
Справа № 379/1481/17
2-а/379/121/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.12.2017 року м. Тараща
Таращанський районний суд Київської області в складі: головуючого - судді Василенка О.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ГУ МВС України в Київській області, в особі голови ліквідаційної комісії ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, Білоцерківське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області про оскарження рішень, дій, бездіяльності суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із даним позовом, в якому просить визнати протиправним рішення голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області полковника поліції ОСОБА_2 щодо відмови йому виготовити та видати, як особі що має право на перерахунок пенсії, довідку про грошове забезпечення відповідно до заяви від 22.09.2017 року; зобов’язати голову ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області полковника поліції ОСОБА_2 виготовити та видати йому довідку про грошове забезпечення відповідно до його заяви з урахуванням: посадового окладу - 2600 грн. відповідно до Таблиці прирівнювання до посад поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції Національної поліції; оклад за спеціальне звання (майор міліції) - 2000 грн.; надбавки за вислугу років (стаж служби) понад 16 років, 35 % від посадового окладу та окладу за спеціальне звання 2600 грн. + 2000 грн. = 4600 грн. х 35% = 1610 грн.; надбавки за особливі умови (особливий характер) служби 100% посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальне звання та надбавка за стаж роботи (вислуги років): 2600 грн. + 2000 грн. + 1610 грн. = 6210 грн.; премії 33,3 % з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавка за вислугу років та надбавка за особливі умови (особливий характер) служби: 2600 грн. + 2000 грн. + 1610 грн. + 6210 грн. = 12420 грн. х 33,3 % = 4135 грн.; надбавку за шифрувальну роботу працівника-сумісника (стаж роботи понад 5 років) 20% від посадового окладу: 2600 грн. х 20% = 520 грн.
В судове засідання позивач не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належно, проте подав до суду заяву про слухання справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлений у встановленому порядку, про причини неявки суд не повідомив, проте надіслав заперечення в якому просить у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених в запереченні. Крім того, зазначив клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлений у встановленому порядку, про причини неявки суд не повідомив, правом подавати письмові заперечення не скористався.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Білоцерківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлений у встановленому порядку, про причини неявки суд не повідомив, правом подавати письмові заперечення не скористався.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах середнього начальницького складу і був звільнений зі служби з посади старшого дільничного інспектора міліції Таращанського РВ ГУ МВС України в Київській області в званні майора міліції 16.11.1998 відповідно до наказу УВС № 79 о/с від 24.06.1998 в зв’язку з захворюванням, яке пов’язане з виконанням службових обов’язків під час проходження служби в ОВС з вислугою 16 років 11 місяців 3 дні.
Відповідно до довідки виданої Білоцерківським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області від 07.11.2017 № 1265 позивач отримує пенсію по інвалідності наслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам II групи, особовий рахунок 132331.
У зв'язку з внесенням змін до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та прийняттям постанови КМУ № 988 від 11.11.2015, якою було затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України, 22.09.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати довідку про розмір грошового забезпечення поліцейських для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, маючи намір перейти на інший вид пенсії згідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з
військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) відповідно останній займаній ним посаді, врахувавши: посадовий оклад - 2600 грн. відповідно до Таблиці прирівнювання до посад поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції Національної поліції; оклад за спеціальне звання (майор міліції) - 2000 грн.; надбавку за вислугу років (стаж служби) понад 16 років, 35 % від посадового окладу та окладу за спеціальне звання 2600 грн. + 2000 грн. = 4600 грн. х 35% = 1610 грн.; надбавку за особливі умови (особливий характер) служби 100% посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальне звання та надбавку за стаж роботи (вислуги років): 2600 грн. + 2000 грн. + 1610 грн. = 6210 грн.; премію 33,3 % з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавку за вислугу років та надбавку за особливі умови (особливий характер) служби: 2600 грн. + 2000 грн. + 1610 грн. + 6210 грн. = 12420 грн. х 33,3 % = 4135 грн.; надбавки за шифрувальну роботу працівника-сумісника (стаж роботи понад 5 років) 20% від посадового окладу: 2600 грн. х 20% = 520 грн.
Листом від 19.10.2017 № 29/Р-898 відповідач відмовив позивачеві в наданні довідки про розмір грошового забезпечення, посилаючись на відсутність підстав для надання такої довідки та рекомендував звернутись для вирішення його питання до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
На думку позивача, така відмова відповідача у наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є протиправною.
За наведених обставин, вважаючи своє право порушеним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та визначаючись щодо позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.82 Закону України «Про пенсійне забезпечення» переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.
Згідно зі статтею 102 Закону України № 580-VІІІ від 02.07.2015 року "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VІІІ) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини шістнадцятої статті 43 Закону № 2262-XII (в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII) у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 р. № 8-рп/99 (v008p710-99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що Служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 року "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" (далі - Закон № 900-VIII) статтю 63 Закону № 2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
За змістом частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За приписами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, позивач як колишній працівник міліції має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988.
Також суд зазначає, що порядок перерахунку пенсії, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, відповідно до якого перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Поряд з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Пунктом 23 Порядку №3-1 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонер подає органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як повідомлення МВС, направлене до органів Пенсійного фонду, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Право позивача на звернення до відповідача та отримання відповідної довідки і, відповідно, обов'язок відповідача надати позивачу таку довідку вбачаються також з норм Закону України "Про звернення громадян".
Так, згідно ст. 1 Закону України "Про звернення громадян", громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно статті 3 цього ж закону, заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
Складові видів грошового забезпечення, встановлені Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 року є ідентичними складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, встановленим постановою КМ України № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до чого було призначено пенсію позивачу, проте відрізняються за розміром, що, на переконання суду, є підставою для перерахунку його пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови видати довідку позивачеві про розмір грошового забезпечення відповідно до його заяви від 22.09.2017 року.
При цьому, вважає за необхідне зобов'язати голову ліквідаційної комісії ГУМВС України в Київській області ОСОБА_2 видати позивачеві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року. Поряд з цим, позовна вимога про урахування в ній (довідці) конкретних складових вказаного грошового утримання не може бути задоволеною, оскільки відповідачем щодо неї окремо не розглядалося питання, заперечуючи взагалі право позивача на отримання спірної довідки.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 10, 11, 17-19, 71, 79, 86, 128, 158-163, 167, 185, 186, КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області ОСОБА_2 щодо відмови у видачі довідки відповідно до заяви ОСОБА_1 від 22.09.2017 року.
Зобов'язати голову ліквідаційної комісії РВ ГУ МВС України в Київській області ОСОБА_2 видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до заяви від 22.09.2017 року для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її отримання.
ГоловуючийОСОБА_3Судове рішення № 70800779, Таращанський районний суд Київської області було прийнято 07.12.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні дані про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити необхідні дані.
Це рішення відноситься до справи № 379/1481/17. Фірми, які зазначені в тексті цього судового документа: