
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником
07 грудня 2017 року СєвєродонецькСправа № 812/364/15
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Вишгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/364/15 за адміністративним позовом Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» про стягнення коштів у сумі 226466,18 грн,
ВСТАНОВИВ:
09 листопада 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Вишгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/364/15 за адміністративним позовом Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» про стягнення коштів у сумі 226466,18 грн.
В обґрунтування заяви зазначено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 року у справі № 812/364/15 адміністративний позов Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» про стягнення коштів у сумі 226466,18 грн задоволено повністю. Станом на 01 листопада 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» з вересня 2016 року до кінця 2017 року знаходиться на обліку у Вишгородській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Київській області. Вишгородська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області є прямим правонаступником Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області. У звязку з викладеним та з метою здійснення претензійно-позовної роботи, просив замінити сторону виконавчого провадження, а саме стягувача, з Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області на Вишгородську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області (арк. спр. 91, 110-111).
Заявник у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 116, 138, 139).
Представник Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 117, 137, 138, 140).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 118, 138, 141).
Згідно з частиною другою статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 року у справі № 812/364/15 адміністративний позов Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» про стягнення коштів у сумі 226466,18 грн задоволено повністю. Стягнуто в доход бюджету кошти з наявних рахунків у банках товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» (ідентифікаційний код юридичної особи 35130376, місцезнаходження юридичної особи: 92600, Луганська область, Сватівський район, м. Сватове, вул. Комінтерна, 48) в рахунок погашення податкового боргу в розмірі 226466 грн 18 коп. (двісті двадцять шість тисяч чотириста шістдесят шість гривень 18 копійок) в тому числі: по авансових внесках з податку на прибуток приватних підприємств (код 11024000) - в розмірі 3067 грн 75 коп. (три тисячі шістдесят сім гривень 75 копійок), з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код 14010100) - 223398 грн 43 копійки (двісті двадцять три тисячі триста дев'яносто вісім гривень 43 копійки) (арк. спр. 45-47).
Постанова Луганського окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 року у справі № 812/364/15, яка підлягає примусовому виконанню, набрала законної сили 30 червня 2015 року (арк. спр. 119-120).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 08 липня 2015 року товариству з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» розстрочено виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 року у справі № 812/364/15 за адміністративним позовом Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» про стягнення коштів у сумі 226466,18 грн, строком на 36 (тридцять шість) календарних місяців, починаючи з липня 2015 року по червень 2018 року включно, шляхом сплати заборгованості рівними частинами по 6290,73 грн (шість тисяч двісті девяносто гривень 73 коп.) щомісячно, згідно з графіком погашення заборгованості (арк. спр. 82-83).
Відповідно до витягу з АІС «Податковий блок» товариство з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» до 31 грудня 2017 року перебуває на обліку у Вишгородській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Київській області як платник податків за неосновним місцем обліку (арк. спр. 92-94).
Згідно з положеннями абзацу першого пункту 1.4 розділу І Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22 квітня 2014 року № 462) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1562/20300 (далі Порядок № 1588), з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання осіб (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
У разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків (пункт 10.1 розділу Х Порядку № 1588).
Пунктом 10.13 розділу Х Порядку № 1588 передбачено, що у разі зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання - платника податків сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється таким платником податків за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду:
1) у такому випадку контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням одночасно із зняттям з обліку юридичної особи - платника податків за основним місцем обліку здійснює взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку згідно із розділом VII цього Порядку без подання заяви платником податків та з урахуванням особливостей, визначених пунктами 10.14 - 10.21 цього розділу;
2) до закінчення року платник податків обліковується в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) з ознакою того, що він є платником податків до закінчення року, а в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) - з ознакою того, що він є платником податків з наступного року.
Відповідно до пункту 10.14 розділу Х Порядку № 1588 після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати на обліку в такому органі з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, а контролюючий орган стосовно платника податків продовжує адмініструвати податки, збори у частині завершення процедур такого адміністрування до:
закінчення документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов'язань за її результатами, якщо перевірка була розпочата або призначена та контролюючий орган вже повідомив платника податків про її проведення;
повернення надміру сплачених платежів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, у разі якщо до кінця бюджетного періоду спливає строк повернення або відшкодування і відповідно висновки щодо відшкодування виконані в повному обсязі;
закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань та інших справ адміністративного судочинства, крім випадків заміни такого контролюючого органу (як сторони або третьої особи в адміністративній справі) іншим контролюючим органом.
Згідно з пунктом 10.15 розділу Х Порядку № 1588 контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) передає облікову справу платника податків та інші документи щодо адміністрування податків, зборів контролюючому органу за основним місцем обліку разом з одним примірником повідомлення за формою № 11-ОПП (із заповненим IV розділом) у такі строки:
після закінчення бюджетного періоду стосовно платників податків, визначених у пункті 10.13 цього розділу;
протягом двох робочих днів після зняття з обліку в інших випадках.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10 листопада 2017 року за № НОМЕР_1 товариство з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» (ідентифікаційний код 35130376) зареєстровано за адресою: 03189, м. Київ, Голосіївський район, вулиця Вільямса Академіка, будинок 6 Д, офіс 43, та перебуває на обліку як платник податків та платник єдиного внеску у державній податковій інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві (арк. спр. 100-104).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі Закон № 1404) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною другою статті 15 Закону № 1404 передбачено, що стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
За рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, що приймаються судами у справах, які розглядаються в порядку цивільного, адміністративного та господарського судочинства, стягувачем виступає державний орган, за позовом якого судом прийнято відповідне рішення (частина третя статті 15 Закону № 1404).
