Ухвала суду № 70762946, 05.12.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
711/9229/17
Номер документу
70762946
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 711/9229/17 Головуючий у 1-й інстанції: Кондрацька Н.М. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.

У Х В А Л А

Іменем України

05 грудня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуюча суддя: Шелест С.Б.

Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.

Секретар судового засідання: Хаврат О.О.

За участі Позивача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_2 та Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 07.11.17р. у справі №711/9229/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії

у с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.16р. відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.15р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням відомостей про зміну складових грошового утримання для перерахунку пенсії, викладених в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 16.05.17р. №2303001160 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з включенням до сум грошового забезпечення надбавок, премій та суми доплат до попереднього основного розміру пенсії, установлених при призначенні пенсії вперше згідно з розрахунком пенсії за вислугою років, а саме: посадового окладу: 3 250 грн.; окладу за звання підполковник міліції - 2 200 грн.; надбавки за вислугу років 45% - 2 452,50 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 487,50 грн.; надбавки за особливо важливі завдання %; премії %, з 01.01.16р.

Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 07.11.17р. адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправною відмову відповідача щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії Позивачу відповідно до виданої Ліквідаційною комісією Управління УМВС України у Черкаській області довідки № 2303001160 від 16.05.17р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.16р.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаною постановою, Позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд змінити постанову суду шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 16.05.17р. №2303001160 з включенням до сум грошового забезпечення надбавки та премії.

Свої вимоги апелянт - Позивач мотивує тим, що надбавки за виконання особливо важливих завдань та надбавки за оперативно-розшукову діяльність, інформаційно-аналітичне забезпечення Позивачу були встановлені під час проходження служби, а тому такі надбавки мають бути враховані при перерахунку пенсії відповідно до постанови Уряду № 1294 .

Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Свої вимоги апелянт- відповідач мотивує тим, що судом першої інстанції не врахована відсутність бюджетного асигнування для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії.

Заслухавши суддю-доповідача, Позивача, розглянувши матеріали справи та апеляційні скарги сторін, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як установлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, з 27.04.10р. перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

Листом від 14.09.16р. №454/Б-10 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії з покликанням на відсутність на те законодавчо визначених підстав.

Листом від 25.07.17р. №6928/0301 пенсійним органом було надіслано на адресу Позивача копію довідки про грошове забезпечення, яка надійшла від Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області.

У подальшому, пенсійним органом було повідомлено Позивача про те, що згідно статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, втім на даний час відсутнє відповідне фінансування, а тому перерахунок та виплата пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що Позивач набув право на перерахунок пенсії; відсутність державного асигнування не є підставою для невиплати особі гарантованих соціальних виплат.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є підставою для перерахунку пенсії Позивачу (колишньому працівнику міліції) на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.

Право Позивача на перерахунок пенсії відповідно до вказаної постанови Уряду пенсійним органом не заперечується.

З матеріалів справи убачається, що ГУ ПФУ в Черкаській області було підготовлено та надано ліквідаційній комісії УМВС України в Черкаській області список осіб, які мають право на перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). Ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області виготовила та направила до ГУ ПФУ в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, однак перерахунку та виплати Позивачу пенсії здійснено не було, з покликанням на відсутність відповідного фінаснування.

Колегія суддів вважає такі доводи необґрунтованими, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку та не виплати особі гарантованих виплат.

Так, Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Відповідно до статті 32 Європейської Конвенції захист прав і основоположних свобод, юрисдикція Європейського Суду з прав людини поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції та протоколів до неї.

Відповідно до пункту 1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», Україна повністю визнає на своїй території юрисдикцію Європейського Суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Згідно статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Інших підстав для відмови Позивачу у перерахунку та виплаті пенсії відповідачем не вказано.

Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги відповідача.

Щодо вимог апеляційної скарги Позивача, колегія суддів виходить з наступного.

Позивач у апеляційній скарзі просить суд змінити постанову суду першої інстанції шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 16.05.17р. №2303001160 з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань, за розробку та експертизу нормативно-правових актів, за службу на посадах слідчих і дільничних 50% (від ПО+ОЗ+НВР); надбавки за оперативно-розшукову діяльність, інформаційно-аналітичне забезпечення 37% (від ПО), що входять до розрахунку пенсії; премії 77,10% від усіх позицій нарахування 01 січня 2016 року, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі рішення Конституційного суду України від 20.12.16р. №7-рп/2016.

Колегія суддів погоджується з доводами Позивача про те, що постановою Уряду №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, тоді як надбавки, доплати і премії установлені Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.07р. №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Тобто, враховуючи те, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата надбавок, доплат та премій повинна бути врахована керівником державних органів, у даному випадку Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області при видачі довідки для перерахунку пенсії.

Поряд з цим, у межах спірних правовідносин, у суду відсутні правові підстави зобов'язати пенсійний орган здійснити перерахунок Позивачу пенсії з врахуванням надбавок, доплат та премій не зазначених Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області у довідці від 16.05.17р. №2303001160 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Пенсійний орган в межах визначених законом повноважень здійснює перерахунок пенсії не інакше ніж на підставі виданої уповноваженим органом довідки та відомостей зазначених у ній.

З огляду на викладене, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги Позивача. Стаття 168. Додаткове судове рішення

Не вирішення судом першої інстанції питання про судові витрати, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 168 КАС України, є підставою для прийняття додаткової постанови судом,

що ухвалив судове рішення за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи.

Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянтів не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційних скарг.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

у х в а л и в:

апеляційні скарги ОСОБА_2 та Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 07.11.17р. у справі №711/9229/17 - залишити без задоволення, а постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 07.11.17р. у справі №711/9229/17 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до вимог КАС України.

Головуюча суддя Шелест С.Б.

Судді : Кузьмишина О.М.

Пилипенко О.Є.

Повний текст ухвали складений: 06.12.17