Справа № 815/4220/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Андрухіва В.В., судді Марина П.П., судді Стефанова С.О., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ООО Комплекселектромонтаж” до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ООО Комплекселектромонтаж” до Державної фіскальної служби України, в якому позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації від 26.07.2017 року №20240/36289548, №20241/36289548, №20242/36289548;
- зобов’язати ДФС України зареєструвати податкові накладні ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” від 21.06.2017 року №16, №17, №18.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 21.06.2017 року ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” від ТОВ «ЕНЕРГОБУДПРОЕКТ-1» отримано передплату у розмірі 52286,10 грн. (в тому числі сума ПДВ у розмірі 8881,02 грн.) на виконання робіт згідно договору №03-19/06/17СП від 19.06.2017 року. Відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” було складено податкову накладну №16 від 21.06.2017 року та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. 11.07.2017 року ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” отримано квитанцію №1, в якій було зазначено, що реєстрація ПН/РК зупинена. Позивач зазначив, що на виконання п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” було направлено на адресу ДФС України повідомлення від 19.07.2017 року №13 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, копії договору №03-19/06/17СП від 19.06.2017 року, виписку по банківському рахунку ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж”, таблиці даних платника податку. Рішенням комісії ДФС України від 26.07.2017 року №20240/36289548 позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної №16 від 21.06.2017 року.
Також позивач зазначив, що 21.06.2017 року ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” від ТОВ «ЕНЕРГОБУДПРОЕКТ-1» отримано передплату у розмірі 96606,81 грн. (в тому числі сума ПДВ у розмірі 16101,14 грн.) на виконання робіт згідно договору №04-19/06/17СП від 19.06.2017 року. Відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” було складено податкову накладну №17 від 21.06.2017 року та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. 11.07.2017 року ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” отримано квитанцію №1, в якій було зазначено, що реєстрація ПН/РК зупинена. Позивач зазначив, що на виконання п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” було направлено на адресу ДФС України повідомлення від 19.07.2017 року №12 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, копії договору №04-19/06/17СП від 19.06.2017 року, виписку по банківському рахунку ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж”, таблиці даних платника податку. Рішенням комісії ДФС України від 26.07.2017 року №20241/36289548 позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної №17 від 21.06.2017 року.
Як зазначив позивач, 21.06.2017 року ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” від ТОВ «ЕНЕРГОБУДПРОЕКТ-1» отримано передплату у розмірі 204876,30 грн. (в тому числі сума ПДВ у розмірі 34146,05 грн.) на виконання робіт згідно договору №01-19/06/17СП від 19.06.2017 року. Відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” було складено податкову накладну №18 від 21.06.2017 року та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. 11.07.2017 року ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” отримано квитанцію №1, в якій було зазначено, що реєстрація ПН/РК зупинена. Позивач зазначив, що на виконання п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” було направлено на адресу ДФС України повідомлення від 19.07.2017 року №15 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, копії договору №01-19/06/17СП від 19.06.2017 року, виписку по банківському рахунку ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж”, таблиці даних платника податку. Рішенням комісії ДФС України від 26.07.2017 року №20242/36289548 позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної №18 від 21.06.2017 року.
Також позивач вказав, що ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” з моменту заснування проводило звичайну господарську діяльність, станом на червень 2017 року забезпечувало роботою 49 працівників, за період 2015-2016 років Товариство сплатило в бюджет та позабюджетні фонди податків та податкових платежів в розмірі 1947130,80 грн. Позивач має власні та орендовані основні засоби, які є на балансі Товариства, та які відображені в даних бухгалтерського обліку – оборотно-сальдовій відомості за 2017 рік. Позивач вважав, що ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” не відповідає ознакам фіктивного підприємства. Також позивач зазначив, що специфіка видів діяльності ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” полягає в тому, що останнє закуповує відповідне устаткування, пристрої, матеріали (автоматичні вимикачі, трансформатори, проводи, кабельна продукція, затискачі, кабельні муфти, труби, пісок, бетон, інвертори, камери КСО, металопрокат, комутаційні модулі, конденсаторні установки, лічильники електричні, модеми, мікропроцесорні пристрої, обмежувачі перенапруг, панелі ЩО, стояки СК). Враховуючи об’ємні витрати, які постійно мають забезпечувальний характер, а також з метою мінімізації ризику неплатежів, ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” вимушено застосовувати змішану систему оплати вартості послуг: перша частина – аванс (у процентному співвідношенні до повної вартості робіт, згідно з умовами договорів), друга частина – оплата по факту наданих послуг.
