
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
05 грудня 2017 рокусправа № 804/6347/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Сафронової С.В. Мельника В.В.
за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року в адміністративній справі за позовом Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, скасування повідомлення від 21 вересня 2017 року №7057 про повернення виконавчого документа, -
ВСТАНОВИВ:
Кам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області звернулося до суду з вищевказаним позовом, в якому просило:
- визнати дії Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області щодо винесення рішення про повернення припиненому Верхньодніпровському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Дніпропетровської області виконавчого листа по справі №2а/0470/2873/11, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 18 червня 2013 року, без прийняття до виконання, яке оформлено повідомленням від 21 вересня 2017 року № 7057, неправомірними;
- скасувати повідомлення головного державного виконавця Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Криленко Н.В. від 21 вересня 2017 року № 7057 про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання, адресоване припиненому Верхньодніпровському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Дніпропетровської області;
- визнати неправомірною бездіяльність Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області щодо неповідомлення Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про прийняте рішення за результатами розгляду заяви Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 13 вересня 2017 року за № 16999/17/37 про прийняття до виконання виконавчого листа по справі №2а/0470/2873/11, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 08 вересня 2015 року;
- зобов'язати Верхньодніпровський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області відкрити виконавче провадження за виконавчим листом по справі №2а/0470/2873/11, виданим Дніпропетровським окружним адміністративним судом 18 червня 2013 року, на підставі заяви Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 13 вересня 2017 року за № 16999/17/37.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що перехід прав та обов'язків від припиненої юридичної особи публічного права - Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області до Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області не змінює порядку примусового виконання виконавчих документів, а також не створює інших, не передбачених статтею 26 Закону України «Про виконавче провадження», підстав початку виконавчого провадження. Тобто набуття позивачем всіх прав та обов'язків припиненої юридичної особи не є підставою для скасування рішень державного виконавця, а є підставою для звернення до суду із заявою про заміну сторони правонаступником.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції Кам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просило її скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, та матеріалами справи підтверджено, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 2а/0470/2873/11 позов задоволено повністю. Стягнуто з Верхньодніпровського виробничого об'єднання житлово-комунального господарства на користь Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 4476,57грн.
На виконання зазначеної постанови Дніпропетровським окружним адміністративним судом 18 червня 2013 року видано виконавчий лист №2а/0470/2873/11.
15 вересня 2017 року Кам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області звернулось до Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області із заявою від 13 вересня 2017 за № 16999/17/37 про прийняття до виконання виконавчого листа по справі №2а/0470/2873/11, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 18 червня 2013 року.
21 вересня 2017 року за результатами розгляду звернення головним державним виконавця Верхньодніпровського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Криленко Н.В., керуючись п. 6 ч.4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», винесено повідомлення №7057 про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання.
Суд апеляційної інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.
Згідно ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 606-XIV), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 606-XIV, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Статтею 4 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено вимоги до виконавчого документа.
Відтак, у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред'явлення рішення до виконання.
Згідно з приписами п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.
У разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим цією статтею, стягувач має право звернутися до суду чи іншого органу (посадової особи), що видав виконавчий документ, щодо приведення його у відповідність із зазначеними вимогами, в тому числі щодо заміни сторони виконавчого провадження.
Судом встановлено, що 18 червня 2013 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом у справі №2а/0470/2873/11 видано виконавчий лист, боржником у якому вказано Верхньодніпровське виробниче об`єднання житлово-комунального господарства, а стягувачем - управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області.
При цьому підставою для повернення виконавчого листа стягувачу стало те, що з виконавчим листом звернувся не стягувач - Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області, а Кам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду Дніпропетровської області.
Матеріалами справи також встановлено, що Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 21909453), яке зазначено в якості стягувача у виконавчому листі №2а/0470/2873/11 від 18 червня 2013 року, припинено за рішенням засновників, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесений запис від 31 березня 2016 року №12021120010000244.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» від 16 грудня 2015 року №1055 реорганізовані деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України.
Так, Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області реорганізовані шляхом злиття в Верхньодніпровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40383622).
Верхньодніпровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40383622) припинено за рішенням засновників, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис від 30 березня 2017 року №12021120003000935.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» від 21 грудня 2016 року №988 реорганізовані деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України та приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України.
Так, Верхньодніпровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області реорганізовані шляхом приєднання до Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40383575).
Кам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області діє на підставі «Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2 (із змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду від 25 грудня 2015 року №27-3), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №41/26486, та є правонаступником Верхньодніпровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.
Водночас, відповідно до ч. 1 та ч.2 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Як вбачається, з виконавчого листа №2а/0470/2873/11 саме Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області є стягувачем.
У зв'язку з чим, колегія суддів акцентує увагу на тому, що перехід всіх прав та обов'язків від припиненої юридичної особи публічного права - Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області до Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області не змінює порядку примусового виконання виконавчих документів, а також не створює інших, не передбачених статтею 26 Закону України "Про виконавче провадження", підстав початку виконавчого провадження.
Оскільки згідно виконавчого листа №2а/0470/2873/11, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 18 червня 2013 року, стягувачем є Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області, то на переконання суду, підстав для прийняття вказаного виконавчого листа до виконання без заміни стягувача його правонаступником, а саме Кам'янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, у відповідача не було.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення та дії відповідача щодо повернення без прийняття до виконання поданого за заявою Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області виконавчого листа по справі №2а/0470/2873/11 є правомірними, а позовні вимоги в цих частинах безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають. Та у зв'язку із цим, у задоволенні решти позовних вимог слід також відмовити, оскільки вони є похідними.
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 198, статтями 200, 206 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: С.В. Сафронова
Суддя: В.В. Мельник