
Справа № 699/110/17
Номер провадження 2/699/200/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.12.2017 року м.Корсунь-Шевченківський
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області в складі :
головуючого – судді Свитки С.Л.,
за участю секретаря Таран О.В.,
позивача ОСОБА_1 та її представника – ОСОБА_2,
представника ТОВ НВФ «Урожай» ОСОБА_3,
представника Фонду соціального страхування ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Корсуні-Шевченківському цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Держпраці у Черкаській області, ТОВ НВФ «Урожай» з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Каневі, правонаступником якого є Корсунь-Шевченківське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області про визнання незаконним та скасування акту про нещасний випадок на підприємстві, не пов»язаний з виробництвом за формою Н-5, визнання нещасного випадку на виробництві таким, що пов»язаний з виробництвом, зобов»язання призначити комісію та провести додаткове розслідування нещасного випадку, який стався на підприємстві та скласти акт за формою Н-1,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом і просить:
-визнати недійсним та скасувати Акт за формою Н-5 проведення спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 09 листопада 2016 року о 10 годині 00 хвилин в Тваринницькій філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай", складеного комісією, утвореною наказом управління Держпраці у Черкаській області 10.11.2016 року;
-визнати нещасний випадок, який стався з директором Тваринницької філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай" ОСОБА_5 з настанням смерті 09.11.2016 року о 10.00 год. під час виконання трудових обов'язків таким, що пов'язаний з виробництвом;
-зобов'язати управління Держпраці України у Черкаській області призначити комісію в новому складі та провести додаткове розслідування нещасного випадку, який стався з директором Тваринницької філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай" ОСОБА_5 з настанням смерті 09.11.2016 року о 10.00 год. під час виконання трудових обов'язків та скласти акт за формою Н-1.
До початку розгляду справи позов був змінений позивачем, але позовні вимоги зазначені попередні (а.с.100-105).
В обґрунтування своїх вимог позивач вказала, що її чоловік ОСОБА_5 з 02.06.2014 року працював директором Тваринницької філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай". 09.11.2016 року о 10 год, під час виконання трудових обов»язків, ОСОБА_5 помер. Наказом управління Держпраці у Черкаській області від 10.11.2016 року № 85-р була утворена спеціальна комісія з розслідування даного нещасного випадку, яка даний нещасний випадок визнала таким, що не пов'язаний з виробництвом, та склала акт за формою Н-5. Позивач не погоджується з даним актом, оскільки його висновки є безпідставними та неправильними, у проведенні повторного (додаткового) розслідування нещасного випадку позивачу відмовлено.
У суді позивач ОСОБА_1 змінений позов повністю підтримала та надала пояснення аналогічні до змісту позову.
Представник позивача – адвокат ОСОБА_2 змінений позов повністю підтримав та зазначив, що для розслідування нещасного випадку, який стався з чоловіком позивача було залучено шість спеціалістів, чотири з яких висловили окрему думку про незгоду з висновками розслідування. При складанні акту не були враховані показання свідків та висновки судово-медичної експертизи. Тому є підстави для проведення додаткового розслідування нещасного випадку.
Представник управління Держпраці у Черкаській області в судове засідання не з»явився та направив заперечення на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову та розглянути справу у їхню відсутність (а.с.53-55).
Представник ТОВ НВФ «Урожай» ОСОБА_3 змінений позов визнав та пояснив, що по факту смерті ОСОБА_5 було проведене розслідування нещасного випадку, але головою комісії ОСОБА_6 не були враховані висновки судово-медичного експерта щодо причини смерті ОСОБА_5, у зв»язку з чим чотири члени комісії висловили свої думки. Голова комісії ОСОБА_6 нічим не аргументував свої дії щодо неврахування висновків СМЕ. Рішення по розслідуванню нещасного випадку приймає виключно голова комісії.
