
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 грудня 2017 року письмове провадження № 826/12160/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., вирішив адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1,
до Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального Журавльової Лариси Михайлівни,
третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Смарт Груп»
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати неправомірними дії приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Журавльової Лариси Михайлівни з внесення запису про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Смарт Груп» (ідентифікаційний код 39013724) про зміну керівника від 10.08.2017 року;
- скасувати запис про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Смарт Груп» (ідентифікаційний код 39013724) про зміну керівника, внесений 10.08.2017 р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Журавльовою Ларисою Михайлівною.
Позов мотивовано тим, що державний реєстратор протиправно всупереч Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи вніс запис про зміну керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Смарт Груп» на позивача.
Позивач вказує, що жодних заяв про призначення його на вказану посаду як посадової особи ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп» він не подавав, у трудових відносинах із вказаним Товариством не перебував та не перебуває. А відтак, державним реєстратором внесено запис щодо призначення ОСОБА_1 за завідомо неправдивими документами, отже такий запис є неправомірним та, відповідно, підлягає скасуванню.
Позивач вважає такі дії Відповідача протиправними і незаконними, такими, що порушують його права, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Представник позивача у судовому засіданні 17.10.2017 року адміністративний позов підтримав у повному обсязі та просив задовольнити відповідно до заявлених вимог.
Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не прибули.
Суд, відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, ухвалив розглядати справу у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши представників сторін та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Смарт Груп» зареєстровано Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією як юридичну особу 09.12.2013р.
Протоколом Загальних зборів учасників ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп» ОСОБА_1 призначено директором Товариства.
10.08.2017 року Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального Журавльовою Ларисою Михайлівною внесено зміни до відомостей про юридичну особу (номер запису 10701070017052255), а саме: змінено керівника юридичної особи.
Не погоджуючись з правомірністю внесення 10.08.2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про зміну керівника ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп» з ОСОБА_4 на ОСОБА_1, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить враховує наступне.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців, регулює Закон України " Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі Закон № 755-IV в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону № 755-IV, до повноважень інших суб'єктів державної реєстрації належить: 1) забезпечення: прийому документів, поданих для державної реєстрації; державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій; ведення Єдиного державного реєстру та надання відомостей з нього; ведення реєстраційних справ; 2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Також ч. 2 ст. 6 зазначеного Закону передбачено, що державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (ч. 1 ст. 7 Закону).
Згідно ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі:
1) відповідних заяв про державну реєстрацію;
2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;
3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.
В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, як найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності); ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (далі - ідентифікаційний код); організаційно-правова форма; перелік засновників (учасників) юридичної особи: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновник - фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа; відмітка про закінчення повноважень засновника громадського формування у зв'язку з державною реєстрацією; місцезнаходження юридичної особи; види діяльності; назва органів управління юридичної особи; відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо; відомості про членів керівних органів: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку - для громадського формування; розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) та розмір частки кожного із засновників (учасників);вид установчого документа (установчий акт, статут, модельний статут, засновницький договір, одноособова заява (меморандум), положення тощо); та ін..
В свою чергу, статтею 10 Закону № 755-IV, визначено статус відомостей, а саме, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Перелік документів, які подаються для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, наведено у частині 4 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Зазначеною нормою передбачено необхідність надання таких документів:
1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;
3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документа було скликано засідання вищого органу управління, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;
4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;
5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;
6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;
7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;
8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;
9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;
10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.
Таким чином, документами для внесення до Єдиного державного реєстру запису про зміну керівника юридичної особи є, виключно, реєстраційна заява за затвердженою формою про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну керівника та/або примірник оригіналу розпорядчого документа про його призначення.
Частинами 3-4 статті 35 Закону України №755-IV передбачано, що засновники (учасники) юридичної особи несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству, а також за відповідність перекладу тексту документів у випадках, визначених пунктом 1 частини першої статті 15 цього Закону. Особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
Частиною 2 статті 25 Закону України №755-IV визначено, що порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:
1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);
2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;
3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;
4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;
5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;
7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання;
8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;
10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).
Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії реєстраційної справи ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп», документи до нотаріуса для реєстрації змін керівника ТОВ було подано власником товариства ОСОБА_5
Судом встановлено, що державну реєстрацію змін до установчих документів від 10.08.2017 №10701070016052255 проведено на підставі таких документів: заяви ОСОБА_5 на проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу від 10.08.2017; протоколу Загальних Зборів Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Смарт Груп» №09/08/17 від 09.08.2017; копія квитанції з відміткою банку про сплату адміністративного збору за проведення державної реєстрації.
Судом встановлено, що для реєстрації змін відомостей про зміну директора ТОВ, заявником не було надано реєстратору розпорядчий документ (наказ) про призначення ОСОБА_1 директором ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп».
Суд враховує твердження позивача, що він жодної заяви про призначення його на посаду керівником ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп» не подавав; у трудових відносинах з ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп» не перебував; участі у Загальних зборах учасників ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп» не брав, а також протоколів, складених за результатами таких зборів не підписував; жодних заяв про внесення змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп» не подавав; не видавав жодних довіреностей на уповноваження будь - яких осіб для проведення відповідних реєстраційних дій.
Як зазначалося, відповідно до ч.1 ст.10 Закону якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Станом на 10.08.2017р. в ЄДР юридичних осіб та ФОП були внесені відомості про ОСОБА_1 як директора ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп».
Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону №755 документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом. Проте в матеріалах реєстраційної справи, копії яких надані на вимогу суду, відсутні докази складання такого опису.
Відповідач та третя особа письмових заперечень та пояснень з приводу заявленого позову суду не надали, доводи позивача належними доказами не спростували.
Нормами ст. 27 і 28 Закону визначені підстави для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, та для відмови у державній реєстрації.
Так, підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є, зокрема: подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі.
Підстави для відмови у державній реєстрації, зокрема: документи подано особою, яка не має на це повноважень; не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку; документи суперечать вимогам Конституції та законів України.
У разі встановлення наявності підстав для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, або підстав для відмови у державній реєстрації суб'єкт державної реєстрації має вчинити дії щодо направлення на адресу заявника відповідного повідомлення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що внесення 10.08.2017 року змін до відомостей про керівника ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп» проведене з порушенням ч.4 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», а отже запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 10.08.2017 №10701070016052255 про зміну керівника юридичної особи ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп» підлягає скасуванню як внесений в ЄДР протиправно.
При цьому не підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання неправомірними дій приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Журавльової Лариси Михайлівни з внесення запису про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Смарт Груп» (ідентифікаційний код 39013724) про зміну керівника від 10.08.2017 року, з огляду на те, що скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 10.08.2017 №10701070016052255 про зміну керівника юридичної особи ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп» є достатнім заходом для захисту та поновлення порушеного права позивача та висновки про протиправність відповідної реєстраційної дії зроблені судом у мотивувальній частині постанови.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1, ч.3 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 10.08.2017 №10701070017052255 про зміну керівника юридичної особи ТОВ «Фінансова компанія Смарт Груп».
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій