
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" грудня 2017 р. Справа № 809/1492/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Арабчук В.М.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства "Тростянецький м'ясокомбінат" про стягнення штрафів, -
ВСТАНОВИВ:
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства "Тростянецький м'ясокомбінат" про стягнення штрафів згідно постанов №№154-ЦА-УП-Е, 155-ЦА-УП-Е від 20.04.2017.
Позовні вимоги мотивовано тим, що в порушення вимог статті 40 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 №2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712, публічним акціонерним товариством «Тростянецький мясокомбінат» не розміщено в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та не подано позивачу у вигляді електронних документів річні інформації за 2013, 2014 та 2015 роки, які містять достовірну інформацію про забезпечення випуску боргових цінних паперів. В звязку з наведеними порушеннями на ринку цінних паперів, до публічного акціонерного товариства "Тростянецький м'ясокомбінат" на підставі постанови №№154-ЦА-УП-Е від 20.04.2017 застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу в розмірі 17000,00 грн., а на підставі постанови 155-ЦА-УП-Е від 20.04.2017 застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу також в розмірі 17000,00 грн. Вказані штрафи відповідачем в добровільному порядку не сплачено, а тому згідно статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» позивач просить суд стягнути в дохід Державного бюджету України зазначені штрафні санкції в загальному розмірі 34000,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.
27.11.2017 на електронну пошту Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника публічного акціонерного товариства "Тростянецький м'ясокомбінат" від 24.11.2017 №175 про надання часу для примирення сторін по даній справі. В судовому засіданні 27.11.2017 суд задовольнив вказане клопотання та надав сторонам тижневий термін для реалізації права на примирення.
04.12.2017 представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча був повідомлений належним чином про час та дату судового засідання. Правом на подання заперечення на позов не скористався, доказів досягнення сторонами примирення суду не подав.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство «Тростянецький мясокомбінат» 02.02.1995 зареєстроване як юридична особа, що підтверджується відомостями з Єдиного держаного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.
Відповідач розмістив в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річні інформації за 2013 рік (дата розміщення 22.05.2014), за 2014 рік (дата розміщення 30.04.2015), за 2015 рік (дата розміщення 30.04.2016), однак у складі вказаних інформацій розкрита недостовірна інформація про забезпечення випуску боргових цінних паперів.
Розпорядженням уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери за №162-ЦА-УП-Т від 07.07.2016 публічне акціонерне товариство «Тростянецький мясокомбінат» було зобовязано до 16.08.2016 розмістити в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річні інформації за 2013, 2014 та 2015 роки, які містять достовірну інформацію про забезпечення випуску боргових цінних паперів (а.с.35-36).
Суд встановив, що станом на 28.02.2017 в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відсутні виправлення річних інформацій публічного акціонерного товариства «Тростянецький мясокомбінат» за 2013, 2014 та 2015 роки, що свідчить про невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 07.07.2016 №162-ЦА-УП-Т.
За вказаним фактом 09.03.2017 уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийняла постанову про порушення відносно відповідача справи про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с.29-30).
21.03.2017 уповноваженою особою позивача складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів за №200-ЦА-УП-Е (а.с.23), на підставі якого 05.04.2017 винесено постанову про розгляд 20.04.2017 справи відносно публічного акціонерного товариства «Тростянецький мясокомбінат» про правопорушення на ринку цінних паперів.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів позивач 20.04.2017 прийняв постанову №154-ЦА-УП-Е про накладення на відповідача санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 07.07.2016 №162-ЦА-УП-Е (10-11).
Також, суд встановив, що відповідач подав до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у вигляді електронних документів річні інформації за 2013 рік (дата подання 28.05.2014, реєстраційний номер - 27412), за 2014 рік (дата подання 21.05.2015, реєстраційний номер - 46589), за 2015 рік (дата подання 30.04.2016, реєстраційний номер - 64766), однак у складі поданих інформацій розкрита недостовірна інформація про забезпечення випуску боргових цінних паперів.
Розпорядженням уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери за №161-ЦА-УП-Т від 07.07.2016 публічне акціонерне товариство «Тростянецький мясокомбінат» було зобовязано до 16.08.2016 подати до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку річні інформації за 2013, 2014 та 2015 роки, які містять достовірну інформацію про забезпечення випуску боргових цінних паперів (а.с.37-38).
