
Головуючий у 1 інстанції - Кочанова П.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2017 року справа №805/2908/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Ястребової Л.В., суддів Блохіна А.А., Компанієць І.Д., при секретарі судового засідання Терзі Д.А., за участю представника позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 р. у справі № 805/2908/17-а (головуючий І інстанції Кочанова П.В.) за позовом Приватного акціонерного товариства «Горлівський м'ясокомбінат» до Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, третя особа - ОСОБА_4 управління Державної казначейської служби України в Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ :
Приватне акціонерне товариство «Горлівський м'ясокомбінат» (далі – позивач, ПрАТ «Горлівський м'ясокомбінат») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі – відповідач), третя особа - ОСОБА_4 управління Державної казначейської служби України в Донецькій області (далі – третя особа), в якому просило: зобов’язати відповідача підготувати висновок про повернення з відповідного бюджету надмірно сплачених коштів з податку на прибуток у розмірі 315000 грн. та подати висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (а.с.4-5).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року позовні вимоги задоволені, а саме: зобов’язано Бахмутську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області підготувати висновок про повернення з відповідного бюджету ПрАТ «Горлівський м'ясокомбінат» надмірно сплачених коштів з податку на прибуток у розмірі 315000 гривень та подати такий висновок для його виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів; присуджено за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь ПрАТ «Горлівський м’ясокомбінат» 1600 грн. суми судового збору, сплаченого Платіжним дорученням від 08 серпня 2017 року № 40075 (а.с.51-53).
Бахмутська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог. Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що вказана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що достовірність виникнення переплати можливо підтвердити тільки документальною перевіркою, а остання така перевірка позивача проводилась у 2014 році за період з 01.01.2013 по 31.12.2013, отже переплата, яка виникла за період 2014-2015 роки є непідтвердженою (а.с.55-56).
Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, вважає, що апеляційна скарга обґрунтована та підлягає задоволенню.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.
ПрАТ «Горлівський м’ясокомбінат» є юридичною особою, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження юридичної особи: 84573, Донецька область, Артемівський район, селище Ново луганське, квартал Молодіжний, будинок 13, знаходиться на податковому обліку у відповідача (а.с.13-17).
28 травня 2015 року позивачем було подано до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію на прибуток підприємства за 2014 рік, якою задекларував збитки у вказаному періоді у зв’язку з початком проведення антитерористичної операції на території Донецької області позивач (а.с.6-7).
Позивачем відповідно до вимог ст. 43 ПК України надіслано до податкового органу відповідну заяву від 30.06.2017 року вих. № 31 щодо зарахування частки наявної переплати з податку на прибуток у розмірі 315 000,00 грн. на поточний рахунок підприємства, яка отримана відповідачем 03.07.2017 року (а.с. 9).
Також, позивачем було надіслано заяви до Головного управління ДФС у Донецькій області від 03 липня 2017 року № 32 та 10 липня 2017 року № 33 щодо здійснення дій, спрямованих на повернення на поточний рахунок ПрАТ “Горлівский м’ясокомбінат” наявної переплати з податку на прибуток у розмірі 315 000,00 грн. (а.с.10-11).
Бахмутська об’єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС в Донецькій області листом від 14.07.2017 року за № 7941/10, повідомила, що відносно виконання судового рішення по справі № 805/31/17-а про повернення надмірно сплаченої суми 300 000,00 грн., останнім направлено лист від 04.07.2017 року до ГУ ДФС в Донецькій області щодо погодження повернення спірної суми з податку на прибуток на поточний рахунок ПрАТ “Горлівський м’ясокомбінат”, після чого відбудеться негайне повернення суми.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2017 року в адміністративній справі № 805/31/17-а, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року, адміністративний позов Приватного акціонерного товариства “Горлівський м'ясокомбінат” до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 управління Державної казначейської служби України у Донецькій області; про зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Судом зобов’язано Артемівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області підготувати висновок про повернення з відповідного бюджету Приватному акціонерному товариству “Горлівський м'ясокомбінат” надмірно сплачених коштів з податку на прибуток у розмірі 300000 (триста тисяч) гривень та подати такий висновок для його виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (а.с.47).
