
Справа № 580/1399/17
Номер провадження 2/580/626/17
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2017 року Лебединський районний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Чхайло О. В., за участю секретаря Іванової О.І., представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області до ОСОБА_2 про відшкодування надміру виплаченої грошової допомоги,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачки про відшкодування надміру виплаченої грошової допомоги, мотивуючи свої вимоги тим, що 19 лютого 2015 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області відповідачка, її чоловік ОСОБА_3 та донька ОСОБА_4, відповідно до особисто поданих заяв, були взяті на облік переміщених з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та заселених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Також, сімї відповідачки було призначено допомогу для покриття витрат на проживання терміном на шість місяців з 19 лютого 2015 року по 18 квітня 2015 року в розмірі 1768 гривень 00 коп., з 19 квітня 2015 року по 18 червня 2015 року в розмірі 1326 гривень 00 коп., з 19 червня 2015 року по 18 серпня 2015 року в розмірі 884 грн. 00 коп. на сімю.
17 квітня 2015 року відповідачка надала позивачу довідку про те, що її чоловік ОСОБА_3 працевлаштувався в ТОВ «Лебединський Райагробуд» з 16 квітня 2015 року, а також надала заяву про перерахування допомоги переміщеним особам. Тому рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 22 квітня 2015 року був проведений перерахунок допомоги сімї відповідачки: з 16 квітня 2015 року по 18 квітня 2015 року в розмірі 1768 грн. 00 коп., з 19 квітня 2015 року по 18 червня 2015 року в розмірі 1547 грн. 00 коп., з 19 червня 2015 року по 18 серпня 2015 року в розмірі 1326 грн. 00 коп. на сімю.
20 серпня 2015 року відповідачкою було повторно подано заяву про призначення щомісячної адресної допомоги внутіршньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг до ПАТ «Державний ощадний банк України», яка була зареєстрована позивачем за № 276 від 20.08.2015 року. В заяві відповідачка зазначила, що її чоловік до цього часу працює в ТОВ «Лебединський Райагробуд». Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам від 28 серпня 2015 року сімї відповідачки було призначено допомогу переміщеним особам на проживання з 19 серпня 2015 року по 18 лютого 2016 року в сумі 442 грн. 00 коп.
У період з 23 травня 2016 року по 16 серпня 2016 року Державною фінансовою інспекцією в Сумській області проводилась ревізія використання коштів, виділених з державного бюджету на надання щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В ході зустрічної звірки фінансовою інспекцією встановлено, що ОСОБА_3 в жовтні 2015 року звільнився з роботи, але не повідомив управління належним чином.
На підставі цього, 10 червня 2016 року позивачем було прийняте рішення про проведення перерахунку допомоги та обраховано суму надмірно виплачених коштів сімї відповідачки, про що її було повідомлено та запропоновано в добровільному порядку відшкодувати суму отриманої допомоги за період з 19.08.2015 року по 18.02.2016 року в розмірі 1251 грн. 02 коп., але вимоги позивача були проігноровані. Переплата допомоги, яка виникла через неподання відповідачкою відомостей, які впливають на призначення грошової допомоги, нею до цього часу не сплачена.
Тому позивач просить суд стягнути з відповідачки суму надмірно виплаченої грошової допомоги в розмірі 1251 грн. 02 коп.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги.
Відповідачка в судове засідання не зявилася, хоча про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена своєчасно та належним чином і від неї не надійшло заяви про розгляд справи за її відсутності.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності належним чином повідомленої відповідачки, від якої не надійшло заяви про розгляд справи за її відсутності по наявних в справі доказах з постановленням заочного рішення відповідно до ст. 224 ЦПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Між сторонами мають місце цивільні правовідносини, які регулюються ст. 1212 ЦК України.
В судовому засіданні було встановлено, що 19 лютого 2015 року ОСОБА_2, та її чоловік - ОСОБА_3, звернулися до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області із заявами про взяття їх на облік внутрішньо переміщених осіб (а.с. 12-13).
Також ОСОБА_2, 19 лютого 2015 року звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 16).
Відповідно до рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області від 27 лютого 2015 року (а.с. 23), сімї відповідачки, була призначена допомога переміщеним особам на проживання терміном на шість місяців з 19 лютого 2015 року по 18 квітня 2015 року в розмірі 1768 грн. 00 коп., з 19 квітня 2015 року по 18 червня 2015 року в розмірі 1326 грн. 00 коп., з 19 червня 2015 року по 18 серпня 2015 року в розмірі 884 грн. 00 коп. на сімю. Зазначена допомога перераховувалась на імя відповідачки.
За зверненням відповідачки від 17 квітня 2015 року, в якому вона вказала про те, що її чоловік працевлаштувався в ТОВ «Лебединський Райагробуд» з 16 квітня 2015 року, про що надала відповідну довідку, Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області сімї відповідачки був проведений перерахунок допомоги сімї відповідачки: з 16 квітня 2015 року по 18 квітня 2015 року в розмірі 1768 грн. 00 коп., з 19 квітня 2015 року по 18 червня 2015 року в розмірі 1547 грн. 00 коп., з 19 червня 2015 року по 18 серпня 2015 року в розмірі 1326 грн. 00 коп. на сімю (а.с. 24-26).
За повторним зверненням відповідачки від 20 серпня 2015 року про призначення щомісячної адресної допомоги внутіршньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, сімї відповідачки було призначено допомогу переміщеним особам на проживання з 19 серпня 2015 року по 18 лютого 2016 року в сумі 442 грн. 00 коп. (а.с.27).
У період з 23 травня 2016 року по 16 серпня 2016 року Державною фінансовою інспекцією в Сумській області проводилась ревізія використання коштів, виділених з державного бюджету на надання щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В ході зустрічної звірки фінансовою інспекцією встановлено, що ОСОБА_3 в жовтні 2015 року звільнився з роботи, але про цей факт Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області повідомлено не було. На підставі цього, 10 червня 2016 року позивачем було прийняте рішення про проведення перерахунку допомоги та обраховано суму надмірно виплачених коштів сімї відповідачки за період з 19.08.2015 року по 18.02.2016 року в розмірі 1251 грн. 02 коп. (а.с. 29).
Відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 (далі - Порядок), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно п. 12 вказаного Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України чи в районах проведення антитерористичної операції, але фактично не працюють; зняття з обліку особи, яка переміщується; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Відповідно до п. 11 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними у відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне вимоги позивача задоволити та стягнути з відповідачки суму надмірно виплаченої грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 1251 грн. 02 коп.
Також суд вважає необхідним на підставі ст. 88 ЦПК України стягнути з відповідачки судовий збір в розмірі 1600 грн., оскільки позивач був звільнений від його сплати при подачі позову.
Керуючись ст. ст. 10, 15, 58, 59, 60, 88, 174, 209, 213, 214, 215, 224-226 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", п. 2, 3, 5, 7, 10-12 Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, остання відома адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, код платника податків НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області, що розташоване в м. Лебедин Сумської області по вул. Л. Батютенка, 55, надмірно виплачену грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 1251 грн. 02 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, остання відома адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, код платника податків НОМЕР_1, судовий збір в розмірі 1600 грн. на користь Державної судової адміністрації України: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача 820019; рахунок отримувача 31215256700001; код класифікації доходів бюджету 22030106.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Сумської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні підчас проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Суддя Чхайло О. В.