У судове засідання, призначене на 04 грудня 2017 року на 12:00 годину, представник позивача не з’явився. 04.12.2017 року через канцелярію суду надав заяву (вхід. №33343/17) про розгляд справи в порядку письмового провадження за відсутності представника позивача.
ДФС України, відповідно до письмових заперечень, наявних в матеріалах справи, не погоджується з доводами позивача, та зазначає, що ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкових накладних податкові накладні №№ 18, 17, 16 від 21.06.2017 року. За отриманими квитанціями з єдиного вікна приймання звітності ДФС України, підприємству було повідомлено, що реєстрація відповідних податкових накладних зупинена та висловлено пропозицію щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Надалі платник податку 19.07.2017 року направив засобами електронного зв’язку 3 повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК. Однак, рішенням комісії ДФС України від 26.07.2017 року №20242/36289548, №20241/36289548, №20240/36289548 ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” відмовлено у реєстрації відповідних податкових накладних №№ 18, 17, 16 від 21.06.2017 року.
Відповідач вказав, що з огляду на не надання платником податків копій первинних документів щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передавання товарів (робіт, послуг), та інших істотних документів, передбачених договорами підряду (проектно-кошторисну документацію, тощо), платником не додержано вимог наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567. Відповідач вважав, що рішення ДФС України від 26.07.2017 року №20242/36289548, №20241/36289548, №20240/36289548 про відмову в реєстрації податкових накладних №№ 18, 17, 16 від 21.06.2017 року із посиланням на підставу – надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування – є повністю обґрунтованим.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, неявку позивача до суду, суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у ній письмовими доказами.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” (код ЄДРПОУ 36289548) зареєстроване як суб’єкт господарювання Виконавчим комітетом Одеської міської ради 26.12.2008 року №15561020000034433 та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції Приморського району м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області з 29.12.2008 року за №7016, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 11.02.2016 року №1615531402185 (а.с. 50).
Відповідно до виписки з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом економічної діяльності ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” є будівництво споруд електропостачання та телекомунікації (КВЕД 42.22) (а.с. 39-40).
Судом встановлено, що 19.06.2017 року між ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” (Субпідрядник) та ТОВ «Енергобудпроект-1» (Генпідрядник) укладено договір субпідряду №03-19/06/17 (а.с. 58-59). Відповідно до предмету даного договору, Субпідрядник зобов’язується своїми силами та засобами у встановлений строк та відповідно до проектно-кошторисної документації виконати роботи з реконструкції КЛ-10кВ Ф-632 від оп. №56 до оп. №57 с. Чонгар Генічнський р-н (прокладання ліній електропередач), а Генпідрядник – прийняти належним чином виконані роботи та оплатити їх.
Відповідно до п.3.1 даного договору, Субпідрядник зобов’язується розпочати виконання робіт з 20.07.2017 року і завершити їх до 30.07.2017 року.
Пунктом 4.1 договору №03-19/06/17 передбачено, що до початку робіт Генпідрядник перераховує Субпідряднику аванс в розмірі 50% суми договору, що складає 53286,10 грн., в т.ч. ПДВ – 8881,02 грн.
21.06.2017 року ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” від ТОВ «ЕНЕРГОБУДПРОЕКТ-1» отримано передплату у розмірі 53286,10 грн. (в тому числі сума ПДВ у розмірі 8881,02 грн.) на виконання робіт згідно договору №03-19/06/17 від 19.06.2017 року.
19.06.2017 року між ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” (Субпідрядник) та ТОВ «Енергобудпроект-1» (Генпідрядник) укладено договір субпідряду №04-19/06/17 СП (а.с. 68-71). Відповідно до предмету даного договору, Субпідрядник зобов’язується своїми силами та засобами у встановлений строк та відповідно до проектно-кошторисної документації виконати роботи з реконструкції КЛ-10кВ Ф-652 від оп. №24 до оп. №25 смт. Партизани Генічнський р-н (прокладання ліній електропередач), а Генпідрядник – прийняти належним чином виконані роботи та оплатити їх.
Відповідно до п.3.1 даного договору, Субпідрядник зобов’язується розпочати виконання робіт з 10.07.2017 року і завершити їх до 20.07.2017 року.
Пунктом 4.1 договору №04-19/06/17 СП передбачено, що до початку робіт Генпідрядник перераховує Субпідряднику аванс в розмірі 50% суми договору, що складає 96606,81 грн., в т.ч. ПДВ – 16101,14 грн.
