
08.12.2017
Справа №639/6949/17
Провадження №2/639/2629/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про закриття провадження по справі
08 грудня 2017 року Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:
головуючого – судді Баркової Н.В.,
при секретарі – Тіщенко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові позовну заяву ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі ОСОБА_2 міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
22.11.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Жовтневого районного суду м. Харкова з позовною заявою до ОСОБА_2 обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Західної міжрайонної виконавчої дирекції ОСОБА_2 обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якій просив суд стягнути з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Західної міжрайонної виконавчої дирекції ОСОБА_2 обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість по нарахованій, але не виплаченій сумі заробітної плати (по лікарняних листках: №№779240, 285395, 321816, 882632 за період з 12.05.2014 року по 05.09.2014 року) у розмірі 17 656, 94 грн.
По зазначеному позову в порядку цивільного судочинства було відкрито провадження по справі.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 08.12.2017 року проведено заміну відповідача ОСОБА_2 обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Західної міжрайонної дирекції ОСОБА_2 обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на його правонаступника - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі ОСОБА_2 міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
В судове засідання позивач не з’явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позов підтримав.
Представник відповідача також не з’явився в судове засідання, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Разом з тим, 06.12.2017 року від управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області надійшло клопотання з проханням закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1.
В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, що ОСОБА_1 просить суд стягнути на свою користь з органу Фонду заборгованість по нарахованій, але не виплаченій сумі заробітної плати по листках непрацездатності у розмірі 17656,94 грн., однак він не є працівником робочого органу Фонду та ніколи не перебував із ним у трудових відносинах. По листкам непрацездатності заробітна плата не нараховується, вони є підставою для призначення комісією із соціального страхування підприємства допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка не входить до структури заробітної плати.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності врегульовано Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-ХГУ.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 1 Закону №1105 одним із видів соціального страхування є соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону №1105 приведено визначення загальнообов’язкового державного соціального страхування - це система прав, обов’язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення, страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 22 Закону №1105 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону №1105 страховий випадок за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи на отримання відповідно до цього Закону матеріального забезпечення.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 №108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Таким чином, допомога з тимчасової втрати працездатності надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення в рамках загальнообов’язкового державного соціального страхування та не входить до складу заробітної плати.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону №1105 Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв’язку -з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Фонд виступає в правовідносинах, які виникли у зв’язку з призначенням та виплатою позивачеві матеріального забезпечення, як суб’єкт владних повноважень.
Враховуючи суть правовідносин, що склалися між сторонами, зазначений спір виник в зв’язку з здійсненням Фондом, як суб’єктом владних повноважень, владних управлінських функцій на основі законодавства, тобто він є публічно-правовим, тому на нього поширюється встановлена статтею 17 КАС України компетенція адміністративних судів, у зв’язку з чим провадження у даній цивільній справі підлягає закриттю.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, виходячи з наступного.
Згідно з п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Статтею 17 КАС України визначена компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктомвладних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зі ст.ст. 55, 124 Конституції України кожен має право на звернення до суду, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, які виникають у державі. Однак звернення до суду має відбуватися відповідно до предметної компетенції судів, визначеної процесуальними законами.
Статтею 18 КАС України визначена предметна підсудність адміністративних справ.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 18 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплатнепрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальнимстрахуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Зважаючи на те, що предметом спору є вимоги позивача щодо стягнення виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, а саме допомоги по тимчасовій непрацездатності, дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з п.1 ст. 205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Позивачу роз’яснюється, що він має право звернутись з заявленими в даному позові вимогами в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 15, 205 ЦПК України, ст.ст.3, 17, 18 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі ОСОБА_2 міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області про стягнення заборгованості – закрити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області протягом п’яти днів з моменту одержання її копії.
Суддя Н.В. Баркова