Представник відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Каневі, правонаступником якого є Корсунь-Шевченківське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області – ОСОБА_7 змінений позов визнав частково та не вбачає підстав для зобов»язання скласти акт за формою Н-1. Пояснив, що згідно постанови КМУ від 30.11.2011 року №1232 було проведено розслідування нещасного випадку, який стався з ОСОБА_5. На момент засідання комісії було встановлено факт природної смерті (п.6), оскільки на той час додаткового висновку СМЕ не існувало. Голова комісії відмовився від проведення обстеження робочого місця ОСОБА_5, у зв»язку з чим розслідування проведено неякісно. Не булоперевірено чи були дотримані на робочому місці Державні санітарні норми та правила "Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу", які затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України 08 квітня 2014 року N 248 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 06 травня 2014 р. за N 472/25249 щодо дослідження умов праці. Тому на час складення висновку у комісії були відсутні висновок ЛКК та матеріали про дослідження умов праці ОСОБА_5. Рішення по даному нещасному випадку приймалося комісією, але голова комісії прийняв власне авторитарне рішення, яке підтримав лише один член комісії, а рештою висловлені окремі думки.
Вислухавши пояснення сторін, з»ясувавши обставини справи, суд вважає, що змінений позов підлягає до задоволення частково в силу наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_5, вказане підтверджується свідоцтвом про одруження серії І-СР №001032 (а.с.14).
02 червня 2014 року наказом № 02/06-ЗК ОСОБА_8 було призначено на роботу директором Тваринницької філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай".
Згідно наказу від 01.07.2014 року №01/07-ІК ОСОБА_5В приступив до виконання обов»язків директора Тваринницької філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай" з 01.07.2014 року (а.с.33).
Вище вказане підтверджується записами в трудовій книжці УКР №0190873 (а.с.34-39).
09.11.2016 року ОСОБА_5 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-СР №288104 (а.с.15). ОСОБА_5 помер перебуваючи на роботі в тваринницькій філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай".
Наказом управління Держпраці у Черкаській області від 10.11.2016 року № 85-р була утворена спеціальна комісія з розслідування даного нещасного випадку.
Комісія в складі шести осіб, керуючись підпунктом 6 пункту 16 "Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків та професійних захворювань і аварій на виробництві", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1232, даний нещасний випадок визнала таким, що не пов'язаний з виробництвом, та склала акт за формою Н-5 (а.с.16-19).
Чотири члени комісії складений акт Н-5 підписали, але доклали окремі думки, з яких вбачається, що вони вважають даний нещасний випадок пов'язаний із виробництвом (а.с.20-24). Не дивлячись на окремі думки чотирьох із шести членів комісії та листа завідуючого Корсунь - Шевченківського міжрайонного відділення комунальної установи "Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи" про можливість настання смерті чоловіка позивача внаслідок незадовільного психофізичного клімату у колективі та стресові ситуації, управлінням Держпраці у Черкаській області відмовлено у проведенні повторного (додаткового) спеціального розслідування нещасного випадку, що зазначено у листі № Л-728/14-11 від 13.01.2017 року (а.с.29-31).
Копія матеріалів спеціального розслідування нещасного випадку містяться на а.с.123-165.
Згідно ч.1,2,3 ст.14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» нещасний випадок - це обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров'ю або настала смерть. Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, визначається Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально
уповноваженого центрального органу виконавчої влади. В окремих випадках, за наявності підстав, Фонд соціального страхування від нещасних випадків може визнати страховим нещасний випадок, що стався за обставин, не визначених передбаченим частиною другою цієї статті переліком.
Статтею 171 КЗпП України закріплено, що власник або уповноважений ним орган повинен проводити розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1232 (далі Порядок).
Згідно п.7 Порядку розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, у тому числі настання смерті працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов'язків.
Дії роботодавця у разі одержання повідомлення про нещасний випадок закріплені у підпункті 1 пункту 10 Порядку. У підпункті 2 пункту 10 зазначено, що протягом доби роботодавець зобов»язаний утворити комісію у складі не менш як три особи та організувати проведення розслідування.
Згідно п.14 комісія зобов'язана протягом трьох робочих днів з моменту її утворення:
обстежити місце настання нещасного випадку, одержати письмові пояснення потерпілого, якщо це можливо, опитати осіб - свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб;
визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці;
з'ясувати обставини і причини настання нещасного випадку;
вивчити первинну медичну документацію (журнал реєстрації травматологічного пункту лікувально-профілактичного закладу, звернення потерпілого до медичного пункту або медико-санітарної частини підприємства, амбулаторну картку та історію хвороби потерпілого, документацію відділу кадрів, відділу (служби) охорони праці тощо);
визначити, пов'язаний чи не пов'язаний нещасний випадок з виробництвом;
установити осіб, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці, а також розробити план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам;
скласти у п'яти примірниках акт проведення розслідування нещасного випадку за формою Н-5 (далі - акт за формою Н-5) згідно з додатком 3 та акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1 (далі - акт за формою Н-1) згідно з додатком 4 (у разі, коли нещасний випадок визнано таким, що пов'язаний з виробництвом) і передати їх роботодавцеві для затвердження;
Акти за формою Н-5 і Н-1 підписуються головою та всіма членами комісії. У разі незгоди із змістом акта член комісії підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово і додає до акта за формою Н-5 як його невід'ємну частину.