21.06.2017 року ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” від ТОВ «ЕНЕРГОБУДПРОЕКТ-1» отримано передплату у розмірі 96606,81 грн. (в тому числі сума ПДВ у розмірі 16101,14 грн.) на виконання робіт згідно договору №04-19/06/17СП від 19.06.2017 року.
19.06.2017 року між ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” (Субпідрядник) та ТОВ «Енергобудпроект-1» (Генпідрядник) укладено договір субпідряду №01-19/06/17 СП (а.с. 80-83). Відповідно до предмету даного договору, Субпідрядник зобов’язується своїми силами та засобами у встановлений строк та відповідно до проектно-кошторисної документації виконати роботи з реконструкції КЛ-10кВ від ПС «Партизани» до оп. №1 КТП-222 смт. Партизани Генічнський р-н (прокладання ліній електропередач), а Генпідрядник – прийняти належним чином виконані роботи та оплатити їх.
Відповідно до п.3.1 даного договору, Субпідрядник зобов’язується розпочати виконання робіт з 01.07.2017 року і завершити їх до 31.08.2017 року.
Пунктом 4.1 договору №01-19/06/17 СП передбачено, що до початку робіт Генпідрядник перераховує Субпідряднику аванс в розмірі 50% суми договору, що складає 204876,30 грн., в т.ч. ПДВ – 34146,05 грн.
На виконання вимог п.201.10. ст.201 Податкового Кодексу України, ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” було складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні №16 від 21.06.2017 року, №17 від 21.06.2017 року, №18 від 21.06.2017 року (а.с. 53, 62, 74).
За результатами розгляду вищевказаних податкових накладних, контролюючим органом позивачу надіслано квитанції (№1), у яких зазначено, що з урахуванням положень п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних №№ 16, 17, 18 зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 43.21. У зв’язку з чим, платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК (а.с. 63, 75).
19 липня 2017 року ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” на адресу Державної фіскальної служби України направлено повідомлення №№ 13, 12, 15 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, копії вищезазначених договорів, виписки по банківських рахунках ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж”, таблиці даних платника податку, що підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями про прийняття документів ДФС України від 26.07.2017 року (а.с. 56, 66, 78).
26.07.2017 року, відповідно до п.п.201.16.3 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №20240/36289548 (а.с. 57), №20241/36289548 (а.с. 67), №20242/36289548 (а.с. 79), якими відмовлено ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” у реєстрації податкових накладних від 21.06.2017 року №№ 16, 17, 18, оскільки платником податків надано копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” від 21 грудня 2016 року №1797- VIII до Податкового кодексу України внесено ряд суттєвих змін, та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
У зв’язку з чим статтю 201 Податкового кодексу України доповнено пунктом 201.16, в якому зазначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до п.74.2 ст.72 Податкового кодексу України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних, визначено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (зі змінами та доповненнями) (далі – Порядок №1246), відповідно до пункту 12 якого, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.
Згідно п.13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до п.14 Порядку №1246, квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Пунктом 17 Порядку №1246 передбачено, що у разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Відповідно до п.19 Порядку №1246, пдаткова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).
Згідно з положеннями пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №753/30621 (зі змінами та доповненнями), моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Відповідно до положень п.201.16.1. ст.201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв, платник податків надає: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв’язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.
Відповідно до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Підпунктом 201.16.3 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України передбачено, що письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Приписами пп.201.16.3 п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України передбачено, що зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п.п.201.16.3 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п’яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов’язки її членів визначено Порядком роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженим Наказ Міністерства фінансів України 13.06.2017 року №566, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №752/30620 (зі змінами та доповненнями), згідно з пунктом 2 якого Комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 “Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації” визначено підстави для прийняття комісією рішень про реєстрацію або відмову у реєстрації податкових накладних.
Відповідно до вказаної Постанови Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017 року, підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Як встановлено судом, оскаржуваними рішеннями позивачу відмовлено в реєстрації податкових накладних №№ 18, 17, 16 від 21.06.2017 року з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Суд вважає такі рішення нечіткими, оскільки, застосувавши обидва сполучники «та» і «або», відповідач не вказав позивачу однозначно, що є підставою для відмови в реєстрації податкових накладних: чи то надання позивачем копій документів, складених з порушеннями законодавства; чи то подані документи є недостатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних; чи то наявні обидві вказані вище підстави.
При цьому, лише зі змісту заперечень відповідача на позов судом з’ясовано, що відповідач, приймаючи спірні рішення, вважав подані позивачем документи, недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкових накладних.
Судом встановлено, що ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” після отримання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних №18, №17, №16 від 21.06.2017 року, було відправлено 19.07.2017 року засобами електронного зв’язку повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК.
