Постанова № 70814682, 05.12.2017, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
583/3121/17
Номер документу
70814682
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№ 583/3121/17

2-а/583/121/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2017 року м. Охтирка Сумської області

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого-судді КОВАЛЬОВОЇ О.О.

при секретарі БАЙДАЛЕНКО О.О.

з участю осіб, що беруть участь у розгляді справи: представників позивачки ОСОБА_1, ОСОБА_2, з фіксацією розгляду справи технічним комплексом «Камертон», розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка справу за адміністративним позовом

ОСОБА_3 до Охтирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії

в с т а н о в и в:

10.11.2017року до суду звернулася представник позивачки з позовом. Вимоги мотивували тим, що позивачка з 2009 року отримує пенсію по втраті годувальника. Проживала у ІНФОРМАЦІЯ_1 до тимчасового переміщення до м. Охтирка. З 01.02.2015 позивачка перебуває на обліку в Охтирському об’єднаному управлінні Пенсійного Фонду Сумської області, як внутрішньо-переміщена особа та отримує пенсію. Однак з 01.02.2017 року по серпень 2017 року включно, пенсія позивачці не нараховувалась. Як на підставу припинення виплати пенсії та скасування довідки про взяття на облік позивачки, як внутрішньо-переміщеної особи, відповідач посилається на те, що ОСОБА_3 була відсутня за місцем проживання більше 60 днів. Рішення Пенсійного фонду про припинення виплати пенсії позивачці не приймалося.

Посилаючись на необґрунтованість припинення виплати пенсії в період з 01.02.2017 року по 31.08.2017 року, позивач просив:

- визнати протиправними дії Охтирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, які полягають у невиплаті ОСОБА_3 пенсії по втраті годувальника починаючи з 01.02.2017 року по серпень 2017 року включно;

- зобов’язати Охтирське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повити виплату пенсії ОСОБА_3 з дня припинення виплат з 01.02.2017 року по 31.08.2017 року та провести виплату пенсії за вказаний період. .

Представники позивачки в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

В судовому засіданні представник Охтирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області не з’явився, подав заперечення \а.с. 27-28\, в яких просила відмовити у задоволенні позовних вимог, пояснила, що позивачка з 01.02.2015 року перебуває на обліку в управлінні, як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію по втраті годувальника. Відповідно до протоколу від 12.01.2017 року № 1 ОСОБА_3 припинено соціальні виплати, як внутрішньо переміщеній особі. На виконання вказаного протоколу, розпорядженням управління від 23.01.2017 року позивачці припинено виплату пенсії з 01.02.2017 року. Протоколом № 6 від 16.02.2017 року скасовано дію довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_3, на підставі п.3 ст. 12 Закону України « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Згідно протоколу № 25 від 22.09.2017 засідання міської комісії з питань призначення (відновлено) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території м. Охтирка, позивачці відновлено виплату пенсії. Таким чином підстав для виплати пенсії з 01.02.2017 року по 31.08.2017 року не має.

Дослідивши матеріали справи, врахувавши надані сторонами докази на свої доводи і заперечення, оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини:

З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_3 перебуває на пенсійному обліку в Пенсійному фонді України з 1994 року, позивачка отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

ОСОБА_3 постійно проживала та була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2. У зв'язку із початком антитерористичних дій на території Луганської та Донецької областей позивач звернулася із заявою про взяття на облік та виплату пенсії до іншого територіального органу Охтирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.

Відповідно до довідки від 25.11.2014 року № НОМЕР_1 ОСОБА_3 взято на облік як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, та перебуває за адресою вул. Ракетників (20-го Партз’їзду), 2 кв.59, м. Охтирка. (а.с.12)

З 01.02.2015 року для виплати пенсії позивачку взято на облік в Охтирське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області.

В лютому 2017 року відповідачем припинено. виплату пенсії ОСОБА_3М у зв'язку з чим остання 29.09.2017 року звернулась до пенсійного органу з заявою про поновлення виплати.(а.с.14)

Листом № Г-98 від 22.09.2017 року позивачці повідомлено, що з 01.02.2017 року виплату пенсії їй припинено відповідно до протоколу №1 від 12.01.2017 року засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території м. Охтирка, та розпорядження від 23.01.2017 року, з якого слідує, що відповідно до ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" 16.02.2017 року протоколом № 6 засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території м. Охтирка, скасовано дію довідки, виданої на ім'я ОСОБА_3, на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) за місцем проживання.