У разі коли нещасний випадок визнаний комісією таким, що не пов'язаний з виробництвом, складається акт за формою Н-5.
В п.15 Порядку зазначені обставини, за яких нещасний випадок визнається таким, що пов'язаний з виробництвом, і складається акт за формою Н-1, зокрема: підпункт 1 виконання потерпілим трудових (посадових) обов'язків за режимом роботи підприємства, у тому числі у відрядженні; підпункт 2 перебування на робочому місці, на території підприємства* або в іншому місці для виконанням потерпілим трудових (посадових) обов'язків чи завдань роботодавця з моменту прибуття потерпілого на підприємство до його відбуття, що фіксується відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, в тому числі протягом робочого та надурочного часу; підпункт 18 раптове погіршення стану здоров'я потерпілого або його смерті під час виконання трудових (посадових) обов'язків внаслідок впливу небезпечних чи шкідливих виробничих факторів та/або факторів важкості чи напруженості трудового процесу, що підтверджено медичним висновком, або якщо потерпілий не пройшов обов'язкового медичного огляду відповідно до законодавства, а робота, що виконувалася, протипоказана потерпілому відповідно до медичного висновку. (Медичний висновок щодо встановлення зв'язку погіршення стану здоров'я працівника з впливом на нього небезпечних, шкідливих виробничих факторів, психоемоційних причин або протипоказань за станом здоров'я виконувати роботу видається лікувально-профілактичним закладом за місцем лікування або обстеження потерпілого у формі рішення лікарсько-експертної комісії на запит роботодавця та/або голови комісії. У такому запиті та доданих до нього матеріалах повинні міститися необхідні відомості про обставини нещасного випадку, результати дослідження умов праці і виробничого середовища, зокрема кількісні і якісні характеристики небезпечних, шкідливих виробничих факторів та/або факторів важкості чи напруженості трудового процесу, які передували настанню нещасного випадку).
Обставини, за яких нещасні випадки не визнаються такими, що пов'язані з виробництвом перелічені у п.16 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1232, зокрема в п.6 зазначено - природна смерть, смерть від загального захворювання або самогубство (крім випадків, зазначених у пункті 15 цього Порядку), що підтверджено висновками судово-медичної експертизи та/або відповідною постановою про закриття кримінального провадження.
Пунктом 36 Порядку передбачено, що спеціальному розслідуванню підлягають нещасні випадки із смертельними наслідками; випадки смерті працівників на підприємстві. Згідно п.38 Спеціальне розслідування нещасного випадку (крім випадків, передбачених пунктом 39 цього Порядку) проводиться комісією із спеціального розслідування нещасного випадку (далі - спеціальна комісія), утвореною територіальним органом Держпраці за місцезнаходженням підприємства або за місцем настання нещасного випадку, у разі, коли нещасний випадок стався з фізичною особою - підприємцем чи особою, що забезпечує себе роботою самостійно, або внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (події) за погодженням з органами, представники яких входять до її складу.
Пунктом 41 Порядку передбачено, що спеціальне розслідування нещасного випадку проводиться протягом 10 робочих днів. У разі потреби зазначений строк може бути продовжений органом, який утворив спеціальну комісію.
