
Справа № 209/2206/17
Провадження № 2/209/1349/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2017 року Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі
головуючого судді Решетник Т.О.,
за участю секретаря Шаповал А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кам'янське цивільну справу за позовом ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Камянської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої суми щомісячної адресної допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Камянської міської ради звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 на користь управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Камянської міської ради суму виплаченої державної грошової допомоги у розмірі 31832,56 грн.
На обґрунтування позову зазначили, що відповідно до заяв ОСОБА_2 від 11.11.2014 року, від 12.05.2015 року та доданих до неї документів, управлінням соціального захисту населення Ірпінської міської ради призначено адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно до заяв від 20.08.2015 року, від 20.11.2015 року, 28.11.2016 року та доданих до них документів, управлінням соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Камянської міської ради призначено адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з 01.10.2015 року по 25.11.2016 року. Відповідно до п.5 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 року № 505 „Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сімї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та предявляє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сімї про взяття на облік осіб, які переміщуються. До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сімї від інших членів сімї та згода на обробку персональних даних. П. 6 Порядку передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сімї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. П.10 Порядку передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання. Згідно інформаційної довідки даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта від 08.12.2016 року № 72201896 встановлено, що у власності чоловіка відповідача є частина житлового будинку за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Древині, вулиця Садова, будинок 22. У звязку з цим, за період з 11.11.2014 року по 25.11.2016 року виникла переплата допомоги у розмірі 31832,56 грн. П. 12 Порядку передбачено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. У звязку з цим, Відповідач втратила право на одержання державної грошової допомоги та знята з обліку. П. 11 Порядку передбачено, що суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. Відповідач попереджався про необхідність повернення коштів. На теперішній час питання повернення сплаченої державної грошової допомоги відповідачем перед управлінням залишається відкритим. П. 11 Порядку передбачено, що у разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку. Тому, враховуючи вищевикладене та те, що відповідач не надав жодної інформації, щодо добровільного погашення переплати, управління змушено звернутися до суду з метою стягнення заборгованості в судовому порядку.
Представник позивача ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Камянської міської ради ОСОБА_3 в судове засідання не зявилася, заявила клопотання про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявилася, заявила клопотання про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги визнає у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, відповідач ОСОБА_2 взята на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується копією довідки № 3799 від 04.08.2015 року (а.с.16).
Згідно наданих суду матеріалів, заяв ОСОБА_2 від 28.09.2015 року, від 20.11.2015 року, від 26.05.2016 року, від 28.11.2016 року та доданих до неї документів, управлінням соціального захисту населення Дніпровського району Дніпродзержинської міської ради призначено адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (державна грошова допомога), починаючи з 01.10.2015 року по 25.11.2016 року, що підтверджується копіями заяв ОСОБА_2 від 20.08.2015 року, від 20.11.2015 року, 28.11.2016 року про призначення щомісячної адресної допомоги (а.с.7, 8, 9), копіями рішень УПСЗН Дніпровського району м. Дніпродзержинська про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 12.10.2015 року, від 08.12.2015 року, від 08.02.2016 року, від 30.05.2016 року (а.с.12, 13, 14, 15).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу за правилами, встановленими Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (з наступними змінами та доповненнями) встановлена щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно абз.1 п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (з наступними змінами та доповненнями) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п.5 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 року № 505 „Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, (далі-Порядку) для отримання грошової допомоги уповноважений представник сімї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та предявляє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сімї про взяття на облік осіб, які переміщуються. До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сімї від інших членів сімї та згода на обробку персональних даних.
Пунктом 6 вказаного Порядку визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
У своїх заявах ОСОБА_2 у розділі Інформація щодо наявності у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районі проведення антитерористичної операції (з зазначенням місцезнаходження житла) власноруч підкреслила фразу «Ні», чим підтвердила відсутність факту володіння особисто, або будь-кого з членів житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районі проведення антитерористичної операції та поставила підпис завіряючий достовірність вказаних даних.
П.10 Порядку передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Згідно інформаційної довідки даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта від 08.12.2016 року № 75201896 встановлено, що у власності чоловіка відповідача є частина житлового будинку за адресою: Волинська область, Іваничівський район, с. Древині, вулиця Садова, будинок 22, що підтверджується копією інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта від 08.12.2016 року № 75201896 (а.с.20).
Згідно наданих суду матеріалів, за період з листопада 2014 року по листопада 2016 року виникла переплата допомоги у розмірі 31832,56 грн., що підтверджується копією довідки про отримання (неотримання) допомоги № 06/2908 від 07.08.2017 року (а.с.24).
П. 12 Порядку передбачено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. У звязку з цим Відповідач втратила право на одержання державної грошової допомоги та знята з обліку. П. 11 Порядку передбачено, що суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу.
За змістом частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (частина перша статті 1215 ЦК України).
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у статті 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Вказаний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14, який має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Враховуючи викладені обставини в їх сукупності, проаналізувавши та оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить до переконання, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, таким чином стягненню з відповідача підлягає сума надміру виплаченої державної грошової допомоги у розмірі 31832,56 грн.
Згідно ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Керуючись ст. ст. 8, 10, 11, 57-60, 88, 209, 212-215, 232 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Цивільний позов ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Камянської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої суми щомісячної адресної допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, на користь управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Камянської міської ради (пр. Перемоги, 45, р/р 35216020037771 в ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Камянське, код ЄДРПОУ 03192537, МФО 820172) суму виплаченої державної грошової допомоги, у розмірі 31832 (тридцять одна тисяча вісімсот тридцять дві) гривні 56 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, на користь Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір по справі у розмірі 1600,00 гривень.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Cуддя Т.О. Решетник