
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/2060/17Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Удовіченка С.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області до Козельщинської центральної районної лікарні про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
В С Т А Н О В И В:
20 листопада 2017 року Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Козельщинської центральної районної лікарні про:
- застосування до Козельщинської центральної районної лікарні (ідентифікаційний код 01999320) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі терапевтичного відділення за адресою: Полтавська область, Козельщинський район, смт. Козельщина, вул.Монастирська, 20, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки,
- встановлення Козельщинській ЦРЛ (ідентифікаційний код 01999320) порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом заборони на користування за призначенням будівлею терапевтичного відділення за адресою: Полтавська область, Козельщинський район, смт. Козельщина, вул.Монастирська, 20 та відключення її від електропостачання,
- покладення на Козельщинський районний сектор Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (39100, Полтавська область, Козельщинський район, смт. Козельщина, вул. Остроградського, 9в) обов'язок контролю за дотриманням Козельщинською центральною районною лікарнею (ідентифікаційний код 01999320) заборони на користування за призначенням будівлею терапевтичного відділення за адресою: Полтавська область, Козельщинський район, смт. Козельщина, вул.Монастирська, 20 та відключення будівлі від електропостачання до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки,
- звернення постанови до негайного виконання.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Козельщинська ЦРЛ при експлуатації будівлі терапевтичного відділення за адресою: Полтавська область, Козельщинський район, смт.Козельщина, вул. Монастирська, 20, не дотримується вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що підтверджується матеріалами перевірки, а подальша її експлуатація створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Від відповідача надійшла заява в якій останній зазначив, що не заперечує проти задоволення позову.
Судом встановлено, що на балансі Козельщинської центральної районної лікарні знаходиться окрема будівля ВШМД і терапії, яка розташована за адресою: смт.Козельщина, вул.Монастирська (Леніна), 20 (а, а1) (а.с. 54-57).
13 жовтня 2017 року Козельщинським районним сектором Головного управління ДНС України у Полтавській області Державної служби України з надзвичайних ситуацій видано наказ №5 "Про проведення позапланових перевірок стану техногенної та пожежної безпеки, дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, закладів охорони здоров'я із стаціонарним лікуванням, закладів відпочинку і оздоровлення державної форми власності", відповідно до якого у період з 13 по 17 листопада 2017 року передбачено проведення позапланової перевірки Козельщинської центральної районної лікарні за адресою: Полтавська область, Козельщинський район, смт.Козельщина, вул.Монастирська, 20.
06 листопада 2017 року оформлене посвідчення на проведення перевірки №95, яке пред'явлено під підпис головному лікарю Козельщинської ЦРЛ ОСОБА_1
У період з 13 по 14 листопада 2017 року уповноваженою особою Козельщинського районного сектору Головного управління ДСНС України у Полтавській області здійснено позапланову перевірку Козельщинської ЦРЛ.
За результатами перевірки 14 листопада 2017 року складено Акт №93, згідно висновків якого на території будівлі терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ встановлено порушення: пункту 2.5 глави 2, розділу III "Правил пожежної безпеки України" - не проведено вогнегасний обробіток дерев'яних будівельних конструкцій горищного приміщення будівлі терапевтичного відділення Козельщинської центральної районної лікарні; пункту 2.37, глави 2, розділу III "Правил пожежної безпеки України" - шляхи евакуації з коридору першого поверху будівлі терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ захаращені різними горючими матеріалами; пункту 1.6, глави 1, розділу IV "Правил пожежної безпеки України" - в коридорі на першому поверсі терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконане за допомогою скруток; пункту 1.18, глави 1, розділу IV "Правил пожежної безпеки України" - в коридорі на першому поверсі терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ здійснюється експлуатація проводів з пошкодженою, або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості ізоляцією; в коридорі на першому та другому поверсі поверхах терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ допускається користування пошкодженими розетками та з'єднувальними коробками; в коридорі першого поверху, палатах №№3, 4, 5, що розташовані на другому поверсі терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи, та експлуатація їх зі знятими ковпаками; пункту 1.20, глави 1, розділу IV "Правил пожежної безпеки України" - не проведено замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання будівлі терапевтичного відділення; пункту 1.21, глави 1, розділу IV "Правил пожежної безпеки України" - не обладнана будівля терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ пристроями захисту від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавозахисту будівель і споруд"; пункту 1.2, глави 1, розділу V, Додаток А, таблиця А-1, п. 8.1 "Правил пожежної безпеки України" - не обладнана будівля терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ системами протипожежного захисту - автоматичною пожежною сигналізацією, відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту"; пункту 3.6, глави 3, розділу V "Правил пожежної безпеки України" - не забезпечені приміщення та будівля терапевтичного відділення Козельщинкої ЦРЛ первинними засобами пожежогасіння, а саме вогнегасниками, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
Вважаючи виявлені порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються ОСОБА_2 України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877- V (далі – ОСОБА_2 № 877-V) та Порядком проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки затвердженого наказом МВС України від 02 листопада 2015 року №1337, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2015 року за № 1467/27912.
Відповідно до статті 1 ОСОБА_2 № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (стаття 1 ОСОБА_2 № 877-V).
