
Справа №295/13145/17
Категорія 87
2-а/295/1034/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.12.2017 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірною відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов"язати відповідача провести перерахунок пенсії, починаючи з 01.08.2017 року, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія дві матеріальні допомоги на оздоровлення, дві винагороди за участь в АТО, разову премію, відповідно до наданих довідок та виплатити недоплачену з 01.08.2017 року пенсію. В обгрунтування вимог, позивач вказав, що у липні 2017 року він дізнався, що відповідачем при призначенні йому пенсії не було враховано всіх видів грошового забезпечення, з яких була нарахована пенсія. На свою заяву про здійснення такого перерахунку, отримав відмову відповідача. Вважає дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач надав до суду заперечення проти позову, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог у зв’язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.
Суд за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 30.04.2016 року перебуває на обліку в головному управлінні пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
11.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсійного забезпечення, до складу якого включити дві матеріальні допомоги на оздоровлення, дві винагороди за участь в АТО, разову премію, провести перерахунок пенсійного забезпечення з дня її призначення та виплатити недоплачену за вказаний період пенсію. До заяви позивач додав довідки від 24.02.2017 року за №390/29-01-2017 та від 24.02.2017 року за №389/29/01-2017.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, листом від 18.08.2017 року за №1433/В-11, повідомило позивача про те, що оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, винагорода за участь в АТО та одноразова премія не мають систематичного характеру, не залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 7 постанови КМУ "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці і за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби підряд (перед зверненням за пенсією) чи за 60 календарних місяців служби підряд (протягом всієї служби) відповідно на 24 і 60.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 року № 158 зі змінами від 31 січня 2015 року № 24 встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі за текстом - винагорода за участь в АТО).
Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року.
Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених/ операціях і заходах.
Пунктом 1 наказу Міністерства оборони України від 12.06.2014 р. № 383 «Про виплату винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України» (діючого на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено виплачувати військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, починаючи з 01 травня 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
Місячне грошове забезпечення для розрахунку цієї винагороди обчислюється, виходячи з окладу за військове звання, посадового окладу, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (останньою займаною штатною посадою) на час участі у зазначених операціях і заходах.
Відповідно до пункту 2 названого наказу винагорода має виплачуватись за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників).
Тобто названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, приймаючих участь в АТО постійно з часу її запровадження.
Постановою № 889 Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода, носить реальний та постійний характер, а тому відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ підлягає обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років.
В постанові Верховного Суду України від 20.10.2015 року у справі №21-2942а15 зроблено висновок, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовців, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Відповідно до відомостей довідки заступника голови ліквідаційної комісії УМВС в Житомирській області від 24.02.2017 року за №390/29-01-2017 та довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від24.02.2017 року за №389/29/01-2017 за період з 01.04.2014 року по 31.03.2016 року грошове забезпечення ОСОБА_1 становило, зокрема, матеріальну допомогу на оздоровлення, винагороду за АТО та разову премію. На вказані види грошового забезпечення було нараховано Єдиний соціальний внесок.
Згідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Оскільки позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про здійснення перерахунку 11.07.2017 року, з урахуванням ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», право на такий перерахунок він набув з 01.08.2017 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, винагорода за АТО та разова премія повинні бути включені до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії, дії відповідача щодо нездійснення такого перерахунку є неправомірними, порушили права позивача на соціальний захист, а тому адміністративний позов ОСОБА_1 є законним та підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 8, 19, 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постановою Кабінету Міністрів України № 1292 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», ст. ст. 8, 9, 11 ч. 2, 17, 71, 183-2 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія матеріальну допомогу на оздоровлення, разову премію та винагороду за участь в АТО, відповідно до довідки заступника голови ліквідаційної комісії УМВС в Житомирській області від 24.02.2017 року за №390/29-01-2017 та довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 24.02.2017 року за №389/29/01-2017, починаючи з 01.08.2017 року.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.М. Чішман