Суд встановив, що станом на 28.02.2017 до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надходили виправлені річні інформації публічного акціонерного товариства «Тростянецький мясокомбінат» за 2013, 2014 та 2015 роки, що свідчить про невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 07.07.2016 №161-ЦА-УП-Т.
За вказаним фактом 09.03.2017 уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийняла постанову про порушення відносно відповідача справи про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с.31-32).
21.03.2017 уповноваженою особою позивача складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів за №201-ЦА-УП-Е (а.с.23), на підставі якого 05.04.2017 винесено постанову про розгляд 20.04.2017 справи відносно публічного акціонерного товариства «Тростянецький мясокомбінат» про правопорушення на ринку цінних паперів.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів позивач 20.04.2017 прийняв постанову №155-ЦА-УП-Е про накладення на відповідача санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 07.07.2016 №161-ЦА-УП-Е (12-13).
Судом встановлено, що згідно супровідного листа від 24.04.2017 №14/01/7820 (а.с.9), позивачем направлено публічному акціонерному товариству «Тростянецький мясокомбінат» рекомендованою кореспонденцією вищезазначені постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, що підтверджується копіями фіскальних чеків та реєстрів поштових відправлень (а.с.18-20).
Постанови №№154-ЦА-УП-Е, 155-ЦА-УП-Е від 20.04.2017 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у передбаченому законодавством порядку публічним акціонерним товариством «Тростянецький мясокомбінат» не оскаржувались.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку, регулює Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок», а правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Так, відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», учасники фондового ринку - емітенти або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку.
Відповідно до частини 1 статті 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобовязані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Додаткові вимоги до розкриття інформації емітентами цінних паперів, які пройшли процедуру лістингу на фондовій біржі, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Окрім цього, згідно частини 1 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», регулярна інформація про емітента це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 4 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» передбачено, що річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (частина 6 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»).
Так, рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 №2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712, затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів (в редакції, чинній на час виникнення даних правовідносин), яке регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регуляторної (квартальної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів цінних паперів та звіті про результати розміщення цінних паперів емітентами цінних паперів, а також регулює строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті (веб-сторінці).
Згідно пункту 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
При цьому, частиною 1 статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Так, відповідно до пункту 8 та 10 частини 1 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Як встановлено судом вище, позивач прийняв та направив відповідачу розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери за №162-ЦА-УП-Т та №162-ЦА-УП-Т від 07.07.2016, вимоги яких публічне акціонерне товариство «Тростянецький мясокомбінат» не виконало (а.с.35-38).
Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів встановлена статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Так, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів позивач застосовує до юридичних осіб фінансові санкції у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, порядок застосування санкцій до юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів встановлено статтею 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Згідно абзацу 1 статті 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів. Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Абзацом 5 статті 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
В даному випадку за результатами розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів позивач 20.04.2017 прийняв постанову №154-ЦА-УП-Е про накладення на відповідача санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 07.07.2016 №162-ЦА-УП-Е, та постанову №155-ЦА-УП-Е про накладення на відповідача санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 07.07.2016 №161-ЦА-УП-Е (10-13). Вказані постанови Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку направила публічному акціонерному товариству «Тростянецький мясокомбінат» рекомендованою кореспонденцією, що підтверджується копіями фіскальних чеків та реєстрів відправлень (а.с.18-20).
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що не розмістивши в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та не подавши до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виправлені річні інформації за 2013, 2014 та 2015 роки, які містять достовірну інформацію про забезпечення випуску боргових цінних паперів, відповідач порушив вимоги статті 40 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 №2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712. В зв'язку із вчиненням вказаних правопорушень на ринку цінних паперів, публічне акціонерне товариство "Тростянецький м'ясокомбінат" було притягнуто до відповідальності у відповідності до статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" шляхом накладення санкцій у вигляді штрафу згідно постанов №№154-ЦА-УП-Е, 155-ЦА-УП-Е від 20.04.2017 на загальну суму 34000,00 грн.
Докази на підтвердження сплати відповідачем штрафних санкцій в суду відсутні. Отже, за відповідачем рахується заборгованість по сплаті штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в загальному розмірі 34000,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Тростянецький м'ясокомбінат" (код 00443128), в дохід Державного бюджету України штрафні санкції згідно постанов №№154-ЦА-УП-Е, 155-ЦА-УП-Е від 20.04.2017 в сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 07.12.2017.