
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2017 р. Справа №805/3794/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 17:10
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Надточей Т.О., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбас» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги,
В С Т А Н О В И В:
26 жовтня 2017 року позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги. В обґрунтування зазначив, що на підставі п.9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 позивач звільнений від виконання своїх обовязків, визначених ч.2 ст.6 Закону № 2464 на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Просив скасувати вимогу від 07.06.2017 №Ю-4-23 у сумі 1563918,38 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення вимог та зазначив, що у зв'язку із існуванням податкового боргу контролюючим органом відповідно до вимог ч.4ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон №2464) винесено податкову вимогу. Посилання на вимоги Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" є хибними, з огляду на те, що зміни до Закону №2464 щодо звільнення від виконання обов'язків платника податку єдиного внеску втратили чинність згідно із Законом №911. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропрод-Донбас" (код ЄДРПОУ 36810547, 85654, Донецька обл., Мар'їнський район, село Новомихайлівка, вулиця Леніна, будинок 64) зареєстровано в якості юридичної особи 30.10.2009.
07 червня 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-4-23, за якою вимагається від ТОВ " Агропрод-Донбас " сплатити суму боргу зі сплати єдиного внеску, що утворилась станом на 31.05.2017, в розмірі 1563918,38 грн., в т.ч. недоїмка 1563748,38 грн., штраф 170 грн.
05 жовтня 2017 року рішенням Державної фіскальної служби України №22236/6/99-99-11-02-02-25 скарга на вимогу про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування залишена без задоволення, а вимога без змін.
Відповідно до розрахунку вимоги від 07 червня 2017 року № Ю-4-23 станом на 31.05.2017 борг в розмірі 1563918,38 грн. складається з сум нарахування єдиного соціального внеску за період червень 2015 року травень 2017 року, а саме: за червень 2015 року у сумі 5772,53 грн., липень 2015 року 69530,70 грн., серпень 2015 року 124700,33 грн., вересень 2015 року 85893,70 грн., жовтень 2015 року 106860,57 грн.; листопад 2015 року 63485,86 грн., грудень 2016 року 68120,77 грн., січень 2016 року 59944,80 грн., лютий 2016 року 40682,73 грн., березень 2016 року 37109,29 грн., квітень 2016 року 43339,77 грн., травень 2016 року 54246,95 грн., червень 2016 року 62783,89 грн., липень 2016 року 63516,39 грн., серпень 2016 року 84855,60 грн., вересень 2016 року 51912,91 грн., жовтень 2016 року 57312,96 грн., листопад 2016 року 71632,10 грн., грудень 2016 року 48969,51 грн., січень 2017 року 48501,00 грн., лютий 2017 року 55012,40 грн., березень 2017 року 85136,79 грн., 48920,44 грн., квітень 2017 року 61278,38 грн., травень 2017 року 64228,01 грн. та штрафу у розмірі 170 грн.
Судом встановлено, що позивачем до контролюючого органу були подані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до яких позивачем самостійно визначені зобов'язання зі сплати страхових внесків.
При цьому, штрафні санкції, нараховані відповідно до рішення від 12.12.2016 №0017611300 у розмірі 170,00 грн. сплачені, що підтверджується платіжним дорученням від 20.12.2016 №4284.
Суд зазначає, що позивач не згоден з вимогою відповідача про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 1563918,38 грн., оскільки відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" позивач звільнений від виконання обов'язків, щодо сплати єдиного внеску.
Щодо заборгованості, включеної до складу вимоги за період червень 2015 року грудень 2016 року, суд зазначає наступне.
13 квітня 2017 року постановою Донецького окружного адміністративного суду №805/1195/17, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від18 липня 2017 року, скасована вимога Мар'їнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 18.01.2017 № Ю-4-23 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в частині недоїмки 1 597 128, 38 грн., штрафу в розмірі 13 521, 29 грн., пені в розмірі 97 347, 43 грн.
Таким чином, до суми боргу, що зазначена у вимозі від 07 червня 2017 року № Ю-4-23 входить сума нарахована за період червень 2015 року - грудень 2016 року, яка вже скасована судовим рішенням.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду вступила в закону силу, тому факт правомірності прийняття контролюючим органом вимоги не підлягає доказуванню.
Таким чином, вимога про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску, що нарахована за період червень 2015 року - грудень 2016 року скасована у судовому порядку постановою Донецького окружного адміністративного суду №805/1195/17 від 13 квітня 2017 року.
Щодо формування вимоги в частині заборгованості, нарахованої за період січень 2017 року - травень 2017 року суд зазначає наступне.
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:
"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Суд звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження юридичної особи ТОВ Агропрод-Донбас є Донецька обл., Мар'їнський район, село Новомихайлівка та знаходиться на обліку в Мар'їнській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.
Населений пункт Новомихайлівка входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України 2 грудня 2015 року № 1275-р.
З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ позивач звільняється від виконання зобов'язань платника єдиного внеску, встановлених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, у тому числі передбачених підпунктом першим частини другої цієї статті, а саме, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Як вбачається з матеріалів справи спірна вимога сформована 07 червня 2017 року відповідно до статті 25 Закону № 2464-VІ, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Саме за положеннями частини четвертої цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Відсутність (відстрочення в силу закону) обов'язку сплати внесків у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірної вимоги на момент її складання, а саме, станом на 14 квітня 2017 року.
Таким чином, спірна вимога про сплату недоїмки є протиправною на момент її формування.
Разом з цим, суд зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Також, суд зазначає, що пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VІ є діючим на теперішній час, зміни безпосередньо до Закону № 2464-VІ щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було, що спростовує доводи відповідача щодо втрати чинності цього пункту.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року по справі №805/432/17-а, ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року по справі №805/1196/17.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.
За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-124, 126-128, 130, 133-135, 138-140, 143, 150- 154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбас» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги задовольнити.
Скасувати вимогу Головного управління ДФС у Донецькій області від 07 червня 2017 року №Ю-4-23 у сумі 1563918,38 грн.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбас» витрати зі сплати судового збору у сумі 23458 (двадцять три тисячі чотириста пятдесят вісім) грн. 78 коп.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 04 грудня 2017 року. Повний текст постанови буде виготовлений 08 грудня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.