
Справа №592/12968/17
Провадження №2-а/592/694/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі: головуючого – судді Котенко О.А., за участю секретаря судового засідання – Мазіної К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом і обґрунтовує його тим, що згідно з ст.ст.4,5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та положень Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509, її було взято на облік у департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради як особу, переміщену з району проведення антитерористичної операції. Згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи її місце проживання є зареєстрованим за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Вона отримує трудову пенсію - пенсію у зв'язку з втратою годувальника, яка призначена їй довічно. З часу її переміщення до Сумської області у листопаді 2014 року вона отримувала належну їй пенсію за місцем перебування на обліку - у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, проте з квітня 2017 року на її картковий рахунок Ощадбанку належна їй пенсія не надходить. 19.07.2017 року вона звернулась до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про поновлення виплати пенсії, але її заява була залишена без розгляду. Після повторного звернення 19.10.2017 року їй було поновлено виплату пенсії з 17.09.2017 року. В зв’язку з цим 20.10.2017 року нею було оформлено письмове звернення до відповідача (запит на отримання публічної інформації) про надання їй у письмовому вигляді: відомостей про номер та дату рішення керівника органу пенсійного фонду про припинення нарахування (виплати) пенсії, або якщо такого рішення не існує – реєстраційні дані (назва, номер, дата) розпорядчого документа, на підставі якого припинено нарахування (виплата) пенсії, відомостей про дату, з якої йому припинені нарахування та виплата пенсії. На її звернення до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо підстав припинення нарахування і виплати їй пенсії вона отримала відповідь від 25.10.2017 року №23584/11-23, за змістом якої виплата пенсії їй була призупинена з 01.04.2017 року у зв'язку із скасуванням дії довідки внутрішньо переміщеної особи, а її заява від 19.07.2017 року про поновлення виплати пенсії була залишена без задоволення. На її звернення до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо підстав відмови їй у нарахуванні і виплати їй заборгованості з пенсії вона отримала відповідь від 09.11.2017 року №25056/11-23. Відомостей з електронної пенсійної справи щодо нарахування та виплати пенсії за період з квітня 2017 року по теперішній час їй надано не було. Її також повідомили про те, що після відновлення виплати пенсії їй не сплатять заборгованість, яка накопичилась з 01.04.2017 року по 10.09.2017 року. Питання виплати пенсій врегульовані ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України. Таким чином, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або будь-яким іншим законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених. Статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлені виключні підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду. Жодна з таких підстав відповідачем не була застосована для припинення виплати йому пенсії. Окреме рішення про припинення виплати йому пенсії відповідачем не виносилось. Позивач просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення їй з 01.04.2017 року нарахування і виплати пенсії, зобов`язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, поновити їй з 01.04.2017 року нарахування та виплату пенсії, і сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії.
В судове засідання позивач не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, в позовній заяві справу просила розглядати без її участі.
В судове засідання представник відповідача - Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області не з`явився, надав заперечення на позов, в якому зазначено, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Позивач перебувала на обліку в управлінні та отримувала пенсію по 01.04.2017 року, як внутрішньо переміщена особа з Донецької області. З 14 червня 2016 року (дата набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365) рішення щодо призначення (відновлення) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у містах Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад. З квітня 2017 року управлінням на підставі листа Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 22.03.2017 року, протоколу засідання Комісії з питань розгляду заяв громадян щодо питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Сумської міської ради №11 була припинена виплата пенсії ОСОБА_1 у зв'язку зі скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Позивачу рішенням Комісії ухвалено призначити пенсію з 02.11.2017 року. Пунктом 16 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам передбачено, що Рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати може бути оскаржене до суду. Позивач не скористався своїм правом та не оскаржив вищезазначені рішення Комісії .Просили суд відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в повному обсязі, та справу розглядати без участі їх представника.
Суд, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з м. Донецьк в м. Суми, з 2014 року позивач перебувала на обліку і отримувала пенсію за віком в Сумському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області (а.с. 6,7,8).
З листа Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду від 25.10.2017 року №23584/11-23 (а.с.10) вбачається, що виплата пенсії ОСОБА_1 була призупинена з 01.04.2017 року у зв’язку зі скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на підставі рішення Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 22.03.2017 року №11.
03.11.2017 року ОСОБА_1 було оформлено письмове звернення до відповідача (запит на отримання публічної інформації) про надання їй у письмовому вигляді: відомостей про номер та дату рішення керівника органу пенсійного фонду, на підставі якого їй відмовлено у нарахуванні та виплаті пенсії за період з квітня 2017 року по жовтень 2017 року, або якщо такого рішення не існує - реєстраційні дані (назва, номер, дата) розпорядчого документа Сумського об'єднаною управління Пенсійною фонду України Сумської області, на підставі якого позивачу не була нарахована та виплачена пенсія за вказаний період; відомості з електронної пенсійної справи щодо нарахування та виплати їй пенсії за період з квітня 2017 року по теперішній час (а.с.11).
З листа Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 09.11.2017 року №25056/11-23, вбачається, що 02.11.2017 року Комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Сумської міської ради ухвалено рішення про призначення пенсії відповідно до законодавства (а.с.12).
Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом
Частиною першою ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ні воєнний, ні надзвичайний стан в Україні не запроваджено.
Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України від 20.03.2003 р. «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014.
Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено м.Донецьк.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
Ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ні Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
Комісія по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним ухвалила рішення (протокол №11 від 22.03.2017 року) про припинення всіх видів соціальних виплат зазначеним в рішенні внутрішньо переміщеним особам, в т.ч. і позивачу ОСОБА_1 (а.с. 23-24). Виплата пенсії позивачу була припинена з 01.04.2017 року.
Судом встановлено, що Сумським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області рішення про зупинення з 01.04.2017 року виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 відповідачем відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не приймалось
Доказів наявності судового рішення про зупинення виплати пенсії ОСОБА_1 суду не надано, жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
З огляду на встановлені факти, суд дійшов висновку, що Сумським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області припинено виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 у зв’язку з тим, що вона є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та усупереч вимог ст.19 Конституції України, ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про таке зупинення відповідачем не приймалося, законодавчо встановлені підстави для такого зупинення відсутні.
Судом встановлено, що порушення права позивача на отримання пенсії відбулось з 01.04.2017 року, у зв’язку з чим, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення з 01.04.2017 року виплати пенсії позивачу та зобов’язати відповідача поновити виплату пенсію та виплатити виниклу заборгованість.
Ухвалою суду від 05.12.2017 року позивача звільнено від сплати судового збору.
Керуючись Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 6 - 9, 11, 69 - 71, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01 квітня 2017 року.
Зобов’язати Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2017 року та виплатити виниклу заборгованість.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя О.А. Котенко