Постанова № 70792511, 06.12.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
815/5529/17
Номер документу
70792511
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5529/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ПАРИТЕТ до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю ПАРИТЕТ до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про скасування постанов №ВН 0156693, №ВН 0156694 про накладення на ТОВ ПАРИТЕТ адміністративно-господарського штрафу у розмірі 3400 грн. згідно ст.60 Закону України Про автомобільний транспорт.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 01.06.2017 року між ТОВ «ПАРИТЕТ» (Орендодавець) та ДОЧП ТОВ «МАУРІНО» (Орендар) укладено договір оренди транспортного засобу та екіпажу №01/06-17. 01.06.2017 року, на виконання умов вказаного договору, між ТОВ «ПАРИТЕТ» (Орендодавець) та ДОЧП ТОВ «МАУРІНО» (Орендар) складено акт, відповідно до якого Орендодавець передає Орендареві, а Орендар приймає у строкове платне користування транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ, модель: ACTROS 1836, тип: вантажний бортовий тентований, 2008 року випуску, номер шасі (кузова, рами): WDB9300471L360512, обєм двигуна: 11946 куб. см, тип пального: дизельне паливо, колір: білий, реєстраційний номер: ВН 7985 ЕЕ, разом з причепом, марка: MOVIT, модель: МААНW18, тип: причіп бортовий тентований, 2001 року випуску, номер шасі (кузова, рами): XL9MAAHW310323771, колір: білий, реєстраційний номер: ВН 8879 ХО. Позивач вказав, що вказані транспортні засоби на праві власності належать ТОВ «ПАРИТЕТ», однак згідно договору оренди №01/06-17 від 01.06.2017 року та акту прийому-передачі від 01.06.2017 року, знаходяться в оренді ДОЧП ТОВ «МАУРІНО».

Позивач зазначив, що 28.07.2017 року ТОВ «ПАРИТЕТ» отримало лист разом з копіями постанов №№ ВН 0156693 та ВН 0156694 про накладення на останнього адміністративно-господарського штрафу у розмірі 3400 грн. згідно ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Як зазначив позивач, з отриманих постанов вбачалось, що співробітниками Управління Укртрансінспекції у Тернопільській області 07.06.2017 року проведено перевірку орендованого транспорту, з питань щодо додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом марки MERCEDES-BENZ, реєстраційний номер НОМЕР_1. Перевіркою було встановлено що у водія відсутній протокол на перевірку та адаптації тахографа до ТЗ, відсутній страховий поліс обовязкового страхування водія від нещасних випадків на транспорті, порушено вимоги п.3.3 наказу №385 від 24.06.2010 року МТЗУ та ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ч.1 абз.6 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». 28.07.2017 року також було отримано запрошення-лист на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення КУпАП.

Позивач вважав, що не отримавши змогу надати пояснення від ТОВ «ПАРИТЕТ», Державна служба України з безпеки на транспорті, а саме: Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, винесло дві постанови за одне й те саме правопорушення, а саме: ч.1 абз.6 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Також позивач вважав, що в порушення вимог п.26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, ТОВ «ПАРИТЕТ» не повідомлено про дату, час та місце розгляду справи щодо порушення законодавства про автомобільний транспорт належним способом. Позивач зазначив, що ТОВ «ПАРИТЕТ» не є автомобільним перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт», а тому не може бути притягнутий до відповідальності за порушення вимог ч.1 абз.6 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

У судове засідання, призначене на 30 листопада 2017 року на 14:30 годину, зявився представник позивача.

Відповідач у судове засідання не з'явився без поважної причини, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, письмові заперечення на позов до суду не надав.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи викладене, суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у ній письмовими доказами.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

07.06.2017 року головним спеціалістом та інспектором Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області було здійснено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом автомобілю MERCEDES-BENZ, номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1, що належить ТОВ «ПАРИТЕТ», за результатами якої складено акт ВО №191025 від 07.06.2017 року (а.с. 22).

Під час перевірки виявлено наступні порушення, а саме: автомобілем НОМЕР_2, згідно накладної для клієнта надавались послуги з перевезення вантажу від ТОВ «ПАРИТЕТ» (м. Одеса) до ТОВ «БЛАГО-ІФ» (м. Івано-Франківськ) товарно-транспортна накладна відсутня; у водія відсутній протокол на перевірку та адаптації тахографа до ТЗ, відсутній страховий поліс обовязкового страхування водія від нещасних випадків на транспорті, порушено вимоги п.3.3 наказу №385 від 24.06.2010 року МТЗУ та ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ч.1 абз.3 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

30.06.2017 року (вих. №4825/31-17) на адресу ТОВ «ПАРИТЕТ» Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області направлено запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до якого запропоновано прибути 18.07.2017 року до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області для участі у розгляді справи по акту проведення перевірки №191025 від 07.06.2017 року, зазначено, що розгляд справи відбудеться з 09.00 год. до 13.00 год., за адресою: м. Одеса, вул. Базарна, 61, 1 поверх (а.с. 21).

У зв'язку із виявленими порушеннями відповідачем було винесено постанову №ВН 0156693 від 18 липня 2017 року про застосування адміністративно-господарського штрафу, згідно якої до позивача на підставі абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн. (а.с. 24), та постанову №ВН 0156694 від 18 липня 2017 року про застосування адміністративно-господарського штрафу, згідно якої до позивача на підставі абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн. (а.с. 25).

Не погодившись з прийнятими постановами, 04.08.2017 року позивач подав скаргу Державній службі України з безпеки на транспорті на постанови №ВН 0156693, №ВН 0156694 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 3400 грн., згідно ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 11-14), та заяву на поновлення строку оскарження постанов (а.с. 15-16).