Згідно зі статтею 6 зазначеного ОСОБА_2 № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів, зокрема є подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням. Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю). Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених частиною четвертою статті 2 цього ОСОБА_2. Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю). Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
Частиною сьомою статті 7 ОСОБА_2 України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Також статтею 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).
Так, враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Перевіркою встановлено, що на території будівлі терапевтичного відділення Козельщинської центральної районної лікарні, що розташована за адресою: вул. Монастирська, 20, смт. Козельщина, Полтавська область, 39100, Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ від 30 грудня 2014 року № 1417.
Згідно пунктів 1,2 ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд та є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Серед порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки мають місце недотримання вимог: пункту 2.1, глави 2, розділу V "Правил пожежної безпеки України" - не встановлено біля місць розташування пожежних гідрантів, що знаходяться на території закладу покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світло відбивних покриттів) з нанесенням на них для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопроводної мережі (тупикова чи кільцева); пункту 2.5 глави 2, розділу III "Правил пожежної безпеки України" - не проведено вогнегасний обробіток дерев'яних будівельних конструкцій горищного приміщення будівлі терапевтичного відділення Козельщинської центральної районної лікарні; пункту 2.37, глави 2, розділу III "Правил пожежної безпеки України" - шляхи евакуації з коридору першого поверху будівлі терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ захаращені різними горючими матеріалами; пункту 1.6, глави 1, розділу IV "Правил пожежної безпеки України" - в коридорі на першому поверсі терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконане за допомогою скруток; пункту 1.18, глави 1, розділу IV "Правил пожежної безпеки України" - в коридорі на першому поверсі терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ здійснюється експлуатація проводів з пошкодженою, або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості ізоляцією; в коридорі на першому та другому поверсі поверхах терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ допускається користування пошкодженими розетками та з'єднувальними коробками; в коридорі першого поверху, палатах №№3, 4, 5, що розташовані на другому поверсі терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи, та експлуатація їх зі знятими ковпаками; пункту 1.20, глави 1, розділу IV "Правил пожежної безпеки України" - не проведено замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання будівлі терапевтичного відділення; пункту 1.21, глави 1, розділу IV "Правил пожежної безпеки України" - не обладнана будівля терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ пристроями захисту від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавозахисту будівель і споруд"; пункту 1.2, глави 1, розділу V, Додаток А, таблиця А-1, п. 8.1 "Правил пожежної безпеки України" - не обладнана будівля терапевтичного відділення Козельщинської ЦРЛ системами протипожежного захисту - автоматичною пожежною сигналізацією, відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту"; пункту 3.6, глави 3, розділу V "Правил пожежної безпеки України" - не забезпечені приміщення та будівля терапевтичного відділення Козельщинкої ЦРЛ первинними засобами пожежогасіння, а саме вогнегасниками, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
При цьому захід реагування у вигляді повного зупинення об'єкту до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки є доцільним у разі допущення порушень, які реально створюють загрозу життю та / або здоров'ю людей.
Відповідач заперечень щодо позовних вимог або доказів на підтвердження усунення порушень, наведених в акті перевірки від 14 листопада 2017 року №93, не надав. До того ж перевірка проводилася в присутності головного лікаря Козельщинської ЦРЛ, який не мав зауважень до позапланової перевірки та змісту акту перевірки, про що свідчить його підпис (а.с. 22 зворотній бік).
Крім того, відповідач надав до суду заяву, в якій зазначив, що проти адміністративного позову не заперечує (а.с. 58).
Таким чином, оскільки відповідачем не усунуто порушення, подальша експлуатація будівлі ВШМД і терапії, яка розташована за адресою: смт.Козельщина, вул. Монастирська (леніна), 20 (а, а1), створює загрозу життю та здоров’ю людей.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У зв'язку із вищевикладеним суд приходить до висновку про необхідність застосувати до Козельщинської центральної районної лікарні (ідентифікаційний код 01999320) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі ВШМД і терапії, яка розташована за адресою: смт.Козельщина, вул. Монастирська (леніна), 20 (а, а1), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Крім того, відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов - задовольнити.
Застосувати до Козельщинської центральної районної лікарні (ідентифікаційний код 01999320) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі ВШМД і терапії, яка розташована за адресою: смт.Козельщина, вул. Монастирська (Леніна), 20 (а, а1), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
Встановити Козельщинській ЦРЛ (ідентифікаційний код 01999320) порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом заборони на користування за призначенням будівлею ВШМД і терапії, яка розташована за адресою: смт.Козельщина, вул. Монастирська (Леніна), 20 (а, а1) та відключення її від електропостачання.
Покласти на Козельщинський районний сектор Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (39100, Полтавська область, Козельщинський район, смт. Козельщина, вул. Остроградського, 9в) обов'язок контролю за дотриманням Козельщинською центральною районною лікарнею (ідентифікаційний код 01999320) заборони на користування за призначенням будівлею ВШМД і терапії, яка розташована за адресою: смт.Козельщина, вул. Монастирська (Леніна), 20 (а, а1) та відключення будівлі від електропостачання до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.О. Удовіченко