Відповідно до п.42 Порядку спеціальна комісія зобов'язана: 1) обстежити місце, де стався нещасний випадок, одержати письмові чи усні пояснення від роботодавця і його представників, посадових осіб, працівників підприємства, потерпілого (якщо це можливо), опитати осіб - свідків нещасного випадку та осіб, причетних до нещасного випадку; 2) визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці; 3) визначити необхідність проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертизи для встановлення причини нещасного випадку і розроблення плану заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам; 4) вивчити первинну медичну документацію (журнал реєстрації травматологічного пункту лікувально-профілактичного закладу, звернення потерпілого до медичного пункту або медико-санітарної частини підприємства, амбулаторну картку та історію хвороби, документацію відділу кадрів, відділу (служби) охорони праці тощо); 5) з'ясувати обставини і причини настання нещасного випадку; 6) визначити, пов'язаний чи не пов'язаний нещасний випадок з виробництвом; 7) установити осіб, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці, а також розробити план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам; 8) зустрітися з потерпілим (якщо це можливо) або членами його сім'ї чи уповноваженою особою, яка представляє його інтереси, щодо роз'яснення їх прав у зв'язку з настанням нещасного випадку.
У пункті 43 Порядку зазначено, що за рішенням спеціальної комісії у разі необхідності проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертизи, у тому числі судово-медичної експертизи, для встановлення причин нещасного випадку і розроблення плану заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам органом, який утворив спеціальну комісію, утворюється експертна комісія із залученням до її роботи спеціалістів науково-дослідних, проектно- конструкторських, експертних та інших організацій, органів виконавчої влади, а також незалежних експертів.
Після ознайомлення з необхідними матеріалами, обстеження місця, де стався нещасний випадок, та проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертизи експертна комісія складає висновок, в якому стисло викладає обставини, зазначає причини нещасного випадку, допущені порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, а також заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам.
Згідно п.47 за результатами спеціального розслідування складаються акти за формою Н-5 і Н-1 (у разі, коли нещасний випадок визнано таким, що пов'язаний з виробництвом), картка за формою П-5 (у разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння) стосовно кожного потерпілого, а також оформляються інші матеріали спеціального розслідування, зазначені у пунктах 50 і 51 цього Порядку. Кількість примірників актів за формою Н-5 і Н-1, карток за формою П-5 визначається залежно від кількості потерпілих та органів, яким вони надсилаються відповідно до пунктів 52 і 53 цього Порядку. В акті за формою Н-5 зазначається категорія аварії, внаслідок якої стався нещасний випадок. Акти за формою Н-5 і Н-1 підписуються головою і всіма членами спеціальної комісії протягом п'яти днів після оформлення матеріалів спеціального розслідування. У разі незгоди із змістом акта (актів) член спеціальної комісії підписує його (їх) з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово. Окрема думка додається до акта за формою Н-5 і є його невід'ємною частиною. На вимогу потерпілого або членів його сім'ї чи уповноваженої особи, яка представляє його інтереси, голова спеціальної комісії зобов'язаний ознайомити їх з матеріалами спеціального розслідування.
У пункті 49 Порядку зазначено, що керівник органу, який утворив спеціальну комісію, повинен розглянути і затвердити примірники актів за формою Н-5 і Н-1 протягом доби після надходження матеріалів спеціального розслідування.
У пункті 51 Порядку визначено, які матеріали належать до матеріалів спеціального розслідування випадку смерті працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов'язків, а саме: копію наказу органу Держпраці або Держатомрегулювання про утворення спеціальної комісії; примірник акта за формою Н- 5; примірник акта за формою Н-1 (у разі, коли нещасний випадок визнано таким, що пов'язаний з виробництвом); примірник картки за формою П-5 (у разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння); медичний висновок про причини смерті, а також стан алкогольного, токсичного чи наркотичного сп'яніння; протокол огляду місця, де стався нещасний випадок, за встановленою формою; протокол зустрічі членів спеціальної комісії з членами сім'ї потерпілого чи уповноваженою особою, яка представляє їх інтереси; інші документи залежно від обставин і причин настання нещасного випадку.
Пунктом 52 Порядку встановлено, що роботодавець зобов'язаний у п'ятиденний строк після затвердження акта за формою Н-5: видати наказ про вжиття запропонованих спеціальною комісією заходів та запобігання виникненню подібних нещасних випадків, який обов'язково додається до матеріалів спеціального розслідування, а також притягти згідно із законодавством до відповідальності працівників, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці, посадових інструкцій та інших актів підприємств з цих питань. Про вжиття запропонованих заходів роботодавець повідомляє у письмовій формі органи, які брали участь у проведенні розслідування, у зазначені в акті за формою Н-5 строки; надіслати за рахунок підприємства копії матеріалів спеціального розслідування, зазначених у пунктах 50 і 51 цього Порядку, органам прокуратури, іншим органам, представники яких брали участь у проведенні спеціального розслідування, Держпраці, Фонду.