Згідно з частиною першою статті 6 Закону № 1404 у випадках, передбачених законом, рішення щодо стягнення майна та коштів виконуються органами доходів і зборів, а рішення щодо стягнення коштів - банками та іншими фінансовими установами.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Із змісту наведеної законодавчої норми випливає, що Податковим кодексом України встановлено особливий порядок виконання судових рішень про стягнення коштів з платника податків у рахунок погашення податкового боргу. Органами стягнення за такими рішеннями, які здійснюють процедуру їх примусового виконання, є контролюючі органи в розумінні Податкового кодексу України.
Механізм виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу передбачений главою 12 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976 (далі Інструкція № 22).
Відповідно до пункту 12.1 глави 12 Інструкції № 22 органом стягнення (стягувачем) податкового боргу, простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) відповідно до статті 41 Податкового кодексу України та статті 17 Бюджетного кодексу України є контролюючі органи.
Згідно з пунктом 12.2 глави 12 Інструкції № 22 стягувач ініціює стягнення коштів у випадках, визначених пунктом 12.1 глави 12 цієї Інструкції:
1) з рахунків платників податків - на підставі рішення суду або рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу (за умов, визначених пунктом 95.5статті 95 Податкового кодексу України);
2) з рахунків суб'єктів господарювання - на підставі рішення суду.
Стягувач для стягнення коштів оформляє не менше ніж у трьох примірниках інкасове доручення (розпорядження) за формою, наведеною в додатку 24 до цієї Інструкції, згідно з вимогами щодо заповнення розрахункових документів, що викладені в додатку 8 до цієї Інструкції. У реквізиті «Призначення платежу» інкасового доручення (розпорядження) стягувач зазначає назву, дату видачі та номер (якщо він присвоєний) судового рішення/рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу. Судове рішення/рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, на підставі якого оформлено інкасове доручення (розпорядження), банку не подається (пункт 12.4 глави 12 Інструкції № 22).
Отже, чинне законодавство передбачає окремий порядок примусового виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу. Процедура погашення податкового боргу є самостійною процедурою, яка регулюється нормами Податкового кодексу України.
Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», який набрав чинності 01 січня 2017 року, внесені зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, зазначеним Законом внесені зміни до статті 19-1, доповнено кодекс статтями 19-2 і 19-3, пункт 41.1 статті 41 викладено в новій редакції.
Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Головне управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код 39393260) є органом державної влади та зареєстровано юридичною особою, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 07 грудня 2017 року за № НОМЕР_2 (арк. спр. 121-123).
Згідно з Положенням про Головне управління ДФС у Київській області, затвердженим наказом Державної фіскальної служби України від 09 серпня 2017 року № 529, Головне управління ДФС у Київській області є територіальним органом Державної фіскальної служби України, який підпорядковується Державній фіскальній службі України. Головне управління ДФС у Київській області є органом доходів і зборів. Основними завданнями Головного управління ДФС у Київській області є забезпечення реалізації державної податкової політики та політики у сфері державної митної справи, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного (при виконанні повноважень з контрольно-перевірочної, оперативно-розшукової роботи, досудового розслідування, перевірок фінансових операцій, які можуть бути повязані з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом) законодавства, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків і зборів та інших платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, державної політики з адміністрування єдиного внеску, а також боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів. Відповідно до підпунктів 2, 9, 19 пункту 4 вказаного Положення Головне управління ДФС у Київській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює адміністрування податків і зборів та інших платежів, єдиного внеску в порядку, встановленому законом, забезпечує контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою їх нарахування та сплати до бюджету і відповідних позабюджетних фондів, здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертається до суду у випадках, передбачених законодавством (арк. спр. 124-130).
Державні податкові інспекції згідно зі статтею 19-3 Податкового кодексу України здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, обєктів оподаткування та обєктів, повязаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Вишгородська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код 39466569) є органом державної влади та зареєстровано юридичною особою, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 07 грудня 2017 року за № НОМЕР_3 (арк. спр. 131-132).
Згідно з Положенням про Вишгородську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області, затвердженим наказом Державної фіскальної служби України від 27 березня 2017 року № 202, Вишгородська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області з центром у м. Вишгороді є територіальним органом Державної фіскальної служби України, який підпорядковується Державній фіскальній службі України та Головному управлінню ДФС у Київській області. Вишгородська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області є органом доходів і зборів. Основними завданнями Вишгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області є здійснення сервісного обслуговування платників податків, виконання інших функцій сервісного обслуговування платників податків, визначених законом, забезпечення реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства у межах повноважень, передбачених законом (арк. спр. 133-136).
Отже, до функцій Вишгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області відповідно до внесених Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» змін до Податкового кодексу України не входить функція з погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
З викладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу у межах повноважень, є Головне управління ДФС у Київській області, а не Вишгородська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області.
Вищезазначене свідчить про відсутність правових підстав для заміни стягувача у виконавчому провадженні з примусового виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 08 червня 2015 року у справі № 812/364/15, з Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області на Вишгородську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області.
Керуючись статтями 158, 160, 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Вишгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/364/15 за адміністративним позовом Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Сватівський завод експериментального лиття» про стягнення коштів у сумі 226466,18 грн відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяОСОБА_1