Ухвала суду № 70763068, 21.11.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2017
Номер справи
872/10588/17
Номер документу
70763068
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

21 листопада 2017 рокусправа № 188/1038/17(2-а/188/63/2017)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Кязимова Д.В.

за участю представників:

позивача: - ОСОБА_1

відповідача: - не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі

апеляційну скаргу Першотравенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області

на постанову Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 06 вересня 2017 року

у справі № 188/1038/17

за позовом ОСОБА_1

до Першотравенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області

про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Першотравенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області в якому просила визнати протиправною відмову відповідача про перерахунок пенсії державного службовця з включеного до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливої важливої роботи та премії. Зобов’язати Першотравенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області провести перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовця 60 % на час призначення пенсії шляхом включення до заробітку з якого призначалась пенсія сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливої важливої роботи та премії з яких сплачено збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю відмови врахування у складі заробітної плати, з якої обраховується пенсія, сум матеріальної допомоги, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливої важливої роботи та премії, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 06 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Першотравенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо здійснення нарахування пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки № 67 від 22.05.2016 без урахування даних про надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та преміальних виплат, відповідно до довідки № 68 від 22.05.2016, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язано Першотравенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити належний розрахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 відповідно довідки № 67 від 22.05.2016 та довідки № 68 від 22.05.2016 з 08.02.2017, з урахуванням вже виплачених сум.

В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що при нарахуванні пенсії державного службовця позивачу відповідачем безпідставно не включено в суму заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, премія в розмірі 1368,90 грн. та надбавка за високі досягнення праці або за виконання особливо важливої роботи в розмірі 1186,25 грн. згідно довідки № 68 від 22.05.2016.

Також судом першої інстанції застосовано положення ч.2 ст.99 КАС України, враховано, що оскільки позов подано 08.08.2017, позовні вимоги в частині перерахунку підлягають задоволенню з 08.02.2017.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволених вимог, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Відповідач зазначає, що у зв’язку з тим, що довідка № 68 від 22.05.2016 була надана позивачу у грудні 2016 року, а саме: після переведення пенсії з однієї умови на іншу та перерахунку пенсії відповідно до наданих на той час документів (довідок) та відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889- VIII від 10.12.2015, який набув чинності 01 травня 2016 року, зробити перерахунок пенсії неможливо. Крім того, суд не врахував, що нарахування пенсії державного службовця було здійснено у травні 2016 року, перерахунок заробітної плати проведено у жовтні 2016 року, а дата видачі довідок – травень 2016 року та те, що довідка надана до управління у грудні 2016 року.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час і місце судового засідання відповідач повідомлений судом належним чином. Відповідачем подано письмове клопотання про розгляд апеляційної скарги в судовому засіданні без участі представника відповідача.

Позивач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, просить залишити постанову суду першої інстанції без змін як законну та обґрунтовану.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивачу – ОСОБА_1 з 21.11.2013 призначено пенсію за віком.

21.05.2016 - після досягнення позивачем віку 57 років 6 місяців позивач набула право на отримання пенсії державного службовця за віком, що відповідачем не заперечується.

Приймаючи до уваги, що станом на 21.05.2016 позивач не перебувалав на державні службі, 22.05.2016 позивачеві призначено пенсію державного службовця за віком у розмірі 60% від заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016, на підставі поданих позивачем документів, зокрема довідок з останнього місця роботи – фінансового управління Петропавлівської районної державної адміністрації:

№ 67 від 22.05.2017 - про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно якої заробітна плата на посаді начальника фінансового управління Петропавлівської районного державної адміністрації станом на 18.05.2016 становить 7836,00 грн.: посадовий оклад – 4824,00 грн., надбавка за ранг (ранг), або кваліфікаційний ранг, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг – 600,00 грн., надбавка за вислугу років (50 %) за стаж державної служби 23 роки – 2412,00 грн. (а.с. 13).

№ 68 від 22.05.2016 - про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно якої надбавки та премії за період з 01.05.2016 по 31.05.2016 становили: 1186,25 грн. – надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, 1368,90 грн. – премії.

Одночасно зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, становить 2555,15 грн.(а.с. 14).

Факт подання означених довідок відповідачу саме на момент призначення та нарахування пенсії позивачеві відповідачем не заперечується (а.с.37), наявними в матеріалах справи доказами не спростовується, проте вказані в цих довідках суми не були враховані в повному обсязі у складі заробітної плати, з якої призначається пенсія державного службовця за віком.

07.12.2016 позивач звернулася до відповідача з заявою про врахування у складі заробітку (доходу) всіх видів оплати праці, перелік яких був доданий до заяви (а.с.11), втім в задоволенні заяви відповідачем відмовлено.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції.

Спірним в межах даної справи є питання включення до складу заробітної плати, з якої обчислюється пенсія за віком державного службовця, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та преміальних виплат відповідно до поданої відповідачеві довідки № 68 від 22.05.2016.

З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .

Відповідно до п.12 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону від 10.12.2015 № 889-VIII, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч.2 ст.50 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII, в редакції, що діяла на час звернення позивача за призначенням пенсії за віком державного службовця, заробітна плата державного службовця складається з:

1) посадового окладу;

2) надбавки за вислугу років;

3) надбавки за ранг державного службовця;

4) виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця;

5) виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою;

6) премії (у разі встановлення).

Відповідно до ч.3 ст.50 Закону № 889-VIII за результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії. До премій державного службовця належать:

1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності;

2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною 1 даної статті передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Також апеляційний суд приймає до уваги, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, яка застосовується з 1 травня 2016 року, затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб.

Відповідно до п.4 вказаного Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць.

Виходячи з наведених правових норм в їх сукупності, які діяли і підлягали застосуванню на час призначення пенсії позивачу як державного службовця, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що включені в довідку № 68 від 22.05.2016 суми надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премії, мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії позивачу.

При цьому за інформацією фінансового управління Петропавлівської райдержадміністрації (лист від 10.04.2017 № 04-41/ІД) надбавки та премії, зазначені в довідці від 22.05.2016 № 68, були нараховані і виплачені в травні 2016 року. Перерахунок вищезазначених стимулюючих виплат у жовтні 2016 рок; разом з перерахунком основної заробітної плати, а саме: окладу, рангу |і надбавки за вислугу років, не проводився.

Отже наведені відповідачем доводи щодо неможливості врахувати включені в довідку № 68 від 22.05.2016 суми виплат, апеляційний суд вважає помилковими.

Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправність дій відповідача в цій частині та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням у складі його заробітної плати інших виплат відповідно до довідки про складові заробітної плати № 68 від 22.05.2016.

З огляду на викладене, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції під час розгляду справи дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про часткове задоволення позову.

Доводи, викладені відповідачем в апеляційній скарзі, не є підставою для скасування постанови суду першої інстанції, у зв'язку з чим апеляційний суд вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Першотравенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області залишити без задоволення.

Постанову Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 06 вересня 2017 року у справі № 188/1038/17 залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена до касаційного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко