлене постановою від 30.11.2017 р. № 71 з посиланням на порушення позивачем порядку висування відповідно до ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори».
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що вищевказана оскаржувана постанова відповідача є незаконною, такою що порушує права, свободи та законні інтереси позивача на висування його кандидатом в депутати Таїровської с/р і порушенням його законного права бути обраними до органів місцевого самоврядування, встановлені Конституцією України та Законом України «Про місцеві вибори».
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції таким, що відповідає вимогам Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, «Про місцеві вибори».
В апеляційної скарзі вказується на те, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим апелянтом ставиться питання про скасування постанови Овідопільського районного суду Одеської області від 05 грудня 2017 року та ухвалення нової постанови, якою у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Колегія суддів не погоджується з такими доводами апелянта з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 р. № 595-УШ, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів.
Згідно із статтею 25 вищевказаного Закону, Територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.
Статтями 69-71 Конституції України зазначено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії; право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років; вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Статтею 9 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Відповідно до ст.10 Закону, право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі за текстом - «місцеві організації партій») або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Отже, кожен громадянин України, за винятком обмежень встановлених Законом, має невід'ємне право, закріплене Конституцією, балотуватися та бути обраним до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, безпосередньо реалізуючи його через місцеві організації політичних партій, зареєстрованих в України.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 р. № 595-УШ - відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному виборчому окрузі, за умови подання до комісії таких документів : автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину.
Статтею 39 Закону України «Про місцеві вибори» зазначено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному виборчому окрузі, за умови подання до комісії таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня; 3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії; 4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня; 5) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії у відповідному одномандатному виборчому окрузі та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; 6) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожного кандидата в депутати відповідно до статті 45 цього Закону; 8) чотирьох фотографій кандидата у депутати розміром 4x6 сантиметрів.
Законом України «Про місцеві вибори» ст. 46 п.2 ч. передбачено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.
Згідно ст. 42 зазначеного Закону, кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 39 цього Закону.
Статтею 39 Закону України «Про місцеві вибори», єдиною підставою для відмови особі у реєстрації кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі може бути лише порушення загального порядку висування кандидатів у депутати, встановленого статтею 35 Закону України «Про місцеві вибори», зокрема вимог частин 4 та 5 статті 35 цього Закону.
Відповідно до першого абзацу частини 4 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більш ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більш ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).
Згідно із абзацом другим частини 4 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.
Частиною 5 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Також суд апеляційної інстанції вважає за потрібне зазначити, що Рішення виборчої комісії з питання порядку денного ухвалюється у формі постанови, яка оформлюється відповідно до пункту 9.7 та розділу 10 цього Порядку (додаток 1).
Постанова виборчої комісії повинна містити : найменування комісії; найменування рішення (постанова); час, дату та місце прийняття; порядковий номер; мотивувальну частину; нормативно-правове обґрунтування; резолютивну частину.
Найменування постанови виборчої комісії повинно бути лаконічним та відображати її основний зміст. Якщо в постанові йдеться про кілька питань, найменування може бути узагальненим. Мотивувальна частина постанови повинна містити посилання на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні виборчої комісії, встановлені факти та підстави для ухвалення рішення. Нормативно-правовим обґрунтуванням постанови є посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті постанови. Резолютивна частина повинна містити відповідне рішення виборчої комісії, викладене у формі висновку, із зазначенням завдань і заходів, спрямованих на реалізацію повноважень комісії з питання, що розглядається та може містити вказівки на необхідність доведення змісту постанови до суб'єктів, на яких поширюється її дія, виконавців, осіб, на яких покладається контроль за виконанням документа, а також строки його виконання та додатки. Резолютивна частина постанови складається з пронумерованих пунктів та підпунктів
Загальновідомим фактом, проти якого не заперечують стороні є те,що Постановою Центральної виборчої комісії від 12.10.2017 року № 214 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудню 2017 року» (Додаток 9 до постанови) призначені на 24.12.2017 року перші вибори депутатів Таїровської селищної ради та Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади.
