
дата документу :
Справа № 359/6224/17
Провадження № 2-а/359/386/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2017 року о 09 годині 40 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,
при секретарі - Степаненко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про застосування середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією,-
В С Т А Н О В И В:
11.08.2017 ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з даним адміністративним позовом, та після уточнення позовних вимог, просить суд: зобов’язати Бориспільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, починаючи з 26.04.2017 року та з урахуванням фактично виплаченої йому пенсії (а.с 2-5,51-52).
Свої вимоги позивач обґрунтовує наступним. В період з 01.09.1974 року по 23.08.1991 року він проходив військову службу у Збройних Силах радянського Союзу, а з 24.08.1991 року по 26.10.1995 у Збройних Силах України і був звільнений з військової служби та йому призначена пенсія за вислу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач зазначає, що 26.04.2017 року йому було призначено пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» при цьому відповідач провів перерахунок розміру пенсії та застосував показник заробітної плати за 2007 рік ( 1197,91), а не показник середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком. Згідно заявою про збільшення позовних вимог, вважає, що за період участі в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%
У судовому засіданні позивач та його представник повністю підтримали позовні вимоги, просила їх задовольнити.
Представники відповідача заперечували проти позову з підстав, наведених письмових запереченнях (а.с.29-30),відповідно до яких з 1995 року ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та з 13.06.2017 року його переведено на пенсію за віком. Відповідач зазначає, що з 01.01.2004 набрав чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено призначення соціальних пенсій, але п. 6 Прикінцевих положень Закону передбачено проведення фінансування соціальних пенсій призначених відповідного до Закону України «Про пенсійне забезпечення» за рахунок коштів Державного бюджету». Відповідно до вимог ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший враховується заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, тобто за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Відповідач зазначає, що статтею 45 не вказані види пенсій, то норми цієї статті розповсюджуються на всі пенсії і застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії підстави відсутні. Відповідач також зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 року пенсії особам, із числа військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, призначені до 2008 року відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» без застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перераховуються у порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік. Для перерахунку пенсій, призначених до 2008 року застосовується показник середньої заробітної плати за 2007 рік – 1197,91 грн. Як зазначено відповідачем, у зв’язку з переходом на пенсію за віком, позивачу пенсія перерахована з 13.06.2017 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, представників відповідача дослідивши письмові заперечення відповідача, письмові матеріали адміністративної справи, пенсійну справу позивача ОСОБА_1 №161689, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, з досліджених письмових доказів встановлено, що позивач ОСОБА_1, 26.04.1957року народження, є пенсіонером за віком та з 13.06.2017 року, як вбачається з матеріалів пенсійної справи та як визнано відповідачем перебуває на обліку в Бориспільському об’єднаному управлінні пенсійного фонду України Київської області (до реорганізації – Управління пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі Київської області) (а.с.55,56).
Встановлено, сторонами визнано та матеріалами пенсійної справи підтверджується, що позивачу була призначена пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.08.1997 року (а.с.14,38)
13.06.2017 року позивач звернувся до Бориспільського об’єднаного управління пенсійного фонду України Київської області із заявою, в якій просив призначити йому пенсію за віком.
Розпорядженням №2204 від 15.06.2017 року відповідач провів перерахунок пенсії позивача та призначив йому пенсію за віком з 13.06.2017 року, з урахуванням коефіцієнту стажу, з урахуванням кратності – 1,35 та, як визнано відповідачем із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік (а.с.38).
За змістом ч. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII в редакції чинної на момент призначення пенсії позивачу особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Відповідно до вимог ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором; у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-XII та Закону № 1058-IV, призначається одна пенсія за її вибором; при цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону № 2262-XII, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону № 1058-ІV, яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Так, за ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв’язку з втратою годувальника.
За правилами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, на яку посилається у своїх запереченнях відповідач, встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Водночас позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.
Крім того, після звільнення з лав Збройних Сил України позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, що підтверджується даними його трудової книжки, довідкою про заробітну плату, яка враховувалась відповідачем при призначенні пенсії за віком позивачу, та індивідуальними відомостями про застраховану особу (а.с.12-13,15-17,40-42).
Як зазначено в постанові Верховного Суду України від 9 червня 2015 року, Верховний Суд України вже висловлював свою позицію щодо застосування частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV. Зокрема, у справі № 21-612а14, постанова в якій ухвалена 31 березня 2015 року, він дійшов висновку, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом № 2262-XII, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон № 1058-ІV, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058-ІV такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
З урахуванням викладеного, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивачу з дотриманням вимог ст. ст. 27, 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в тому числі застосувавши показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки, тобто за три роки, що передують 2016 року звернення позивача за призначенням пенсії за віком, що розраховується відповідно до «Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 01.02.2005 року №4-4, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року №146/14837.
Натомість, застосовував показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік в сумі 1197,91грн..
При цьому суд вважає безпідставними посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення», а саме, що згідно п.1 пенсії особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, призначені до 2007 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” без застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, перераховуються у порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Так, із назви та за текстом вищевказаної Постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення», вона передбачала підстави для перерахунку раніше призначених пенсій, в тому числі особам із числа військовослужбовців, призначені до 2007 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” без застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, тобто не встановлювало та не змінювало порядок призначення (перерахунку) пенсій, визначений Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV.
Той факт, що відповідно до вищевказаної постанови відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, який становив 1197,91 грн., не звільняв відповідача від обов’язку при призначенні та розрахунку позивачу пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV в порядку, визначеному ст.40 Закону, врахувати середню заробітну плату (доход) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, тобто за 2014-2016 роки.
Що відповідає вищенаведеній правовій позиції Верховного Суду України.
Крім того, суд враховує, що коефіцієнт оцінки трудового стажу на момент призначення позивачу пенсії за віком становив 1,35 (а.с.38), а отже, в силу вимог ст.58 Конституції України, при перерахунку пенсії позивача має бути врахований саме такий показник, оскільки відповідні зміни до ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якими було визначено величину оцінку одного року трудового стажу -1%, були внесені в жовтні 2017 року та зворотної сили не мають.
Суд також враховує, що відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
На підставі наведеного, суд прийшов до висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме: слід зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, починаючи з 27.04.2017 року та з урахуванням фактично виплаченої йому пенсії.
При цьому суд зазначає, що позивач звернувся із заявою про призначення йому пенсії за віком 13.06.2017 року (а.с.55), тобто відповідно до вищенаведених вимог п.1 ч.1 ст.45 ЗУ Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком мала бути йому призначена, та підлягає перерахунку з наступного дня після досягнення ним 60 років, тобто з 27.04.2017 року, а не як помилково зазначив позивач – з 26.04.2017 року..
Строк звернення до суду позивачем не порушений.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору (а.с.1) підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Бориспільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 99,102,128,158-163,167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов’язати Бориспільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, починаючи з 27.04.2017 року та з урахуванням фактично виплаченої йому пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бориспільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 (шістсот сорок)гривень.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії повної постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя І.В. Муранова-Лесів