Постанова № 7080345, 11.11.2009, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2009
Номер справи
2а-10338/09/1570
Номер документу
7080345
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2а-10338/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резулятивна частини)

«11» листопада 2009 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бутенко А.В.,

при секретарі - Рачкові О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Виробнича-комерційна фірма Пласт Бак” до державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Одеської області про скасування п.4 висновку акту ДПІ в Овідіопольському районі Одеської області про результати планової виїзної перевірки №1700/23-3/33089473 від 24.07.2009 року та рішення №0002252330 від 30 липня 2009 року про застосування штрафних санкцій

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю „Виробнича-комерційна фірма Пласт Бак” до державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Одеської області задовольнити частково.

2. Визнати неправомірним пункт 4 висновку акту державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Одеської області №1700/23-3/33089473 від 24.07.2009 року про результати планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „Виробнича-комерційна фірма Пласт Бак”, у частині перевищення встановленого ліміту залишку готівки у касі на суму 11293 гривень 87 коп.

3. Скасувати рішення державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Одеської області №0002252330 від 30.07.2009 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 22587 гривень 74 коп. до товариства з обмеженою відповідальністю „Виробнича-комерційна фірма Пласт Бак”(Код ЄДРПОУ 33089473).

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

С уддя Бутенко А.В.

Справа №2а-10338/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«11» листопада 2009 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бутенко А.В.,

при секретарі - Рачкові О.І.,

за участю сторін:

представник позивача - Чайковський О.І. (по довіреності)

представник відповідача - Костецька С.А. (по довіреності)

представника відповідача - Прохорова І.В. (по довіреності)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Виробнича-комерційна фірма Пласт Бак” до державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Одеської області про скасування п.4 висновку акту ДПІ в Овідіопольському районі Одеської області про результати планової виїзної перевірки №1700/23-3/33089473 від 24.07.2009 року та рішення № 0002252330 від 30 липня 2009 року про застосування штрафних санкцій.

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю „Виробнича-комерційна фірма Пласт Бак” до державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Одеської області про скасування п.4 висновку акту ДПІ в Овідіопольському районі Одеської області про результати планової виїзної перевірки №1700/23-3/33089473 від 24.07.2009 року та рішення №0002252330 від 30 липня 2009 року про застосування штрафних санкцій.

В судовому засіданні 11.11.2009 року представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, обґрунтувавши їх тим, що спеціалістами державної податкової служби проводилась планова виїзна перевірка ТОВ «Пласт-Бак» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 по 31.03.2009 року. За результатами перевірки було складено акт від 24.07.2009 №1700/23-3/33089473, з пунктом 4 висновків якого позивач не згодний посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та в уточненні до позову, зазначивши, що прийняте на підставі акту перевірки рішення про застосування штрафних санкцій суперечить діючому законодавству.

Представники відповідача ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області позовні вимоги у судовому засіданні не визнали, пояснивши, що рішення про застосування штрафних санкцій прийнято в межах повноважень і на підставі діючого законодавства, а тому є правомірним з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази судом встановлено наступне.

Відповідач на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно із ст.ст. 7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування, стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому справи за позовами щодо правомірності рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень відповідно до п.1 ч.1 ст.17, ст.50 КАС України віднесені до компетенції адміністративних судів та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.

24.07.2009 року на підставі направлення на перевірку від 30.06.2009 року № 488 та від 13.07.2009 року № 542, старшим держаним податковим ревізором-інспектором сектору контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області Похольченко О.С. та іншими фахівцями із залученням головних та старших ревізорів-інспекторів ДПА в Одеській області проведено планову виїзну документальну перевірку ТОВ «Пласт-Бак» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 по 31.03.2009 року, за результатами якої складено акт №1700/23-3/33089473 про результати планової виїзної перевірки від 24.07.2009 року (а.с.6-26).

В пункті 4 висновків акту про результати перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення п.3.5 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, із змінами та доповненнями, а саме встановлено перевищення встановленого ліміту залишку готівки у касі на суму 11293 грн. 87 коп.

Відповідно до п. 5.9 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, із змінами та доповненнями, якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною.

На підставі акту перевірки від 24.07.2009 року ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області 30.07.2009 року прийнято рішення № 0002252330 (а.с.39), в якому зазначено про порушення позивачем п.3.5 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», та застосовано суму штрафних санкцій у подвійному розмірі від суми перевищення, а саме 22587 грн. 74 коп.

Оцінюючи оскаржений акт суб`єкта владних повноважень та дії посадових осіб державної податкової служби суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України та доходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до приписів ч.9 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-ХІІ від 04.12.1990 року (із змінами та доповненнями), зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами. При проведенні перевірок мають право вилучати у підприємств, установ та організацій копії фінансово-господарських та бухгалтерських документів, які свідчать про приховування (заниження) обєктів оподаткування, несплату податків та зборів (обовязкових платежів).

