Постанова № 7082504, 03.12.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
03.12.2009
Номер справи
2а-7511/09/4/0170
Номер документу
7082504
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

03.12.09Справа №2а-7511/09/4/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі Кравченко О.І., за участю представників сторін: від позивача – Куртаметова, представник за дов.,

від відповідача – Муратова, представник за дов.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим

до Військового комісаріату АРК

про стягнення переплати пенсії,

Суть спору: Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Кримського республіканського військового комісаріату (далі – відповідач) про стягнення переплати пенсії в сумі 1224,00 грн.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, з підстав, викладених в письмових запереченнях.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, розглянувши надані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 р. N 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. N 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 липня 2002 р. за N 581/6869 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду в АРК, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб’єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з пунктом 4 частини 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідно до ст.23 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”№ 1058-ІV від 09.07.2003 року спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Отже, орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду у випадку виникнення спору з правовідносин за Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”№ 1058-ІV від 09.07.2003 року

Спір, що виник між сторонами у справі, стосується реалізації компетенції сторін у сфері управління, зокрема щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 і його належить розглядати за правилами, встановленими КАС України.

Судом встановлено, що належною назвою відповідача є «Військовий комісаріат АР Крим», що підтверджується матеріалами справи (відбитком печатки відповідача, довідкою про включення до ЄДРПОУ).

Спеціальним Законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”№ 2262-ХІІ від 09.04.92р. (далі Закон № 2262).

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.06р. № 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян”та ст. 99 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007рік”№ 489-У від 19.12.06р. з 01.01.2007р. Головному Управлінню ПФУ в АР Крим надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким категоріям громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262.

Частиною 3 статті 63 Закону №2262 встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження інформації про перерахунок раніше призначеної пенсії списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Окрім того, пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за N 135/134, встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Згідно з п.10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1235 від 26.09.2001р., військовий комісаріат Автономної Республіки Крим, обласні, Київський міський військові комісаріати, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду для призначення (перерахування) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також у передбачених законодавством випадках виплату грошової допомоги звільненим з військової служби військовослужбовцям і сім'ям загиблих (померлих) військовослужбовців.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що уповноваженим структурним підрозділом, який зобов’язаний оформлювати та надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Міністерства Оборони України є Військовий комісаріат АР Крим.

Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р. “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”з 01.01.2008року встановлений новий порядок обчислення та розміри грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.

Судом встановлено, що подібна довідка були видана 19.02.2008 за №049179 Решетникову Григорію Дмитровичу з надбавкою за особливі умови служби від ДО 35% у сумі 280,00 грн. (а.с.5).

На підставі вказаної довідки позивачем був проведений перерахунок, та з 01.01.2008 пенсія виплачувалась Решетникову Г.Д. у підвищеному розмірі з урахуванням вказаної надбавки.

21.04.2009 року відповідач знову подав до позивача довідку по вказаній особі про зміну розміру грошового забезпечення з 01.01.2008, але із зміною розміру надбавки за особливі умови служби від ДО у розмірі 25% у сумі 200,00 грн.

Як вказує відповідач, підставою для такої розбіжності сталося те, що у списках, що були отримані від ГУ ПФУ в АР Крим було зроблено посилання на наявність Решетникову Г.Д. надбавки за льотний склад при виконанні польотів 35%.

Судом встановлено, що Решетников Г.Д. проходив службу на посаді старшини команди машиністів підводних човнів та мав право на надбавку за особливі умови служби (далі - НОУС) на підводних човнах, хоча позивачем у списках пенсій, що підлягають перерахунку з 01.01.08р., зазначено, що Решетников Г.Д. належить до льотного складу при виконанні польотів.

Однак, суд зазначає, що згідно наказу Міністерства оборони СРСР від 14.08.1978 року № 075 встановлені надбавки за особливі умови служби на підводних човнах в розмірі 35 % від посадового окладу.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 року № 452 “Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців” надбавка за особливі умови служби, пов’язані з підвищеним ризиком для життя: в екіпажах бойових машин, літаків, вертольотів, надводних кораблів (суден), підводних човнів, в управліннях з'єднань і об'єднань надводних кораблів (суден), підводних човнів тощо встановлена в розмірі від 5 до 40 відсотків.

Враховуючи вищенаведене, суд зауважує учасників процесу, що розмір НОУС для літаків і підводних човнів (до прийняття Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р.) був однаковий, тоді як у довідці, яка була надана відповідачем позивачу, та на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії, було зазначено тільки розміри НОУС та не вказаний вид, тому невірна вказівка позивачем виду НОУС не привела до невірного визначення розміру пенсії Решетникову Г.Д., та не є підставою для відмови у позові.

Суд також зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р. “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” встановлений новий порядок обчислення та розміри грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.

Відповідно до п.12 вищенаведеної постанови, державні органи зобов’язано привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.

