
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2017 р.м.ОдесаСправа № 496/1743/17Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Горяєв І.М.Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Домусчі С.Д., Шляхтицького О.І.,
за участю секретаря Колеснікова-Горобець І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Біляївського районного суду Одеської області від 27 липня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Біляївського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача в частині відмови здійснити перерахунок пенсії позивача з моменту призначення (з 30.09.2011р.) по теперішній час; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивача з моменту призначення по теперішній час, врахувавши до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії всіх видів грошового забезпечення, в тому числі: матеріальних допомог, винагород, компенсацій, індексації, вихідних виплат при звільненні, доплат від належної суми пенсії, надбавок, а здійснити її виплату.
Позов обґрунтовував тим, що в 2011 році він вийшов на пенсію, для нарахування якої Управління податкової міліції ДПА в Одеській області надало до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про заробітну плату та інші види грошового забезпечення, з яких утримувались внески до Пенсійного фонду України, за останніх два роки. Однак, з моменту призначення пенсії сума грошового забезпечення, яка враховувалася при розрахунку пенсії, безпідставно зменшена, зокрема, до неї не враховано грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, щомісячну додаткову грошову винагороду, одноразову грошову допомогу при звільненні та індексацію грошових доходів.
Постановою Біляївського районного суду Одеської області від 27.07.2017 року позов ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ГУ ПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 в частині вимог за період з 30.09.2011р. по 01.05.2017р. залишити без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення з позовом до суду, в задоволенні решти позовних вимог відмовити.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що пенсія є періодичним щомісячним платежем, а тому позивач щомісяця мав можливість дізнатися про отримання її в розмірі, який, на його думку, не відповідає вимогам законодавства. Судом першої інстанції безпідставно не застосовано до спірних правовідносин вимоги ст.ст. 99, 100 КАС України.
Також, апелянт посилається на те, що розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить; призначення та перерахунок пенсії здійснюються на підставі відомостей відповідних міністерств та відомств, які оформлені належним чином. У довідці ГУ ДФС в Одеській області від 21.04.2017р., наданій позивачем для перерахунку пенсії, відсутнє офіційне подання з відповідними поясненнями, що не дає право відповідачу здійснити перерахунок пенсії.
Апелянт зазначає, що матеріальна допомога, винагорода, компенсації, індексація, вихідна допомога при звільненні, надбавки до складу грошового забезпечення не входять, тому пенсія ОСОБА_1 з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 з 2011 року є пенсіонером по інвалідності, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та отримує пенсію, розмір якої визначено Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пенсію позивачу обчислено в розмірі 60% сум грошового забезпечення 4202,56 грн., визначеного уповноваженим структурним підрозділом Державної податкової адміністрації, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294. Станом на 01.04.2017р. розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 складає 3768,54 грн., в т.ч. 2521,54 грн. - основний розмір пенсії та 1247 грн. - надбавка на двох утриманців.
В квітні 2017 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою про проведення з 30.09.2011р. перерахунку його пенсії з врахуванням, при розрахунку розміру пенсії до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, складових грошового забезпечення, які зазначені в довідці Головного управління ДФС в Одеській області від 21.04.2017р. №243/111/15-32-05-02-09, в тому числі: надбавок, премій, матеріальних допомог, індексації, вихідної допомоги при звільненні.
Листом від 05.05.2017р. №511/Ш-11 Головне управління ПФУ в Одеській області відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку його пенсії. При цьому, пенсійний орган послався на те, що при обчислені розміру пенсії враховуються суми грошового забезпечення з яких до 01.01.2011р. сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому КМУ, враховуючи тільки ті види грошового забезпечення, які визначені в ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до яких не входять суми, які позивач просить врахувати. Також, відповідач посилався на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015р. №4-рп/2015.
Не погоджуючись з вказаною відмовою ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов у повному обсязі, дійшов висновку, що всі складові грошового забезпечення, які зазначені в довідці Головного управління ДФС в Одеській області від 21.04.2017р. №243/111/15-32-05-02-09, підлягають врахуванню при визначенні розміру пенсії позивача з моменту її призначення.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком Біляївського районного суду Одеської області. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.
Питання визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсії врегульоване ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма Закону, як і Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затверджений постановою КМУ №393 від 17 липня 1992 року, не визначає поняття «грошове забезпечення», а визначає лише порядок призначення пенсії.
Відповідно до п.1 постанови КМУ від 07.11.2007р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 1.2 розділу І Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України №260 від 11.06.2008р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.2008р. за №638/15329, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями, додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців установлюються відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до абзацу 2 п. 10 постанови КМУ №393 від 17.07.1992р. «Про затвердження Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби які звільняються із служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
При цьому, пунктом 14 постанови КМУ №393 визначено, що одноразова та щорічна грошова допомога, передбачена пунктами 10 і 11 цієї постанови, виплачується Міністерством оборони, Міністерством надзвичайних ситуацій, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Державною податковою адміністрацією, Державною прикордонною службою, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною кримінально-виконавчою службою, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Державною інспекцією техногенної безпеки, Державною службою з надзвичайних ситуацій та Управлінням державної охорони за рахунок коштів, виділених у державному бюджеті для їх утримання.
