КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2017 року № 810/3076/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємство "Мрія - С" до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
11 вересня 2017 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство "Мрія - С" (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Київській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 2 березня 2017 р. № 0007461406.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідачем винесено протиправно, оскільки відповідач дійшов передчасного висновку про несвоєчасне оприбуткування позивачем готівкових коштів, а саме, за Z-звітами від 18 лютого 2017 р. № 1342 та від 20 лютого 2017 р. № 1343 у сумі 6700 грн 00 коп., та перевищення денних лімітів залишку готівки в касі на загальну суму 7439 грн 68 коп. Стверджував, що під час проведення перевірки Книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) була надана перевіряючим до перевірки, та у ній своєчасно були роздруковані в день надходження готівкових коштів та підклеєні Z-звіти за вказані дати та своєчасно внесено записи про розділ обліку руху готівки. Зазначив, що перевіряючим надавався наказ позивача від 3 січня 2017 р. № 2 «Про затвердження ліміту каси» (а.с. 3-7).
Відповідач позов не визнав, подав до суду письмові заперечення, в яких у його задоволенні просив відмовити, посилаючись на те, що перевіряючими було встановлено: факт несвоєчасного оприбуткування позивачем готівкових коштів на загальну суму 6700 грн 00 коп. та факт перевищення денних лімітів залишку готівки в касі на загальну суму 7439 грн 68 коп. У зв'язку з виявленим порушенням, ним було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення (а.с. 43-45).
30 листопада 2017 р. представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач проти розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.
20 березня 2017 р. відповідачем було проведено фактичну перевірку господарської одиниці позивача (стоматологічної поліклініки), яка розташована за адресою: м. Бровари, вул. Гагаріна,2, за результатами якої у цей же день складено акт перевірки №005199 (далі - акт перевірки) (а.с. 8).
У названому акті перевірки зазначено, що на момент перевірки встановлено факти:
- несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів, а саме, за Z-звітами від 18 лютого 2017 р. № 1342 та від 20 лютого 2017 р. № 1343 у сумі 6700 грн 00 коп., у день одержання готівкових коштів вказані суми не проведено по касовій книзі. Останній запис про оприбуткування готівки за 17 лютого 2017 р., останній оформлений прибутковий касовий ордер № 38 за 17 лютого 2017 р., видатковий касовий ордер - № 24 за 17 лютого 2017 р.;
- перевищення денних лімітів залишку готівки в касі на загальну суму 7439 грн 68 коп. (а.с. 49-50).
У розділі "Висновок" названого акта перевірки зазначено, що позивачем порушено вимоги:
- п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 6 липня 1995 р. № 265/95-ВР (далі - Закон № 265/95-ВР);
- п. 2.6, п. 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637 (далі - Положення) (а.с. ).
2 березня 2017 р. на підставі висновків названого акта перевірки, відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 0007461406, яким на позивача за порушення вимог п. 2.6, п. 2.8 Положення накладено штрафні санкції у сумі 48 379 грн 38 коп. (далі - податкове повідомлення-рішення № 0007461406) (а.с. 9).
У зв"язку з тим, що позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, ним було подано даний позов до суду.
Спірні правовідносини врегульовані Положенням.
Відповідно до вимог п. 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ) надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Як убачається з п. 2.8 Положення підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства (підприємця) може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
Наявні матеріали справи свідчать про таке.
Оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено у зв"язку з тим, що, на думку відповідача, позивачем було порушено вимоги п. 2.6 та п. 2.8 Положення, а саме: не своєчасно оприбутковано готівкові кошти у сумі 6700 грн 00 коп. та перевищено денні ліміти залишку готівки в касі на загальну суму 7439 грн 68 коп.
Податковим повідомленням-рішенням № 0007461406 до позивача застосовано штрафні санкції за порушення вимог п. 2.6 Положення у сумі 33 500 грн 00 коп. та за порушення вимог п. 2.8 Положення - у сумі 14 879 грн 38 коп.
Стосовно правомірності застосування відповідачем до позивача штрафних санкцій у сумі 33 500 грн 00 коп., судом встановлено таке.
Згідно з вимогами п. 1.2 Положення оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, КОРО.
Як вже зазначалося, відповідно до вимог п. 2.6 названого Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до вимог п. 7.15 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (розрахункової книги (далі - РК)), визначено в пункті 2.6 цього Положення.
Як убачається зі ст. 1 Указу "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 р. № 436/95, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються НБУ, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку про те, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій і веденням КОРО на підставі фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: роздрукування фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій та своєчасне відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій.
Отже, процедура оприбуткування готівки в касі полягає не лише в роздрукуванні фіскального чеку, а і в своєчасному здійсненні запису в книзі обліку розрахункових операцій на підставі відповідного Z-звіту, відповідно невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність (абз. 3 ст. 1 Указу №436/95).
Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 4 листопада 2015 р. у справі № 21-3680а15.
Відповідно до вимог ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Як вже зазначалося, перевіряючі дійшли висновку щодо не своєчасного оприбуткування позивачем готівкових коштів у сумі 6700 грн 00 коп. за Z-звітами від 18 лютого 2017 р. № 1342 та від 20 лютого 2017 р. № 1343, оскільки останній запис про оприбуткування готівки за 17 лютого 2017 р., останній оформлений прибутковий касовий ордер № 38 за 17 лютого 2017 р., видатковий касовий ордер - № 24 за 17 лютого 2017 р.
