
_____________________ Справа № 520/10718/17
Провадження № 2-а/520/724/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.12.2017 року Київський районний суд м. Одеси:
головуючого - судді Огренич І.В.,
при секретарі - ОСОБА_1
розглянувши у судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_2 до Центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одеса, третя особа: Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування рішення, та зобовязання призначити та компенсувати пенсію, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2, звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення № 94 від 22.08.2017 року Центрального обєднаного Управління пенсійного фонду України в м. Одеса «Про відмову у призначенні пенсії» та зобов'язати Центральне обєднане Управління пенсійного фонду України в м. Одеса призначити ОСОБА_2 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 23.07.2017 року, а також зобовязати Центральне обєднане Управління пенсійного фонду України в м. Одеса виплатити пенсію за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії тобто з 14.03.2014 року відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». При цьому позивач посилається на те, що відповідачем відмовлено у призначенні ОСОБА_2, пенсії з підстав відсутності первинних документів, що підтверджують факт його участі в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
До судового засідання представник позивача ОСОБА_3, не зявився, надав до суду заяву в якій просив справу слухати у його відсутність.
Представник Центрального обєднаного Управління пенсійного фонду України в м. Одеса до судового засідання не з'явився, повідомлявся, надав до суду заперечення в яких зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_2 необґрунтовані та у їх задоволенні слід відмовити у повному обсязі, також надав до суду заяву в якій просив розглядати справу у їх відсутність.
3-я особа: представник Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації до судового засідання не з'явився, повідомлявся, про причини неявки суд не сповістив.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Як встановлено у судовому засіданні, 14.03.2017 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку фактично на 3 роки та надав всі необхідні документи передбачені «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1в редакції, затвердженоїпостановою Правління Пенсійного фонду України від 26.04.2017 за № 9-1.
Рішенням № 94 від 22.08.2017 року позивачу відмовлено, з підстав відсутності первинних документів, що підтверджують факт його участі в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року, незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку до 5 років.
Відповідно до довідки за № 73 від 05.02.1993 року та посвідчення про відрядження за № 002195, наданих Одеським автотранспортним підприємством 15182, ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС у період з 12 липня 1986 року до 23 липня 1986 року по маршруту станція Вільча Чорнобильська АЕС.
ОСОБА_2 було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, 2 категорії учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС., серії А № 246500, дата видачі 14.05.1993 року, посвідчення чинне та перереєстроване.
Відповідно до картки обліку за № 688 доз радіоактивного опромінення ОСОБА_2 в період з 12.07.1986 року по 23.07.1986 року отримав дозу опромінення 2.35 рентген.
Окрім того, судом досліджені надані позивачем докази, а саме: копія витягу із протоколу за № 36 Комісії від 23.07.1997 року про підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків Чорнобильської ЧАЕС; копія авансового звіту від 25.07.1986р; копія довідки надана ПАТ «АВТОТРАНСПОРТНЕ ПІДПРИЄМСТВО 15162» за №17 від 16.02.2017р; копія виписки із наказу за № 354 від 12.07.1986р; копія довідки за № 18 від 16.02.2017р; копія довідки за № 5/19-Ч-94 від 23.10.92; копія довідки за № 2/0-8-93П від 11.04.96р; копія наказу за № 159 від 27.03.1987р.; копія наказу за № 395 від 31.07.1986р.; копія довідки за № 25 від 09.03.2017р; копія особової картки ОСОБА_2, копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, 2 категорії учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС., серії А № 246500, дата видачі 14.05.1993 року та копія посвідчення до відзнаки «25 років героїчного подвигу», якою було нагороджено позивача 26 квітня 2011року.
Відповідно до ч. 2ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», 2категорія особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленимиЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 у період з 12 липня 1986 року по 24 липня 1986 року працював на маршруті станція Вільча Чорнобильська АЕС та брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та у звязку із цим має право на зниження пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Підстави для видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» та призначення пенсії, відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є ідентичними.
Перелік документів, що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії, встановлений «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженийпостановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1в редакції, затвердженоїпостановою Правління Пенсійного фонду України від 26.04.2017 за № 9-1.
Відповідно до п.п. 5 п. 2.1. вказаного «Порядку», до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, що засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Відповідно до п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 в редакції, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 26.04.2017 за № 9-1. зазначається, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Таким чином, рішення Центрального обєднаного Управління пенсійного фонду України в м. Одеса щодо результатів розгляду заяви ОСОБА_2 від 14.03.2017р. щодо призначення йому пенсії, мало бути датоване не пізніше 27.03.2017р. (оскільки 25.03.2017р. був вихідний день). Станом на дату подання заяви про призначення пенсії вік позивача вже складав 57 років.
Крім цього, відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Таким чином, позивач має право на компенсацію (виплату відповідачем) пенсійних виплат за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії, тобто з 14.03.2014року.
Враховуючи, що позивачем до Центрального обєднаного Управління пенсійного фонду України в м. Одеса було надано всі необхідні документи для призначення пенсії, які оформлені належним чином, а також, що позивач в період з 12 липня 1986 року по 24 липня 1986 року працював у зоні відчуження та брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є законними та підлягають задоволенню.
Згідно зіст. 2 КАС України, завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади.
Відповідно до ч. 1, 3ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо гарантується на підставіКонституції України.
Згідно з ч. 4ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового актуКонституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно дост. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.Конституція Українимає найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основіКонституції Україниі повинні відповідати їй.Конституція Україниє нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставіКонституції Українигарантується.
Відповідно дост. 256 КАС Українинегайно виконуються постанови суду, в тому числі, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст.2,4,7-9,11,71,158-163,256 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 94 від 03.11.2016 року № 94 від 22.08.2017 року Центрального обєднаного Управління пенсійного фонду України в м. Одеса «Про відмову у призначенні пенсії».
Зобов'язати управління Центральне обєднане Управління пенсійного фонду України в м. Одеса (код ЄДРПОУ 41248812) призначити та виплачувати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (65012, АДРЕСА_1, паспорт серії КЕ 400133, виданий Малиновським РВ УМВС України в Одеській області від 09.10.1996р., РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 27.03.2017 року.
Зобовязати Центральне обєднане Управління пенсійного фонду України в м. Одеса (код ЄДРПОУ 41248812) виплатити (компенсувати) пенсію ОСОБА_2 (65012, АДРЕСА_1, паспорт серії КЕ 400133, виданий Малиновським РВ УМВС України в Одеській області від 09.10.1996р., РНОКПП НОМЕР_1) за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії тобто з 14.03.2014 року відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Звернути постанову до негайного виконання у межах одного місяця.
Постанову може бути оскаржено в Одеський апеляційний адміністративний суд шляхом подання через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Огренич І. В.