Постанова № 70789562, 30.11.2017, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
30.11.2017
Номер справи
638/15233/17
Номер документу
70789562
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 638/15233/17

Пр.. № 2-а/638/772/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2017 року суддя Дзержинського районного суду міста Харкова Наумова С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщені суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання неправомірними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії,

встановив:

10 жовтня 2017 позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом в порядку адміністративного судочинства, в якому просить:

Визнати протиправним рішення Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 08.09.2017 р. протокол № 23 щодо виключення з розрахунку при донарахуванні ( перерахунку ) їй пенсії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки працівникам управління Харківської міської ради у розмірі 50% посадового окладу згідно рішення II сесії XXII скликання від 19.10.1994 р , на загальну суму 32484 грн. 04 коп ., та зобов’язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести їй донарахування (перерахунок ) пенсії державного службовця з вересня 2010 р., включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки працівникам управління Харківської міської ради у розмірі 50% посадового окладу згідно рішення II сесії ХГIII скликання від 19.10.1994 р , на загальну суму 32484 грн. 04 коп ., на підставі довідки від 29.08.2017 р. № 105 про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією ), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» , яку видано Харківською міською радою із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її виходу на пенсію у розмірі 85% та виплатити її у повному обсязі.

Свої вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що з вересня 2010 р. вона перебуває на обліку в Шевченківському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова, яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова та отримує пенсію державного службовця.

У липні 2017 р. їй стало відомо про те, що органи пенсійного фонду України при нарахуванні пенсії включають до складу заробітної плати не всі виплаті, з яких було сплачено внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

В зв’язку з чим, 29.08.2017 року вона отримала в Харківській міській раді Довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи № 105 за період з 01.09.2008 р. по 31.08.2010 р., в яку внесені «інші виплати» та 06.09.2017 р. звернулась до Відповідача по справі із заявою про перерахунок їй пенсії з включенням до складу заробітної плати «інших виплат», а саме: надбавки 50% посадового окладу згідно рішення II сесії Харківської міської ради XXII скликання від 19.10.1994 р. б/н на суму 13959 грн. 68 коп., матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань ча суму 14109 грн.56 коп., індексації заробітної плати на суму 4414 грн.80 коп., всього суми 32484 грн. 04 коп.

05.10.2017 р. вона особисто отримала у відповідача Рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні ( перерахунку ) пенсії Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, яке відбулось 08.09.2017 р., протокол № 23, яким їй відмовлено в перерахунку пенсії.

Данну відмову позивач вважає не обґрунтованою, тому звернулась до суду з дійсним позовом.

Представник відповідача подала до суду письмову заяву про розгляд справи без її участі, зазначивши, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі та просить відмовити в їх задоволенні.

У надісланому в суд письмовому запереченні представник Шевченківського управління Пенсійного Фонду України м. Харкова позов не визнав, зазначивши, що за Законом України «Про державну службу», який набув чинності з 01.05.2016 року не передбачено здійснення перерахунку пенсії.

Згідно зі ст. 183-2 КАС України даний позов підлягає розгляду та вирішенню у порядку скороченого провадження. При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивач зверталась з заявою до Шевченківського обєднання управління Пенсійного фонду України м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії, оскільки при призначені їй пенсії вперше у вересні 2010 року до складу заробітної плати не були включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати та надбавка у розмірі 50 % посадового окладу згідно рішення ІІ сесії Харківської міської ради ХХІІ скликання від 19.10.1994 року та вважає, що відповідач повинен донарахувати їй пенсію.

Позивач у своїх вимогах посилається на ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ, який був чинний на момент призначення пенсії позивачеві, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

В задоволені зазначеної заяви позивачу було відмовлено рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсії Шевченківського обєднання упралвння пенсійного фонду України м. Харкова, яке відбулося 08.09ж.2017 року з посиланням на те, що Закон України «Про державну службу» № 3723- ХІІ від 16.12.1993 року зі змінами втратив чинність, у зв'язку з прийняттям 01.05.2015 року нового закону, яким не передбачено проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію державного службовця.

У своїх запереченнях на адміністративний позов, які відповідач надав до канцелярії суду, посилається на ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та вважає, що матеріальна допомога не входить до структури заробітної плати. Крім того зазначає, що у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога.

Відповідно до довідки «Про складові заробітної плати», яку надав позивач, до складу заробітної плати за останні 24 календарні місяці в графу «інші виплати» входили матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати.

