КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2017 року № 810/3348/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі до ПрАТ «Укргазбуд» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах , -
в с т а н о в и в :
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі з позовом до Публічного акціонерного товариства "Укргазбуд" про стягнення заборгованості щодо покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком № 2 за період квітень - вересень 2017 року, у розмірі 11 773, 67 грн.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що здійснював виплату пенсій пенсіонеру ОСОБА_1, який працював на підприємстві відповідача і отримав право на пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку. Посилаючись на частину другу розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", позивач просить суд стягнути суму витрат на виплату та доставку пенсій цього пенсіонера з відповідача.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав клопотання, в якому просив розглядати справу за його відсутності, а також надав суду письмові заперечення, в яких просив у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях посилаючись на те, що він не є платником фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій
На підставі ч. 4 ст. 122 та ч. 6 ст. 128 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими.
Відповідач 29.04.1994 зареєстрований як юридична особа, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
ОСОБА_2 з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань Публічне акціонерне товариство „Укргазбуд” у зв’язку зі зміною організаційно-правовової форми стало Приватним акціонерним товариством «Укргазбуд».
Як слідує з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська пенсія за віком на пільгових умовах за списком № 2 була призначена громадянину ОСОБА_1 на підставі Постанови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 17.11.2015 року у справі № 200/21924/15-ц.
Крім того, Бабушкінським районним судом м. Дніпропетровська було встановлено факт, що відповідно до записів у трудовій книжці (№ 8-17) гр. ОСОБА_1 дійсно працював газоелектрозварювальником у Будівельному управлінні № 4 треста «Укрсхіднафтогаз», яке в подальшому було перейменовано у Будівельне управління № 4 акціонерного товариства Фірми «Укргазбуд» та у Будівельне управління Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» з 29.09.1983 наказ № 113к від 05.10.1983 по 12.03.2013 наказ № 22-К від 12.03.2013.
Також, 01.10.2013 року Будівельним управлінням № 4 Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» надавалась довідка про заробітну плату для обчислення пенсії № 11 та додаток до неї, що підтверджує його трудовий і тому не можливість надання Відповідачем довідки про підтвердження наявного трудового стажу з посиланням на те. що всі архівні документи відсутні за місцем їх зберігання для призначення пенсії не відповідає дійсності.
Постановою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська також було зобов’язано Будівельне управління № 4 Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» надати гр. ОСОБА_1 відповідні документи, які підтверджують термін роботи на даному підприємстві за період з 29.09.1983 по 12.03.2013 для обчислення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
Позивачем здійснено розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсії на підставі статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (список №1, список № 2), згідно вимог ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та визначено розмір витрат за період квітень - вересень 2017 року у розмірі 11 773, 67 грн., які підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача у зв’язку з виплатою та доставкою пенсій пенсіонеру.
Заборгованість у сумі 11 773, 67 грн. відповідачем у добровільному порядку не сплачено.
Даючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України від 09.07.2003 № 1058-ІV), зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.
Відповідно до пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII). У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
В абзаці п’ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону № 1788-XII, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списком № 1 та списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п’ятого підпункту 1 пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року – за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок ПФУ та Державного бюджету України відповідно.
Однак, специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.
Так, зі змісту статті 14 Закону № 1788-XII слідує, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Виходячи зі змісту положень пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV у контексті статті 14 Закону № 1788-XII, можна зробити висновок, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року – за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону № 1788-XII.
Вирішуючи питання щодо застосування судом статті 55 Закону № 796-ХІІ з метою визначення кінцевого терміну відшкодування платниками пільгових пенсій, призначених за списком № 2, суд виходить із того, що відповідно до положень частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.
Крім того, відповідно до пункту 16 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать зазначеному Закону.
Таким чином, стаття 55 Закону № 796-ХІІ як загальна до спірних правовідносин застосовуватися не може. Натомість застосуванню підлягають норми Закону № 1058-IV, оскільки у цій справі предметом розгляду є не визначення права на пенсію особам, що мають спеціальний статус постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а зобов’язання відшкодовувати витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 2, до набуття права на пенсію за віком.
Вирішуючи питання стосовно співвідношення пункту 6 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV та підпункту 6.6 пункту 6 Інструкції, суд виходить із того, що "надбавки та підвищення", які встановлюються та виплачуються відповідно до положень Закону № 1788-XII відрізняються від поняття "збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку", визначеного Законом № 1058-IV, оскільки законодавством передбачено не тільки різні підстави для таких змін розмірів пенсій (під час встановлення та виплати додаткових доплат, надбавок, підвищень застосовуються норми Закону № 1788-XII, під час здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням збільшення, яке відбулось внаслідок її перерахунку, – Закон № 1058-IV), а й правові наслідки - додаткові доплати, надбавки, підвищення мають окремий статус та обліковуються окремими рядками, а збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку за нормами Закону №1058-IV становить її основний розмір.
Крім цього, територіальні управління ПФУ зобов’язані надсилати розрахунки боржникам по пільгових пенсіях, а також повідомляти про перераховані пенсії, що свідчить про обов’язок підприємств відшкодовувати основний розмір пенсій в повному обсязі, в тому числі перераховані пенсії, а не відповідно до протоколів про призначення пенсії, адже згідно із пунктом 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів ПФУ щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го числа поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Виходячи зі змісту абзацу другого пункту 6.8 Інструкції у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування, органи ПФУ повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
ОСОБА_2 ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Жодних доказів щодо неправомірності визначення розміру та складу фактичних витрат позивача на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, неправомірності їх нарахування, а також доказів щодо погашення наявної у відповідача заборгованості суду надано не було.
Крім цього, розрахунки відповідачем в адміністративному порядку оскаржено не було.
На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 86, 94, 122, 128, 159 – 163, 167, 254 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» на користь Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період квітень - вересень 2017 року у розмірі 11 773 (одинадцять тисяч сімсот сімдесят три) грн. 67 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лапій С.М.