Примірники затверджених актів за формою Н-5 надсилається: потерпілому, членам його сім'ї або уповноваженій особі, яка за довіреністю представляє його інтереси; Фондові за місцезнаходженням підприємства; територіальному органові Держпраці за місцезнаходженням підприємства.
Відповідно до п.54 Порядку у разі надходження від роботодавця, робочого органу Фонду, представника профспілки, потерпілого або члена його сім'ї чи уповноваженої ним особи, яка представляє його інтереси, скарги або їх незгоди з висновками спеціальної комісії щодо обставин і причин настання нещасного випадку керівник Держпраці або його територіального органу з метою забезпечення об'єктивності проведення спеціального розслідування має право призначити повторне (додаткове) спеціальне розслідування нещасного випадку спеціальною комісією в іншому складі, за результатами її роботи скасувати акти за формою Н-5 і Н-1, притягти до відповідальності посадових осіб підприємства та органів Держпраці, які порушили вимоги цього Порядку.
Рішення спеціальної комісії в іншому складі щодо результатів повторного (додаткового) спеціального розслідування обставин і причин настання нещасного випадку може бути оскаржено лише у судовому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_5 помер 09.11.2016 року о 10 год, перебуваючи на роботі в тваринницькій філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай".
За даним фактом наказом управління Держпраці у Черкаській області від 10.11.2016 року призначено комісію зі спеціального розслідування нещасного випадку у складі шести осіб (а.с.120-130). Наказом управління Держпраці у Черкаській області від 23.11.2016 року продовжено термін спеціального розслідування нещасного випадку.
З наказу про призначення на роботу та записів в трудовій книжці (а.с.32-39) вбачається, що ОСОБА_5 працював директором Тваринницької філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай".
У п.3 акту за формою Н-5 описані обставини, за яких стався нещасний випадок, зокрема 09.11.2016 року близько 09-00 год ОСОБА_5 приїхав на роботу, о 10 год в його кабінеті проводилася виробнича нарада та засідання інвентаризаційної комісії з посадовими особами підприємства, нарада проводилась в напруженій та нервовій обстановці. По закінченню наради ОСОБА_5 залишив кабінет та йшов до стоянки службового автомобіля, де йому стало зле, він впав поряд з автомобілем, де і помер. Вказане підтверджується пояснювальними записками працівників тваринницької філії «Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай" ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 (а.с.140-146).
Один із членів комісії ОСОБА_3 звертався до завідуючого Корсунь-Шевченківським міжрайонним відділенням комунальної установи Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи» про надання роз»яснення (а.с.133). Експертом ОСОБА_13 зазначено, що вказані факти незадовільного психофізичного клімату у колективі та стресові ситуації незадовго до настання смерті, а саме 08.11.2016 року і 09.11.2016 року, могли привести до коронароспазму, що в свою чергу стало причиною розвитку гострої серцевої недостатності, від якої настала смерть ОСОБА_5 (а.с.134).
Спеціальною комісією було оглянуто місце нещасного випадку, що підтверджується протоколом огляду від 14.11.2016 року, в якому зазначено, що комісією небезпечних та шкідливих виробничих факторів, які впливали на потерпілого не виявлено (а.с.137).
29 листопада 2016 року комісією складений акт проведення спеціального розслідування нещасного випадку, який 30.11.2016 року затверджений начальником Управління Держпраці у Черкаській області (а.с.124-127).
Чотири члени комісії складений акт Н-5 підписали, але доклали окремі думки, з яких вбачається, що вони вважають даний нещасний випадок пов'язаний із виробництвом через напружену стресову ситуацію на робочому місці (а.с.162-164).
Не погоджуючись з даним актом ОСОБА_1, як дружина померлого, 20.12.2016 року звернулася до начальника Управління Держпраці у Черкаській області про призначення повторного спеціального розслідування комісією в іншому складі щодо випадку смерті її чоловіка ОСОБА_5 (а.с.29-30). На що 13.01.2017 року на адресу позивача направлено відповідь про відмову про призначення повторного спеціального розслідування, оскільки таке проведено повно та об»єктивно (а.с.31).
