
Справа № 282/1343/17
Провадження № 2-а/282/35/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(в порядку скороченого провадження)
07 грудня 2017 року смт.Любар
Суддя Любарського районного суду Житомирської області Вальчук В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
23 листопада 2017 року позивач звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов’язання вчинити дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що з 15.05.2002 року є пенсіонером із числа працівників органів внутрішніх справ. На даний час він перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 управління ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років.
29 грудня 2015 року набрав чинності закон № 900-VІІІ від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».
На даний час з урахуванням закону № 900-VІІІ від 23.12.2015 року та довідки ліквідаційної комісії управління МВС України в Житомирській області від 15.05.2017 року він має право на перерахунок призначеної йому пенсії.
Однак, при зверненні до головного управління ПФУ в Житомирській області про здійснення відповідного перерахунку він отримав відмову, яка була мотивована тим, що перерахунок неможливо провести у зв’язку з відсутністю бюджетних коштів.
Позивач вважає таку відмову відповідача необґрунтованою, незаконною та такою, що порушує його конституційні права, а тому просить суд:
-Зобов’язати Головне управління ПФУ в Житомирській області здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 85/8849 від 16.05.2017 року, виплатити заборгованість та забезпечити її виплату;
-Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Ухвалою суду від 24 листопада 2017 року по справі було відкрито скорочене провадження та цього ж дня на адресу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України Житомирської області була надіслана копія даної ухвали з позовною заявою та доданими до неї документами.
05 грудня 2017 року на адресу суду від ОСОБА_2 управління ПФУ в Житомирській області надійшли заперечення на позовну заяву позивача. У своїх запереченнях представник відповідача зазначає, що позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні. Також зазначає, що позовні вимоги позивача про перерахунок пенсії з 01.01.2016 року не відповідають вимогам закону та не підлягають задоволенню оскільки довідка ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії датована 16.05.2017 року, а тому виключно після надходження до ГУ ПФУ вказаної довідки та не здійснення відповідного перерахунку пенсії можливо розглядати та ставити питання про протиправну бездіяльність ГУ ПФУ чи покладення обов’язку щодо проведення такого перерахунку. Окрім того, у своїх запереченнях представник відповідача зазначає, що проведення перерахунку пенсії позивачу можливо лише після виділення додаткових коштів із державного бюджету.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного.
Як вбачається з посвідчення № 85/8849, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 15.05.2002 року є пенсіонером за вислугою років.
Згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області № 85/8849 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС № 260 від 06.04.2016 року, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою пом. Опер. Чергового чергової частини штабу Любарського РВ, помічник чергового, молодший склад поліції становить: посадовий оклад 1900 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням старший сержант поліції 1000 грн., надбавка за стаж служби (40%) 1160 грн., премія (8,88 %) 360,53 грн., усього 4420,53 грн.
19 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління ПФУ в Житомирській області із заявою у якій на підставі ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов КМУ № 988 від 11.11.2015 року, № 268 від 09.03.2006 року та з урахуванням довідки про його грошове забезпечення просив здійснити йому перерахунок пенсії.
ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Житомирській області № 2181/Т-4 від 01.11.2017 року ОСОБА_1, повідомлено, що на даний час здійснити перерахунок його пенсії неможливо у зв’язку з відсутністю бюджетних коштів. Перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів на забезпечення проведення перерахунку пенсій.
Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-19 від 23.12.2015 року внесено зміни до деяких законодавчих актів, зокрема: ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено ч. 3 за наступним змістом: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських»; Пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 40-41, ст. 379) доповнено абзацом другим такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб».
Згідно ч. 1, 3, 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12) (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абз. 2 п. 15 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З аналізу наведених правових норм вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
В даному випадку, підставою для перерахунку пенсії позивача є Постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988.
Зазначений акт центрального органу виконавчої влади набрав чинності з 02.12.2015 року та встановлює складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських тощо.
Таким чином, факт введення (зміни) Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
Разом з цим, відповідно до ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Що ж стосується заперечень відповідача про неможливість здійснення перерахунку пенсії для позивача через відсутність фінансування на проведення таких виплат, суддя не приймає їх до уваги, у зв’язку з тим, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає такої підстави для відмови у проведенні пенсійних виплат (перерахунку пенсії).
Враховуючи вищевикладене, матеріали справи та норми законодавства, приходжу до висновку, що відповідач не правомірно не виконує свого обов’язку щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, а тому позов в частині здійснення такого перерахунку підлягає до задоволення у повному обсязі.
Т акож, у позовній заяві міститься вимога позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Згідно ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За своєю правовою природою, ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України регулює різні моменти відносин та визначення судового контролю. З одного боку, - встановлення такого судового контролю за виконання постанови, які узгоджуються з вимогами ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України та стосується регулювання відносин встановлення судового контролю під час винесення постанови суду, та контролювання його виконання, з іншого - встановлення факту порушення внаслідок його не виконання.
Перший судовий контроль встановлюється та визначається при ухваленні постанови, а інший (визнання протиправним рішення, дії або бездіяльність) вирішується після прийняття такого судового рішення.
Однак, встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, ухваленого не на користь суб'єкта владних повноважень є правом суду, а не його обов'язком, згідно із п. 4 ч. 1 ст. 207 КАС України.
За таких підстав, вважаю вимогу позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст. ст. 51, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», ст. 102, абз. 2 п. 15 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII ст. ст. 2-4, 6, 7, 9-11, 15-1, 17, 70, 69-72, 79, 86, 94, 122, 128, 158-163, 167, 183-2, 186, 207, 254, 267 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 85/8849 від 16 травня 2017 року, виплатити заборгованість та забезпечити її виплату.
В задоволенні решти частини позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до апеляційного адміністративного суду Житомирської області через Любарський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після спливу строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Вальчук В. В.