Так, у судовому засіданні було досліджено оригінал КОРО позивача, належним чином завірена копія якої долучена до матеріалів справи (а.с. 57-61).
Згідно з поясненнями представника позивача в судовому засіданні, нею записи до КОРО за Z-звітами від 18 лютого 2017 р. № 1342 та від 20 лютого 2017 р. № 1343 було внесено з запізненням. Крім того, представник позивача зазначила, що 18 лютого 2017 р. - це субота, а 20 лютого 2017 р. - понеділок, оскільки робочий день закінчився о 19 год 17 хв. (підтверджується Z-звітом від 20 лютого 2017 р. № 1343) запис до КОРО не було внесено у зв'язку з перевіркою відповідача.
Дане твердження також викладено у письмових поясненнях позивача (а.с. 65-66). Наведене свідчить, що позивачем не було дотримано процедуру оприбуткування готівки в касі (роздрукуванно фіскальні чеки, та не було своєчасно здійснено записи в КОРО на підставі відповідних Z-звітів).
При вирішенні справи судом не може бути взято до уваги посилання позивача на те, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій і веденням КОРО на підставі фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій оприбуткуванням готівки є лише роздрукування фіскальних звітних чеків з наведених вище підстав.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції, передбачені абз. 3 ст. 1 Указу №436/95, у сумі 33500 грн 00 коп. (6700 грн 00 коп. (сума готівкових коштів за Z-звітами від 18 лютого 2017 р. № 1342 та від 20 лютого 2017 р. № 1343, яка не була своєчасно оприбуткована позивачем)*5).
Стосовно правомірності застосування відповідачем до позивача штрафних санкцій у сумі 14 879 грн 38 коп.
Як вже зазначалося, названа сума штрафних санкцій застосована до позивача у зв'язку з порушенням позивачем вимог п. 2.8 Положення, а саме, перевищенням денних лімітів залишку готівки в касі на загальну суму 7439 грн 68 коп. за період з 14 липня 2016 р. по 3 січня 2017 р.
Згідно з розрахунком понадлімітних залишків готівки в касі, який є додатком до акта перевірки, перевіряючими були встановлені понадлімітні залишки готівкових коштів в касі позивача на загальну суму 7439 грн 69 коп., зокрема, за: 14 липня 2016 р. у сумі 236 грн 42 коп.; 18 липня 2016 р. - 196 грн 42 коп.; 26 липня 2016 р. - 126 грн 42 коп.; 1 серпня 2016 р. - 876 грн 42 коп.; 11 серпня 2016 р. - 238 грн 43 коп.; 13 вересня 2016 р. - 596 грн 56 коп.; 20 вересня 2016 р. - 216 грн 56 коп.; 21 вересня 2016 р. - 1971 грн 56 коп.; 1 листопада 2016 р. - 250 грн 96 коп.; 9 листопада 2016 р. - 285 грн 57 коп.; 22 листопада 2016 р. - 2075 грн 57 коп.; 1 грудня 2016 р. - 24 грн 76 коп.; 14 грудня 2016 р. - 241 грн 65 коп.; 3 січня 2017 р. - 102 грн 39 коп. (а.с. 55).
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою регулюються Положенням про ведення касових операцій, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320 (далі - Положення №637).
Згідно з вимогами п. 2.7 Положення № 637 виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення. Банкам і підприємцям ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) не встановлюються.
Відповідно до вимог п. 1.2 вказаного Положення ліміт залишку готівки в касі - це граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.
Як убачається з п. 5.3 Положення № 637, ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи.
Згідно з вимогами п. 2.8 Положення № 637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.
Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.
Відповідно до вимог п. 3.7 Положення № 637 приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.
Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку через інкасаторів, є копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчена підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача.
Отже, суб'єкти господарювання зобов'язані здавати до банків готівку, що перевищує затверджений ліміт каси. При цьому документом, що підтверджує здавання готівки до банку є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки.
Як убачається з п. 5.9 Положення, готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства. Не вважаються понадлімітними в день їх надходження і ті готівкові кошти, що надійшли до кас підприємств у вихідні та святкові дні та були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків наступного робочого дня банку та підприємства або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання їх до банку і одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного робочого дня на потреби, які пов'язані з діяльністю підприємства.
Аналіз наведеної норми свідчить, що кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження лише у випадках, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були видані для використання підприємством відповідно до законодавства наступного робочого дня.
Представником позивача в судовому засіданні було визнано факт наявності понадлімітних залишків в касі підприємства в названі вище дати.
Зокрема, представник позивача пояснив, що гроші залишали в касі для розрахунку з постачальниками товарів для здійснення підприємницької діяльності.
Проте, при вирішенні справи не може бути взято до уваги надані представником позивача документи на підтвердження використання понадлімітних коштів на потреби підприємства, оскільки таке право позивача передбачено лише використання підприємством наступного робочого дня, а позивачем такі кошти були використані з пропуском названого строку.
Доказів здавання понадлімітних готівкових коштів за вказані вище дати до банку позивачем суду надано не було.
Наведене свідчить, що відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції у сумі 14 879 грн 78 коп.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, чого не було зроблено позивачем.
Відповідно до вимог ч. 2. ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, що було зроблено відповідачем.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 2 березня 2017 р. № 0007461406 відповідачем винесено правомірно, а отже, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
у задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Виноградова О.І.