Наказом Міністерства оборони України від 11.06.08р. №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.08р. №638/15329, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі Інструкція), та п. 2 встановлено, що цей наказ застосовується з 01.01.08р.

Відповідно до п.п.14.2.5 Інструкції встановлено, що 25% посадового окладу виплачується надбавка особам офіцерського складу та особам рядового складу, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактам на посадах в екіпажах дизель-електричних підводних човнів, що будуються, - із дня початку навчання згідно з наказом командира з'єднання на таких самих підводних човнах, що перебувають у строю, а тим, хто не навчається, - із дня початку ходових заводських випробувань.

Первинні документи, за якими були нараховані вказані надбавки знаходяться в пенсійних справах, що зберігаються у Головному управлінні Пенсійного фонду України в АР Крим. Тому відповідач був лишений можливості встановити чи відповідають вказані відомості дійсності.

Дійсно, до матеріалів справи долучений список осіб, пенсії яких (за яких) підлягають перерахунку з 01.01.2008 за вислугу років – Міністерство оборони України, де наявний Решетников Г.Д., в розмірі грошового забезпечення якого передбачена надбавка за льотний склад при виконанні польотів –35%.

Первинні документи, за якими були нараховані вказані надбавки знаходяться в пенсійних справах, що зберігаються у Головному управлінні Пенсійного фонду України в АР Крим. Тому відповідач був лишений можливості встановити які конкретно надбавки за особливі умови служби отримували військовослужбовці.

Відповідач не заперечує того факту, що ним були надані до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідки з завищеною сумою грошового забезпечення військовослужбовців пенсіонерів для проведення перерахунку, але пояснює це не правильним застосуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”.

Відповідно до ст.11 КАС України суд розглядає та вирішує справи на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Як вказує відповідач, в подальшому він згідно до роз’яснень Департаменту фінансів Міністерства оборони України встановив наявність пенсіонерів, що не повинні отримувати надбавку та повертав до Головного управління пенсійного фонду України відповідні довідки.

Але у випадку з довідкою щодо грошового забезпечення Решетникова Г.Д., довідка зі зміненим розміром грошового забезпечення, у якому була зніжена на 10% надбавка за особливі умови служби, була подана до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим лише 21.04.2009. Таким чином встановлення дійсного розміру грошового забезпечення Решетникова Г.Д. зайняло у відповідача 1 рік та 2 місяця.

Суд вважає, що посилання відповідача на ту обставину, що позивач не здійснив перевірку наданих відповідачем довідок, як на підставу своїх заперечень є необґрунтованим, оскільки така перевірка є правом, а не обов’язком позивача.

Також, суд критично відноситься на посилання відповідача на отримання роз’яснень Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 06.04.2009 №248/6/С/300-д, у якості обґрунтування можливості провести перерахунок тільки у квітні 2009 року. Вказаний лист не має роз'яснювального навантаження, а є підсумком проведеної контрольної роботи. Тобто після встановлення наявного порушення з боку Департаменту фінансів Міністерства оборони України, який також не має особових пенсійних справ військовослужбовців, відповідач встановив наявність порушень та застосував міри їх виправлення. Але ж вказане не унеможливлює відповідачу самостійно перевірити вказані Пенсійним фондом відомості, щодо наявності права на отримання доплати за особливі умови праці та у якому обсязі.

Застосовуючи вказані принципи суд надходить до висновку, що необґрунтованими та несвоєчасними діями Військового комісаріату, щодо не вирішення питання про розмір грошового забезпечення Решетникова Г.Д., була заподіяна шкода майновим інтересам Держави в особі Пенсійного фонду України.

Таким чином обов'язок відшкодування шкоди в даному випадку законом покладається на відповідача.

При цьому, суд зауважує, що відповідачем нова довідка про розмір грошового забезпечення Решетникова Г.Д. була надана позивачу у квітні 2009р., що підтверджується матеріалам справи та сторонами не заперечується. Отже, позивач надбавку за особливі умови служби при розрахунку розміру пенсії Решетникова Г.Д. мав виключити вже з травня 2009р., чого ним зроблено не було.

Таким чином, здійснення переплати пенсії у травні 2009р. Решетникову Г.Д. на суму 72,00 грн., відбулося з вини позивача, отже, розмір переплати у зазначеної сумі не підлягає стягненню з відповідача.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача суми переплати пенсії підлягають задоволення частково у сумі 1152,00 грн.

У судовому засіданні, яке відбулось 03.12.2009 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови, постанова викладена у повному обсязі 08.12.2009 року.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2.Стягнути з Військового комісаріату АР Крим (м. Сімферополь, вул. Київська, 152, ЗКПО 07785820) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (м. Сімферополь, вул. К.Лібкнехта, 3, ЗКПО 19003828) суму переплати пенсії у розмірі 1152,00 грн.

3. В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

          Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд АР Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя                                                   Циганова Г.Ю.