Серед переліку документів позивачем було надано до ДФС України:
1) до повідомлення №13: копію договору субпідряду на виконання робіт з реконструкції КЛ-10кВ Ф-632 від оп. №56 до оп. №57 с. Чонгар Геніченський район №03-19/06/17 від 19.06.2017 року, укладеного з Генпідрядником ТОВ «Енергобудпроект-1», копію виписки по рахунку №26006505989500 від 21.06.2017 року;
2) до повідомлення №12: копію договору субпідряду на виконання робіт з реконструкції КЛ-10кВ Ф-632 від оп. №24 до оп. №25 смт. Партизани Геніченський район №04-19/06/17 СП від 19.06.2017 року, укладеного з Генпідрядником ТОВ «Енергобудпроект-1», копію виписки по рахунку №26006505989500 від 21.06.2017 року;
3) до повідомлення №15: копію договору субпідряду на виконання робіт з реконструкції КЛ-10кВ Ф-632 від ПС «Партизани» до оп. №1 КТП-222 смт. Партизани Геніченський район №01-19/06/17 СП від 19.06.2017 року, укладеного з Генпідрядником ТОВ «Енергобудпроект-1», копію виписки по рахунку №26006505989500 від 21.06.2017 року.
Також суд зазначає, що по договору №03-19/06/17 від 19.06.2017 року субпідрядні роботи мали виконуватись з 20.09.2017 року до 30.07.2017 року, по договору №04-19/06/17 СП від 19.06.2017 року субпідрядні роботи мали виконуватись з 10.07.2017 року до 20.07.2017 року, по договору №01-19/06/17 СП від 19.06.2017 року субпідрядні роботи мали виконуватись з 01.07.2017 року до 31.08.2017 року. На момент подання до реєстрації спірних податкових накладних, за вказаними договорами субпідряду, відповідно до п.4.1 вказаних договорів, позивачу були передаховані аванси в розмірі 50%.
Тобто, на момент подачі податкових накладних для реєстрації, та направлення повідомлень позивачем, строк виконання робіт по вказаним договорам субпідряду ще не сплинув, отже, на виконання вимог п.п.201.16.1, 201.16.2. ст.201 Податкового кодексу України, ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” були надані необхідні документи, якими підтверджується реальність здійснення операцій по спірним податковим накладним, тобто отримання позивачем авансових платежів за вказаними договорами. Решти документів, які відповідач зазначив у запереченнях як такі, що не надані у позивача не було та не могло бути, оскільки фактично підрядні роботи, згідно вказаних у договорах термінів їх виконання, ще не були виконані.
Тому доводи відповідача щодо ненадання цих документів є безпідставними, а тому суд до уваги їх не бере.
За таких обставин суд вважає, що подані позивачем разом з повідомленнями №№ 13, 12, 15 документи щодо отримання позивачем авансів на виконання робіт, відповідають вимогам наказу Міністерства фінансів України 13.06.2017 року № 567, та є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкових накладних №№ 16, 17, 18.
При цьому, суд зазначає, що реальність спірних господарських операцій позивача підтверджується наданими до контролюючого органу виписками з банківських рахунків позивача, в яких відображено призначення платежу, дату проведення та його розмір, що спростовує доводи податкового органу.
Тому суд дійшов висновку, що у комісії ДФС були відсутні підстави для відмови позивачу в реєстрації податкових накладних №№ 16, 17, 18 від 21.06.2017 року.
Отже, прийняті Державною фіскальною службою України оскаржувані рішення від 26.07.2017 року №20240/36289548, №20241/36289548, №20242/36289548 є протиправними та підлягають скасуванню. З огляду на зазначене, з метою поновлення порушених прав та інтересів позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” від 21.06.2017 року №16, №17, №18.
Згідно з положеннями ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з вимогами ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ООО Комплекселектромонтаж” є обґрунтованими та підлягають повному задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.94 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 69, 71, 86, 94, ч. 6 ст. 128, ст.ст. 159-163 КАС України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ООО Комплекселектромонтаж” - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації від 26.07.2017 року №20240/36289548, №20241/36289548, №20242/36289548.
Зобов’язати ДФС України зареєструвати податкові накладні ТОВ “ООО Комплекселектромонтаж” від 21.06.2017 року №16, №17, №18.
Стягнути сплачений при подачі позову судовий збір у сумі 3200 грн. (три тисячі двісті гривень) з Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ООО Комплекселектромонтаж” (код ЄДРПОУ 36289548).
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили у разі неподання апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий суддя В.В. Андрухів
Суддя П.П. Марин
Суддя С.О. Стефанов