Також судом встановлено, що 01.06.2017 року між ТОВ «ПАРИТЕТ» (Орендодавець) та ДОЧП ТОВ «МАУРІНО» (Орендар) укладено договір оренди транспортного засобу та екіпажу №01/06-17 (а.с. 17-19).

Відповідно до предмету даного договору Орендодавець зобовязується передати Орендареві, а Орендар зобовязується прийняти у строкове платне користування транспортний засіб: марка: MERCEDES-BENZ, модель: ACTROS 1836, тип: вантажний бортовий тентований, 2008 року випуску, номер шасі (кузова, рами): WDB9300471L360512, обєм двигуна: 11946 куб. см, тип пального: дизельне паливо, колір: білий, реєстраційний номер: ВН 7985 ЕЕ, належний Орендодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу САО №087820, виданого РЕВ №2 при УДАІ ГУМВС України в Одеській області 02.08.2012 року, разом з причепом: марка: MOVIT, модель: МААНW18, тип: причіп бортовий тентований, 2001 року випуску, номер шасі (кузова, рами): XL9MAAHW310323771, колір: білий, реєстраційний номер: ВН 8879 ХО, належний Орендодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу САО №087819, виданого РЕВ №2 при УДАІ ГУМВС України в Одеській області 02.08.2012 року, разом з екіпажем, а саме: водієм ОСОБА_1, який є працівником Орендодавця відповідно до умов цього Договору.

Факт того, що вказаний транспортний засіб, на час проведення перевірки (07.06.2017 року), перебував у користуванні ДОЧП ТОВ «МАУРІНО», підтверджується актом приймання-передачі транспортного засобу та екіпажу від 01.06.2017 року (а.с. 20).

Відповідно до п.4.1 договору оренди транспортного засобу та екіпажу від 01.06.2017 року №01/06-17, орендар зобовязаний, зокрема, своїми силами та за власні кошти здійснити обовязкове особисте страхування екіпажу (водія) від нещасних випадків на транспорті; своїми силами та за власні кошти установити контрольні пристрої (тахографи) на транспортний засіб; забезпечити екіпаж (водія) необхідною кількістю тахокарт; забезпечити належну експлуатацію тахографів та транспортного засобу з установленими тахографами та здійснювати періодичні інспекції; мати і предявляти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, усі документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення (документи, що засвідчують використання транспортного засобу на законних підставах; посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж; усі необхідні ліцензії на надання відповідних послуг; тощо та інші документи, передбачені вимогами та положеннями чинного законодавства України) (відповідно до вимог та положень Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 3 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Згідно ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт», державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (далі Порядо №1567).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно з пунктом 3 Порядку №1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Пунктом 4 Порядку №1567 регламентовано, що контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з пунктом 15 Порядку №1567 здійснення державного контролю на автомобільному транспорті під час проведення рейдової перевірки перевіряється, у тому числі, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Відповідно до пункту 21 Порядку №1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є:

для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;

для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

При цьому, статтею 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено поняття як автомобільного перевізника так і водія.

Так, "автомобільний перевізник"- це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

"Водій"- це особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Відповідно до ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, визначальними ознаками такої відповідальності є те, що автомобільним перевізником не оформлені визначені Законом документи.

Згідно статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», саме автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Отже, з наведених норм чинного законодавства, на підставі яких позивача притягнуто до відповідальності, вбачається, що адміністративно-господарські штрафи застосовуються до автомобільних перевізників.

Як встановлено судом, автомобіль, що перевірявся, перебував у користуванні третьої особи ДОЧП ТОВ «МАУРІНО», тому суд дійшов висновку, що позивач в спірних правовідносинах не є автомобільним перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт», а тому не може нести відповідальність, передбачену абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Крім того, відповідно до п.26 Порядку №1567, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «ПАРИТЕТ» не було повідомлене про дату, час та місце розгляду справи про порушення належним чином. Запрошення на розгляд справи на 18.07.2017 року позивач отримав 28.07.2017 року, що підтверджується роздруківкою з сайту ПрАТ «Укрпошта» (відстеження рекомендованих відправлень) (а.с. 31). Отже, відповідач в порушення п.26 Порядку №1567, не надав змогу позивачу надати пояснення відносно встановленого в акті порушення.

Відповідно до оскаржуваних постанов, вони винесені на підставі одного й того ж самого акту перевірки від 07.06.2017 року №191025, яким зазначено один вид правопорушення, передбачений абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Тобто, відповідач двічі притягнув позивача до одного виду відповідальності за одне й те ж саме правопорушення.

Статтею 61 Конституції України встановлено, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що відповідач протиправно застосував до позивача фінансові санкції, передбачені абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Згідно з положеннями ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з вимогами ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що постанови відповідача №ВН 0156693 та №ВН 0156694 від 18.07.2017 року є протиправними та підлягають скасуванню, а тому адміністративний позов ТОВ ПАРИТЕТ підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.94 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 69, 71, 86, 94, ч.6 ст.128, ст.ст. 159-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю ПАРИТЕТ - задовольнити повністю.

Скасувати постанови №ВН 0156693, №ВН 0156694 від 18.07.2017 року про накладення Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області на ТОВ ПАРИТЕТ адміністративно-господарського штрафу у розмірі 3400 грн. (по 1700 грн. кожною постановою) згідно ст.60 Закону України Про автомобільний транспорт.

Стягнути сплачений при подачі позову судовий збір у сумі 1600 грн. (одна тисяча шістсот гривень) з Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65045, м. Одеса, вул. Базарна, 61) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ПАРИТЕТ (код ЄДРПОУ 24527686).

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили у разі неподання апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В.В. Андрухів