Аналізуючи оспорюваний акт проведення спеціального розслідування нещасного випадку щодо дотримання вимог згаданого Порядку при проведенні розслідування нещасного випадку, що мав місце із ОСОБА_5 та складанні відповідного оспорюваного акту суд вважає, що розслідування не було проведено із суворим дотриманням вимог вказаного Порядку та відповідно акт, що був складений за наслідком такого розслідування не слід вважати таким, що відповідає вимогам закону.
Як вбачається із змісту наведених норм Порядку уповноважена комісія зобов'язана з усією ретельністю, максимально повно та об'єктивно з'ясувати обставини нещасного випадку, що мав місце, що унеможливлювало б неоднозначне тлумачення її висновків.
Натомість, як вбачається із оскаржуваного акту, матеріалів на підставі яких такий було складено, розслідування нещасного випадку не було проведено повно та вичерпно, що зумовлює неоднозначність висновків зроблених у спірному акті, що підтверджується і фактом звернення до суду позивача.
Так, як вбачається із наведених вище доказів, при проведенні розслідування комісією не було досліджено та враховано ряд обставин, що мають важливе, істотне значення для встановлення причин та обставин нещасного випадку, що мав місце із ОСОБА_5.
У п.2 акту за формою Н-5, складеного комісією, статуту (а.с.64-70) та положення про філію (а.с.156-161) зазначено, що тваринницька філія «Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай" є відокремленим структурним підрозділом ТОВ НВФ «Урожай», код виду діяльності згідно КВЕД 01.41 – розведення великої рогатої худоби молочних порід. У складі тваринницької філії «Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай" утворені структурні підрозділи – відділки у с.Ситники, Дацьки Корсунь-Шевченківського району та в с.Моринці Звенигородського району. У відділку, що розташований в с.Ситники, знаходиться молочно тваринна ферма та адміністрація підприємства. Режим роботи однозмінний з 08-00 год до 17 год, п»ятиденний робочий тиждень. Нещасний випадок стався на стоянці автомобільного транспорту поряд з приміщенням адміністрації філії у с.Ситники вул.Шевченка, 21.
У посадовій інструкції директора філії закріплені завдання, обов»язки, відповідальність (а.с.153-155).
Державні санітарні норми та правила "Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу", які затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України 08 квітня 2014 року N 248 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 06 травня 2014 р. за N 472/25249 спрямовані на гігієнічну оцінку умов та характеру праці на робочих місцях працівників та застосовуються на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності у випадках, передбачених законодавством. Гігієнічна класифікація праці базується на принципі диференціації оцінок умов праці залежно від фактично визначених рівнів впливу факторів виробничого середовища і трудового процесу та з урахуванням їх можливої шкідливої дії на здоров'я працівників. В розділі І закріплено поняття напруженість праці - характеристика трудового процесу, що відображає навантаження переважно на центральну нервову систему, органи чуттів, емоційну сферу працівника. До показників, що характеризують напруженість праці, належать: інтелектуальні, сенсорні, емоційні навантаження, ступінь монотонності навантажень, режим роботи. Розділом 11 закріплено гігієнічну оцінку умов праці за важкістю та напруженістю трудового процесу.
Але в порушення вказаних Державних санітарних норм та правил спеціальною комісією не були досліджені умови праці ОСОБА_5 щодо напруженості трудового процесу, про що чотири члени комісії зазначили в окремих думках. Смерть ОСОБА_5 настала на робочому місці внаслідок раптового погіршення стану здоров'я, але спеціальною комісією не підтверджено та не спростовано наявність впливу небезпечних чи шкідливих виробничих факторів та/або факторів важкості чи напруженості трудового процесу, що підтверджено медичним висновком, або якщо потерпілий не пройшов обов'язкового медичного огляду відповідно до законодавства, а робота, що виконувалася, протипоказана потерпілому відповідно до медичного висновку.В оспорюваному акті зазначено, що ОСОБА_5 попереднього та періодичного медичного огляду не проходив. Через погіршення стану здоров»я, за день до смерті ОСОБА_5 звертався за медичною допомогою до невролога і йому було призначено лікування (а.с.26-27).
В порушення п.51 Порядку №1232 матеріали спеціального розслідування не містять медичного висновку про причини смерті ОСОБА_5, лише є лист комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи» (а.с.132), що причиною смерті ОСОБА_5 є гостра коронарна недостатність, яка виникла внаслідок коронасклерозу, хоча начальник управління Держпраці, відмовляючи позивачу у проведенні повторного (додаткового) розслідування (а.с.31) посилається на те, що в ході розслідування отримано медичний висновок комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи».