Відповідно до п. 2.4.4. Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 327 від 10.08.2005 року, у разі вилучення у ході перевірки копій документів, які підтверджують факт виявленого порушення, про це робиться запис із відображенням підстав для вилучення.

Пунктом 3.1. зазначеного Порядку передбачено, що до інформативних додатків до акта перевірки відносяться пояснення, зауваження або заперечення посадових осіб субєкта господарювання щодо виявлених порушень та/або причини ненадання первинних та інших документів, що підтверджують встановлені порушення, надані у ході перевірки; інші матеріали, що підтверджують наявність фактів порушень податкового, валютного та іншого законодавства; завірені копії документів, що підтверджують наявність фактів порушень податкового, валютного та іншого законодавства, у випадку їх вилучення; опис вилучених копій документів, якщо вилучення відбулось;

В акті про результати планової виїзної перевірки від 24.07.2009 року зазначено, що у ході проведення перевірки вилучення копій (оригіналів) фінансово-господарських документів, які свідчать про приховування (заниження) обєктів оподаткування, несплату податків та зборів(обовязкових платежів) не проводилось (а.с.26).

Відповідно до п. 1.2 Положення № 637, касові документи це документи (касові ордери та платіжні чи розрахунково-платіжні відомості, розрахункові документи, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку. Відповідно до п. 3.4 цього Положення, видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником.

Представник позивача не заперечував у судовому засіданні факт того, що ліміт каси підприємством не встановлено, тобто він вважається нульовим. В наданих позивачем завірених копіях платіжних відомостей на видачу готівки підписи посадових осіб та печатки підприємства в наявності (а.с. 27-38), тобто видача готівки з каси підтверджена підписами всіх одержувачів. Крім того, в зауваженнях до акту перевірки зазначено, що для перевірки були надані видаткові відомості, затверджені керівником підприємства та головним бухгалтером з печатками та підписами осіб про отримання готівки, ніякі копії з цих документів не знімались, вилучення оригіналів не здійснювалось (а.с. 26).

Згідно з наданими у судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_7, який був присутній при перевірці як головний бухгалтер підприємства, вилучення оригіналів фінансово-господарських документів або їх копій перевіряючими не здійснювалось. Свідок ОСОБА_8 надав показання , якими підтвердив факт отримання ним щомісячно заробітної плати вчасно та в повному обсязі, про що свідчать його особисті підписи у видаткових відомостях.

Відповідно до п. п. 3.2., 4.1. Положення № 637, усі додатки, які містять інформацію про діяльність платника, та відомості або таблиці, в яких згруповані факти однотипних порушень та порушень, які повторюються, підписуються посадовими особами органу державної податкової служби, які здійснили перевірку, та посадовими особами субєкта господарювання. До підписання акта невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок враховуються пояснення та зауваження, надані посадовими особами в ході перевірки. В копіях видаткових відомостей, наданих відповідачем в якості додатків до акту перевірки, підписи посадових осіб субєкта господарювання, як такого, що перевірявся відсутні (а.с.56, 67), зауваження посадових осіб субєкта господарювання до підписання акта не враховані.

Крім того рішення про застосування штрафних санкцій прийнято на підставі акту перевірки, номер якого не відповідає номеру акту, відповідно до якого проведено перевірку.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів суд дійшов висновку, що Державною податковою інспекцією у Овідіопольському районі Одеської області вчинені дії з порушенням ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України та не доведено правомірність прийнятого рішення про застосування штрафних санкцій, тому позовні вимоги ТОВ «Пласт-Бак» підлягають задоволенню шляхом визнання неправомірним п.4 висновків акту перевірки та с касування рішення про застосування штрафних санкцій.

На підставі викладеного, к еруючись ст. 94, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю „Виробнича-комерційна фірма Пласт Бак” до державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Одеської області задовольнити частково.

2. Визнати неправомірним пункт 4 висновку акту державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Одеської області №1700/23-3/33089473 від 24.07.2009 року про результати планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „Виробнича-комерційна фірма Пласт Бак”, у частині перевищення встановленого ліміту залишку готівки у касі на суму 11293 гривень 87 коп.

3. Скасувати рішення державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Одеської області №0002252330 від 30.07.2009року про застосування штрафних санкцій у розмірі 22587 гривень 74 коп. до товариства з обмеженою відповідальністю „Виробнича-комерційна фірма Пласт Бак”(Код ЄДРПОУ 33089473).

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 16.11.2009 року.

Суддя Бутенко А.В.