Таким чином, враховуючи приписи зазначених вище норм, апеляційний суд дійшов висновку, що одноразова грошова допомога при звільненні зі служби військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, допомога на оздоровлення та на вирішення соціально побутових питань, премія, є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які, у свою чергу, є складовою частиною грошового забезпечення.
Відповідно до преамбули Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Частиною першою статті першої Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ч.1 ст.2 України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Таким чином, індексація грошових доходів населення, стосовно зазначеного спору, фактично є підвищенням доходу - оплати праці (грошового забезпечення) пропорційно росту цін.
Відповідно до абз.7 п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску» платниками єдиного внеску є підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб, зокрема як: військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу;
Відповідно до абз.2 п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску» єдиний внесок нараховується для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.
Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений Постановою КМУ №1170 від 22.12.2010р., який є чинним з 01.01.2011р., не містить видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, таких як грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; премії; індексація оплати праці (грошового забезпечення). Проте, одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби з 01.01.2011р. віднесена до видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (п. 2 Переліку)
Правовий аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що отримані ОСОБА_1 виплати під час проходження ним військової служби, які зазначені в довідці Головного управління ДФС в Одеській області від 21.04.2017р. №243/111/15-32-05-02-09, є складовими грошового забезпечення позивача, але при обчисленні розміру пенсії мають враховуватись тільки види грошового забезпечення з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Такий висновок апеляційного суду відповідає приписам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтею 41 якого встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
На виконання ухвали суду апеляційної інстанції від 11.10.2017р. Головне управління ДФС в Одеській області листом від 31.10.2017р. №9980/9/15-32-05-02-09 повідомило, що на всі види грошового забезпечення ОСОБА_1 за період роботи з 01.09.2009р. по 29.09.2011р., зазначені в довідці від 21.04.2017р. №243/111/15-32-05-02-09, нараховано, утримано та сплачено збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на державне соціальне страхування, за виключенням вихідної допомоги при звільненні в сумі 42165,84 грн.
У зв'язку з цим, колегія суддів доходить висновку, що отримана ОСОБА_1 у вересні 2011 року вихідна допомога при звільненні в сумі 42165,84 грн. не підлягає включення до складу грошового забезпечення позивача, з якого розраховується його пенсія.
Вирішуючи питання з якого часу має бути здійснений перерахунок розміру пенсії позивача, апеляційний суд зазначає, що оскільки із відповідною заявою ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу в квітні 2017 року додавши додатковий документ на підтвердження права на перерахунок розміру пенсії з урахуванням певних видів доходу (грошового забезпечення), а тому, враховуючи приписи ч.2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок має бути вчинений за минулий час, але не більше ніж за 12 місяців з дня подання додаткових документів, тобто з 01 травня 2016 року.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на положення ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ №45 від 12.02.2008р., оскільки вказані нормативні акти регулюють відносини щодо перерахунку розміру пенсії у зв'язку зі зміною хоча б одного із видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових видів грошового забезпечення, в той час як спір між сторонами виник з приводу розміру видів доходу (грошового забезпечення) з якого обчислюється пенсія ОСОБА_1
Врахування окремих складових грошового забезпечення при розрахунку пенсії позивача має сприйматись органом пенсійного фонду як відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії в розмірі встановленому Законом, що діяв на час її призначення.
Враховуючи встановлені фактичні обставини справи, апеляційний суд дійшов висновку, що порушені права позивача підлягають відновленню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 травня 2016 року перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, врахувавши, при розрахунку розміру пенсії до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, складові грошового забезпечення, які зазначені в довідці Головного управління ДФС в Одеській області від 21.04.2017р. №243/111/15-32-05-02-09, за виключенням вихідної допомоги при звільненні в сумі 42165,84 грн., а також зобов'язання після проведення перерахунку розміру пенсії за цим судовим рішенням, виплатити ОСОБА_1 різницю між виплаченою пенсією та перерахованою починаючи з 01 травня 2016 року.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, апеляційна скарга має бути задоволена частково, оскаржена постанова - скасована, та ухвалена нова постанова про часткове задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198 ч.1 п.3, 202 ч.1 п.4, 205 ч.1 п.3, 207, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.
Постанову Біляївського районного суду Одеської області від 27 липня 2017 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1, викладену у листі від 05.05.2017р. №511/Ш-11.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 травня 2016 року перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, врахувавши, при розрахунку розміру пенсії до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, складові грошового забезпечення, які зазначені в довідці Головного управління ДФС в Одеській області від 21.04.2017р. №243/111/15-32-05-02-09, за виключенням вихідної допомоги при звільненні в сумі 42165,84 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області після проведення перерахунку розміру пенсії за цим судовим рішенням, виплатити ОСОБА_1 різницю між виплаченою пенсією та перерахованою починаючи з 01 травня 2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Повний текст постанови виготовлено 01.12.2017р.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Домусчі С.Д.
Шляхтицький О.І.