Тому суд вважає, що спеціальна комісія без необхідних досліджень умов праці і без проведення експертизи, зробила висновок, що нещасний випадок є таким, що не пов'язаний з виробництвом.
При цьому в матеріалах розслідування відсутній навіть протокол засідання вказаної комісії, що виключає можливість зрозуміти підстави та порядок прийняття оспорюваного рішення, та вказують на неприпустиму авторитарність голови комісії при прийнятті даного рішення.
Зважаючи на наведене, вважати належним проведене спеціальне розслідування та таким, що проведене у відповідності до вимог згаданого Порядку, не можна, а відповідно акт, що складений за наслідками такого розслідування, висновки якого теж слід вважати передчасними, є неправомірним.
Враховуючи те, що Акт проведення спеціального розслідування нещасного випадку це висновок комісії, а саме з висновком комісії не погодилась позивач та просила його скасувати, суд вважає що позов підлягає до часткового задоволення, а саме визнання акту проведення розслідування нещасного випадку від 09 листопада 2016 року, неправомірним та зобов'язати управління Держпраці України у Черкаській області провести додаткове розслідування нещасного випадку, який стався з директором тваринницької філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай" ОСОБА_5.
Що стосується вимоги позивача визнати нещасний випадок, який стався з директором Тваринницької філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай" ОСОБА_5 з настанням смерті 09.11.2016 року о 10.00 год. під час виконання трудових обов'язків таким, що пов'язаний з виробництвом та скласти акт за формою Н-1, то суд не вбачає підстав для задоволення позову в цій частині, оскільки відповідно до Порядку №1232 лише комісія з розслідування має повноваження щодо з»ясування обставин та причин нещасного випадку, встановлює за результатами розслідування чи пов'язаний нещасний випадок із виробництвом чи ні, складає відповідні акти, тобто прийняття рішення в даному випадку є виключно дискреційними повноваженнями зазначеної комісії і не можуть бути перекладені на суд.
Суд вправі перевіряти акт проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, що складається уповноваженою комісією, відповідно до Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1232 лише в частині дотримання при формуванні комісії, проведенні розслідування та складання акту вимог закону та не вправі підміняючи собою уповноважену комісію виконувати функції, що належать до її компетенції, а не компетенції суду, а саме здійснювати аналіз нещасного випадку, визначати той чи інших нещасний випадок таким, що пов'язаний чи не пов'язаний з виробництвом, а тим більше зобов'язувати комісію складати акти конкретного змісту, а тому позовні вимоги в частині визнання нещасного випадку таким, що пов»язаний з виробництвом та зобов»язання відповідача скласти акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом за формою Н-1, не підлягають до задоволення.
Статтею 11 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ст..60 ЦК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до приписів ст..212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Результати оцінки доказів суд відображає в рішенні, в якому наводяться мотиви їх прийняття чи відмови у прийнятті.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення зміненого позову.
Керуючись ст.ст. 212-215 ЦПК України,
суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити частково позов ОСОБА_1 до управління Держпраці у Черкаській області, ТОВ НВФ «Урожай» з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Каневі, правонаступником якого є Корсунь-Шевченківське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області про визнання незаконним та скасування акту про нещасний випадок на підприємстві, не пов»язаний з виробництвом за формою Н-5, визнання нещасного випадку на виробництві таким, що пов»язаний з виробництвом, зобов»язання призначити комісію та провести додаткове розслідування нещасного випадку, який стався на підприємстві та скласти акт за формою Н-1.
Визнати недійсним та скасувати Акт за формою Н-5 проведення спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 09 листопада 2016 року о 10 годині 00 хвилин в Тваринницькій філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай", складеного комісією, утвореною наказом управління Держпраці у Черкаській області 10.11.2016 року.
Зобов'язати управління Держпраці України у Черкаській області провести додаткове розслідування нещасного випадку, який стався з директором тваринницької філії "Воз'єднання" TOB НВФ "Урожай" ОСОБА_5.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути поданою до апеляційного суду Черкаської області через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня його оголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя ОСОБА_14sp; Л.Судове рішення № 70808265, Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області було прийнято 04.12.2017. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні відомості про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити необхідні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 699/110/17. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: