Постанова № 70791771, 29.11.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2017
Номер справи
804/7048/17
Номер документу
70791771
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2017 р. Справа № 804/7048/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Букіної Л.Є.

за участі:

секретаря судового засідання Червяченко Д.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Український науково – дослідний та проектно – розвідувальний інститут промислової технології» до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафувід 05 жовтня 2017 року № 242/4.2-10/666,-

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Український науково – дослідний та проектно – розвідувальний інститут промислової технології» (далі по тексту – ДП «УкрНДПРІпт») звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (далі – Управління Держпраці) з вимогою про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 05.10.2017 року № 242/4.2-10/666.

В обґрунтування позову посилалося на те, що контролюючий орган не мав правових підстав для проведення перевірки з огляду на відсутність відповідних форм документів, які мають складатися за результатами інспекційного відвідування, що на думку позивача, є підставою для недопуску інспекторів Держпраці. Також позивач зазначає про неналежне повідомлення відповідачем про розгляд справи про накладення штрафу.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні доводам позовної заяви.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд у задоволенні позову відмовити. У наданих до суду запереченнях зазначив, що під час перевірки діяв в межах наданих повноважень, а твердження позивача щодо порушення процедури під час здійснення інспекційного відвідування і під час розгляду справи про накладення штрафу є надуманими та такими, що не відповідають дійсності.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог з таких підстав.

Судом встановлено, що у період з 07 вересня по 15 вересня 2017 року на підставі наказу від 05.09.2017 № 68-1 і направлення на проведення інспекційного відвідування від 05.09.2017 року № 205/4.7-10 інспектором праці здійснено вихід за адресою: Дніпропетровська область, м. Жовті Води, бул. Свободи, 37 для проведення державного контролю за додержанням вимог законодавства про працю у ДП «УкрНДПРІпт», результати якого зафіксовані в акті перевірки № 242/4.2-10 від 15.09.2017 року (далі – акт перевірки).

Вказаним актом перевірки встановлено порушення позивачем вимог ст. 35 Закону України «Про оплату праці», статті 259 Кодексу законів про працю України і вимог Конвенції Міжнародної організації праці, що ратифікована Законом України від 08.09.2004 року «Про ратифікацію Конвенції міжнародної організації праці № 81 1974 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі», зокрема керівником позивача вчинено перешкоди для здійснення органами державного нагляду перевірки за додержанням законодавства про працю.

Постановою Управління Держпраці від 05.10. 2017 року № 242/4.2-10/666 за результатами розгляду справи про накладення штрафу за порушення законодавства про працю і зайнятість населення і на підставі акту перевірки на ДП «УкрНДПРІпт» накладено штраф у розмірі 9600 гривень.

При вирішенні спірних правовідносин суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у цьому Законі нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні: державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема, належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Частиною 3 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яка містить приписи щодо розпорядчих документів органів державного нагляду (контролю), передбачено, що у посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо).

Отже, аналіз приписів абз.3 ст.1 та ч.3 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дає змогу судудійти висновку, що Закон містить різні переліки форм заходів контролю, серед яких є і така форма, як інспектування.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»:

- заходи контролю здійснюються органами, зокрема державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами;

- зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов’язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 цього Закону.за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до пунктів 1, 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2017 №96 (далі Положення), Державна служба України з питань праці (далі - Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі – загальнообов’язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100 утворено територіальні органи Держпраці, зокрема Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області.

Наказом Держпраці від 22.06.2017 року № 75 затверджено «Положення про Головне управління Держпраці у Дніпропетровській областіі» (далі Положення про Управління), згідно з п.1 якого, Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області є територіальним органом Держпраці, що їй підпорядковується. Згідно з пп.5 п.4 Положення про Управління, Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю.

Відповідно до пп.5 п.6 Положення про Управління, Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області має право проводити безперешкодно відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об’єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, нагляд та контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області.

Відповідно до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295 (далі - Порядок № 295) інспекторами праці є посадові особи Держпраці та її територіальних органів, виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (далі органи контролю), посадовими обов'язками яких передбачено повноваження щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі контрольні повноваження).

Пунктом. 2 Порядку № 295 державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці: Держпраці та її територіальних органів; виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин) (далі - виконавчі органи рад).

Аналізуючи наведені норми суд доходить висновку, що відповідач, як територіальний орган Держпраці, наділений правом проводити заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності позивача з питань, віднесених до його компетенції, зокрема у формі інспекційних відвідувань.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 295, під час проведення інспекційного відвідування інспектор праці повинен пред’явити об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 295, інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення мають право, серед іншого: отримувати від державних органів інформацію, необхідну для проведення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування.

Згідно з п. 12 цього ж Порядку, вимога інспектора праці про надання об’єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій чи витягів з документів, пояснень, доступу до приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов’язковою для виконання.

