Постанова № 70828844, 08.12.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2017
Номер справи
810/4265/17
Номер документу
70828844
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 грудня 2017 року 810/4265/17

Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - суддя Виноградова О.І., судді: Василенко Г.Ю. , Лиска І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Тетіївської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" до Тетіївської міської виборчої комісії Тетіївського району Київської області, треті особи: кандидати у депутати Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області від Тетіївської районної організації "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання протиправними постанов та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

7 грудня 2017 року о 16 год. 00 хв. до Київського окружного адміністративного суду звернулась Тетіївська районна організація "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" (далі - позивач) з позовом до Тетіївської міської виборчої комісії Тетіївського району Київської області (далі - відповідач), треті особи: кандидати у депутати Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області від Тетіївської районної організації "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_1 (далі - третя особа 1), ОСОБА_2 (далі - третя особа 2), ОСОБА_3 (далі - третя особа 3) (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) про:

- визнання протиправною та скасування постанови від 5 грудня 2017 р. № 7/8 "Про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області ОСОБА_1, зареєстрованого по виборчому списку кандидатів у депутати Тетіївської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" територіальний виборчий округ № 6" (далі - постанова № 7/8);

- визнання протиправною та скасування постанови від 5 грудня 2017 р. № 7/13 "Про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області ОСОБА_2, зареєстрованого по виборчому списку кандидатів у депутати Тетіївської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" територіальний виборчий округ № 4"(далі - постанова № 7/13);

- визнання протиправною та скасування постанови від 5 грудня 2017 р. № 7/16 "Про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області ОСОБА_3, зареєстрованого по виборчому списку кандидатів у депутати Тетіївської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" територіальний виборчий округ № 21" (далі - постанова № 7/16). Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем оскаржувані постанови винесено з порушенням вимог ч. 8 ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори" від 14 липня 2015 р. № 595-VIII (далі - Закон № 595-VIII).

8 грудня 2017 р. відповідач до початку судового засідання подав до суду письмову заяву, у якій зазначив, що для забезпечення рівного доступу громадян до права бути обраним, проти позовних вимог не заперечує (вх. № 2390/17).

Крім того, 8 грудня 2017 р., до початку судового засідання, представник позивача та треті особи подали до суду письмові клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За наведених обставин суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу № 810/4265/17 в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.

5 грудня 2017 р. відповідачем було винесено постанови № 7/8, № 7/13, № 7/16.

Згідно з цими постановами було скасовано реєстрацію третіх осіб як кандидатів у депутати до Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області на перших місцевих виборах, призначених на 24 грудня 2017 р., у виборчих округах №№ 6, 4, 21 відповідно.

Позивач, не погоджуючись з названими постановами, звернувся з даним позовом до суду.

Спірні правовідносини врегульовані Законом № 595-VIII та Порядком організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженому постановою Центральної виборчої комісії від 5 вересня 2015 р. № 228 (далі - Порядок).

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 94 названого Закону кандидат, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник в територіальній виборчій комісії або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 95-98 цього Закону.

Від імені кандидата скарга може бути подана також його довіреною особою.

Суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Порядок виключення особи з виборчих списків кандидатів усіх рівнів визначений ст. 41 Закону № 595-VIII.

Відповідно до вимог абз. ч. 5 ст. 27 Закону № 595-VIII з метою дотримання при розгляді питань порядку денного права особи на участь у процесі прийняття рішення на засідання виборчої комісії запрошуються заявники та інші заінтересовані особи. Неприбуття на засідання виборчої комісії осіб, які були належним чином повідомлені про нього, не перешкоджає розгляду питань порядку денного.

Аналогічні норми щодо обов'язковості запрошення на засідання комісії заінтересованих осіб викладені у Порядку.

Як убачається з п. 3.4 Порядку, засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії, заявників та інших заінтересованих осіб.

Згідно з вимогами п. 4.4 названого Порядку на засідання виборчої комісії обов'язково запрошуються, як правило, не пізніше останнього дня перед днем засідання комісії, заявники та інші заінтересовані особи.

Наявні матеріали справи свідчать.

Постановою відповідача від 30 листопада 2017 р. № 5 "Про реєстрацію кандидатів у депутати Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тетіївської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", з-поміж іншого, було зареєстровано кандидатів у депутати Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області в багатомандатному виборчому окрузі позивача, включених до виборчого списку кандидатів у депутати із закріпленням їх за відповідними територіальними виборчими округами (згідно з додатком № 1) (п. 1 постанови).

Як убачається з додатку № 1 до цієї постанови, в ньому під номерами 7, 23 та 25 зазначені треті особи 1, 2, 3 у виборчих округах №№ 6, 4, 21 відповідно.

4 грудня 2017 р. членом Центральної виборчої комісії ОСОБА_4 на адресу Київської обласної виборчої комісії, Тетіївської районної виборчої комісії Київської області та відповідача було надіслано лист № 21-33/1-2208 з додатками (далі - лист № 21-33/1-2208).

