Постанова № 70815134, 23.11.2017, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
607/10656/17
Номер документу
70815134
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.11.2017 Справа №607/10656/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Сливка Л.М.,

за участі секретаря судового засідання Зарічної О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації пред'явив до суду позов до відповідачки ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі 1184 гривень. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що у відповідачки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 року народилася дочка ОСОБА_3. 13 травня 2014 року ОСОБА_2 звернулась до органу праці та соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку. Рішенням Тернопільського Управління соціального захисту населення від 14 травня 2014 року ОСОБА_2 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 01 травня 2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року в мінімальному розмірі в сумі 130 гривень щомісячно та допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з врахуванням доходів в період з 01 травня 2014 року по 31 жовтня 2014 року в сумі 818 гривень, щомісячно. Однак, відповідно до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII виключено розділ IV "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року N 2811-XII. У зв'язку із чим виплата соціальної допомоги припинилася. Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 25 червня 2014 року № 208 було виключено розділ "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку", який був передбачений Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751. У зв'язку із цим, відповідачкою ОСОБА_2 було надмірно отримано кошти державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в сумі 2844 гривень, в період з 01 липня 2014 року по 30 вересня 2014 року. Управлінням соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації направлено ОСОБА_2 вимогу про повернення надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 2844 гривень. 29 вересня 2014 року ОСОБА_2 звернулась до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації із заявою, в якій зобов'язалась повернути суму надміру одержаних коштів державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, з яких нею було повернуто 1660 гривень. Однак, по даний час відповідачкою не повернуто ще 1184 гривень надміру одержаних коштів державної соціальної допомоги.

Представник позивача ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилася, подавши заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити, не заперечує щодо ухвалення заочного рішення.

Відповідачка ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, хоча про дату, час та місце розгляду справи була повідомленою належним чином, причин неявки у судове засідання суду не повідомила та не подавала клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Приймаючи до уваги вимоги ч.4 ст.169 ЦПК України, суд вважає, що відповідач повідомлений належним чином і повторно не з'явився у судове засідання без поважних причин, а тому, суд може вирішувати справу на підставі наявних у ній даних та доказів, провівши заочний розгляд справи. Зі згоди позивача, який не заперечує проти заочного розгляду справи, суд ухвалює заочне рішення, що відповідає ст.224 ЦПК України.

Суд, дослідивши та оцінивши докази по справі, встановив такі факти:

У відповідачки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 року народилася дочка ОСОБА_3, що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 виданим 12 квітня 2013 року Габовецькою сільською радою Тернопільського району Тернопільської області.

13 травня 2014 року ОСОБА_2 подала до органу праці та соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації заяву про призначення їй державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, до якої долучила декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Рішенням Тернопільського Управління соціального захисту населення про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 14 травня 2014 року ОСОБА_2 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 01 травня 2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року в сумі 130 гривень щомісячно та допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з врахуванням доходів в період з 01 травня 2014 року по 31 жовтня 2014 року в сумі 818 гривень, щомісячно.

Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2812-XII ( 2812-12 ) від 21 листопада 1992 року ( в редакції від 02 лютого 2014 року) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Частиною 1 статті 14 вказаного Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.

Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до п. 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" (в редакції від 07 березня 2014 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.

27 березня 2014 року було прийнято Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов економічного зростання в Україні". Згідно зазначеного Закону, було внесено ряд змін у порядок виплати та нарахування зазначеної допомоги, а саме: об'єднано допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в один вид допомоги - допомогу при народженні дитини; призупинено виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для усіх отримувачів допомоги.

Пунктом 7 розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" виключено розділ IV Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року №2811-XII "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку".

Вказані зміни, згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" набрали чинності з 01 липня 2014 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 208 виключено розділ "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, яким визначено умови призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Практично, наведеними нормативними актами передбачено об'єднання допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в один вид допомоги - допомогу при народженні дитини.

Таким чином, враховуючи, що з 01 липня 2014 року у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" виключено розділ IV "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку", який передбачав виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, підстави для виплати такої допомоги після 01 липня 2014 року відсутні.

Аналогічна позиція неодноразово була висловлена Вищим адміністративним судом України, зокрема, в ухвалі від 25 березня 2015 року у справі за №К/800/13549/15 та в ухвалі від 03 квітня 2015 року у справі за №К/800/15252/15 - де зазначено про відсутність правових підстав для виплати позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку після 01 липня 2014 року.

У зв'язку із вказаними змінами у законодавстві 26 вересня 2014 року Управлінням соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації направлено ОСОБА_2 повідомлення за №1/1155/06/01-16 з вимогою повернути надмірно отримані кошти державної соціальної допомоги виплачених за період з 01 липня 2014 року по 30 вересня 2014 року в сумі 2844 гривень до 26 жовтня 2014 року.

29 вересня 2014 року ОСОБА_2 звернулась із письмовою заявою на ім'я начальника Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, в якій просила розстрочити їй виплату надмірно отриманих коштів державної соціальної допомоги в розмір 2844 гривень на 12 місяців, які зобов'язалась вчасно виплачувати.

Згідно викладених у позові обставин відповідачкою ОСОБА_2 було повернуто частину надмірно отриманих коштів державної соціальної допомоги в розмірі 1660 гривень.

У повідомленні №1/747/06/01-16 від 30 березня 2017 року направленого Управлінням соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації на адресу відповідачки ОСОБА_2, позивач звернувся із вимогою повернути іншу частину надмірно отриманих коштів державної соціальної допомоги в розмірі 1184 гривень до 30 квітня 2017 року.

Однак, залишок суми в розмірі 1184 гривень на рахунок позивача до теперішнього часу відповідачем не повернуто.

Відповідно до вимог ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Стаття 60 ЦПК України передбачає, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 ЦПК України. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Натомість, відповідачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів сплати надмірно отриманих коштів державної соціальної допомоги в розмірі 1184 гривень.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом стягнення із відповідача на користь позивача суму надмірно сплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1184 гривень.

Відповідно до ч. 3 ст. 88 Цивільного процесуального кодексу України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 213, 214, 215, 223, 224, 294, Цивільного процесуального кодексу України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_2 (зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ 03195518, р/р 35217070013410, МФО 820172) суму надмірно виплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у розмірі 1184 (однієї тисячі сто вісімдесят чотири) гривні.

Стягнути із ОСОБА_2 на користь держави 1600 (одну тисячі шістсот) гривень судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення може бути переглянуто Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Головуючий суддяЛ. М. Сливка