Відповідно до відомостей наявних в інтегрованій картці позивача, станом на 01.08.2017 року обліковується сума переплати з податку на прибуток в загальному розмірі 618976,00 грн.
Факт наявної суми переплати з податку на прибуток визнається відповідачем та не є спірним між сторонами.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що Податковим кодексом України та іншими законодавчими актами чітко визначено порядок повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, який було порушено відповідачем, що призвело до порушення прав позивача на отримання надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток.
Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується, з наступних підстав.
Згідно пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Абзацом 1 п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується відповідачем, наявна переплата позивача з податку на прибуток у розмірі 618976,00 грн. не є спірною
У відповідності до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
За правилами пп.17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктом 43.1 ст.43 ПК України встановлено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до статті 43 глави 1, статті 102 глави 9 розділу II Податкового кодексу України, частини 2 статті 45 глави 8 розділу II та частини 2 статті 78 глави 12 розділу III Бюджетного кодексу України, Митного кодексу України, Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 №1146 затверджено «Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань» (далі – Порядок №1146)
За пунктом 43.2 ст.43 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п.43.3 ст.43 ПК України).
Пунктом 43.4 ст.43 ПК України встановлено, платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Пунктом 5 Порядку № 1146 передбачено, що повернення помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здiйснюється виключно на пiдставi заяви платника податку (за винятком повернення надмiру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фiзичних осiб, якi розраховуються органом ДФС на пiдставi поданої платником податкiв податкової декларацiї за звiтний календарний рiк шляхом проведення перерахунку за загальним рiчним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надмiру сплаченої суми протягом 1095 днiв вiд дня її виникнення.
На час звернення до податкового органу із відповідною заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у позивача податковий борг був відсутній, що підтверджується поясненнями відповідача в апеляційній скарзі.
Відповідно до п.43.5 ст.43 ПК України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
За пунктом 7 Порядку № 1146, після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань (крім грошових зобов’язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов’язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Пунктом 9 та 11 Порядку передбачено, що орган ДФС несе відповідальність згiдно iз законом за несвоєчаснiсть передачi висновку органу Казначейства для виконання.
На пiдставi отриманих висновків, вiдповiдний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань у визначеному законодавством порядку.
З аналізу зазначених норм вбачається, що в разі відсутності податкового боргу та на підставі заяви платника податку, надміру сплачені суми податку мають бути поверненні на його рахунок.
Як вже зазначалось, позивач у відповідності до положень ст. 43 ПК України звернувся до відповідача з відповідною заявою щодо повернення на поточний рахунок позивача переплати, яка була отримана останнім, у якій позивачем було зазначено рахунок платника податку на який необхідно перерахувати суму переплати та код бюджетної класифікації за яким рахується переплата податку. Податковий борг на момент звернення з цією заявою у позивача був відсутній.
В свою чергу, відповідачем у порушення вимог ст.43 Податкового кодексу України та Порядку № 1146, висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету не підготував та, відповідно, не подав відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, чим допустив протиправну бездіяльність та порушив право позивача на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань по податку на прибуток.
Судом першої інстанції обґрунтовано не прийнято до уваги посилання відповідача на те, що тільки після проведення документальної перевірки буде визначено достовірність суми переплати в інтегрованій картці платника і можливість здійснення повернення коштів, оскільки нормами Податкового кодексу України та Порядку № 1146 не передбачено вчинення таких дій податковим органом, як умови для надання висновку щодо повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань. Положеннями Кодексу чітко визначено порядок повернення надміру сплачених грошових зобов'язань. На час розгляду справи в суді апеляційної інстанції відповідачем висновок, щодо повернення надмірно сплачених сум грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток не підготовлений.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні апелянтом фактичних обставин і норм матеріального права.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції – без змін.
Повний текст складено та підписано колегією суддів 06 грудня 2017 року
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Бахмутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 р. у справі № 805/2908/17-а, - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 р. у справі № 805/2908/17-а, - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі – з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя: Л.В. Ястребова
Судді: А.А. Блохін
ОСОБА_5