Ухвала суду № 70763172, 29.11.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2017
Номер справи
823/849/17
Номер документу
70763172
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/849/17 Головуючий у 1-й інстанції: Гарань С.М., Суддя-доповідач: Кобаль М.І.

У Х В А Л А

Іменем України

29 листопада 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Кобаля М.І.,

суддів: Епель О.В., Карпушової О.В.

при секретарі: Хмарській К.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги Прокуратури Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 18 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом Заступника керівника Звенигородської місцевої прокуратури (в інтересах держави) до Виграївської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, третя особа: Громадська організація «Всеукраїнська екологічна ліга» про визнання незаконним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Звенигородської місцевої прокуратури (в інтересах держави) (далі - Позивач, Прокурор) звернувся до суду із адміністративним позовом до Виграївської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області (далі - Відповідач) у якому просив визнати незаконним та скасувати рішення відповідача № 9-1/VII від 24.10.2016 «Про зміну цільового призначення будівлі колишнього Виграївського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний дитячий заклад загальноосвітня школа І-ІІ ступенів».

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 18 липня 2017 року в задоволенні зазначеного адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі (за текстом апеляційної скарги).

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши представників сторін, що прибули у судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін, виходячи з наступного.

Згідно із п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, рішенням Корсунь-Шевченківської районної ради № 5-12/VII від 30.03.2016 «Про оптимізацію мережі навчально-виховних закладів Корсунь-Шевченківського району» припинено діяльність Виграївського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний дитячий заклад загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» Корсунь-Шевченківської районної ради Черкаської області з 27.08.2016 шляхом ліквідації (а.с.14-16).

Пунктом 1 рішення Корсунь-Шевченківської районної ради № 9-35/VII від 05.08.2016 «Про передачу майна» приміщення колишнього Виграївського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний дитячий заклад загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» передано із спільної власності територіальних громад Корсунь-Шевченківського району до комунальної власності Виграївської територіальної громади, та, відповідно, прийняте на баланс Виграївської сільської ради (рішення сільради № 7-2/VII від 17.08.2016 року, а.с.17-18).

24.10.2016 Виграївською сільською радою Корсунь-Шевченківського району Черкаської області прийнято рішення № 9-1/VII «Про зміну цільового призначення будівлі колишнього Виграївського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний дитячий заклад загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» із дошкільного закладу на адміністративну будівлю (далі по тексту - оскаржуване рішення)(а.с.19).

Рішенням відповідача № 9-5/VII від 04.11.2016 було надано в оренду терміном на 49 років громадській організації «Всеукраїнська екологічна ліга» адміністративну будівлю (приміщення колишнього навчально-виховного комплекс) з допоміжними спорудами загальною площею 1216,8 кв.м., яка знаходиться за адресою: с. Виграїв, вул. Шкільна, 24 (а.с.20).

28.12.2016 між сільською радою Корсунь-Шевченківського району Черкаської області та громадською організацією «Всеукраїнська екологічна ліга» був укладений договір оренди спірного майна № 1.

Вважаючи, що спірне рішення було прийнято Виграївською сільською радою Корсунь-Шевченківського району Черкаської області з перевищенням меж встановленої компетенції, заступник керівника Звенигородської місцевої прокуратури звернувся з даним позовом до суду за захистом порушених прав та інтересів держави.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Виграївської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області № 9-1/VII від 24.10.2016 «Про зміну цільового призначення будівлі колишнього Виграївського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний дитячий заклад загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» є законним та таким, що прийняте у відповідності до вимог Законів України «Про дошкільну освіту» та «Про місцеве самоврядування в Україні», а тому не підлягає скасуванню.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-XII (далі по тексту - Закон № 1060-XII) система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.

Структура освіти включає: дошкільну освіту; загальну середню освіту; позашкільну освіту; професійно-технічну освіту; вищу освіту; післядипломну освіту, що прямо передбачено ст. 29 вказаного Закону.

Згідно ст. 33 Закону № 1060-XII, дошкільна освіта і виховання здійснюються у сім'ї, дошкільних навчальних закладах у взаємодії з сім'єю і мають на меті забезпечення фізичного, психічного здоров'я дітей, їх всебічного розвитку, набуття життєвого досвіду, вироблення умінь, навичок, необхідних для подальшого навчання.

За приписами ст. 34 Закону № 1060-XII, дошкільними навчальними закладами є: дошкільні навчальні заклади (ясла); дошкільні навчальні заклади (ясла-садки); дошкільні навчальні заклади (дитячі садки); дошкільні навчальні заклади (ясла-садки) компенсуючого типу; будинки дитини; дошкільні навчальні заклади (дитячі будинки) інтернатного типу; дошкільні навчальні заклади (ясла-садки) сімейного типу; дошкільні навчальні заклади (ясла-садки) комбінованого типу; дошкільні навчальні заклади (центри розвитку дитини).

Законом, який визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи дошкільної освіти, яка забезпечує розвиток, виховання і навчання дитини, ґрунтується на поєднанні сімейного та суспільного виховання, досягненнях вітчизняної науки, надбаннях світового педагогічного досвіду, сприяє формуванню цінностей демократичного правового суспільства в Україні є Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III (далі по тексту - Закон № 2628-III).

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону № 2628-III, дошкільний навчальний заклад - навчальний заклад, що забезпечує реалізацію права дитини на здобуття дошкільної освіти, її фізичний, розумовий і духовний розвиток, соціальну адаптацію та готовність продовжувати освіту.

Дошкільні навчальні заклади можуть бути державної, комунальної та приватної форм власності (ч. 1 ст. 15 Закону № 2628-III).