Згідно з пункту 14 Порядку, під час проведення інспекційного відвідування об’єкт відвідування має право:

1) перевіряти в інспектора праці наявність службового посвідчення;

2) не допускати до проведення інспекційного відвідування у разі: відсутності службового посвідчення; якщо на офіційному веб-сайті Держпраці відсутні рішення Мінсоцполітики про форми службового посвідчення інспектора праці, акта, довідки, припису, вимоги, перелік питань, що підлягають інспектуванню; якщо строк проведення інспекційного відвідування перевищує строки, визначені пунктом 10 цього Порядку;

3) подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження про усунення порушень до акта або припису;

4) вимагати від інспектора праці внесення запису про проведення інспекційного відвідування до відповідного журналу перевірок об’єкта відвідування (за його наявності) перед наданням акта для підпису керівником об’єкта відвідування або його уповноваженим представником;

5) перед підписанням акта бути поінформованим про свої права та обов’язки;

6) вимагати від інспектора праці додержання вимог законодавства;

7) вимагати нерозголошення інформації, що становить комерційну таємницю або є конфіденційною інформацією об’єкта відвідування;

8) оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії інспектора праці;

9) отримувати консультативну допомогу від інспектора праці з метою запобігання порушенням під час проведення інспекційних відвідувань, невиїзних інспектувань.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період визначений для проведення інспекційного відвідування посадовою особою відповідача вручались посадовій особі позивача листи з переліком питань, що підлягали перевірці (лист від 08.09.2017 № 512, лист від 12.09. 2017 № 519, лист від 14.09.2017 № 529).

Проте, позивач листами від 07.09.2017 № 01-18/641, від 11.09.2017 № 01-18/648 і від 12.09.2017 № 01-18/655, що фактично тотожні за своїм змістом, у наданні такої інформації відмовляв з огляду на відсутність на офіційному веб-сайті Держпраці рішень Мінсоцполітики щодо форми акта, довідки, припису, вимоги, переліку питань, що підлягають інспектуванню. Аналогічні підстави містяться і в скарзі на дії працівників Управління Держпраці.

Проте, такі підстави для недопуску позивачем для проведення інспекційного відвідування є помилковими з таких підстав.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 295 порядок складення та форми акта, довідки, припису, вимоги визначаються Міністерством соціальної політики. Порядок складення та форми журналів, інструкції з оформлення документів, що складаються під час підготовки, в ході та за результатами інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, порядок повідомної реєстрації інспекційних відвідувань та рішень інспектора праці про відвідування роботодавця, передбачене пунктом 33 цього Порядку, визначаються Держпраці. Форми службового посвідчення інспектора праці, акта, довідки, припису, вимоги, перелік питань, що підлягають інспектуванню, оприлюднюються на офіційному веб-сайті Держпраці.

Наказом Мінсоцполітики від 02.07.2012 № 390 затверджено форму акту перевірки додержання суб’єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, в якому міститься перелік питань, які підлягають перевірці, форму припису, форму протоколу про адміністративне правопорушення та інше.

Крім того, судом здійснено вихід до інтернет-мережі на офіційний сайт Державної служби України з питань праці, де в графі: «Нормативна база» міститься інформація щодо форм актів, що складаються за результатами проведення заходів державного нагляду (контролю).

Отже, посилання представника позивача на відсутність затверджених форм акту, довідки, припису при проведенні інспекційного відвідування є необґрунтованими.

Безпідставними також вважає суд твердження позивача про неналежне повідомлення відповідачем про розгляд справи про накладення штрафу, виходячи з такого.

Механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України «Про зайнятість населення» передбачений Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 17.07.2013 р. № 509 (надалі по тексту -Порядок №509).

Згідно з п. 2 зазначеної постанови штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками.

Відповідно до абзацу 4 пункту 2 цієї ж постанови передбачено, що штрафи можуть бути накладені на підставі акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 509, уповноважена особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складання акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу (далі – справа). Справа розглядається у п’ятнадцятиденний строк з дня прийняття рішення про її розгляд.

Пункт 6 Порядку 509 встановлює, що про розгляд справи Держпраці та її територіальні органи письмово повідомляють суб'єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в Держпраці чи її територіальному органі, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.

Відповідно до п. 7 вищезгаданого Порядку справу про накладення штрафу уповноваженою посадовою особою може бути розглянуто без участі такого представника у разі, коли його поінформовано відповідно до пункту 6 цього Порядку і від нього не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення її розгляду.

Судом встановлено, що відповідачем вчинені вичерпні дії з метою повідомлення позивача, зокрема на адресу останнього сформоване Повідомлення про розгляд справи про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, яке направлене на його адресу 28.09.2017 року рекомендованим листом (копія фіскального чека від 28 вересня 2017). Крім того, наявні письмові докази свідчать про те, що ДП «УкрНДПРІпт» повідомлялося про розгляд справи про накладення штрафу телефонограмою та засобами електронного зв’язку. Проте, правом прийняти участь у розгляді справи позивач не скористався.

Абзацом 6 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України передбачено, що недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні карається у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Станом на момент виявлення порушення мінімальна заробітна плата складала 3200 грн.

Враховуючи правомірність прийнятої відповідачем спірної постанови, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Український науково – дослідний та проектно – розвідувальний інститут промислової технології» - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Повний текст постанови складений 04.12.2017 року.

Головуючий суддя ОСОБА_3