Суд зазначає, що відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» 1993 року, що був чинним на той час, пенсія державним службовцям призначалась з урахуванням заробітної плати, з якої було сплачено страховий внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Згідно з ч.2, ч.6 ст.33 цього Закону заробітна плата державних службовців складалась з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. До інших надбавок відносились надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і матеріальна допомога на оздоровлення.

З довідки про складові заробітної плати, яку надав позивач, відображено (інші виплати) суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки у розмірі 50 % посадового окладу згідно рішення Харківської міської ради ХХІІ скликання від 19.10.1994 року., та вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано збір на державне пенсійне страхування.

Ця обставина свідчить про те, що позивач мала право на призначення їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань.

Позивач зазначає, що так як внески на обовязкове державне пенсійне страхування були сплачені в тому числі і з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати та надбавки у розмірі 50 % посадового окладу згідно рішення Харківської міської ради ХХІІ скликання від 19.10.1994 року, то ці суми при перерахунку повинні були бути враховані в складові заробітної плати, але враховані не були.

Відповідно до статті 37 Закону України № 3723 - ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 90відсотків суми посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку, одержуваного після входу на пенсію.

Згідно статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723 - ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

02.03.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 - VІІІ (надалі Закон від 02.03.2015 року № 213 - VІІІ), що набрав чинності з 01.04.2015 року, згідно з пунктом 5 розділу ІІІ прикінцевих та перехідних положень визначено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, на загальних підставах взагалі скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів, Положення про помічника - консультанта народного депутата.

Наведена норма свідчить про те, що з 01.06.2015 року не здійснюється признання пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про державну службу», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів - скасовані.

Посилання відповідача на нові норми Закону, як на підставу відмови у перерахунку пенсії є неприйнятними, оскільки відповідач застосував нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, зміни внесені до вказаної дати стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку, нові положення поширюються на тих осіб, яким пенсія призначається (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі). Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений Законом України від 02.03.2015 року № 213 - VІІІ не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим законом.

Разом з тим, до правовідносин сторін не можуть бути застосовані положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889, що набрав чинності з 01.05.2016 року, оскільки цим Законом на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинності цього Закону, тобто з 05.05.2016 року, а відтак не поширюється на тих пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності, що не позбавляє права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію.

Зокрема, відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування.

Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняттям нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод як джерело права.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку щодо задоволення позову повністю, оскільки, ОСОБА_1, мала обґрунтовані та розумні сподівання на перерахування пенсії. Визнання Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 - VІІІ правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційним судом України вважається скасуванням або обмеженням цих прав і свобод (Рішення КСУ справа № 1-28/2008), а безпідставне поширення його дії на нове законодавство є порушенням ст. 58 Конституції України .Відмовивши позивачу у вжитті цього заходу Шевченківське обєднання управління Пенсійного фонду України м. Харкова невиправдано втручається у право позивача на мирне володіння належними їй грошовими коштами. Такі дії свідчать про порушення ч. 1 ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Суд вважає, що ця обставина є додатковою, але не менш важливою підставою для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ст. 94 КАС України, стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 640 гривень.

Враховуючи викладене, керуючись статтями ч.2, ч.6 ст.33, 37, 37 - 1 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», ст.ст. 19, 22 та 64 Конституції України, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання неправомірними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії - задовольнити .

Визнати протиправним рішення Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 08.09.2017 р. протокол № 23 щодо виключення з розрахунку при донарахуванні ( перерахунку ) пенсії ОСОБА_1, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки працівникам управління Харківської міської ради у розмірі 50% посадового окладу згідно рішення II сесії XXII скликання від 19.10.1994 р .

Зобов’язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести ОСОБА_1, донарахування (перерахунок ) пенсії державного службовця з 10 квітня 2017 р., включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки працівникам управління Харківської міської ради у розмірі 50% посадового окладу згідно рішення II сесії ХГIII скликання від 19.10.1994 р,. на підставі довідки від 29.08.2017 р. № 105 про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією ), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» , яку видано Харківською міською радою із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її виходу на пенсію у розмірі 85% та виплатити її у повному обсязі з урахуванням раніше виплачених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Шевченківського об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 640 грн.

Постанова може бути оскаржена в Харківській апеляційний адміністративний суд через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя: Наумова С.М..