
Дата документу 05.12.2017
Справа № 320/7917/17
Провадження № 2/320/4227/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2017 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді: Іваненко О.В.,
при секретарі: Михайловій Г.В.,
за участю представника позивача: ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення, незаконно отриманих бюджетних коштів,
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення бюджетних коштів.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що ОСОБА_2 звернулася до управління 12.11.2014, 12.05.2015, 23.11.2015, 22.06.2016, 01.08.2016 та 16.01.2017 за призначенням грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі. Відповідач є внутрішньо переміщена особа (далі ВПО) та знаходиться на обліку в управлінні соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області з 11.11.2014. Відповідно до рішення управління їй була призначена грошова допомога. При написанні заяви відповідач повідомила про відсутність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, районах проведення антитерористичної операції та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення. Відповідно до проведеної перевірки було встановлено, що у відповідача є у власності житлове приміщення, яке розташовано за адресою: Запорізька обл., вул. Героїв України (Кірова)АДРЕСА_1. Не надання достовірної інформації призвело до надмірної виплат державних коштів у вигляді грошової допомоги на суму 61048,07 грн. 04.09.2017 відповідачу було направлено повідомлення та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти на суму 61048,07 грн. у відповідності з чинним законодавством. До цього часу сума належна до повернення на рахунок управління не погашена. Тому позивач просить суд стягнути з ОСОБА_2 суму у розмірі 61048,07 грн.
В судовому засіданні представник позивача на задоволенні позовних вимог наполягала. Проти задоволення заяви відповідача про розстрочку виконання судового рішення не заперечувала.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову не заперечувала, та пояснила, що вона не навмисно при подачі заяв на отримання соціальної допомоги не вказала про право власності на ? частину квартири, оскільки про даний факт вона дізналася із листа УПСЗН. Також вона надала письмову заяву, в якій просить суд розстрочити їй стягнення суми у розмірі 61048,07грн., оскільки дана сума є значною для нею в звязку із важким матеріальним становищем.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Згідно ч.1 ст.212 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_2 звернулася до управління 12.11.2014, 12.05.2015, 23.11.2015, 22.06.2016, 01.08.2016 та 16.01.2017 за призначенням грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі (а.с.5, 8, 10, 12, 14, 16).
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Згідно матеріалів справи, ОСОБА_2 є внутрішньо переміщена особа (ВПО) та знаходиться на обліку в управлінні соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області з 11.11.2014, що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 11.11.2014 № НОМЕР_1 (а.с.4).
Відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, (Порядок - 509), затвердженого Постановою КМУ від 01.10.2014 № 509, довідка є документом, який видається внутрішньо переміщеній особі. Для отримання довідки повнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Відповідно до абз. 1 п. 1 постанови КМУ від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р.№ 509.
Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (Порядок - 505) внутрішньо переміщені особи мають право на грошову допомогу.
Відповідно до п. 2 Порядку - 505 грошова допомога надасться внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до рішення від 14.11.2014, 23.01.2015, 21.05.2015, 27.11.2015, 26.07.2016, 02.09.2016, 03.02.2017 грошова допомога була призначена з 12.11.2014 по 11.05.2015, з 12.05.2015 по 11.11.2015, з 12.11.2015 по 11.05.2016, з 22.06.2016 по 21.12.2016, з 01.08.2016 по 21.12.2016, з 16.01.2017 по 15.07.2017 (а.с.6,7,9,11,13,15, 17).
Згідно наданих заяв ОСОБА_2 від 12.11.2014, 12.05.2015, 23.11.2015, 22.06.2016, 01.08.2016 та 16.01.2017, при написанні заяви відповідач повідомила про відсутність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, районах проведення антитерористичної операції та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення.
Відповідно до проведеної перевірки, згідно листа КП ММБТІ від 01.09.2017 року було встановлено, що у відповідача є у власності житлове приміщення, яке розташовано за адресою: Запорізька обл., вул. Героїв України (Кірова)АДРЕСА_1 (а.с.18).
Відповідно до п. 6 Порядку - 505 грошова допомога не призначається ВПО у разі, якщо будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) мас у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово п здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану;
Відповідно до п. 11 Порядку № 505 суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
Згідно довідки від 01.09.2017 року, не надання достовірної інформації призвело до надмірної виплат державних коштів у вигляді грошової допомоги на суму 61048,07 грн. (а.с.22).
04.09.2017 відповідачу було направлено повідомлення та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти на суму 61048,07 грн. (шістдесят одна тис. сорок вісім грн. 07 коп.) у відповідності з чинним законодавством (а.с.23).
У відповідності до ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Тому, враховуючи вищевикладене, те, що до цього часу сума надміру виплачених коштів не повернута позивачу, відповідач позов визнає в повному обсязі, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача суму надміру виплачених коштів у розмірі 61048,07 грн. та судові витрати в порядку ст.79, 88 ЦПК України.
Згідно ч.3 ст.373 ЦПК України, питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Розглянувши заяву відповідача ОСОБА_2 про розстрочення виконання судового рішення в частині стягнення заборгованості в сумі 61048,07 грн., враховуючи матеріальне становище: на даний час не працює, має на утриманні трьох малолітніх дітей ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 має статус внутрішньо переміщеної особи; те що стягувана сума є значною для відповідача, представник позивача не заперечувала проти розстрочення суму боргу, тому суд вважає за можливе розстрочити відповідачу виконання судового рішення на 36 місяців.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 79, 88, 109, 118, 119, 212, 213, 214 ЦПК України, ст. ст. 11 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення бюджетних коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 (і.н.3070406106) яка мешкає: АДРЕСА_2, на користь Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради суму у розмірі 61048,07 грн. (шістдесят одна тис. сорок вісім грн. 07 коп.), перерахувавши її в ГУДКУ у Запорізькій області, одержувач: Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, МФО 820172, ОКПО 03193086, р/р 35211098032479 з розстрочкою на 36 місяців, встановивши спосіб виконання шляхом сплати щомісячних платежів у розмірі по 1695,78 гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 (і.н.3070406106) яка мешкає: АДРЕСА_2, на користь держави судовий збір у сумі 640,00 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Мелітопольського
міськрайонного суду ОСОБА_6