Статтею 16 Закону № 2628-III регламентовано, що створення, реорганізація і ліквідація дошкільних навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типів і форми власності здійснюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державні дошкільні навчальні заклади створюються центральними органами виконавчої влади, комунальні дошкільні навчальні заклади - місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і мовних потреб за наявності дітей відповідного віку, необхідної навчально-методичної та матеріально-технічної бази, педагогічних кадрів, а також з дотриманням санітарно-гігієнічних норм, правил і стандартів.

Вивільнені приміщення ліквідованих державних та комунальних дошкільних навчальних закладів використовуються виключно для роботи з дітьми.

Майно, яке є державною або комунальною власністю (земельні ділянки, будівлі, споруди, обладнання тощо), придбання чи відокремлення якого призначене для здобуття дітьми дошкільної освіти, використовується виключно із зазначеною метою.

Реорганізація і ліквідація дошкільних навчальних закладів комунальної форми власності (крім закладів, визначених у частині четвертій цієї статті) здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної форми власності - за рішенням засновника (засновників).

Правовими положеннями ч. 5 ст. 63 Закону № 1060-XII, визначено, що об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.

Між тим, в даному випадку, спірним рішенням не було здійснено переформатування навчального закладу, що у відповідності до п.15 наказу МОН України від 30.01.2015 № 67 «Про затвердження порядку державної атестації дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів» означає зміну типу навчального закладу, а лише змінено цільове призначення будівлі, що узгоджується з повноваженнями органів місцевого самоврядування, які визначені ст.ст. 26, 29 та 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, рішення сільської ради № 9-1/VII від 24.10.2016 прийнято після ліквідації дошкільного навчального закладу, а тому зазначена будівля не могла бути використана не за призначенням, в розумінні положень ч. 5 ст. 63 Закону № 1060-XII, як наголошує Прокурор.

Таким чином, ч. 5 ст. 63 Закону № 1060-XII передбачено, що вимоги вказаної правової норми поширюються тільки на діючі об'єкти освіти, які фінансуються з відповідного бюджету.

Разом з тим, на момент прийняття спірного рішення, Виграївський навчально-виховний комплекс «Дошкільний навчальний дитячий заклад загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» був ліквідований, а тому положення ч. 5 ст. 63 Закону № 1060-XII не може бути застосоване до спірних правовідносин.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, що доводи Прокурора про порушення відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення вимог законодавства про освіту, в частині обов'язкового використання приміщення ліквідованого навчального закладу для роботи з дітьми є безпідставними, виходячи з наступного.

Так, ч. 5 ст. 16 Закону № 2628-III дійсно передбачено, що вивільнені приміщення ліквідованих державних та комунальних дошкільних навчальних закладів використовуються виключно для роботи з дітьми.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, відповідно до статуту громадської організації «Всеукраїнська екологічна ліга», основним завданням останньої є сприяння формуванню екологічної свідомості шляхом пропаганди знань про стан довкілля, підвищення рівня екологічної освіти та культури громадян, підтримки освіти в інтересах збалансованого розвитку.

Громадською організацією розроблена програма «Школа у природі», яка діє на базі орендованого приміщення та інші програми, які засновані на комплексному поєднанні дітей в екологічно чистому середовищі та системою знайомства останніх з природним оточуючим середовищем.

Протягом 2016-2017 років за направленням відділу освіти школу у природі відвідали діти з різних населених пунктів Корсунь-Шевченківського району.

В орендованому громадською організацією приміщенні, систематично проводяться інформаційно-просвітницькі заходи, зокрема: виставки, різноманітні акції, семінари, тренінги природоохоронного спрямування для дітей.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що оскільки спірне приміщення колишнього дошкільного навчального закладу використовується з метою здійснення інформаційно-просвітницької діяльності для дітей про природу та її охорону, то для територіальної громади це є одним із способів організації навчання, дозвілля та відпочинку дітей села Виграїв, а тому доводи Прокурора в цій частині є необґрунтованими та такими, що суперечать дійсності.

В якості доказів третьою особою надано матеріалами фотофіксації, які містяться в матеріалах справи та підтверджують, що діяльність Громадської організації «Всеукраїнська екологічна ліга» спрямована на здійснення інформаційно-просвітницької діяльності для дітей.

Відтак, зміна цільового призначення будівлі колишнього Виграївського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний дитячий заклад загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» не впливає та не може вплинути в подальшому на реалізацію освітніх прав мешканців села Виграїв.

Суд наголошує, що у відповідності до ч.7 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

При зверненні до суду позивачем не враховано наявності у відповідача фінансово-економічних можливостей для відновлення діяльності і здійснення утримання будівлі, саме як Виграївського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний дитячий заклад загальноосвітня школа І-ІІ ступенів».

Аналіз наведених правових положень та вищезазначених обставин справи дає підстави колегії суддів апеляційної інстанції для висновку, що рішення Виграївської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області № 9-1/VII від 24.10.2016 «Про зміну цільового призначення будівлі колишнього Виграївського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний дитячий заклад загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» є законним та таким, що відповідає нормам чинного законодавства, а тому не підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що інші доводи апелянта не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, а тому судом до уваги не приймаються.

Отже, судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Обставини, викладені в апеляційній скарзі, до уваги не приймаються, оскільки є необґрунтованими та не є підставами для скасування рішення суду першої інстанції.

В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Прокуратури Черкаської області - залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 18 липня 2017 року - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий - суддя М.І. Кобаль

судді: О.В. Епель

О.В. Карпушова