З матеріалів справи вбачається, що 28.11.2017 року до закінчення строку подання документ для реєстрації кандидатів у депутати, визначеного Календарним планом основних організаційних заходів з підготовки та проведення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року, позивач подав до Таїровської селищної виборної комісії Овідіопольського району Одеської області (далі - ТСВК) підписані особисто позивачем такі документи:
1. Заяву про самовисування кандидатом у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 3;
2. Заяву про згоду на оприлюднення біографі даних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
3. Автобіографію, яка містить відомості, зазначені у пункті 6 частини 1 статті 39 Закону України «Про місцеві вибори»;
4. Декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру;
5. Чотири фотографії розміром 4x6 сантиметрів;
6. Ксерокопію першої та другої сторінок паспорта громадянина України, а також сторінки, де зазначаються відомості про моє місце проживання.
Після подання до Таїровської СВК вищезазначених документів позивачу була видана Довідка про отримання документів Таїровською СВК із зазначенням переліку отриманих документів та дати їх подання, підписана членом Таїровської СВК ОСОБА_3
Постановою Таїровської СВК № 71 від 30.11.2017 року відмовлено в реєстрації ОСОБА_2 , висунутого шляхом само висування по округу №3 кандидатом у депутати Таїровської селищної виборної комісії Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 24 грудня 2017 року.
В мотивувальній частині даної постанови зазначено, що ОСОБА_2 зареєстрований на місцевих виборах 2015 року кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу від Політичної партії «Наш край», і станом на даний час ця інформація є актуальною та міститься на сайті Центральної виборчої комісії,
Також постанова містить посилання на нормативно-правові акти, якими керувалася комісія при прийнятті даної постанови, зокрема, на статті 35-37, 39, 42 Закону України «Про місцеві вибори», які на думку Таїровської СВК не містять норм, які передбачають можливість реєстрації особи кандидатом по одномандатному виборчому округу, раніше зареєстрованої кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу і такого статусу не позбавленого за законом, але при цьому у постанові не зазначається які саме норми згаданих статей Закону України «Про місцеві вибори» виключають таку можливість і є правовою підставою для відмови особі у реєстрації кандидатом у депутати по одномандатному виборчому округу.
Крім того, Таїровська СВК посилається на п. 17 Роз'яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у містах, сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 02.10.2015 р. № 381.
Колегія суддів зауважує, що чергові місцеві вибори, які відбулись, проводились 25.10.2015 р., та перші вибори депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, яка після їх проведення представлятиме Таїровську селищну об'єднану територіальну громаду, є двома різними та окремими виборчими процесами.
Отже посилання відповідача на норми , зазначені в оскаржуваній постанові є хибними. Таїровська СВК неправильно розуміє зміст положень частин 4 та 5 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» і помилково ототожнює чергові місцеві вибори, які проводились 25.10.2015 р., і перші вибори депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області об'єднаної територіальної громади, призначені на 24.12.2017 р., як один й той самий виборчий процес, що призвело до прийняття Таїровською СВК протиправної постанови та порушення виборчих прав позивача, гарантованих йому Конституцією та Законами України.
Крім того колегією суддів, також не встановлено і порушень позивачем зазначених в оскаржуваній постанові Таїровської СВК № 71 від 30.11.2017 року ст.ст. 36-37 Закону України «Про місцеві вибори».
З огляду на вищевикладене колегія суддів , погоджується з висновком суду першої інстанції , що постанова Таїровської СВК № 71 від 30.11.2017 року не містить жодної з підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановлених частиною 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори».
Отже позов в частині визнання оскаржуваної постанови протиправною та її скасування є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Також суд апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо вимоги про необхідність зобов'язати Таїровську СВК розглянути питання про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати Таїровської сільської ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 3 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, що відбудуться « 24» грудня 2017 року у відповідності до вимог Закону,
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційні скарги мають бути залишені без задоволення, а оскаржена постанова - без змін.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.94 КАС України. Враховуючи те, що за подання апеляційної скарги не було сплачено судовий збір, судовий збір у розмірі 1408 грн. підлягає стягненню з Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області
Керуючись ст.ст. 172, 177, 185, 195, 196, 198 ч.1 п.1, 200, 205, 206 КАС України, суд-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області - залишити без задоволення, а постанову Овідопільського районного суду Одеської області від 05 грудня 2017 року - без змін.
Стягнути з Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (код ЄДРПОУ 34010844) на користь Державної судової адміністрації України на рахунок №:31215256700001, отримувач коштів: ГУК у м.Київ /22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, МФО: 820019, код ЄДРПОУ 22030106, судовий збір в розмірі 1408 (одна тисяча чотириста вісім) грн.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий: Т.М.Танасогло
Суддя: Д.В. Запорожан
Суддя: О.В.Яковлєв