Так, відповідно до витягу з протоколу № 6 від 16.02.2017 року засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території м. Охтирка, встановлено, що за отриманою інформацією від Головного центру обробки спеціальної інформації Держаної прикордонної служби України, ОСОБА_3 10.10.2016 року в’їхала на територію України, а 13.10.2016 року виїхала, на підставі чого скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої на ім'я ОСОБА_3, на підставі відсутності за фактичним місцем проживання понад 60 днів.(а.с.17)

Таким чином, під час проведення перевірки фактичного місця проживання не було підтверджено факт проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до протоколу № 25 від 22.09.2017 року з 17.08.2017 року позивачку знову взято на облік внутрішньо переміщеної особи з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції за місцем фактичного проживання/перебування: вул. Ракетників (20-го Партз’їзду), 2 кв.59, м. Охтирка. (а.с.19)

Судом встановлено, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-УІІ від 20.10.2014 р.

Пунктом 2 зазначеної Постанови встановлено, що Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворені районними, районними у м. Києві і Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, приймають рішення про відновлення або про відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні на дату набрання чинності цією постановою, відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого цією постановою, за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб". Механізм призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі Порядок).

Підставою для виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі є документ, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи - довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженогопостановою КМУ від 01.10.2014 року № 509(п. 2,5 Порядку). Скасування зазначеної довідки є підставою для відмови у виплаті пенсії. Рішення про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати приймає Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, на підставі якого приймає рішення безпосередньо орган, що здійснює зазначену виплату (п. 13,14,15 Порядку).

З 14 червня 2016 року (дата набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365) рішення щодо призначення (відновлення) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у м. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - Комісії).

Статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що однією з підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб - є повернення до покинутого місця постійного проживання. У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання, згідно з абз. 2 п. 3 ч. 2 ст. 9 цього Закону, рішення про скасування дії довідки відповідно до п. 3 ч. 1 цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

В абзаці 2 п. 3 ч. 2 ст. 9 цього Закону вказано, що у разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов»язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від»їзду.

Відповідно до п.п. 2,6,7,12 Порядку контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад шляхом відвідування не рідше ніж один раз на 6 місяців фактичного місця проживання / перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім»ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.

За відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім»ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з»явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації. У разі, коли внутрішньо переміщена особа протягом трьох робочих днів не з»явилася до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, такий підрозділ надсилає їй рекомендованим листом повторне повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з»явитися для проходження фізичної ідентифікації.

Відповідно до п.12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365 соціальні виплати припиняються у разі:

1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;

2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї;

3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;

4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначенихстаттею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;

5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.1 Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

У відповідності до ст. 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було скасовано, оскільки соціальні виплати припиняються згідно п. 12 Порядку у разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також з підстав зазначених ст.12 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Суд не приймає до уваги посилання представників позивачки, на довідку з лікарні, з таких підстав:

Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях» від 14.11.2014 № 875/2014, діяльність державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях припинено.

Законом України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» надано особливий статус територій, які не контролюють сили АТО.

Згідно з цим законом в окремих районах Донецької та Луганської областей на період дії особливого порядку місцевого самоврядування діє з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ст. 2). Перелік районів і населених пунктів, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, визначений рішенням Верховної Ради України. Відповідна постанова була прийнята 17 березня 2015 року.

Разом з тим, територія м. Антрацит Луганської області контролюється самопроголошеною "ЛНР".

Таким чином, суд не може врахувати належним доказом довідку від 28.03.2017 року, оскільки вона видана не у відповідності до Законів України.

Суд вважає, що відповідачем не було порушено Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки відповідач припиняючи виплату пенсії позивачці, керувався положеннями Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».

Таким чином, враховуючи ті обставини, що матеріалами справи підтверджується факт переміщення позивачки через лінію зіткнення в Луганській області на тимчасово окуповану територію, а також відсутність останньої понад 60 днів за місцем фактичного проживання, як тимчасово переміщеної особи в м. Охтирка, суд, з урахуванням правил статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», вважає, що у відповідача були наявні підстави для припинення виплати пенсії, у зв'язку із чим у задоволенні позовних вимог слід відмовити за необґрунтованістю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 70, 71, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 183-2 КАС України, суд -

постановив:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Охтирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов’язання вчинити дії – відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк із дня її проголошення.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області ОСОБА_4

Повний текст постанови суду виготовлений 08.12.2017 року