Зокрема, цим листом перелічені особи повідомлялися, що до Центральної виборчої комісії надійшла інформація про виборчі списки кандидатів у депутати від місцевих організацій політичних партій та кандидатів на посаду міських голів, зареєстрованих на перших місцевих виборах 24 грудня 2017 р., за результатами опрацювання якої виявлено факти можливого порушення кандидатів у депутати вимог ч.ч. 4-5 ст. 35 Закону № 595-VIII.

Крім того, у листі зазначалося, що згідно з ч. 3 ст. 47 Закону № 595-VIII, у разі надходження від Центральної виборчої комісії повідомлення про порушення кандидатами вимог ч.ч. 4-5 ст. 35 цього Закону, відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана розглянути зазначене питання на своєму засіданні та прийняти відповідне рішення не пізніше, ніж за 18 днів до дня голосування (до 5 грудня 2017 р. включно).

Водночас, у листі зазначалося, що, з метою прийняття обґрунтованих рішень та з урахуванням вимог ч. 8 ст. 41 Закону № 595-VIII, необхідно перед їх ухваленням з'ясувати шляхом звернення безпосередньо до відповідних кандидатів, стосовно яких виявлені можливі порушення, чи давали вони згоду на одночасне балотування, та отримати від них особисто відповідні письмові пояснення.

До названого листа було долучено список осіб, стосовно яких, можливо, мало місце порушення порядку висування.

Судом встановлено, що до цього списку були включені треті особи та зазначено зміст можливого порушення - "висування кандидатом місцевими організаціями різних політичних партій".

Судом також встановлено, що єдиною підставою для винесення оскаржуваних постанов був лист № 21-33/1-2208.

Проте, при вирішенні відповідачем порушеного у листі № 21-33/1-2208 питання, ним не було дотримано вимог ч. 8 ст. 41 Закону № 595-VIII, а саме, не з'ясовано безпосередньо у третіх осіб, чи надавали вони згоду на одночасне балотування, а також не було отримано від них особисто відповідні письмові пояснення.

Більш того, треті особи на засідання відповідача 5 грудня 2017 р. не запрошувалися, а отже, не були обізнані про вирішення питання щодо виключення їх з списку кандидатів, що підтверджується копією протоколу засідання відповідача від 5 грудня 2017 р. № 7.

Тобто, відповідачем були порушені права третіх осіб, визначені абз. 2 ч. 5 ст. 27 та ч. 8 ст. 41 Закону № 595-VIII.

Наведене свідчить, що оскаржувані рішення були прийняті відповідачем з порушенням ч. 8 ст. 41 Закону № 595-VIII, а отже, є протиправними.

При вирішенні справи судом враховано, що до початку судового засідання подав до суду письмову заяву, у якій зазначив, що для забезпечення рівного доступу громадян до права бути обраним проти позовних вимог не заперечує (вх. № 2390/17).

За викладених обставин суд вважає уточнені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, чого не було зроблено відповідачем.

Як убачається з ч. 9 ст. 172 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Оскільки позивачем при зверненні до суду не долучено до матеріалів справи докази оплати судового збору, суд в порядку ч. 9 ст. 172 КАС України вирішує питання щодо стягнення судового збору при прийнятті рішення та зазначає таке.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 8 липня 2011 р. судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, судовий збір становить 1 розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Як убачається з ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2017 рік" №1801-VIII від 21 грудня 2016 р., з 1 січня 2017 р. прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1600 грн 00 коп. Отже, сума судового збору, яка підлягає стягненню з відповідача складає 4800 грн 00 коп.

Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Тетіївської міської виборчої комісії Тетіївського району Київської області від 5 грудня 2017 р. № 7/8 "Про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області ОСОБА_1, зареєстрованого по виборчому списку кандидатів у депутати Тетіївської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" територіальний виборчий округ № 6".

Визнати протиправною та скасувати постанову Тетіївської міської виборчої комісії Тетіївського району Київської області від 5 грудня 2017 р. № 7/13 "Про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області ОСОБА_2, зареєстрованого по виборчому списку кандидатів у депутати Тетіївської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" територіальний виборчий округ № 4".

Визнати протиправною та скасувати постанову Тетіївської міської виборчої комісії Тетіївського району Київської області від 5 грудня 2017 р. № 7/16 "Про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати Тетіївської міської ради Тетіївського району Київської області ОСОБА_3, зареєстрованого по виборчому списку кандидатів у депутати Тетіївської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" територіальний виборчий округ № 21".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Тетіївської міської виборчої комісії Київської області (місцезнаходження: 09800, Київська область, м. Тетіїв, вул. Комсомольська (Я.Острозького), 5) судовий збір у сумі 4800 грн 00 коп. (чотири тисячі вісімсот) до спеціального фонду Державного бюджету України за реквізитами: отримувач коштів: Київський окружний адміністративний суд; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській обл. м. Київ; код банку отримувача (МФО):821018; рахунок отримувача: 31213206784001; код класифікації доходів бюджету: 22030001.

Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий - суддя Виноградова О.І.

Судді: Василенко Г.Ю.

Лиска І.Г.